Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sakal83 2020. 01. 17. 16:21
Előzmény: #57038  Zsolt90
#57040
Rendkívül szűk kínálat, eleve nem nagy város, a belváros szinte teljes egészében tursitacélpont és a belvárosi házak legnagyobb része csak a turisták kiszolgálásáról szól. Budapest nagyobb területileg, van hely terjeszkedni, és nem ennyire a turizmus a domináns.
vincit 2020. 01. 17. 16:15
Előzmény: #57033  berlini
#57039

Szerintem kell egy kis kompromisszum így nem találsz. Nekem csak fele van meg a kritériumaidnak ami most fut, 2019.08 85m családi ház. Telephely /irodanak vásárolva.  Nagy telek, jó lokáció, kialakítás marhajó, tág terek, fényes szobák extra nagy ablakok, kikapcsolt gáz, működésképtelen garázsajtó, gépészet gáz, ablak gáz, szigetelés nincs, kerítés rossz, épület szerkezetileg tökéletes. 300m2. Kiadások garázsajtó 400 szereléssel, ablak javítások 2*180, gáz visszakötése 400 gáz javítása (vele volt a legtöbb munka), terasz korlát 700, csempézés 150, csempe+ragasztó 200, 80 zsák csemperagasztó repedésekhez töltésekhez, 15 doboz falfesték, kerítés javítás (beton keítés) 300, 2 db wc csere 150, csapok mosdó 300, parketta csiszolás,  lámpák, konnektorok, érintésvédelem kazán miatt.  szigetelés 12. Kiadások 16-17 m között. 2 hete tettem fel hirdetni, 120 ért már vinnék, foglalózni akarták, de 130 at akakarok mert kinéztem jobb telephelyet/irodát, és meg annyi kell hozzá. Hozzátenném a házra meg legalabb 20at kell költeni. Új fürdő 2 db +1 zuhanyzó pince részben + 2 konyha + uj kazán, lenne még kiadás bőven. Volt még egy kínai érdeklődő is 125 ért, de amit kinéztem pár utcával odébb van és nem akarom kínainak eladni, franc se akar ide kínaiakat.
Zsolt90 2020. 01. 17. 16:10
#57038

Kérdés. Prágában miért ennyire drágák a lakások? Megdöbbentően drágák..
másik kérdés: mi is errefele tartunk?Miért igen miért nem?
egynapod 2020. 01. 17. 15:44
Előzmény: #57033  berlini
#57036
Amit itt írsz, az egymillió/nm. 60 M egy befektetésre alkalmas keco. Szted miért tűntek el a vevők ezen az arszinten?
terelemel 2020. 01. 17. 15:42
Előzmény: #57017  berlini
#57035

"Úgy hogy a lakásáremelés nem nulla lesz. Miből gondolod, hogy egy 5-7%-os valós infláció mellett a lakások ára nem fogja legalább az infláció ütemét tartani?"  
---  
A lakáspiac speciális szegmens, nem korrelal az inflációval. Látod, per pillanat csökken az ertekuk, mégcsak nem is nulla, miközben infláció egekben.
Deliver12 2020. 01. 17. 15:34
Előzmény: #57024  Deliver12
#57034
Picit összecsaptam a végét a lényeg hogy hosszútávon ez a képlet az inflációval jól követte 2009-2019 között hogy mennyit gyengül a forint.
Tehát ezt érdemes várni. Forint évi 2-3%ot gyengül ha semmi meglepetés nem lesz a köv pár évben a jegybankok/piac részéről. 
Úgyhogy amire a MÁP+ lejár lehet simán 370-380 EURHUF.
Amúgy ezért az infláció +1% HUF és EUR kötvény között elvileg nincs különbség.
A MÁP+ pedig nem feltétlen véd az inflációtól.
Szóval a mindenki által zsákolt MÁP+ a legkockázatosabb, elvileg egy kis várható extra haszonért, az infláció követők pedig kb. egyformák forintban és euróban.
berlini
berlini 2020. 01. 17. 15:22
Előzmény: #57032  berlini
#57033
Én sem arra gondolok, hogy minden áron bárhol, csak ingataln legyen.
Normális helyen, jó állapotú ingatlant vennék csak hosszútávra. Budapesten sem olyan helyen, ahol ezrével épithetnek közvetlenül melléd új lakásokat, kell a jó közlekedés, nem kell a zsúfoltság, kell a jó levegő, parkositott környezet, nem kell a nagyforgalmú út a pofámba. Kell a jó beosztás, a műszakilag a jövőbeni elvárásoknak is megfelelő megoldások. (Nyilászárók, hőszigetelés, gépészet) 
Ha mindezeket szemelőtt tartod, akkor hosszútávon csak jól járhatsz.
berlini
berlini 2020. 01. 17. 15:16
Előzmény: #57026  koba_k
#57032
Korábban másik hozzászólásomban általában eszközöket (tehát nemcsak ingatlanokat ) irtam.
Hogy mitől kell félni?
"- alapkamatemelés"? 
Attól inkább a MÁP+ -ban befektetők féljenek.
"- gazdasági lassulás"?: 
ez mindig lesz, hullámzóan. Aki ingatlanba fektet, az nem pár évre előre tervez.
"- rövidtávú lakáskiadás szigorítás"? 
egyenlőre van kereslet albérletre.
"- bér lakás program "? 
Ilyenről egyenlőre csak én álmodozom. (A XIII. kerületben van egyedül)
"-  kedvezőtlen demográfia" ? 
Nem változtat azon hogy a jó helyen lévő lakások továbbra is keresettek maradnak. (Persze egyre több kis település ürül majd ki a kormány minden erőlködése ellenére.)
Ha csak 1 teljesül már akkor baj lesz a piacon? Ahogy én ezt nézem, olyan nagyon nem lesz baj. A gazdasági teljesitmény hullámző emelkedése az egyedüli, ami időszakosan visszaveti a jó helyen lévő jó ingatlanok árát, de a következő felfelé ivelő hullámban azok is bepótolják az áremelést. (Ahogyan ezt 2015 után itthon is láttuk.)
"Az a tudat, hogy az aranyáron vett romok - kevés kivételtől eltekintve- évről-évre elavultabbak lesznek. Elég veszélyesnek érzem"? 
Isten ments hogy én bárkit is arra beszéljek rá, hogy arany áron romot vegyen. ha elkezdted, sürgősen hagyd abba. (Amig a foglaló bukott csak addig még nincs nagy kár.) Én normális helyen, jó állapotú ingatl
sakal83 2020. 01. 17. 15:12
Előzmény: #57030  sakal83
#57031
pedig annyira szarul nem keresek... mi lehet medián béren... tényleg sok lakás lesz a piacon az új Csok-os és babavárósok miatt:) nem arról híresek az emberek jó része, hogy tud számolni:)
sakal83 2020. 01. 17. 15:09
Előzmény: #57029  Gaguse
#57030
tényleg most számolgattam, hogy még egy 2-3 év "fizetésnélküliséget" a gyerek miatt nem tudunk bevállalni, ha ebben az időszakban még így emelkednek a költségeink. Elég durván összezáródhat az olló, és fájhat. A kiadás növekedése és egyidejű bevételcsökkenés nagyon veszélyes tud lenni. Még ha nem lenne kiadásnövekedés vállalható lenne, de így... na mindegy egyéni szocprobléma :) jó ez a negatív reálkamat:) van egy két mellékhatása:)
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 17. 15:02
Előzmény: #57028  sakal83
#57029
Megertelek, nekem nincs 1 ft hitelem, mindenem megvan es havi szinten 400 k a kiadasom (1 auto van) ebben kaja, rezsi, egyeb plusz az auto. Nagyon durva, es meg nem elunk nagy labon....
sakal83 2020. 01. 17. 14:47
Előzmény: #57025  vincit
#57028
én is most számolgatok vadul. Még egy-két év, és ha a béremlekedésem ütemem az inflához képest ennyi lesz, akkor ideje átgondolnom az életem, és a terveim. Ez az év kezdet - bár terveztük -, de kilőtte a következő gyermek születését részünkről sajnos, a párom nagy vidámságára... eccerűen nem tudom felelősen bevállalni. Csak a tavalyi általános áremelkedés havi 70k-t vesz ki a háztartásunk zsebéből a mi fogyasztói kosarunk szerint. Még egy-két ilyen év, és erősen át kell gondolni, a hogyan és hol kérdést
sakal83 2020. 01. 17. 14:43
Előzmény: #57026  koba_k
#57027
Hamár így kiemelsz az APPLE esetén egy felivelő időszakot. Kérlek emeld ki az OTP esetén ha január elején betoltál egy panel árát, akkor a mai napont 2,5m forintot vesztettél... azért az napi 150e forint nem kevés...
koba_k 2020. 01. 17. 13:57
Előzmény: #57018  berlini
#57026
Nagyon egyoldalú  írás, mintha nem is létezne más lehetőség az értékmegőrzésére.. Pénz lehet tartani más könnyen elérhető eszközökben is. 
Tőzsdén is hasonló hozamokat lehetett elérni. ( lásd Apple tavalyi szereplése..)
Amitől félni kell:
- alapkamatemelés 
- gazdasági lassulás
- rövidtávú lakáskiadás szigorítás
- bér lakás program 
-  kedvezőtlen demográfia 
Ha csak 1 teljesül már akkor baj lesz a piacon.. 
Az a tudat, hogy az aranyáron vett romok - kevés kivételtől eltekintve- évről-évre elavultabbak lesznek. Elég veszélyesnek érzem..  
vincit 2020. 01. 17. 13:49
Előzmény: #57004  berlini
#57025

Tán egy éve megyek az egyik áruházban, a pénztárnál előttem levő 2 melós ember beszélget. Mondja az egyik, te az orbán azt mondta a rádióban 900 e forint lesz az átlagfizetés 2-3 év múlva. Mire a másik: Igen de 3000 ft lesz a kenyér. Úgyhogy felesleges írnod bármit is, a pénztárcájuk vékonyodása meggyőzi egy idő után őket is.
Deliver12 2020. 01. 17. 13:06
Előzmény: #57005  Gaguse
#57024
Azért egy ilyen kis, nyílt gazdaságnál mint a magyar a várható az az hogy a fizetőeszköz nagyjából/relatíve annyit gyengül az összehasonlítási alappal (EUR), mint a relatív inflációs különbség. 
EU infláció 1%, magyar 4%
Elvileg EURHUF felmegy 3%ot, különben kereskedelemben lesz sok arbitrázs. (Értsd. csak egy bugyuta példa, ha csak a magyar infláció nő meg csak, de a keresztárfolyam marad, mondjuk a paprika duplájára drágul Magyarországon, Eurozónában meg semmit, akkor megéri importálni onnan már a paprikát mert forintban ott lement a relatív ára a magyar paprika hoz képest...)
Persze ez nem ilyen pontos és egyszerű, de amíg ekkora az inflációs különbség az eurózónához képest, addig biztosan gyengül a forint hosszútávon. A másik oldalról emellett nyilván a forint gyengülés is gerjeszti az inflációt stb. De végső soron mindegy is nagyrészt mi az ok okozat, hogy először a fizetőeszköz gyengül és emiatt lesz infláció, vagy mondjuk a bérnövekedés miatt lett belső infláció, ami miatt aztán a fenti példa szerint gyengül a forint/vagy eltűnik az infláció)
Az MNB legalább 2%os inflációs különbözetet vetít előre viszont, azaz implicit forint gyengülés is várható vagy így vagy úgy szerintük.
Kíváncsiság kép, megnéztem mennyi lehet ez igaz a gyakorlatban. 
Véletlenszerűen ha 2009 januárjától nézem 2019 év végéig,
A magyar kumulativ infláció 33%, EUrozona 15%
2009ben átlagos EURHUF ~280, 2019ben ~325.
Amit én írtam aszerint kb hosszútávon:
280*1,33/1,15 a várható, ami pedig 324-és árfolyam.
Nem is olyan hülyeség ez, igaz?
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 17. 13:05
Előzmény: #57019  berlini
#57023
nem erről van szó, hanem arról, hogy hülyének néznek! mire is ment föl a duplájára az árak az elmúlt 2-3 évben? a nagy semmire, full speka az egész...
Építkezéssel meg pont ráérek, egyenlőre nem izgat. Szerencsére pénzem most is lenne rá, meg lesz is rá akár mikor is fogok építkezni...
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 17. 13:03
Előzmény: #57018  berlini
#57022
2019 ről beszéltem, 2017.05-ben vettem az utolsó lakásom
Gaguse
Gaguse 2020. 01. 17. 13:02
Előzmény: #57016  berlini
#57021
8500 na

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek