Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2019. 10. 10. 10:00
Előzmény: törölt hozzászólás
#49920
Kösz a cikket."
"Olykor persze felmerülhet az is, hogy azért van szüksége Magyarországnak nagymértékű lakossági forintfinanszírozásra, mert a vezetőink, bár nem mondják, de valójában a forint gyengítését vagy az infláció eleresztését tervezgetik. Előbbi természetesen élő tapasztalat, hiszen a forint folyamatos gyengülése tény. A forint éves 2-4 százalékos gyengítése talán valóban segíti a versenyképességünk fenntartását, és akkor gyengíteni a forintot, amikor csökken a magyar államadósság, jön be az uniós forrás, voltaképpen hungarikum."
Erről beszélek hónapok óta.
Lehet, hogy további CHF-et kellene vásárolni, addig, amíg nyugi van.
mage 2019. 10. 09. 21:15
Előzmény: #49907  sakal83
#49918
Debrecenben se vesznek már meg minden szart csillagászati áron. Április-Május környékén tetőztek az árak azóta van 5-10% lecsorgás a panel árakban. Belvárosban talán kevésbé csökkentek az árak. Sőt, új lakásoknál is megjelentek az akciók ami eddig nagyon nem volt jellemző. A szép és jó elosztású belvárosi lakásokat még mindig nagyon viszik.
Nem csak a BMW jön, hanem sorra jelentik be a beruházásokat, egyetemre ömlenek a külföldiek. Múlt héten a sparban vásároltam, szétnéztem a zöldségosztályon, 10 emberből csak én voltam fehér :). Eddig ilyet csak Pesten láttam.
Nyáron kiadásra hirdettem egy lakásomat, több külföldi jelentkezett, mint magyar, pedig nem volt angol szöveg a hirdetésben. Albérletárak valamelyest emelkedtek, én 15%-kal tudtam drágábban kiadni, mint tavaly és rengeteg jelentkező volt. Mondjuk én inkább adom olcsóbban, de jól megválogatom a bérlőket. Volt sok lakás amit tavalyi árnál 30-40% drágábban hirdettek meg kiadásra, azokat nem is vették ki azon az áron.
Törölt felhasználó 2019. 10. 09. 21:02
Előzmény: #49916  sakal83
#49917
Na jó, osztrák bér az más kávéház, de azért amit linkeltem cikket, jellemző, nettó 232e forint bérre már azt írja, hogy "brutális", mert vidéken már sokszor ez is annak számít sok helyen.
sakal83 2019. 10. 09. 20:09
Előzmény: #49909  sakal83
#49916
"Azért azt tudni kell, hogy egy melós/bolti eladó stb 30 év alatti párosnak a havi bevétele 1-1.2m környékén mozog. "
Itt lemaradt hogy ausztriaban dolgozo es ingazo par termeszetesen.
sakal83 2019. 10. 09. 19:38
Előzmény: #49913  Törölt felhasználó
#49914
Nem vitatkozok ezen:) 2017es adatok. :) z idei 75ks emeles elott 520brutto volt az atlagber. Erre emeltek plusz cafeteria plusz 2 havi bonusz plusz ilyenke bonuszocska. Mivel jomagam eleg tapasztalattal es ismerosi korrel rendelkezem gyorben jelenleg is nem fakadok sirva ertuk:) a fizikaosok megfelelo 5plusz eves tapasztalattal mindennel egyutt 400netto felett vannak. A kezdoknek valoban nem az igazi de idovel no. A szellemisek meg hidd el h jobban elnek mint a nyugati tarsaik vasarloeroben... volt olyan ismerosom aki fizikain 8 ev tapasztalattal az unalom miatt jott el:) az audi berezese rosszabb volt az emelesek elott mint a beszallitoke ezert volt a lazadas. Eleg jo lovek vannak arrafele mindenhol mert a hanyatlo nyugat kozel van ahol a minimum ber 1450eurx14!!! Es bizony nem restek atmenni:) a vallalkozo meg csak nez. Unokatestveremnel egy uzeni karbantarto fizetes netto 1300 eur gyorben mert elmenne 50kmre. Persze zsebbe.
Miert jobb? Mert pesten egy uj kegli 900 ott 462. Mert egy 50es panel 18 nem 30m. Mert elhetobb mert kisebb tavolsagok vannak mert ovoda iskola sportolasi lehetoseg mindenfele. Mert ket keruletnyi emberre 4 uszoda van. Nyaron minden hetvegen ingyenes programok Soroljam?
Csak a miheztartas vegett: a pesti daubner egy olcso cukraszda lenne gyorben az ettermek siman pesti arszint vagy felette es minden dugig van a kutyakozmetikushoz egy honapra kell foglalni...
A szlovakok tomegevel jarnak at szorakozni - ott semmi nincs- es vasarolni.
A nyugati hatar ott nagyon meghozta a nyugati kb 10 evvel ezelotti eletszinvonalat. 
De javaslom h menj el nezz korbe. Nagyot ment az a regio az elmult par evben.
Törölt felhasználó 2019. 10. 09. 18:40
Előzmény: #49909  sakal83
#49913

https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/brutalis_melosberek_magyarorszagon_netto_232_ezer_a_minimum.663559.html
"amelyben minden túlóra és pótlék benne van, viszont nem tartalmazza a béren kívüli juttatásokat."
tavaly nettó átlagbér audinál fizikai melósoknak 273e, idén legyen 300e bő nyállal számolva, béren kívülivel 350e nettó, de akkor tényleg az átlag sáv felső részét veszem, már ha létezik ilyesmi egyáltalán.
A bolti eladó tutira nem keres sok százezer nettót, pesten is kevés helyen vidéken meg maximum a főnökök.
Ráadásul az audi kiemelten jól fizethet a városban.
Városi átlagban én kizártnak tartom, hogy átlagban akár csak 700e nettót haza talicskázzon egy pár.
Inkább valahol 400-500e nettó, ha legalább az egyikük az audinál dolgozik vagy más jól fizető helyen, de biztos van erre statisztika. Ebből mennyit lehet megtakarítani, mert az élet ott se olcsóbb? max 200e, de az már nadrágszíj meghúzós.
Ha azt nézem, hogy a bratyóm volt lakása, 98/99-es építésű, 55nm révfalun érhet kb 25m (leellenőriztem ingatlan.com-on és kb ez egy reális ár), azért annyira nem rózsás ott a helyzet. Mondjuk pestnél lehet, hogy jobb, de szintén csak egy hatalmas hitellel lehet behúzni egy lakást vagy házat.
Mitől jobb ez akkor, mint pest?
johai 2019. 10. 09. 18:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#49912
Pedig tele van a media a gyori viszonyokkql,mikor,mit,hol nyultak le horkaiek:)
Azert ocsobb mint pest,ingyen vot nekik a telek.
Szantofoldek atminositesen nyertek 6-7md dorintot....volt mit elmulatni:)
hunor555
hunor555 2019. 10. 09. 18:02
Előzmény: #49909  sakal83
#49911
Miben olasz lírában? :D
Törölt felhasználó 2019. 10. 09. 17:56
Előzmény: #49909  sakal83
#49910

bruttó vagy nettó? szerintem eltúlzod az audis fizetéseket. annyira azért nem aranybánya az sem, szerintem.
sakal83 2019. 10. 09. 17:46
Előzmény: #49907  sakal83
#49909
Azért azt tudni kell, hogy egy melós/bolti eladó stb 30 év alatti párosnak a havi bevétele 1-1.2m környékén mozog. Egy audis/beszállítós irodista páré 800-1m között. Míg egy pár éve dolgozó melós pár is 700-800k-t visz haza az audiból. A szakmunkások 400-500k-tól keresnek. Azért az nem rossz
Törölt felhasználó 2019. 10. 09. 17:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#49908

Mikor bratyóm ott melózott, mondta ő is, hogy egy csomó munkás jött kelet meg dél magyarországról és venni már akkor se tudtak, mert a győri árak magasak vidéki viszonylatban és az otthoni lakásuk/házuk ára semmit nem ért ott, ezért egy kazal ember bérelt lakást és kvázi munkásszállásnak használta. Meg ott van egy nagy egyetem is, a diákok egy része szintén bérelnek. Gondolom ezek a feltételek azóta is ugyanazok.
Amit mondani szoktak probléma, hogy Audi kitettség. Ha azzal valami történik, mondjuk átállnak egy másik termékre, gépesítenek és fele annyi ember kell, akkor eléggé reccs lesz ott a városban.
Van vidéket jobban ismerő ismerősöm és ő fehérvárat mondja, mint olyan város, amelyik nem függ nagy mértékben egy cégtől sem, ezért hosszú távú ingatlan befektetésre talán alkalmasabb.
Már aki vidéken akar befektetni. Én csak olyan helyen fektetek be ingatlanba, amit jól ismerek, de ez legyen az én heppem.
sakal83 2019. 10. 09. 17:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#49907
Én sem befektetési oldalról nézem. Sőt el is vetettem, mert venni akartam, de átvizsgáltam, és arra jutottam, hogy a kereslet és kínálat optimális, gazdaságilag totál indokoltak az árak, illetve a pestinél sokkal jobb minőségű az ingatlanállomány (a panelek is). Az árakat a kapacitáshiány illetve a "helyhiány" nem korlátozza. Valamint elég kiegyensúlyozottak az anyagi viszonyok. Az audi a beszállítók és szolgáltatók, valamint a jelentős számú ausztriába ingázók fizetései olyan keresletet biztosítanak, ami több, mint kényelmes. Emelett nincs lakásvásárlási kényszer a helyieknek, illetve munkával is tudnak keresni elég jól pénzt, így a lakáskiadás nem valami csodaszer illetve kitörési lehetőség. Épp a sok "bevándorló" lát fantáziát az agglóban, ami közel, ha nem nagyobb halál, mint pesten a dugók miatt reggel és délután:) Régebben sokan már betáraztak kiadásra egyébként, mert az audi látható összegű albérleti támogatást adott (80k ha jól emlékszem). De egy mérnök, illetve egy melós is pár év után tud venni egy lakást/házat a környéken. Most kezdenek elfogyni az építési telkek, de az irány nem látható még így sem. Kb. kiegyensúlyozott növekedés lesz, vagy épp csökkenés. De a csökkenés a válságban sem volt számottevő. Debrecen esetén nem értem az árnövekedést. Az egy igazi lufi. Egy még el sem kezdett BMW gyárra alapozni egy árnövekedést túlzott optimizmusra utal. Ruletten többet hozhatna a pénzük:)
lakni_kell_valahol 2019. 10. 09. 17:12
Törölt hozzászólás
#49906
sakal83 2019. 10. 09. 16:49
Előzmény: #49904  sakal83
#49905
most tőled is várom a választ:)
sakal83 2019. 10. 09. 16:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#49904
Mert nem egészséges a piac:)
pitcairn2 2019. 10. 09. 16:43
Előzmény: #49889  Törölt felhasználó
#49903
Budán is van jócskán beépítetlen terület + az erdőkre se kéne vmi "szent tehénként" tekinteni...
pitcairn2 2019. 10. 09. 16:41
Előzmény: #49889  Törölt felhasználó
#49902
több mint 10 ezer hektár szántóföld és rét van a pesti oldalon amire - ki tudja miért - semmit sem lehet építeni...
és akkor még nem is beszéltünk a városhatár külső oldalán sorjázó rengeteg tök üres területről...
Törölt felhasználó 2019. 10. 09. 16:05
Előzmény: #49892  Törölt felhasználó
#49901

Én a CIBhez adtam be végül is, de ennek már kb 2 hete és természetesen egy csomó feltételnek meg kell felelni és a fizetésemet átirányítom majd oda, az is feltétel volt. Azt nem tudom még per pillanat, hogy mennyit adnak meg, megkértem egy elméleti maximumot, aztán meglássuk :) Ezen kívül volt több bank is 4-4,5% körül, de nekem ez tetszett, mert a feltételeket tudom teljesíteni.
A mostani aktuális kamat és thm helyzetet nem tudom, nem követem napi szinten. El tudom képzelni, hogy a bankok szépen feltolják a szabad felhasználású hitelek kamatait 5% környékére vagy inkább fölé a map+-ra gondolva. Ez nagyon is jellemző lenne az itteni bankok gondolkodására, aztán meg csodálkoznak, hogy akkor miért nem köll a kib.szott hitel a népnek?
Ha EUR-ban kapnám a fizetésem vagy valahogy le tudnám fedezni a várható árfolyam kockázatot, akkor akár egy EUR személyi kölcsönnel is jobban járhatnék. Van erre is okosság állítólag, de ezek már nagyon komplex termékek. Ezeket még megérteni se könnyű alapból, nemhogy a kockázatokat megérteni, úgyhogy én kihagyom, marad a lehúzósabb magyar forint hitel nekem.
Más téma emberek, hogy az MTEL részvény kilőtt, mint a rakéta, ezzel nagyon kellemes örömöt okozott nekem. A pénzecském várja a likvidálást, de azt fogom inkább csinálni, hogy több stoppot teszek be. Amelyiket likvidálják, az megy majd map+-ba, de remélem nem likvidálják, most már kíváncsi vagyok, meddig mehet felllllll. Nem egész 1 hónap alatt broki díjat levonva 5,5% hozam, ha piacin eladnám most. Egyébként ezt mondom, ezt a pénzecskét nagy részben lakáskiadásból raktam össze. Azért pár év alatt már elég szép összeget össze lehet gyűjteni a bérleti díjakból és az szabad pénz, lehet vele ügyeskedni. Igazából csak megtippeltem egy tender eredményét, eddig jól jöttem ki belőle.
A lakáskiadásra nem csak úgy kell gondolni, hogy kizárólag a lakás árváltozása a nyereség. Sőt. A bérleti díj is elég jól hoz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek