Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Kicsigesztenye999 2020. 01. 28. 09:35
Előzmény: #58299  Kicsigesztenye999
#58300
és akkor azóta csak 1-2 hónap telt el...
Kicsigesztenye999 2020. 01. 28. 09:35
#58299
Én azt látom, hogy pl BP-en az a kategória ami tavaly Q4-ben 28 volt, az már most januárban 31...... És elmennek.... Tényleg hatalmas az áresés, és nagyon "meghalt" a piac...
buyandhold 2020. 01. 28. 09:33
Előzmény: #58295  Gaguse
#58298
megneztem a konkret linket amit kuldtel: 13,2 M a legolcsobb ( ar szerint rendeztem)
ingatlan.com-on rakerestem ugyanezekkel a parameterekkel:
 legolcsobb: 10,8M
a 13,2M-val epp hogy csak bekerul az elso 10 ajanlatba.
Szoval van meg hova csokkenteni, hogy bekeruljunk a realis arsavba, es akkor meg nem is beszelunk arcsokkenesrol....
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 28. 09:32
Előzmény: #58296  buyandhold
#58297
igen, ez is benne van persze. Ezért mondtam, hogy az upgredesek nagyot fognak szívni, és az is kétségtelen, hogy az eddigi állandó áremelkedés nem csak hogy befékezett, hanem konkrétan lefordult. legalábbis itt nálunk...
buyandhold 2020. 01. 28. 09:24
Előzmény: #58295  Gaguse
#58296
Persze, elhiszem hogy vannak csokkenesek. Az ingatlan arak sem szigoruan monoton novekszenek. Neha csokken, aztan no, megint csokken, megint no. Ezekre a mozgasokra lehet illeszteni egy hosszu tavu gorbet. ami egyertelmuen novekszik. 
A masik, hogy az szokott lenni, hogy: az elado lakasoknak van egy ar-eloszlasa: vannak akik el akarjak adni, azok a lista elejen vannak, vagy kicsit ala is celoznak a legolcsobbank. Es vannak a tobbiek, akik joval a legolcsobbak fole lovik be az arakat. Na ezek szoktak csokkenteni, de az a kutyat sem erdekel, mert a vevok a legolcsobbakbol valogatnak. Konkret pelda: ha 15 millio a legolcsobb hirdetett ar, aki el akarja adni, annak illik 15 korul beloni az arat, esetleg kicsit ala is menni. De vannak akik 20 milliora hirdetik. Senki se hivja, aztan csokkentik 18 milliora. Na ez nem szamit csonnekesnek, mert mind a 2 ajanlat komolytalan. Tobbszor elofordult itt a forumon, hogy valaki panaszkodott, hogy meghirdette, nem jelentkeznek. konkret parametereket irt...rakerestem, ar szerint rendezve, nem fet ra az elso 10 oldalra, oldalankent 20 hirdetes van...
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 28. 08:57
Előzmény: #58292  buyandhold
#58295
én Tatabányán érezhető csökkenést tapasztalok, de nézd meg magad... nézd meg a 2. oldalt
https://dh.hu/elado-ingatlan/lakas/komarom-esztergom-megye/tatabanya/-/20-mFt-ig/45-m2-tol/oldal-2
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 08:57
Előzmény: #58289  signal2
#58294
A magánszemélyes analógia tökéletes (most eladott lakást visszavesz alacsonyabb árszinten). A beruházókat nem tartom shortosnak (a shortos rendelkezik az eszközzel - ha csak kölcsönbe is, nap elején, amelyet nap végén vissza kell adnia):
- forintért vesz telket és munkaerőt - azaz forint short (mert később mindkettő drágább lesz)
- telek longban van (ha később veszi meg, drágább lesz)
- beruházási költségek long (azért csinálja most az építkezést, mert később drágább lesz)
A fentiek alapján úgy gondolom, nem lehet a végtermékben shortos, hiszen folyamatosan futja azt a kockázatot, hogy a végterméken nem termeli ki a telek + beruházási költségeket (és optimális esetben valami profit is van).
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 08:50
Előzmény: #58283  Ebadta
#58293
Nézzük végig mi történik (legegyszerűbb esetek, a hitelek természetéből és a hitelfelvétel okából fakadó pozíciót most hagyjuk):
A piacról vásároltam forintot (kölcsönt vettem fel) MOST, majd azt eladom (átkonvertálom) valami másba, akkor az praktikusan azt jelenti, hogy HUF short (mert úgy gondolom, hogy a jövőben a forint kevesebbet fog érni, legalábbis az átkonvertálás eredményéből kevesebbet tudok venni a jövőben ugyanannyi forintért).
Például nézzük a következőt:
- HUF-ból veszek EUR. Ekkor teljesen egyértelmű a történet: most veszek HUF-ot (valamilyen kamatrátán), majd eladom ezt a HUF-ot az aktuális EUR/HUF árfolyamon EUR-ért (mert úgy vélem, a forint gyengülni fog az EUR-ral szemben, ezért most több EUR-t veszek ugyanannyi forintból), ezért HUF short és EUR/HUF long pozíciót vettem fel (azaz minél erősebb az EURHUF - gyengébb a forint-, én annál jobban járok, tehát ilyen várakozásaim vannak).
- pontosan ugyanez történik, ha HUF-ot veszek és lakást vásárolok: HUF short (mert azt várom, hogy a forint annyira veszít vásárlóerejéből, hogy kevesebb négyzetmétert tudok venni jövőre) és lakás long.
- - - - - - - - - - - - 
Ami igazán trükkös és bonyolult, az az értékelés.
buyandhold 2020. 01. 28. 08:49
Előzmény: #58286  Gaguse
#58292
Ahol en erintett vagyok, es nezem az arakat (Budapest 9ker, Balaton, 1 nyugati megyeszekhely, 1 keleti megyeszekhely) nincs arcsokkenes, sot folyamatos emelkedes van. Nem mellesleg az altalam ertekelheto lakasok(amilyeneket eddig vettem) teljesen eltuntek a piacrol. Harmadreszt, kozben gyulik a kp, tehat ha lenne erdemi csokkenes, en lennek az elso aki lecsap ra....
amirol nem beszelunk, nem magyar jelenseg, hanem a vilagon mindenhol igy van...
kuszaszem vs. FED+ECK+BOE+BOJ..... Titanok harca..... :)
egynapod 2020. 01. 28. 08:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#58291
Lajosom prosti srácokat hatvanas IQ felett meg talajreszegen sem olvasunk. Na mármost, ha a koronavírus mégis komoly és leáll Kína akkor ugye nem kell reszleteznem a kovetkezmenyeket
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 28. 08:41
Előzmény: #58285  buyandhold
#58290
a legnagyobb gondot szvsz az upgradesek fogják jelenteni, ott hamar eszkalálódhat a nagy baj :( 
signal2
signal2 2020. 01. 28. 08:37
Előzmény: #58284  gombócból_is_sok
#58289
A beruházók pl. shortosok. Úgy adják el, hogy még nincs. 
Magánszemély esetében úgy képzelhető el a short, ha azt tekintjük alapnak, hogy valakinek van lakása. Azt eladja most, de csak később vesz újat, mert az árak csökkenésére számít, addig albérletezik.
Karvalytokes
Karvalytokes 2020. 01. 28. 08:34
Előzmény: #58283  Ebadta
#58288
Nem,csak akkor ha külföldön veszel lakást.amit gombóc irt az ingatlan short nem forint.
signal2
signal2 2020. 01. 28. 08:33
Előzmény: #58253  elemerorsos
#58287
"Egyet megsúgok, akkor még alacsonyabb lesz a tranzakciószám mivel még kisebb lesz az új lakás kínálat..."
A tranzakciók 95%-a használt lakás. Tehát logikailag megint hibás az érvelés.
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 28. 08:29
Előzmény: #58285  buyandhold
#58286
nem várjuk, már van ;) nálunk is éppen beavatkoznak a lufiba, éppen a kuszaszemű és a VM fog beavatkozni a lufi ingatlanpiac miatt, de várd csak a további lufifújást, már most elindultak lefelé az árak és nincs kereslet
buyandhold 2020. 01. 28. 08:20
#58285

https://www.napi.hu/tozsdek-piacok/fed-usa-hozamkorlat-allamkotveny-gazdasagelenkites.699171.html
nem tudom, hogy akik itt lakasarcsokkenest varnak, melyik bolygon elnek? A csapbol is az folyik, hogy a vilag osszes jegybankja es kormanya tovabbi lazitason, gazdasagelenkitesen tori a fejet. Tehat: meg tobb ingyen penz az embereknek, kamatok tovabbra is nulla kozeliek, altalanos dragulas mellett, tehat kp-t tartani felelotlenseg. Eszkozarak tovabbra is szaguldanak. Ha barmi jele lenne az ellenkezojenek, a hatalom panikszeruen beavatkozna....
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 28. 07:49
Előzmény: #58280  Ebadta
#58284
Szerintem ingatlanban az számít shortnak ha az ingatlanos előre fizetéssel ad el egy fejlesztési projektet, pl. vetet veled egy lakóparki lakást ami még csak papíron létezik és a hirdetés szerint szomszédod lesz Majka Pákó. Az ingatlanos abban bízik, hogy a beszedett pénz 100%-nál kisebb részéből le tudja szállítani majd neked amit vettél.
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 28. 07:47
Előzmény: #58281  CyrusTheGreat
#58283
Ha kölcsön veszel forintot és eladod, pl. lakást veszel rajta az forint short nem?
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 07:29
Előzmény: #58281  CyrusTheGreat
#58282
Illetve úgy fogalmaznék, ha ingatltant vásárolsz, akkor tuti long, mert nincs napi likviditás és a short-selling sem lehetséges.
CyrusTheGreat 2020. 01. 28. 07:27
Előzmény: #58280  Ebadta
#58281
Mire nézve számít shortosnak? Önmagában nem értelmezhető, mindig valamiben/valamire vagy long/short. Ha valamit vásárolsz, akkor longban vagy az adott eszközre.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek