Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sakal83 2019. 11. 07. 21:56
Előzmény: #51598  Homoktövis
#51600
30-40mos lakasban laknak. Csak van 300e forintjuk kicserelni:) hisz vagyonban miliomosok. Felso 10%. szanalmas. Szepen osszedobjak kozoskoltsegben es felujitjak:) elmeletileg tarsak a hazban. A koltsegeket kozosen viselik:)
sakal83 2019. 11. 07. 21:53
#51599
Most nezem kivegzik a bujtatott munkavallalokat a KATAsok kozul. Most mar nem lesz nagy arc annak a tobb tizezer embernek. Meg egy felfujt ingatlamar vsasarlo kozonseget iktatnak ki. Latom erzekelik a veszelyt a sajat cegeikre. Draga lett a munkaero. A pofatlan alkalmazottaknak tobb fizu kell az albira. :)
hunor555
hunor555 2019. 11. 07. 21:07
Előzmény: #51595  Törölt felhasználó
#51597
Úgy vagyok vele hogy elmesélte a srác, így átgondolva ha abban a helyzetben lennék nem biztos hogy olyan rossz lenne az nekem. Az hogy itt hirtelen ugrott minden sokszor a megtakarításod nem nőtt annyit hogy önerőnövekedést ki tudd termelni, mert annyit mentek a lakásárak. Ilyenkor jó ez a konstrukció. Ha meg stagnálás van kb. tökmindegy mert úgyis ki kell fizetni.
wawa1 2019. 11. 07. 20:58
Törölt hozzászólás
#51596
Törölt felhasználó 2019. 11. 07. 20:55
Előzmény: #51589  hunor555
#51595

Még egy dolog jutott a zeszembe, hogy egy időben voltak ilyen programok, hogy fiatal pároknak adtak bérlakást olcsón de előírtak nekik ltp kötést (rip) meg egyéb takarékosságot és így össze tudták szedni az önerőt, de a kötelező megtakarítást még így is sokan nem bírták és inkább elköltöztek máshova. Tudtommal ma már nincs ilyen lehetőség sehol, pedig minden józan ésszel ez egy jó program volt. Minden szempontból. Kivéve persze abból a szempontból, amit írtam korábban, hogy sok kéglit csókosoknak adtak, de a program alapötlete szerintem jó.
Ha a nagyvezír csőlátása nem lenne ennyire erősre kifejlődve, akkor például egy ilyen program valódi segítség lenne az életkezdéshez. Akár úgy is, hogy adni egy 3-4 szobás kéglit a fiatalnak a babaváró helyett és ha jönnek a gyerekek ütemesen, akkor maradhatnak ott akár sokáig is, amíg tanul a legkisebb gyerek és utána vagy közben meg esetleg megvehessék a kéglit, akár piaci áron vagy menjenek máshova a végén. Valószínűleg ez jobban stimulálná a gyerekvállalást. Főleg a nőknek nagyon fontos, hogy legyen egy biztos családi fészek, saját példámon tudom, mert feleségem szabályos hisztirohamot kapott már csak az ötlettől is, hogy bérleménybe szüljön. Férfi fejjel esküszöm nem értem a dolgot, de ez akkor is így van.
impudent 2019. 11. 07. 20:55
Előzmény: #51587  Kicsigesztenye999
#51594
A 25 millios garzonok valos erteke 10 es 12 millio kozott van jellemzoen.
A 13 vagy 15 millio egy ajandek a parasztnak.
Aki nagyot kaszal rajtad es boldogan el es kurvazik a penzedbol.
sakal83 2019. 11. 07. 20:48
Előzmény: #51587  Kicsigesztenye999
#51593
Szluoknel laksz? Vagy kaptal keglit? Szivessegi albi? vagy befektetes? 
Ekkora fizubol 10m egyedul szimplan felreteve kocsifenntartassal mission impossible...
hunor555
hunor555 2019. 11. 07. 20:38
Előzmény: #51590  Kicsigesztenye999
#51592
Ha 4  éve dolgozol és összespóroltál ennyit akkor elég lowcost oldod meg az életet.... 
Törölt felhasználó 2019. 11. 07. 20:18
Előzmény: #51582  hunor555
#51591

Ennyit számít az alacsony kamat. usákoknál például a hitelező viseli a kockázat nagy részét, bármikor visszaadhatod a kéglit és a hitelt törlik, igaz bukod az ott fontos adósbesorolásod, de azért zongorázni lehet a kockázat különbséget és mégis olcsóbbak a hitelek. Talán most már nem olcsóbbak, hanem kb egál, mert ott kicsit magasabban tartják az alapkamatot, de képzeld el, hogy egy magyar bank milyen kamatot kérne akkor, ha bármikor leadhatnád a kéglit és törölniük kéne a hátralevő hitelt? Még végbéltükrözés is lenne hitelfelvétel előtt, azt hiszem.
Hollandot nem sokat ismerek, bátyámnak volt egy kollégája meg cimborája, aki minden nőt megb.  izé megbabonázott az osztályukon :) Amikor hazahívták 99-ben akkor vett otthon átszámolva 70misiért egy nagyobb lakást, hasonlóan nagyrészt hosszú távú hitelre, de prüszkölt, hogy drága. Mert a pesti árakhoz szokott.
Meg még egy japót ismertem szintén bátyámon keresztül, aki félmillió dollárnak megfelelő jenért vett plusz 250nm telket és így már teljes luxusban dupla telken és a szomszédok jóleső sárga irigységében éldegélt tovább. A háza tégla! volt belül acélszálakkal vagy rudakkal megerősítve, hogy földrengésbiztos legyen, nem értettem ezt a részt pontosan, de qrva drága volt az is, 1,2 millió dollár. Sima alkalmazott volt, végtelen hosszúságú hitellel és nulla közeli kamattal. Nem érdekelte.
Ha meg azt gondolod, hogy most milyen nehéz a hitelfelvétel, akkor azt kell mondjam, hogy a tágabb családom 98 óta vesz fel hiteleket 2 évente kb és ennél jobb helyzet soha nem volt, kivéve a CHF korszakot, de azt inkább ne akarjuk vissza. Ja meg szüleimnek volt a híres OTP-s hitele, aminek a kamatát vis majorra hivatkozva az egekbe emelték volna, ha nem fizetik vissza a felét. Nem röhögni, de szegény nagymamám élt még akkoriban, isten nyugosztalja és a 2 tehenét meg az összes tyúkját meg még ki tudja mit eladott ő is, hogy össze tudja a család kaparni valahogy, mert különben nagyon brutális kamat jött volna.
Minden nemzedéknek volt szívásban része, az kijárt rendesen.
Kicsigesztenye999 2019. 11. 07. 20:11
Előzmény: #51589  hunor555
#51590
Itt is lehet egy havi fizuert egy negyzetmetert kapni... az elobb korbeneztem egy holland ingatlanos honlapon, ott inkabb 6x nm-ek mentek 350k eur kornyeken, a varos lepukkant szelen... Szoval ne tortits...
Persze persze gyszer a tied lesz. Azt is kiszamoltad, hogy EKKORA hitelosszegnel ez mikor lesz? Mert ez igy nagyon szepen hangzik, csak akkor mar kb a sirban lesz a csaj...
Amugy en 4 eve dolgozok, szoval sima mernok vagyok meg, semmi extra es a netto 1500 eur pl itt bp-en is megvan plusz ugye a juttatasok. Ott raadasul egy kocsit fenntartani sokkal tobbe kerul. Hivtak engem is ide-oda, kvara nem eri meg..
hunor555
hunor555 2019. 11. 07. 20:07
Előzmény: #51587  Kicsigesztenye999
#51589
Látom átjött a lényeg. Ott egy havi fizu egy négyzetméter. A banknál laksz albérletben, a futamidő végén a tiéd lesz. Itt béreljél 2-3-4-5 évig még összejön az önerő, majd vegyél valami szart ami 2-3 havi fizu/nm. Azért hasonlítom össze, mert kb. egy szinten vagyunk mérnökként én is keresnék ott annyit.
elemerorsos 2019. 11. 07. 19:57
Előzmény: #51585  sakal83
#51588
Ezt azért linkeltem be, hogy látszódjon, mennyire esnek az árak Budapesten. Ez kb. 8000 Eurós m2 ár.
Kicsigesztenye999 2019. 11. 07. 19:56
Előzmény: #51582  hunor555
#51587
Ja, ez teljesen normális. Gondolom mennyire nyugodtak az éjjelei... :D 
Nekem van 10 millio a szamlamon 25 eves vagyok. (En kerestem...) Most akkor en megengedhetek magamnak egy 50 millios lakst csak azert mert kapok ra hitelt? A valasz NEM... De a 25 millios 30 nm-es garzonokat sem, mert nem vagyok hulye..
hunor555
hunor555 2019. 11. 07. 19:49
Előzmény: #51584  elemerorsos
#51586
És keresne nagyon max 400k-t. Vehetne? Ohh nem, mert nem volt a zsebében a 90 ezer euró önerrő.
sakal83 2019. 11. 07. 19:44
Előzmény: #51584  elemerorsos
#51585
Na. Veszek kettot es osszenyitom:)
elemerorsos 2019. 11. 07. 19:38
Előzmény: #51583  hunor555
#51584
https://ingatlan.com/30636376
450 ezer euróért pedig vetett volna kétszobás lakást is Budapesten.
hunor555
hunor555 2019. 11. 07. 19:22
Előzmény: #51582  hunor555
#51583
Elrontottam 300k euróért.
hunor555
hunor555 2019. 11. 07. 19:21
Előzmény: #51576  Törölt felhasználó
#51582
Árelőny meg nem érni meg. Nem a büdös lófaszt nem. Munkatársam nővére Amszterdamban egy 110nm-es lakást vett 100k euróért 110% hitelre önerő nélkül. Úgy hogy csak ő 3000 eurót keres havonta. Ott valahogy működnek a dolgok. Hogyhogy a büdös hollandék meg tudják ezt oldani. Ráadásul van olcsó kurva meg fű.  Ami itt megy az vicc.
Deliver12 2019. 11. 07. 19:18
Előzmény: #51577  sakal83
#51581
En tudok egy konkrét működő példát mondani. Az állam ingyen odaadja a telket, amire a piaci vállalkozó épít.
Ezert cserébe az állam a következőt kéri, szakértő által az adott projektre kiszámolt telekhányadot (legtöbb esetben 20% fele) a vállalkozó kötelezően önköltségi áron kell hogy adja a lakásokat. A maradék 80% a projektben teljesen piaci áron piaci alapon. Az emberek akik megverhetik a 20% hasonlo szempontrendszer szerint kapják a pontokat (és így az olcsobb lakást egyszer) mint a CSOK. Annyi különbséggel hogy a pályázó házastárs kap egy rakat plusz pontot ha a lakas közel van a munkahelyükhöz, hogy ezzel csökkentsék az ingázást.
Ez a rendszer a vállalkozónak megéri mert mivel amit nyer a telekkel engedi csak át többet nem. Viszont cserébe nagyobb projekt lehet ami általában kicsit jobban megéri. Plusz általában ezek a telkek elég jó helyen vannak, azaz kb. versengenek érte a vállalkozások hogy megkapják... Szoval nekik jo. Államnak semmi kp-be sem kerül, csak átadja a telkeket. A fogyasztó pedig: 20% nyilvan sokkal jobban jar, a maradék 80% pedig nem érintett.
Egyéb részletek:
A kedvezményes lakásokat eladni nem lehet, csak az állami alap vásárolja vissza beker ár+számlákkal bizonyított költségek+infláció alapon. Az így megszerzett lakást kiadni tilos, eladni muszáj amennyiben bárkinek lesz egy másik ingatlanja az ott élők közül. Tehát a befektetők nem kaphatnak sehogy... nekik ugyanúgy megéri továbbra is a sokkal többe kerülő lakás mert a kedvezményessel sehogy nem lehet profit, meg hozza sem juthatnak.
A kedvezményes lakas olyan 40-50%-ába kerül a többi lakásnak. Ez lehet Magyaroszágon inkabb 60% lenne.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek