Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lakni_kell_valahol 2019. 10. 14. 11:22
Törölt hozzászólás
#50100
Törölt felhasználó 2019. 10. 14. 11:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#50099
Hogy konkrétan ennek a hsz-nek az első pontjára is reagáljak Lajos mindig azt írta, hogy németországban SEM éri meg a vidéki városhoz képest a bérlés, Ő se berlinben vagy münchenben bérel, hanem vmi törökbálint méretű helyen.
Berlin amúgy sem volt mellesleg mostanában(az elmúlt 5 évben)a kiugróan magas bérekről híres.
A második pontról annyit, hogy a magyar ingatlanárakról van szó, nem a pampaiakról, de ezt részben érintettem az előző válaszomban is.
Törölt felhasználó 2019. 10. 14. 10:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#50098
Mintha egyszer kiegyeztünk volna abban, hogy a javak nincsenek egyenlően elosztva, tehát mondjuk a felső 20% jelentős túlsúlyban van a lakások zsákolását illetően.
Ennek fényében elég ingatagnak érzem az a kijelentést, hogy a lakásár csökkenés választási vereséggel érne fel.
De egyébként az MNB figyelmeztetését mivel magyarázod:
1)okosabb vagy náluk
2)kell a pénz a csokra és a gyenge forintra, ergó berakatják a pénzt a MÁP-ba, és kicsit próbálják lejjebb dumálni a lakásárakat.
sakal83 2019. 10. 14. 09:54
Előzmény: #50094  Törölt felhasználó
#50097
Fél éve kb átszámoltam az AVG fizetés/hiteltörlesztő arányt 2007/2008-hoz képest. KB egyszint volt. A mai állapotot nem tudom. Egyedül az önrész lett több arányosan. Ezért is írtam, hogy ez felárazódás, nem "valódi" árnövekedés.
Törölt felhasználó 2019. 10. 14. 09:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#50096

Amit mindig elfelejtenek a német helyzethez hozzátenni, hogy a migráncsok miatt elfogytak a kiadó lakások a legtöbb településen. Ráadásul kötelezhetik a tulajt, hogy kiadja az ottani önkormányzatnak, ami meg migráncsokat szállásol el ott, jobb híján. Fordítsuk le az arányokat 1-1,5 millió migráncs / 80m lakos, akkor úgy nézne ki, mintha Magyarországra jönne kb 125-150e ember, akiket el kell szállásolni és nyilván nem egy világvégi faluban szeretnének lakni, hanem pesten és nagyvárosokban. Mondjuk mi lenne, ha hirtelen megjelenne pesten 50-80e új bérlő?
A piac meg a kínálat szűkülésre mivel válaszol? Igen, áremelkedéssel. Még német is.
Criscito 2019. 10. 14. 09:41
Előzmény: #50094  Törölt felhasználó
#50095
Adom, amiket írsz. 
Törölt felhasználó 2019. 10. 14. 09:39
Előzmény: #50091  Criscito
#50094

Persze, azért is írtam, hogy a Zsiday írások nehezek, mert a logikáját kell megérteni és nem olyan könnyű elemzések, mint amit sokan várnak, hogy nyomd a vételt öcsém vagy adj el kisapám :)
Én az ingatlanpiacon jelenleg egy olyan esemény láncolatot látok előre a Zsiday írások alapján, hogy az új lakások piaca beszűkül és ezáltal a minőségi kínálat is eltűnik, alig lesz jó minőségű eladó lakás (mindegy, hogy új vagy használt), ami egy erőteljes nyomás az árakra. A map+ meg jelenleg a fék szerepét tölti be vagy a gátét, aztán, hogy mi fog itt történni ha a gát már nem bírja tovább.
Akárhogy is nézzük, normális fizetéssel jelenleg könnyebb lakáshoz jutni, mint amikor én voltam fiatal. Jobbak a kamatok, hosszú időre lehet ráadásul ezeket rögzíteni és kevesebb önerő is kell. Értem, hogy több hitelt kell felvenni, de 3% kamat mellett szinte olyan érzése lehet valakinek, mintha a tőkét kéne csak visszafizetni és a 30 milliós lakás utána is legalább 30 milliót fog érni várhatóan. Ez befektetés is. Tudom, persze 2,8-3% kamat is kamat és 30 misinél az már közel 1 misi évente, de ez akkor is jóval kevesebb, mint a korábbi piaci kamatok amennyibe kerültek.
lakni_kell_valahol 2019. 10. 14. 09:32
Törölt hozzászólás
#50093
Criscito 2019. 10. 14. 09:23
Előzmény: #50091  Criscito
#50092
Vagy jön egy MÁP+ stb. 
Criscito 2019. 10. 14. 09:21
Előzmény: #50090  Törölt felhasználó
#50091
Ami szerintem fontos még az ilyen elemzéseknél, hogy ezek mindig egy adott pillanatra vonatkoznak. Másnap meg lehet megváltoznak a feltételek, és borul szinte minden. Akár egy gyorsan begyűrűző válság miatt, vagy amiatt, mert Karácsony tényleg nagyszabású bérlakásprogramot indít. :) 
Törölt felhasználó 2019. 10. 14. 09:09
Előzmény: #50089  Törölt felhasználó
#50090

A második link helyesen.
http://www.zsiday.hu/blog/fog-e-p%C3%B6r%C3%B6gni-lak%C3%A1s%C3%A9p%C3%ADt%C3%A9s
Régi, de még most is abszolút érvényes elemzés. Sajnos vagy inkább szerencsére, mint minden Zsiday elemzést, meg kell érteni. Nem fogja azt mondani, hogy nyomd meg a vétel gombot p.raszt vagy az eladást :) hanem leírja az események logikus láncolatát, aztán abból mindenki értse meg, amit meg tud. Mestermű.
Törölt felhasználó 2019. 10. 14. 09:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#50089
Tényleg vicces dolog ez egyébként, hogy ez a tőzsde meg az ingatlanpiac is egy olyan rally, ahol a partvonalról szurkolók rendkívül toxikusak. Tipikus shortos viselkedés ez, várják a csodát és azt képzelik, hogy egy fórumban le tudják beszélni az árakat, ha eléggé toxikusak. Rossz hír nekik, hogy se fel se le nem lehet egy fórumban az árakat beszélni :) Maximum megbeszélni lehet, de piacot befolyásolni ilyen nímandok (magamat is beleértve) kommmentjeivel egy ki tudja mennyire olvasott fórumban, lehetetlen.
Elismerést itt ne várj, pedig tényleg igaz, hogy bár nagyon sok ember előtt ott volt a lehetőség egy olcsó lakást behúzni, de akkor is a kifogásokat keresték, hogy miért ne és miért hülye az, aki meglépi. A 2013/14-es hangulatban, amit most már mindenki hajlamos elfelejteni, egyáltalán nem volt egy annyira egyértelmű lépés lakásba fektetni és az ingatlanpiacban jövőt látni.
Nekem például az igazi elismerés az, amikor havonta a bankszámlámra érkezik a bérleti díj, aztán, hogy mit kaffog egy fórumban egy toxikus valaki erre, hát engem rohadtul nem tud meghatni.Mondjuk az is igaz, hogy én például amikor a lakást vettem, nem számítottam ilyen emelkedésre, inkább csak azt néztem, hogy a bérleti díj adjon egy korrekt hozamot.
Egyedül a Zsiday - Citadella - Viktor írásai voltak rám hatással mindig is. Már többször is annyira tűpontosan leírta előre, hogy mi történik, hogy hihetetlen. Persze az ő írásait is értelmezni kell, ami sokaknak már megoldhatatlan probléma :)A harmadik bekezdést érdemes elolvasni és megérteni. A map+ hatása és a a német idiótizmus. Csakhogy ha már értelmezzük, abban a pillanatban, ahogy szigorítják a map+-t, megint reáleszközökbe kezd majd áramolni a pénz, tehát nekem a map+ és az ingatlanár úgy néz ki, mint egy ideiglenes gát, ami próbálja visszatartani a víztömeget ideig-óráig. Legalábbis ahogy én értelmezem. Írt arról is már korábban, hogy kevés új lakás épül
http://www.zsiday.hu/blog/ennyi-volt-v%C3%A1ls%C3%A1g
Ez meg egy korábbi elemzése, ami leírja az összefüggést az új lakások ára és a használtak ára között. Most ez csak azért érdekes, mert azt jelenti, hogy amíg nem drágulnak a használt lakások, addig nem fognak újak épülni. Ha nem épülnek újak, akkor meg szűkül a kínálat, felhajtja az árakat, aztán ha elérték az árak a kívánt szintet, akkor megint épülnek új lakások. Elég logikus, de ilyen jól leírva nem láttam még máshol.
http://www.zsiday.hu/blog/fog-e-p%C3%B6r%C3%B6gni-lak%C3%A1s%C3%A9p%C3%ADt%C3%A9sÉrdemes az elemzéseit visszaolvasni, szerintem az egyik legjobban gondolkodó elemző jelenleg.
Criscito 2019. 10. 14. 09:01
Előzmény: #50077  Törölt felhasználó
#50088
Nem tudom képesek lesznek-e ezt (is) megvalósítani. A programjukban persze szerepel ez is, mint ahogy az airbnb szigorítás, egészségügy megreformálása, szociális segélyek kiszélesítése, közbeszerzések átláthatóságának növelése, gyors, kényelmes, olcsó tömegközlekedés (ebből jelenleg maximum az egyik pont van meg, ez önmagában egy nagy feladat), utcák, terek felújítása, miközben növelik a zöld felületet is és még a klímavédelemre is jut idő sok minden más mellett. Hajrá. 
lakni_kell_valahol 2019. 10. 14. 08:02
Törölt hozzászólás
#50087
sakal83 2019. 10. 14. 00:04
Előzmény: #50085  koba_k
#50086
Arra szamolhatnak hogy minden allami intezmeny minden eszkozevel rajtuk lesz... es ha okoskodnak -fognak- az ogy valasztasnal szepen teritenek majd...
koba_k 2019. 10. 13. 23:28
Előzmény: #50082  sakal83
#50085
Politikai elit munkája példaértékű az elzüllesztést és uszítást  tekintve. Ez igaz. Úgy veszem észre,hogy EU-s választások óta változás van. Gyengülnek. Borkai- ügy pedig bizonyítékként mutatja,hogy egész egy maffia polip, ahol Borkai egy ici-pici porszem. Remélem ezt minél több ember észreveszi- egyre többet képben vannak-. Bár 4x %-al igy is behúzta. Budapest meg azon múlik,hogy Karácsony mennyire van benne a " buliban". Remélem a mostani eredmény egy lépés lesz kifele a mocsárból. 
sakal83 2019. 10. 13. 23:26
Előzmény: #50083  1kor13
#50084
Volt... nem maradtal le semmirol:) nem egy meggyouo csapat. Volt egy ket nemeth szilard kepessegu koztuk:) toth jozsef kellett volna fopolginak.  
1kor13
1kor13 2019. 10. 13. 23:16
Előzmény: #50082  sakal83
#50083
Volt Karácsony féle sajtótájékoztató? Én mazohizmusból M1-et nézek, és nem szóltak róla:DDDD. 
sakal83 2019. 10. 13. 23:11
Előzmény: #50079  koba_k
#50082
Politikailag ertheto de sajnos a teljes politikai elit odaig zullesztette a kozbeszedet es tarsadalmat hogy teljesen hijan van a racionalitasnak. Nem a szakma es a tudas szamit... sajnos. Nezem a sajtotajekoztatot. Szerintem nem szamitottak gyozelemre... ranezesre alkalmatlanok. Csak a fidesz toreseinek es total elmaffiasodasanak koszonhetik a gyozelmet ( borkai video) 
Ne legyen igazam!!
pitcairn2 2019. 10. 13. 23:08
Előzmény: #50077  Törölt felhasználó
#50081
az önmagában csak az ingatlanárak megtámogatásáról szólna...
ergo
semmit se várj tőle
nem bérlakásprogram kell ide, hanem a buborékfújás bejezése

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek