Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 10. 07. 16:51
Előzmény: #49816  1kor13
#49820

Megy az önkormányzati választás és a zellenzék már ugye mindenkinek ingyen lakást ígér pesten. Persze nem ezt ígérik, de bármibe lefogadom, hogy a sok tüntike ezt így fordította le magában.
Meg Airbnb takarodj, mintha attól neki számottevően olcsóbb lenne a lakhatása vagy mi lehet az elképzelésük? tilcsák be az airbnt-t és akkor majd ő ingyen beköltözik a megüresedett airbnb lakásba és esetleg hajlandó a rezsit kifizetni, de azt is csak szigorú elszámolás alapján, hiszen a közös költség egy részét a tulajnak kell fizetni !
Azt nem értem a gondolkodásukban, hogy most több eladó üres új építésű lakás van, mint airbnb-s. Miért nem azt követelik, hogy tilcsák be Budapesten az új építésű lakások eladását? Akkor még jobb helyzetben lennének, mert nem egy szakadt szétfeküdt ágyas airbnb lakásba kéne beköltözniük, hanem egy zsír újba.
Criscito 2019. 10. 07. 16:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#49819
Te most az Eurostattal vitatkozol, vagy mi is a probléma? 
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 16:28
Törölt hozzászólás
#49818
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 16:27
Törölt hozzászólás
#49817
1kor13
1kor13 2019. 10. 07. 16:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#49816
Itt a lényeg a kontextus! Az indexnek nem sok német olvasója van, Lajos kivételével HUF-ban kapják a fizetésüket, amiből HUF-ban vesznek parízert meg állampapírt, és HUF-ban fognak belőle lakást venni. Tehát számukra a MAGYARLAKÁS/HUF chart az érdekes. Ezzel szemben Jürgen (és Lajos) EURÓBAN kapja a fizetését, EUR-val vesz negatív kamatozású állampapírt, és EUR-ban próbál lakást venni, tehát neki a NÉMETLAKÁS/EUR chart a lényeges. A kérdés pedig az, hogy vajon Jürgen bankszámlája-fizetése-lakáscélja hogy viszonyul Pista bankszámlája-fizetése-lakáscéljájoz. Ezt nem tudod megmondani, ha konvertálgatsz!
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 15:53
Törölt hozzászólás
#49815
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 15:43
Törölt hozzászólás
#49814
Törölt felhasználó 2019. 10. 07. 15:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#49813
Valóban láma voltam, és írhattam volna a nettót, bár az MTI is hol nettót hol bruttót közöl, általában szívesebben a bruttót, vajon szerinted miért? :D
Csak arra akartam utalni, hogy nem lukban élek, szoktam nézegetni a statisztikákat magam is, nem csak azt, amit leközöl a sajtó.
Egyébként tovább megyek, könnyen el is hinném, hogy igazad van abban, hogy a bérekkel kiegészítve nem vagyunk jelenleg az emelkedésben az elsők az EU-ban, és felőlem megvizsgálhatjuk több bázisról nézve is.
De mivel most csak egy ilyenünk vannak ezzel kell főzni, marad a kutatómunka mindenkinek.
Amúgy a hír az MTI-n át jött az eurostat-tól, nem index saját gyártás, tehát emiatt kár indexezni.
Törölt felhasználó 2019. 10. 07. 15:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#49812

Az átlagbér csak nagyon közvetett indikátor. A lakásokat a többség hitelre veszi. Ergó, ha kíváncsi vagy, hogy mennyire nehéz vagy könnyű lakáshoz jutni, akkor az átlagbér mellett nagyobb súllyal kell megvizsgálni a hiteleket.
Amikor cimborám pár évig kint dolgozott a csigazabálóknál és az itteni ingatlanfedezetű forint lakáshitelét, EUR személyi hitelre cserélte, akkor sejthetjük, hogy valami nagyon nincs renben a forint hitelekkel valóban.
Mostanra viszont előállt egy olyan idétlen helyzet, hogy akinek tehermentes befektetési lakása van, az felvesz rá 5 évre fixált kamatozású forint hitelt 5 év futamidőra, szabad felhasználásra és berakja map+-ba, akkor magasabb kamatot kap a befektetésére, mint amit kifizet. Aztán A verzió, nem nyúl a pénzhez és 5 év múlva habzsi dőzsi B verzió elkölti a pénzt valami fontos dologra, hogy megjutalmazza magát és kifizetteti a bérlőkkel a törlesztést.
Az A kicsit okosabb megoldás, de a jelen helyzetben a B megoldással sincs túl nagy kockázata. 5-8 milliót is fel lehet simán venni. 5 milliónak kb 90e a törlesztője 5 évre és fixen ennyi. Ennyit még egy patkánysz.ros panel is hoz jelenleg és várhatóan hozni is fog 5 évig legalábbis biztosan.
Az ingatlan hitelek meg simán 3% alá süllyedtek hosszú időre rögzített kamattal. Értem, hogy ez hitel és vissza kell fizetni, de emberek, volt idő, mikor 20%-nál is magasabbak voltak a forint kamatok. Számoljon azzal valaki törlesztőt, azt hiszem a füle kétfelé áll.
Bratyómnak még van egy kisebb összegű szabad felhasználású hitele, 10%-on ketyeg és azt mondja, most már kivárja a 6 évet, mert levernék rajta az induló kedvezményeket és utána inkább egyösszegben rendezi. Ő 5 millióra 5 év alatt több kamatot kifizetett, mint ha most venne fel 10m hitelt és annak a 10 éves kamata összesen. Duuurva azért.
A kamat nagyon súlyos teher, csak sokan számolni se tudnak vagy azt hiszik, hogy az nem sok, pedig az, nagyon is. Állítom, hogy jelenleg könnyebb lakást venni, mint 2008 előtt, ha nem a CHF hitelt nézem. A CHF hitellel meg senki ne jöjjön, mert tudjuk, mi lett belőle. Én családon belül oldottam meg, különben megszívtam volna a CHF-t én is, mert a forint hiteleknek vállalhatatlan volt a kamata és a törlesztője.
Kisebb önerő is kell most és 3% alatti ráadásul hosszú időre rögzített kamatú hitelek. Ez nagyon kedvező hitel környezet.
Amikor lakásárakról beszélünk, azért ne abból induljunk ki mindig, hogy jön a dagobert bácsi, aztán farzsebből előrántja a lakás árát, hanem tessék kedves megnézni ahogy te is írod, az átlagbért, de főleg a hitelkörnyezetet abban az adott időben. Aztán mindjárt letisztul a kép.
Gaguse
Gaguse 2019. 10. 07. 15:30
Előzmény: #49805  elemerorsos
#49811
hát az ingatlanos ismerőseim meg sírnak hogy nem tudnak eladni semmit, hát én nem tudom, kinek is higgyek ;) 
1kor13
1kor13 2019. 10. 07. 15:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#49810
És az euró kit érdekel? Bevezettük az ajrót? Lemaradtam valamiről? Te azzal vásárolsz a cba-ban?
Gaguse
Gaguse 2019. 10. 07. 15:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#49809
jójó, te dolgd, hogy mit hiszel el! A lényegen nem változtat, hogy az én bérem az elmúlt 3 évben reálban kb 3-4%-t emelkedett Ft-ban, Euróban pedig kb 1-1,5% a 3 év alatt. Lexarom a ksh hazugságokat, nekem az számít amit minden hónapban kapok...
signal2
signal2 2019. 10. 07. 15:27
Előzmény: #49805  elemerorsos
#49808
A 14% emelkedés éves alapú. Q1-ben 5,0% volt az emelkedés, Q3-ban pedig 1,4% Q/Q alapon, tehát az első 2 negyedév együtt 6,5%.
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 15:25
Törölt hozzászólás
#49807
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 15:25
Törölt hozzászólás
#49806
elemerorsos 2019. 10. 07. 15:22
Előzmény: #49786  panczgab
#49805
Ennyi. Azért most kíváncsi lennék a Balla ingatlanirodák meg a sok fórumozó véleményére, akik összeomlást és stagnálást vártak az elmúlt években mindig, erre kiderül hogy 2019 a rakétázás legkomolyabb éve lesz. Bele se merek gondolni mit érezhet az, aki a szirénhangokra hallgatva nem vett lakást az elmúlt években. Az első két negyedévi 14% emelkedés egész évre elég lenne, nem csoda ha most megpihenünk kicsit, aztán mehetünk tovább fel.
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 15:22
Törölt hozzászólás
#49804
Gaguse
Gaguse 2019. 10. 07. 15:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#49803
ezt te is tudod, hogy egy qva nagy hazugság! van rálátásom hogy mit keresnek a multinál a melósok. Nem kell a megenni a kamut! a környékbeli cégeknél 1-2 szombattal állandó délelőttben lehet keresni 160-180 körül nettó ;) 
lakni_kell_valahol 2019. 10. 07. 15:20
Törölt hozzászólás
#49802
Törölt felhasználó 2019. 10. 07. 15:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#49801

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek