Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Deliver12 2019. 11. 17. 00:16
Előzmény: #52194  Törölt felhasználó
#52200
Önmagában az hogy a keresleti görbe balra tolódik (csökken a kereslet adott ár mellet/MÁP), csak akkor következik bármi ha tudjuk mi történt a kínálati görbével.Feltéve a kínálati görbe változatlan, valószínűleg csökken az ár egy kicsit a kínálat pedig még sokkal jobban csökken a lakáspiacra jellemző alacsony görbe meredekség miatt a piaci árak környékén. Mivel a lakást nem muszáj eladni legtöbb esetben, ha nem jó az ár, lakik benne kiadja stb. nem egy termek amit gyártott és muszáj eladni h bevétel legyen, akar olcsóbban is.Pluszba erre rájön hogy az újépítésű kínálat el fog tűnni, tehát a kínálati görbe is balra tolódik. Az új egyensúlyi pont simán lehet ugyanolyan ár és sokkal kevesebb darabszám mellett mint eddig.Ehhez még hozzájön hogy a keresleti görbe tolódik feljebb mivel nőnek a bérek/csökken a kamat (többet tudnak fizetni akik akarnak venni). Meg a kínálati is feljebb megy valamivel a dráguló költségek miatt pl. újépítésűnél.Ez a klasszikus közgazdaságtan. Viszont van egy nagy viselkedési faktor is még mellette ami az egészet megkavarhatja. Ha pl. lakáspiaci mánia van akkor kb. ok nélkül egyre többen egyre többet hajlandóak fizetni az eladók ezért meg ok nélkül egyre drágábban ad(hat)ják...De fordítva is elsülhet ez válságban.Na mind1, annyit akartam igazából mondani hogy ez általában elég összetett folyamat, ezért nem szeretem ha valaki azt gondolja 3 szóban ő meg tudja indokolni mi lesz...
berlini
berlini 2019. 11. 16. 23:35
Előzmény: #52186  Bandi_ujonc
#52199
A tied viszont nagyon szinvonalas volt.
Öklendezni tudok attól a felszinességtől ami itt folyik.
Egy lakóskörnyezet minősége nem attól függ, hogy hány emeletesek a házak. (Erre bátrokodtam célozniaz előbb.
Volt már valamelyikőtök ebben a lakóházban? 
Nem?
Nos elárulom, hogy belül   szép nagy parkositott terület van. Még egyet elárulok a csodált New Yorki lakómonstrumok tényleg hangyaboly sűrűségű lakófalansztereket hoztak létre. Ott gyalogolhatsz pár kilométert amig egy parkot látsz.
Impudent minden megszólalásából süt az irigység.
Azt hiszi, hogyha azokat leparasztozza, akik meg tudnak engedni maguknak egy új lakást, akkor azzal ő - az elképzelt erkölcsi magaslatát épitheti tovább.
Ideje lenne már észre vennie, hogy ezzel csak saját magát minősiti.
Ahogy nézem nincs emögött az álarc mögött semmi más csak csalódottság és reménytelenség.
Nem ő tehet erről, hogy ebbe az érzésbe egyrejobban belelovallja magát, de azért néha nem árt erre ráébreszteni.
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 11. 16. 23:05
Előzmény: #52181  impudent
#52198
mondok egy konkrét példát ebből a betonkaptárból:
haverom vett ott valamikor nagyon az elején újonnan egy 28nm lakást mini erkéllyel valami 18 millió körül, 3-4 évvel ezelőtt eladta úgy ahogy volt, bútorozottan 24 millióért és kiköltözött egy új önálló házba budai agglóba 28 milláért. milyen árak lehetnek ott a nanettben mostanság, bele se merek gondolni
Törölt felhasználó 2019. 11. 16. 22:54
Előzmény: #52195  impudent
#52197
Minden korból tudnánk említeni borzalmasat. Ezen kár vitatkozni. A zsúfoltság viszont valóban jellemző a modernkori lakó övezetekre.
Törölt felhasználó 2019. 11. 16. 22:48
Előzmény: #52188  sakal83
#52196
Valamint egy kicsit mintha azt árazná a piac per pill, mintha az országban csak Budapesten lehetne megélni. Pedig ott van egész Észak- Közép- és Nyugat-Dunántúl, de ott van Kecskemét, Miskolc, és úgy néz ki, hamarosan Debrecen is feljön. Én spec pont a megélhetés miatt hagytam ott Budapestet és nagyon jól szórakoztam, amikor egy Pestről hozzánk látogató szervizmérnök előadta nekem, hogy Pesten jobbak a fizetések, mint vidéken, amikor biztos voltam benne, hogy többet kerestem, mint ő. Budapesten nemcsak a munkahely több, de a munkavállaló is, és nem minden szakmában Kánaán Budapest, az iparban pont nem az. Szóval az ország nem csak Budapestből áll. (Szerencsére, mert elég ocsmány város.)
impudent 2019. 11. 16. 22:45
Előzmény: #52193  Törölt felhasználó
#52195
Menj el a marina partra vagy a mester vagohidra nezd meg.
Ket stilus egyik borzalmasabb mint a masik.
Törölt felhasználó 2019. 11. 16. 22:40
Előzmény: #52191  Deliver12
#52194
Ejszen én is ezt mondom: nőtt az ár => csökkent a kereslet => csökken az ár
Törölt felhasználó 2019. 11. 16. 22:39
Előzmény: #52192  impudent
#52193
Ez valóban így van. Ha a beépíthetőséget nézzük, akkor a paneloknál kellemesebb a helyzez, mint az "új lakótelepeknél". Az esztétika meg más kérdés. Van egy-két kellemes kivétel. Pl gazdagréten épült alul egy új telep. Egyenként megnézve az épületeket, nekem tetszenek. De ahogy be vannak zsúfolva, borzalmas.
impudent 2019. 11. 16. 22:34
Előzmény: #52189  Törölt felhasználó
#52192
Ha egy picit belegondolsz akkor rajossz hogy badarsag amit irtal.
A regi panelok is tomegszallasok de van hely kilatas es nem a szomszed toket latod az ablakodbol hanem zoldet.
A mostani stilus a legundoritobb es csak a beepithetosegrol szol es a beetetesrol.
Meg a tetoterbol paraszt kukkolja az ember toket.
Deliver12 2019. 11. 16. 22:30
Előzmény: #52177  Törölt felhasználó
#52191
Valamire a kereslet azért is csökkenhet mert nőtt az ára. Az ok okozat abszolút nem tiszta. Mivel lakáspiac általában kínálati piac, ezért ez valószínűbb. Szóval ilyen piaci törvény nincs. Van egy keresleti és egy kínálati görbe. A kettő ahol találkozik, ott lesz az ár/darabszám...Ez a törvény semmi más...
impudent 2019. 11. 16. 22:27
Előzmény: #52186  Bandi_ujonc
#52190
Igen. Tudom.
Ilyenre nem lehet valaszolni mert idetlenseg.
Törölt felhasználó 2019. 11. 16. 22:26
Előzmény: #52183  Bandi_ujonc
#52189
Már ne is haragudjatok, de minden kornak megvan a saját építészeti stílusa. Ha most is az 1850-1900-as évekbeli épületeket építenék, az miért lenne jó? De lehetne korábbit is mondani. Vagy például a jelenleg épülő lakóparkok... ízlések és pofonok, de szerintem abban megegyezhetünk, hogy mindegyik lakóparknak nevezett lakótelep ízlésesebb mint a panelok.
sakal83 2019. 11. 16. 22:26
Előzmény: #52180  franc0
#52188
En azert ugy ertelmezem a cikket; nem tagadva hogy neha eretelmetennek tunik; hogy olyan merteku a visszaeses bpen hogy a teljes ingatlanos iparag letet fenyegeti. A tamogatasok es kamatkornyezet olyan arszintet generalt az ujak eseten hogy ezalatt nem lehet megcsinalni. Ez pedig egy eros szukulest eredmenyezhet ami mar tettenerheto a -47%ban tranzakcioban. Persze korrekcio a meglevo kinalaton(panel es lepukkant kismeretu regi berhazak) elkepzelheto de minosegi normalis meretu ingatlanok hijan fokozatos eroziora lehet szamitani. Az mar irrealis hogy egy 90nmes ingatlan epitmeny nettoban megvan 27mbol kivitelezoi szinten de telekkel afaval es a tobbi aproval a 16ban ikerhazasitva! 64-65m forint; beruhazo eseten 76-77m forint lesz jovore. Es ahogy neztem az uj projekteket pl a 22ban. A sorhazak ikerhazak 700-720as nm aron vannak mar. A 13ban az uj lakasprojektek konstansan 850-900e nm artol lesznek elerhetoek. Es ez nem a nyereszkedes miatt van hanem ez az uj arszint ami kialakult. Benne az uj anyagar uj tervezoi koltseg uj telekar es uj afa. Ongyilkossag penzugyileg ilyen projektet nyitni. A kicsik el fognak hullani. A tokeeros nagyokat pedig nem fogja surgetni az ido... Lehet h a kormanyunkak sikerult taccsra vagni bpestet. Gyakorlatilag a 10mos Csok a bevezetesnel egy ingatlan (ikerhaz) aranak harmadat jelentette. Most a hetede!. Meg az Onerore sem eleg. A ketgyerekes csokbol nem jon ki az illetek!:)
Bandi_ujonc 2019. 11. 16. 22:19
Előzmény: #52185  impudent
#52187
Xiii. Kerben volt/van egy projekt, ahol legalább a homlokzatot meghagytak régi stilusban, belül mai kor (legalábbis szerintük). De annyira ritka példa ez a követendő megközelítés, hogy szinte egyedülálló. 
Bandi_ujonc 2019. 11. 16. 22:16
Előzmény: #52184  impudent
#52186
Berlininek írtam, aki próbált a te észrevételedre egy közepesen gyenge cinikus választ írni. 
impudent 2019. 11. 16. 22:14
Előzmény: #52184  impudent
#52185
A Vagohid utcaban eddig is volt par tarsashaz regebbiek 100 evestol 45 evesig.
Szerintem azok is jobbak mint ezek a falanszterszornyek az ipari ovezetben.
impudent 2019. 11. 16. 22:11
Előzmény: #52183  Bandi_ujonc
#52184
Miert ?
Nem olvastad amit irtam.
Utolso mondat.
Bandi_ujonc 2019. 11. 16. 22:03
Előzmény: #52182  berlini
#52183
Miért hasonlítod a New York-i felhőkarcoló stílust a megmaradt szép budapestivel amit szennyeztek a szoci panelekkel most meg a modernekkel meg a csodálatos mediterrán lakoparkokkal? Hányás. 
berlini
berlini 2019. 11. 16. 21:28
Előzmény: #52181  impudent
#52182
Igen , ez igy megy a szegényebb, elmaradott helyeken. 
A legszakadtabb New York.
Ott sok helyen még magasabb falansztereket épitenek, akár 100 emeletes magasságút.
Nyilvánvaló tény, hogy ezeket csak az ottani parasztok veszik meg. Eladják a kis földjüket és a maradék 99%-ra hitelt vesznek fel.
És miután nincsen földjük, (a centrálpark felszántására pedig nem kaptak engedélyt) hogy megéljenek valahogy, kénytelenek kiadni a többi parasztnak.....
Dehát miért csinálják ezt?
Csak egy magyarázat lehet erre.
Rossz példát mutatunk nekik.
impudent 2019. 11. 16. 21:03
Előzmény: #52179  mpagnes
#52181
A multkor a ix ker vagohid utcan jottem a soroksari ut fele.
A volt vagohid teruleten hatalmas 10 emeletes hazakat huztak fel.
Nem akartam hinni a szememnek.
Parizsban 40 vagy 50 eve huztak fel ilyen falansztereket a kulsobb helyeken.
Ez lenne a jovo ?
Ez kell a parasznak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek