Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 10. 08. 21:49
Előzmény: #49863  sakal83
#49880
Érdekes a helyzet, mert a felsorolt kvalitások nagy részével a konkurens régiós központok is rendelkeznek; épülő projektek tekintetében Pécs, Szeged és Debrecen is megelőzi, mégis valamilyen okból Győrben lehet értelmesen áron vásárolni. 
impudent 2019. 10. 08. 21:39
Előzmény: #49876  pitcairn2
#49879
Lelakta a paraszt varja a hulyet aki a romokbol kvartelyt rak ossze a vilag vegen.
lakni_kell_valahol 2019. 10. 08. 21:17
Törölt hozzászólás
#49878
Törölt felhasználó 2019. 10. 08. 20:42
Előzmény: #49876  pitcairn2
#49877
Hogy van ez, hogy palyazhatsz felujitasra, lehet hozza vissza nem teritendo tamogatast kapni?
Lassan kezd erdekelni :D
pitcairn2 2019. 10. 08. 20:25
Előzmény: #49087  Törölt felhasználó
#49876
a kúriatulajdonos azóta több mint 20%-ot engedett a romokba heverő ház árából, már csekély 12,8 millióért vesztegeti a budapesti belvárostól légvonalban 40 km-re lévő műemléképületet
e jelek szerint torkig van az egésszel...
lakni_kell_valahol 2019. 10. 08. 20:17
Törölt hozzászólás
#49875
Törölt felhasználó 2019. 10. 08. 19:28
Előzmény: #49873  berlini
#49874

Ráadásul most egy tehermentes ingatlan be lehet vonni kvázi lombardhitel formájában és felvenni rá a maximum hitelt, amit csak a fizetés és a lakás elbír.
Utána ezt a pénzt nem elb.szni azonnal a magunk megjutalmazására, hanem betolni map+-ba és a bank kevesebb kamatot kér (pontosabban a thm is kevesebb) akár 5-10 évre rögzítve, mint amennyit a map+ hoz 5 évig garantáltan. 5 év után meg vagy végtörleszteni a maradékot vagy tovább görgetni.
Ebből mondjuk nagy pénz nem csorog le a végén, de gyakorlatilag kockázat mentes befektetés, a lakás befektetés kimaxolása, +1-1,5%, csak le kell hajolni érte és a seggünket megmozdítani.
Én a map+-t referencia hozamnak tekintem és most behúzok 20-20 misi szabad felhasználásút a kéglire, 5 évre map+-ba betolva. A garázskiadásba kezdek belejönni. Így mindösszesen elég könnyű a map+ fölötti hozamot besöpörni.
A lakásárakkal meg mi lesz, az ugye a nagy vita kérdés ezen a fórumon.
Azon mosolyogtam a minap, hogy egy nagy szagértő előadta, hogy a map+ az aztán a befektetés, aminek még a közelébe se jönnek a lakásbefektetések.
Jó, már önmagában ezzel is lehetne vitatkozni, de a slussz poén az volt, hogy a végén csak kinyögte, hogy hát ő oldalazást vár és hát ilyen maximum 5% áremelkedést.
Aztán így mondom magamban, te szerencsétlen, a map+ hoz 5%-t és azt mondod, hogy a lakásbefektetés csak messziről tiszteleghet neki, közben meg 5% emelkedést vársz, nem beszélve a kiadásról meg az általam előbb leírt lehetőségről sem.
Így néz ki egy hiteles szagember számolása. Ezek mind a vágyaikat fogalmazzák meg, nem a tényadatokból indulnak ki.
berlini
berlini 2019. 10. 08. 18:45
Előzmény: #49854  johai
#49873
Néha benézek a topicba és szomorúan látom, hogy ugyanaz a mantra megy. Hogy minden többszörösen tűlárazott és nemsokára jün a nagy összeomlás az ingatlanárakban.
Nem tudom hány évnek kell még eltelni, amire végre kapizsgálni fogjátok, hogy ez az álom nem teljesül.
Azért erre a hozzászólásra reagálok, mert az jól kezdődött. Azzal a felismeréssel hogy a forint értéke a dollárhoz képest feleződött.
Sajnos azt már nem olvastam, hogy a valós infláció messze a MÁP+ hozama feletti és még a hamisitott infláció statisztikában is 10-15%-os élelmiszer árak szerepelnek. A lakbérárak hivatalosan 10%-kal mentek feljebb, stb.
Biztonságos befektetés, olyan ami legalább a befektetést az inflációval bővitve hozza jelenleg nem elérhető.
Miért csodálkozik akkor mindenki, hogy az ingatlanok legalább az infláció mértékével továbbra is drágulni fognak?
Törölt felhasználó 2019. 10. 08. 18:15
Előzmény: #49866  Criscito
#49872
Bratyóm lakott Győrben 97-01 és ő tudna mesélni, hogyan elbalf.szoskodta a lakásvásárlást, mert ráérünk arra még, meg úgyis jön haza pestre, aztán 4 évig mégis ott maradt. A végén vett kínjában, hogy mindenről lemaradt egy új építésűt 7,3m és eladta nem egészen 2 év múlva 10m felett. Nem csinált rossz üzletet, de csinálhatott volna sokkal jobbat is. Nem is olyan régen beszéltünk a régi kéglijéről, mert nosztalgiáztunk, hogy milyen jó bulik voltak (a győriek tudnak bulizni, ezt meg tudom erősíteni) nála és szerinte most olyan 25m érhet, 55nm 1 nagy nappali konyha + 1 nagy szoba. Nem volt jó beosztású egyébként, viszont jó helyen volt Révfaluban, az menőnek számít vagy számított akkor. Duna se volt messze, meg akkoriban elég szellős préri volt, jó látvány volt városi szemnek, de hát amennyit én hallottam arról a környékről, most már ott is egymás hegyén hátán vannak a lakóparkok azóta. Ha az a kégli tényleg 25m ott, akkor azért annyira szerintem nem rózsás a győri helyzet. Pesten kb 35m egy olyasmi kégli jó helyen. Drágább, de a bérekben is van azért különbség.
sakal83 2019. 10. 08. 18:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#49871
Neked, mint olcsó nepper, persze ez a helyzet kitűnő:) de ahol sok a légy sok a trágya. nem sértegetlek, de ha nem látod be, hogy a lakásállapotok és az építkezések száma nem épp a tündöklő ingaltanpiacot idézik, akkor nem lehetsz más:) a bpi lakákiadók jó része occsójános kisstilű taxisofőr, aki örökölt a naggyitól:) ez a valóság nem amit te leírsz:)
sakal83 2019. 10. 08. 17:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#49870
Már számtalanszor leírtam, hogy nincs a képzettségemnek/tapasztalatomnak megfelelő állás. Többször nem írom le:) Leszarom a pesti árakat, egyértelműen magasak, mert kínálat nincs,  de kereslet sem nagyon már. Az elmúlt 2 hónapban sok marha jön bámészkodni egy nagyobb értékű ingatlanhoz - nem az enyém - jó helyen. Még ajánlatot sem tesznek... És annyiba kerül, hogy Győrben lehetne venni egy ugyan ekkorát és még három lakást:), ami hozna 250-300k-t:)A szaros panelod amit kiadsz, Győrben az alsó ársávban mozogna az állapotát tekintve, mert a kereslet kiröhögné. Ezt látatlanba mondom és tartom. Ott nem megy az, hogy a putrit kifestve kiadják csillagászati összegért a nagyi lomis bútoraival, mert van igényszint! itt már nincs. Nézz fel az ingaltan.com-ra és nézd meg az eladó és kiadó lakások állapotának különbségeit a két helyen... sokatmondó... igény és igényesség kereslei és kínálati oldalon is... nem pénz kérdés kizárólag... halkan mondom...
sakal83 2019. 10. 08. 17:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#49869
Már számtalanszor leírtam, hogy nincs a képzettségemnek/tapasztalatomnak megfelelő állás. Többször nem írom le:) Leszarom a pesti árakat, egyértelműen magasak, mert kínálat nincs,  de kereslet sem nagyon már. Az elmúlt 2 hónapban sok marha jön bámészkodni egy nagyobb értékű ingatlanhoz - nem az enyém - jó helyen. Még ajánlatot sem tesznek... És annyiba kerül, hogy Győrben lehetne venni egy ugyan ekkorát és még három lakást:), ami hozna 250-300k-t:)A szaros panelod amit kiadsz, Győrben az alsó ársávban mozogna az állapotát tekintve, mert a kereslet kiröhögné. Ezt látatlanba mondom és tartom. Ott nem megy az, hogy a putrit kifestve kiadják csillagászati összegért a nagyi lomis bútoraival, mert van igényszint! itt már nincs. Nézz fel az ingaltan.com-ra és nézd meg az eladó és kiadó lakások állapotának különbségeit a két helyen... sokatmondó... igény és igényesség kereslei és kínálati oldalon is... nem pénz kérdés kizárólag... halkan mondom...
lakni_kell_valahol 2019. 10. 08. 17:24
Törölt hozzászólás
#49868
sakal83 2019. 10. 08. 16:44
Előzmény: #49865  Criscito
#49867
igen. vhogy így van. jó hely.
Criscito 2019. 10. 08. 16:40
Előzmény: #49865  Criscito
#49866
Valaki Győrről esetleg? Mi a helyzet az ottani piacon?
Criscito 2019. 10. 08. 16:38
Előzmény: #49863  sakal83
#49865
Hasonlóan látom, Győrt én is nézegettem már. Nekem is feltűnt, hogy albérletből is megfelelő kínálat van, és átlagban talán jobb állapotúak is, mint a budapestiek. 
sakal83 2019. 10. 08. 16:18
Előzmény: #49863  sakal83
#49864
És persze a debreceni szántók özül átminősítnek 2-őt, és már épülhet is 4000 lakás:) a sok "befektető" meg nézeget majd a most pesti áron vett lakásaiból:) Ha negyed annyi pénzük lenne, mint eszük, akkor megnézték volna, Győr és Kecskemét fejlődési ívét az autógyár odatelepülése óta. Nem volt gyors. Kecskemét még mindig kullog csak.
sakal83 2019. 10. 08. 16:15
Előzmény: #49862  Batiszkáf
#49863
Van hely, van kínálat, ha drágán kínálnák, akkor épít magának az emberfia. Egészségesebb a piac, akarom mondani van piac, ami az ország többi területéről nem elmondható, csak az, hogy drága. Ha Budapesten is mondjuk arányaiban annyi épülne, mint győrben és környékén, akkor itt sem lenne ez ami most van. Már többször írtam, hogy az EU-ben itt épül szinte a legkevesebb lakás ezer főre vetítve... Ez nem piac, hanem döglődés. Illetve spekáktól mentes öveze Győr, és sok albi is van. Debrecenben a sok marha a BMW gyár miatt azt hisz eljön a kánaán. Jó esetben 10+ év:), amíg a györi fejlettségi szintet eléri talán a gyár. De nagyon kicsi arra az esély.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 10. 08. 16:01
Előzmény: #49843  sakal83
#49862
Székesfehérvárra én is szívesen mennék;)
"új lakóingatlanokat, Debrecenben 610 ezerért, Székesfehérvárott 607 ezerért. Érdekes, hogy Győrött ennél jóval olcsóbb, 462 ezer forint a négyzetméterenkénti ár, ami az ottani bőséges kínálattal magyarázható."
A győri áraknak mi lehet a logikus magyarázata? 
johai 2019. 10. 08. 13:07
Előzmény: #49860  tihamer
#49861
Itt az a kerdes hogy mitol nott drasztikusan az uj lakasok ara!
Az hogy atalakul....lyuk van a csoben kategoria,persze van akinek ez ujdonsag.
*
Pont az 5%-os afa idejen csinalta a piac a duplazast uj lakasoknal,amikor ov azert vitette le az afat hogy az epitoknek tisztesseges 6-10%-os hasznot hozzon a vallalkozas......most akkor mi van,ov hazudott vagy a cimbik nottek a fejere?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek