Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
johai 2020. 01. 16. 18:02
Előzmény: #56958  sakal83
#56960
Tiszta hazugság amit beszélnek.
terelemel 2020. 01. 16. 18:01
Előzmény: #56939  elemerorsos
#56959

Koli kell.  
Kiesik 10e BP (+ többi egyetem városokban pár ezer)diák bérlő, máris korrigál a "befektetoi" piac.
sakal83 2020. 01. 16. 17:57
Előzmény: #56955  Törölt felhasználó
#56958

1-1,5 év és az lesz a kérdésük, hogy mikor kezdjek:) kivéve, ha kedves kormányuk újra kitalálja, hogy a legjobb, ha a focisták, gruppenisták, jogászok, főokosok mondják meg, hogy mi a jó, és belenyúlnak a piacba. A mai napi legszebb mondaat Fürjestől, hogy "Ha pusztán a szabadpiacra bízzuk a lakáspiac alakulását, akkor pont az a helyzet áll elő, ami ma van, és látszik, hogy a szabadpiaci működés komoly problémákat eredményez, ezért szükséges az állami beavatkozás"
Ennél fajankóbb torzítóbb mondat még nem hagyta el a száját egy sükebókának sem. Egyszerűen no comment... szabadpiacra hagyták... te jó ég
Törölt felhasználó 2020. 01. 16. 17:56
Előzmény: #56955  Törölt felhasználó
#56957

Nekem 2 víz-gáz szerelő 250e kért volna összesen 2 napi munkára ! Ebben kiszállás meg a segédanyagok benne lettek volna, qrvát, masszírozást meg 3 fogásos ebédet végül is nem kértek volna ennyiért szerényen.
Másik meister kiszámolta tételesen és kért 80e-t, ami még mindig húzós órabér 1 ember erős fél napi munkájáért + kiszállás + segédanyagok, kb hatékonyan 5-6 órát dolgozott egy ember és nekem kellett néhányszor besegítenem, de mégsem 2x16 óra, mint amit az elsőnek megkérdezett nagy tekintélyű meister meg a pribékje akart. Gondolom ott lett volna több órás zabálás is napközben, hogy valamivel teljen az idő, hiszen a 2 napot ki kell tölteniük, sőt valami kis akadály, anyaghiba vagy nem várt fejlemény miatt akár csúsztak is volna. Ez a másik mester se volt olcsó, de ő legalább azt nézte, hogy mit lehet megcsinálni, nem azt, hogy mit nem.
sakal83 2020. 01. 16. 17:50
Előzmény: #56953  szoli2
#56956

olvasd el kérlek, amit írtál:) miért nem vesz egy 60 éves 50 nm-es panelt, mert te egy annó 30 éves téglát vettél:)
De segítek miért nem célszerű egy 50nm-es panelt venni egy 28 éves párnak, akik gyerek(ek)et terveznek a jövőben: 1. mert nem fognak elférni. 2. mert nem fognak elférni 3. mert ha már eladósítják magukat nyugdíjig, akkor nem árt, h olyanba, ami nyugdíjig megfelel. 4. Egy panel tökéletesen elegendő egy 25 éves párnak hitellel, akik még nem terveznek gyereket úgy 10 évig. De sajnos a hitelek annuitásosak, ezért egy 20 éves hitelnél 8 évig, azért nem fizetsz annyira sok törzstőkét. Ezzel a régen is nehéz volt lakást szerezni szöveg nem hazugság, mert így volt, de most Bp-en lehetetlen egy átlagos jövedelemmel. Ezt csak a tapasztalatom, a statisztikák, Matolcsy, és a Fidesz mondja jelenleg az ellenzékkel együtt. Tehát a valóság ellenkezőjéről nagyon nehéz meggyőzni:) Mint az összes statisztika mutatja a budapesti lakásvásárló 2%!!-a 20-30 közötti, valamint az egész EU!!!!!! 5-6 legdrágább városa a mediánhoz képest Budapest. Ez azt jelenti, hogy sokkal rosszabb a lakáshozjutás az átlagembernek, mint valaha. Szerintem ezen felesleges vitázni. Ez evidencia, azokon meg csak azok vitáznak, akik szeretnek vitázni. Ennek az ilyen fokú kialakulásában CSAK és KIZÁRÓLAG Matolcsy és a FIDESZ a felelős. Az MNB (még linkeltem is ide) még szeptemberben is szinte örömködve írta, hogy még emelkedni fognak a lakásárak. Most, hogy a valóság (önkormányzati választás) beleállította őket a földbe Bp-en, hirtelen pálfordulat... Már többször írtam, hogy ebből baj lesz, mert nemcsak a személyeknek káros ez ahelyzet, hanem a cégeknek is mind az építőiparban, mind a munkáltatóknak, mert egyre emelkednek nominálisan a bérek, amit csökkenti az eredményességet illetve egy idő után bezár a bazár. Mert a kifli 100ft lesz, a fodrász 10000Ft. stb. Az árszint emeléses csoda eddig soha nem jött be senkinek. Még az olaszoknak a lírával sem:) Egy 60 éves épület nem érhet többet 4 évvel később 3szorosával. Ha többet emelkedik, mint a bérek, akkor az gond. Nem megalapozott. Ez nem nagy tudomány. Hosszútávon ez ki fog egyenlítődni vagy így (árcsökkenés) vagy úgy (nominális fizetésemelés, ami a többi helyi szolgáltatás/termék árának drasztikus emelkedésével fog járni). Egyetlen lehetőség a kínálat drasztikus bővítése. Ehhez pedig sok sikert :) 
Törölt felhasználó 2020. 01. 16. 17:44
Előzmény: #56954  berlini
#56955

Egyre több helyről hallom, hogy a májszterek tekintettel a rendkívüli helyzetre, hogy már nincsenek lekötve 1,5-2 évre előre, "csak" 5-6 hónapra látnak előre fixen, ezért a korábbi nm ár helyett idő árat kérnek, azaz bemondanak hasraütésre mondjuk olyant, hogy ez egy heti meló és kérnek hetente 200-250e-t attól függően, hogy mennyire jó szagembernek gondolják magukat. Így még jobban elmossák, sőt nagyon nehézzé teszik a  munkák összehasonlítását és a hatékonyság mérését.
El lehet képzelni a munka hatékonyságát, ha neki az a célja, hogy kitöltse sőt akár megnyújtsa a beajánlott munkavégzési időt.
berlini
berlini 2020. 01. 16. 16:54
Előzmény: #56882  sakal83
#56954
Tehát kb. 5 óra/m2  a teljesitmény.
Miközben 1,5 óra a normális.
szoli2 2020. 01. 16. 16:45
Előzmény: #56949  Toniba
#56953
Toniba,
nem tudom ezt miből szűrted le az írásomból hogy "dögöljön meg a szomszéd tehene is"
Én így 40 körül sem úgy állok hozzá a dolgokhoz, hogy majd a nyugdíjamból fogok megélni. 
Sakal83
miért kell egy fiatalnak 50 misiért venni 50nm-et amikor 30ért mondjuk kap panelt is?
Én is anno egy 70-es években épült 47nm téglalakást vettem hitelre amire még majdnem 2 misit költöttem.
CyrusTheGreat 2020. 01. 16. 16:42
Előzmény: #56951  CyrusTheGreat
#56952
Mármint bele áll a földbe a költségvetés, na.
CyrusTheGreat 2020. 01. 16. 16:42
Előzmény: #56950  sakal83
#56951
Ennyi, a baba megszületésével áll bele minden egyes babaváró+lakáshitelre alapozott költségvetés. A babaváróval igazándiból az nyert, aki 2018 Q2 előtti lakáshitel előtörlesztésére használta, azok jól jártak. Aki arra használta, hogy lakást vegyen belőle, az lényegében eltapsolta, a babaváró, mint önerő + lakáshitelesek pedig erősen a tűzzel játszanak.
sakal83 2020. 01. 16. 16:33
Előzmény: #56948  szoli2
#56950
egy lakást nem lehetetlen hitellel, de egy normális otthont igen:) összeáll 2 27-28 éves. 15 millió önrésszel belevág egy 50nm-es 50m-os lakásban. Törlesztő babaváróval 210kperhó. Kettejük jövedelme 600k. de 3 éven belül jön a baba, így marad 300k plusz a semmigyes:) bravó. Biztos van esélyük kitörni az 50nm-es lakásból:) de a második gyereknek is sok az esélye:) ja nem, mert 1,5 évnél elválnak konyha szoba miatt:)
Toniba 2020. 01. 16. 16:21
Előzmény: #56948  szoli2
#56949
Erre nem nagyon tudok mit mondani.
Tipikusan a "dogoljon meg a szomszed tehene is" nezopont.
Abba gondolj bele hogy igy legalabb lesz majd aki fizeti a nyugdijad meg ellat a korhazban.
szoli2 2020. 01. 16. 15:57
Előzmény: #56940  Toniba
#56948
Toniba
én úgy közelítettem meg a dolgot, hogy 2002-ben sem volt könnyű 0-ról lakást venni és most sem az.
2001-ben béreltem egy 45nm-es garzont a haverral rezsivel együtt 60ért. Tehát fejenként 30e volt. Akkor volt a fizetésem kb 100e. Kellett kajálni is vmit meg az alap dolgok mégis 30-40et félre tettem belőle havonta. Igaz nem volt nyaralás meg bulizás hétvégente. De egyedül mégis félre tudtam tenni 3 év alatt annyit, hogy tudtam venni lakást hitelre..... Mindezt egyedül. Képeztem magam, igaz volt egy IT-s diplomám....tehát azért a fizetésem is emelkedett időközben...
Igaz ez kőkemény lemondással járt. Nem volt autóm meg egyéb felesleges kiadásom.
Szóval az a baj, hogy úgy nem lehet lakást venni, hogy közben hétvégenként megyünk bulizni, évente vesszük az új telefont, nyaralgatni járunk stb.... Csak sok ember nem szeret nélkülözni. Mindenhol azt hallod a reklámokban médiában hogy neked ez meg az jár...
Sok helyen hallom hogy már pályakezdőt sem találnak 250-300 nettó alatt Bp-en.
Az én meglátásom az ha 2 fiatal összeáll és 2-3 évet tudnak úgy igazán spórolni. Igénybe veszik a kedvezményeket akkor nem lehetetlen összeszedni a pénzt egy lakásra hitellel együtt.
CyrusTheGreat 2020. 01. 16. 15:53
Előzmény: #56944  elemerorsos
#56947
Valóban, ez meg sem fordult a fejemben, ez simán benne van. A Budapartot ugye a Market Zrt. kivitelezi, de ahogy látom a beruházó is egy Market-leány, szóval teljesen életképes a dolog. Arra jó, hogy lehessen kommunikálni.
Toniba 2020. 01. 16. 15:50
Előzmény: #56945  elemerorsos
#56946
Meg nincs meg a koncepcio.
De valami mindenkepp lesz. 
A lenyeg a lakasarak megregulazasa.
elemerorsos 2020. 01. 16. 15:42
Előzmény: #56942  Toniba
#56945
Ez nálunk már durván megbukott egyszer, és semmi sem változott azóta, ami miatt most ne bukna meg... Az ötlet nagyon jó de itthon ez kivitelezhetetlen úgy, hogy jól és hatékonyan működjön.
elemerorsos 2020. 01. 16. 15:40
Előzmény: #56941  CyrusTheGreat
#56944
Én sem gondolom hogy újakat építenének kifejezetten emiatt. De azt el tudom képzelni, hogy egy kormányközeli vállalkozón rajta marad pár száz lakás (pl Budapart) és az állam ezeket felvásárolja azzal a szöveggel, hogy milyen jó lesz egy bérlakásprogram. Kisegítik a Marketet és jól jön a kommunikációban is. Az persze hogy ezek után mi lenne a Budaparttal az más kérdés, valószínűleg minden közepesnél értelmesebb figura gyorsan elhúzna onnan, tudva hogy mi vár a környékre :-)
Toniba 2020. 01. 16. 15:38
Előzmény: #56941  CyrusTheGreat
#56943
Ez mind csak talalgatas.
Lehet hogy nem is berlakas lesz hanem oroklakas.
Lehet hogy nem is allami lesz csak ugy alakítjak a tamogatasokat.
Lehet hogy nem is lesz semmi :)
Toniba 2020. 01. 16. 15:36
Előzmény: #56940  Toniba
#56942
Politikai szempontbol is egyszerubb megmagyarazni a lakasepitest mint a stadion epitest.
Es jobban belegondolva tenyleg sokkal hasznosabb.
CyrusTheGreat 2020. 01. 16. 15:35
Előzmény: #56939  elemerorsos
#56941
Nagyon meglepődnék, ha bármi lenne az állami bérlakásból, szerintem ez inkább csak kommunikáció, semmint valós szándék lenne.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek