Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2019. 11. 08. 19:56
Előzmény: #51646  impudent
#51660
No meg tanulhattál is volna ebből az 5 évvel ezelőtti hozzázólásból:
."
Hathor 2014. 04. 15. 10:50Előzmény: #86  Hathor#88"Múltkor beszélgettem egyébként a témában egy kiváló kollégámmal, aki azt mondta, hogy most hasonló a helyzet az ingatlanpiacon, mint 1997-ben."
Én emlékszem erre az árrobbanásra. Akkor kezdtem ingatlanozni.
Az akkori árrobbanás oka nem más volt, mint hogy bejelentették, hogy Magyarország várhatóan hamarosan belép az Európai Unióba.
Elindult a spekuláció az emberekben, hogy a külföldiek itt fognak ingatlanokat venni és felvásárolják a belvárost. Elkezdték kapkodni az ingatlanokat. Expressz újságot keddi számát már megvettem a hétfői nap 14.00ás időpontjában, mert akkor adták a kezembe a József körúton. Előző nap kellett a másnapi újságban megjelenő új hirdetésre lecsapni :DD
szép időszak volt. Fél év alatt dupláztak a Budapesti ingatlan árak.. aztán évente dupláztak egy újat kb.. ez így ment pár évig. Majd beléptünk az Unióba, és a külföldiek mégsem vásárolták fel a belvárost. Erre elkezdődött egy értékcsökkenés. A korlátlan kamu hitelek tartották el valahogy a piacot. Na meg a lakászszerzési kedvezmény érvényesítéséből származó spekulációs vételek! Amit sajnos a szockók szépen eltöröltek! Mivel véget ért 2008ra a hitelboom, meg az uniós felvásárlás kamuból is felébredtek az emberek, és elkezdtek égni a tőzsdei pánikokban a megtakarítások, befektetések. meg megszűntek a lakásszerzési kedvezményes spekulációs vételek, így elkezdett hanyatlani az ingatlanpiac is.
Most valóban a kb 2%os nettó banki kamat nem túl nyerő. Na meg az sem normális, hogy egy világgazdasági válság alatt kimeneküljön az ingatlanokból a pénz szerintem. Itt egy abnormális dolog van már.
Jó.. tény, hogy nincs pénzük az embereknek.. de régen volt??
Akkor nem voltak Iphonok, plazma tévék, tabletek, kocsi minden családtagnak, meg 4-5szobás ház igények normál 4tagú családnak.
Van itt pénz, mert ezeket meg tudják venni az emberek. Audi, BMW, meg Mercikkel tele az ország. Pénz van! Csak ki mire költi az nem mindegy!
Az ingatlan mindig ingatlan marad! És megfelelő helyen mindig pénzzé tehető. Na persze megfelelő áron, piachoz igazodva.
Zárva soraim Zsiday utolsó gondolatával:
"Így aztán, ismét végiggondolva a témát sem tudok mást gondolni, mint korábban: 5-éves távon szerintem jobban fog járni, aki budapesti lakást vesz, mint aki bankban tartja a pénzét."
.
Így mára már nem parasztoznál le másokat, hanem élvezhetnéd a vagyonodat Báró-ként!
tihamer
tihamer 2019. 11. 08. 19:48
Előzmény: #51653  Batiszkáf
#51659
Szvsz teljesen fölösleges felosztani a társadalmakat jobb és baloldaliakra, mert 2 féle osztály van. Ezek pedig a stagnáló szegény osztály és az egyre (kamatos-kamat hatás) gazdagodó felső decilis.
vincit 2019. 11. 08. 19:45
Előzmény: #51653  Batiszkáf
#51658
Sokat számít hol van a felújítandó Kádár-kocka ;) https://ingatlan.com/budaors/elado+haz/csaladi-haz/pest+megye+budaors+budapesti+ut/30242303 Ezen a részen keresek felújítandót, ahol alul boltok lennének, hát ...
sakal83 2019. 11. 08. 18:54
Előzmény: #51656  tihamer
#51657
Budapesten szerintem is realis ez a szam. (Piaci es allami egyutt) Nekem az avulas resze tetszik. Nagyon durva latni hogy az eus modszertan mar az allamadossag elertektelenitesre keszult. Az meg kulonosen szep h kedves kormanyunk a modszertan tartalmi feltoltesevel meg egy lapattal ratesz a torzitasra. 
tihamer
tihamer 2019. 11. 08. 18:11
Előzmény: #51651  sakal83
#51656
Nagyon jó cikk, kösz!
"Az EUROSTAT adatai alapján Magyarországon a lakosok 21%-a él bérlakásban, akinek kb. 8-10%-a piaci alapon bérli a lakását.Vajon reális, hogy a magyar lakosság csak a fizetésének alig 1.2%-át költi albérletre???"
Már csak 79 % tulajdonos.
Törölt felhasználó 2019. 11. 08. 17:38
Előzmény: #51653  Batiszkáf
#51655

Azért azt nem mondanám, hogy jellemzően a szülő a gyerekének passzolja le az örökölt lakást meg egyéb javakat. Inkább ezt mondanám ritkábbnak, legalábbis akiket én ismerek. Egyik rokonomnál például a szülei örököltek egy tatabányai lakást meg földeket meg aranyat, kp-t.
A lakást jó érzékkel a nagy áremelkedés előtt eladták és rohamtempóban élik fel, következik a földek eladása. Ha jó áron adják, akkor lehet, hogy megveszem tőlük, csak előbb keresnem kell valakit aki ért a földekhez hogy megszakértse, érdemes-e komárom-esztergom meg győr-moson-sopron megyei földeket megvenni és mi lenne a jó ár érte. Bár amilyen pénzéhes az egész banda, nem hiszem, ebből lesz üzlet, mert lehúzni nem fognak, akkor se ha rokonok.
A lényeg, hogy a gyerekek (unokák) semmit nem fognak látni az örökségből, sőt már célozgattak nekik arra, hogy tudják ám, hogy olyan törvényt hozott az orbán, hogy a szülőt el kell tartania a gyerekeknek. Mindkettő adó optimalizáló vállalkozó volt egész életében, kettejük kapnak 150e ft nyugdíjat összesen. Seperc alatt fel fogják élni az összes örökséget, ebből nem látnak semmit az ő gyerekeik meg unokáik.
Ez nem is a legdurvább eset, amiről tudok, csak inkább egy mondhatni eléggé tipikus.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 08. 16:22
Előzmény: #51640  johai
#51654
Az árnövekedés jelenlegi dinamikája mellett a többséget valószínűleg nem a hétvégi autó fenntartási költségei választják el a vágyott ingatlantól. 
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 11. 08. 16:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#51653
Az ingyen lakás nem vész el csak átalakul. Jellemzően az unoka életkezdési támogatása lesz belőle. Múltkorában egy családi beszélgetés során szóba került anyám volt kollégájának a fia, aki egyébként valami szakképzettséget nem igénylő munkát végez. Még az agglomerációs árrobbanás előtt sikerült vennie mai szemmel potom áron egy felújítandó Kádár-kockát, mellette megörökölte a nagyiék 30 milliós tehermentes lakását.  Aki ehhez képest a nulláról indul az minimum 15 év hátrányban van. Pont az ember egész fiatalsága. 
8920309 2019. 11. 08. 15:37
Törölt hozzászólás
#51652
sakal83 2019. 11. 08. 15:04
#51651
Itt egy kis közérthető, emészthető írás az inflációról. Szerintem jól sikerült, leszámítva egy két tévedést.
https://variance.hu/2019/11/08/miert-hamis-az-inflacios-adat/
impudent 2019. 11. 08. 15:03
Előzmény: #51649  vincit
#51650
akkor reménykedj !
vincit 2019. 11. 08. 14:53
Előzmény: #51648  impudent
#51649
 Előbb utóbb még a legnagyobb parasztokat is magába fogadja az édes anyaföld, hiába áll peckesen a barázda szélén. Sírfeliratnak próbáld meg, " Ennek a virágnak 100 ft a reális ára! Mennyit adtál érte a parasztnak? Ettől többet vártam tőled! " De kapcsolódjunk is a topic témájához, https://nlc.hu/ezvan/20190129/elado-az-orszag-elso-kisallat-temetoje/ olcsóbb lett a kisállat temető https://koltozzbe.hu/elado-telek-alsonemedi/h7974472
impudent 2019. 11. 08. 14:39
Előzmény: #51647  Törölt felhasználó
#51648

65 év most,
de amire Én megyek 70-75 lesz, de azt már nem érem meg
Törölt felhasználó 2019. 11. 08. 14:32
Előzmény: #51645  impudent
#51647
Hát ez tényleg meglepett.
Tehát vagy még számolni se tudsz, vagy elfelejtetted megjelölni, ezt milyen nyugdíjkorhatárra értetted.
Különösebb számszerűsítés nelkül azért nem izzadtam én se túlságosan, mikor bevállaltam 4 éve a havi 200ezres törlesztőt.
Ha most valaki most a szivéhez kapna ez már le lett dolgozva matolcsyval(3 havi kamatperiódus), meg persze sok előtörlesztéssel 125-re.
impudent 2019. 11. 08. 14:15
Előzmény: #51645  impudent
#51646
és lehet tovább irigykedni és tapasztalni mi ,hogyan működik nemcsak böfögni
impudent 2019. 11. 08. 14:11
Előzmény: #51644  Törölt felhasználó
#51645
még közel 36 év a nyugdíj, jó reggelt ,ennyit a tájékozottságodról.
Törölt felhasználó 2019. 11. 08. 14:05
Előzmény: #51643  impudent
#51644
Mindig is sejtettem, hogy te valami tajekozatlan, irigy kisnyugdijas lehetsz.
impudent 2019. 11. 08. 13:59
Előzmény: #51642  sakal83
#51643

multi cég itteni közepes de menő kirendeltségeire gondoltam, nem nagyobbakra.
Egyébként ez a szint egy mezei magyar vagy egy kis multinál majd elérhetetlen kategória.
Ahhoz már havernak seggnyalónak kell lenni.
sakal83 2019. 11. 08. 13:19
Előzmény: #51641  impudent
#51642
El vagy tevedve. Ez egy szakertoi szint.
impudent 2019. 11. 08. 13:09
Előzmény: #51636  Kicsigesztenye999
#51641
Hol kapsz kozel 800 bruttot ?
Ez kb 500 netto.
Ennyit jol meno multi cegek besugo spicli kozepvezetoi kapnak lojalitasukert es tudasukert

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek