Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 15:29
Előzmény: #49614  Gaguse
#49620

Guruk és jövendőmondók gyakorlatilag azóta kárognak, hogy valamennyire stabilizálódott a gazdaság, azaz kb 2012-13 óta. Előtte érdekes módon a válság végét tippelgették hasonlóan eredményesen, végül is miután 3-4 évig tippelgettek meg jósolgattak, hivatalosan is véget ért a 2008-as nagy válság 2014-ben. Külföldön hamarabb is.
Tehát nagyjából hetente, de azt mondanám, hogy inkább naponta lehet majd olvasni valahol arról egy mélyelemzést, hogy jön az armageddon, lassulás, defláció, válság stb. Amit a napos, hetes, havi csárt árult el a szagértőnek meg a luxemburgi munkerőpiaci mutató lassulása gyorsult és ebből a szagértő megállapítja egy mélyelemzéssel, hogy 2020 február 19-én fog jönni a válság.
A megoldás meg egyébként mindössze annyi, hogy ezek a negatív hírek több kattintás számot generálnak, mintha arról írnának, hogy valahol jól mennek a dolgok, mondjuk megkezdi a toborzást a bmw. Az nem sok embert érdekel, de ha olyan szalagcímmel jelenik meg egy írás, hogy itt a válság a nyakunkon, megmondta a guru, akkor mindenki elolvassa. Most évekig ez jön, naponta tippelgetnek, hogy mikor hol és hogyan jön a válság és majd meddig tart és mi lesz a hatása a szarvasgomba felvásárlási árára meg a hasonló elemzések.
impudent 2019. 10. 02. 15:28
Előzmény: #49614  Gaguse
#49619

nézem ezeket a belvárosi ingatlanirodákat.
Rákóczi út,Deák tér,Király utca stb szarok 70 100 Gellért rakpart 120 stb milcsis árakat akar léakasztani a paraszt.
Annyira szürreális az egész.
mi változott itt 6 év alatt , majdnem minden olyan szar mint volt.
Toniba 2019. 10. 02. 15:26
Előzmény: #49612  Törölt felhasználó
#49618
Legyen a kamatkulonbozet 1,5%.
20 millional ez evente 300 ezer.
Havi 25 ezer.
Akinek megeri ezert hitelt felvenni, ha van kp. akkor hajra.
"Ez azért nem egy rossz csomag úgy ránézve felülről"
Hat ez akarhonnan nezve is eleg gyenge csomag.
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 15:20
Előzmény: #49616  Törölt felhasználó
#49617
Ráadásul a párom GYED en van a fél éves fiúnkkal úgy látom a régi munkabére és a GYED különbözetére is ( ha kevés volna a hitel  törlesztés cél ) fel lehet használni az összeget.. még  1,5 évig kap GYED et és talán 180 nap a türelmi idő mikor lehet kérni a kiegészítést ?
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 15:18
Előzmény: #49613  Criscito
#49616
Ja és én befizetem az adóm és májusba vissza igényli az Önsegélyező Pénztár és jóvá íródik a befizetett adó a számlán? Hogy működik ez?  Vagy be se kell fizetnem az adót és oda utalom az Önsegélyező számlára? Mi lehet az éves díja a számlának? 
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 15:17
Előzmény: #49611  Criscito
#49615
Köszi a tippet! Ez az önsegélyező pénztár  országos betétbiztosítási alap garantálja? férj feleség  vagyunk adós és adóstárs maximum mennyi pénzt kell idén bele tolnunk és mi az a max adó amit vissza igényelhetünk ebből?  A teljes befizetett tőkét is 180 nap múlva hitelt törlesztőre fordíthatjuk? 
500 e ft adó van lakásokból kb idénre nekem és feleségemnek de van sok sok hitel törlesztő 2x 50 e ft havonta.. Kicsit optimalizálnék.. De csak annyit fizetnék ebbe a kasszába ami még megéri... Köszi az infót előre is!
Criscito 2019. 10. 02. 15:14
Előzmény: #49612  Törölt felhasználó
#49613
Az  esélyes, hogy szabad felhasználású hitelnél ez nem játszik.
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 15:05
Előzmény: #49611  Criscito
#49612

Okés, de szerintem ez szabad felhasználásúra nem használható. Ettől függetlenül megnézem majd. Mondjuk akinek lenne kp-ja lakást venni és van normális fizetése is, az simán megcsinálhatná, hogy felvesz 3% körüli lakáshitelt 10évre fixálva, amennyit csak lehet a kéglire és a maradék pénzt betolja map+-ba. A bérlő besegít a törlesztésbe, akkor ezek szerint még önsegélyezővel is lehet okoskodni egy kicsit, az is havi 8-10e (a hasamra ütöttem, hogy kb ennyi lehet az állami támogatás). Na és ott a lakás is természetesen, aminél nagyon durva esést én nem várok, főleg ha valaki jól tud vásárolni és lealkudja. kb 10-15% tartok most reálisnak, amit le lehet alkudni.
Ez azért nem egy rossz csomag úgy ránézve felülről, ahhoz képest, mintha csak valaki beletolná a pízt map+-ba és várja a lakásárak feleződését. Aki szeret mikromenedzselni, azt kiszámolhatja fillérre is, bár több bizonytalansági tényező van ebben, az igaz, de olyan óriási kockázatot én nem látok.
Criscito 2019. 10. 02. 14:05
Előzmény: #49610  Törölt felhasználó
#49611
Kell, hogy legyen valami cél, például ilyen a hiteltörlesztés. https://kiszamolo.hu/lakashitel-torlesztes-onsegelyezo-penztarbol-2/ Ez egy '16-os cikk, ennél már valamivel több vehető ki hiteltörlesztési célra havonta. És ugye, ha ketten törlesztetitek a hitelt, akkor rögtön ennek az összegnek a duplája fordítható hiteltörlesztésre havonta. 
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 14:01
Előzmény: #49608  Criscito
#49610
Az önsegélyező okosságot olvastam kiszámolón, de ott kell valami cél legyen, amire kiveszed nem? gyerek születés, betegség, munkanélküliség stb. Talán a gyerekek iskoláztatására lehetne, de az annyira nem nagy összeg és egyenlőre én eléggé kimaxolom az adóvisszatérítést, abba jelenleg nem férne bele további nagy összeg amúgy sem.
Criscito 2019. 10. 02. 13:57
Előzmény: #49608  Criscito
#49609
Már ha van elegendő visszaigényelhető szja-d, az csak akkor játszik. 
Criscito 2019. 10. 02. 13:54
Előzmény: #49606  Törölt felhasználó
#49608
Vannak jó lehetőségek. Önsegélyezővel nem számoltál még! Azzal is kedvezőbbé tehető még a hiteltörlesztés! 
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 13:49
Előzmény: #49606  Törölt felhasználó
#49607
na elszámoltam egyet, nem 5,3m lesz a hátrlevő tőkerészt 5 év után (az kb a 10millásé volt), hanem 12,5, nade nekem addigra map-ban lesz 30misim, de ha lesz látható kamatozású állampapír, akkor nem törlesztem elő, hanem kifuttatom.
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 13:41
Előzmény: #49605  Criscito
#49606

Olyant már mondtak nekem is múlt hónapban és engem is érdekel most, hogy kp-ra vette a manus a lakását 2 éve, tehermentes, pont, mint az enyém és 10 évre rögzített kamat mellett szabad felhasználású hitelt vett fel a kéglire, amenyit csak elbírt a kégli és ment a pénz map+-ba. A kamatkülönbözet meg megy zsebbe. Nem nyer egyébként különösebben sokat rajta, 1%-t mondott évente a thm-re nézve nem a kamatra, 1 misinél az mondjuk 50e összesen 5 év alatt (móricka kalkuláció, nem kamatos kamattal), amíg kifut a map+. Ügynöknél van olyan lehetőség, hogy 5 év után ingyenes előtörlesztés, tehát ha 5 év múlva nincs hova befektetni a hitelnél magasabb kamatra, akkor végtörleszti, de várhatóan találni fog hasonló terméket 5 év múlva is.
Én is megkértem a múlt héten egy ügynököt, hogy nézzen utána. Előzetesen nekem 22-23m szabad felhasználásút tudott ajánlani az ügynök a lakásra (a házamat nem akarom ebbe bevonni, bár még azt se zártam ki teljesen), de ez még változhat a banki hitelbírálattól függően is. Az azért hozna teljesen kockázat mentesen 1 millát 5 év alatt. Azért az már egy olyan összeg, amiért lehajolok :)
Havi 230-240e a törlesztő, tehát a bérlők fizetnék a nagyobb részét. Végig 10 évre rögzített kamat, de 5 év múlva eldönthetem, hogy ingyen végtörlesztem-e a hitel fennmaradó tőkerészét, ami kb 5,3m lesz akkor.
Criscito 2019. 10. 02. 13:08
Előzmény: #49604  sakal83
#49605
Kp-ra szerintem is baromság, mikor 2,31%-ért kapsz már 5 évig fix hitelt + önsegélyező pénztárból szja visszatérítést. Szinte ingyen adják a hitelt, miközben a MÁPP 4,95%-ot ad a pénzedért. 
sakal83 2019. 10. 02. 12:54
Előzmény: #49603  Törölt felhasználó
#49604
Azért mély válság több volt sajnos. (I és II vh, nálunk a komcsizmus alatt többször) A lakásár feleződésre várni lehet, ami leht hogy lesz, lehet hogy nem lehet hogy nominálisan, lehet hogy reálon. Akinek nincs lakása, annak ez most már válság. Neked is az lenne. Ha tömgegket érint, akkor nagyobb hangja lesz. Az autóiparhoz kapcsolódóknak biza válság lesz. Az építőanyagkereskedőknek is 2 év múlva:) Már többször írtam, ha a lakásárakat nézem fogyasztaként, akkor nem a lakásárak nőttek, hanem a bérek csökkentek. Többet kell melózni a tégláért. Én ezt meg a kaját nézem, mert a Maslow piramis alja ez. Mivel olyan senkinek, mint én ez a scope. Azt most hagjyuk, hogy azért nem halnék éhen jópár évig, de a gondolatomat is ez mozgatja. Halkan merem megjegyzeni, hogy a fórumon található tagok 99%a ebben a síkban él:) még NCSEED is. Sajnos én gyakran jártam étterembe, de már nem engedhetem meg magamnak, vagy inkább a munkáltatóm nem engedi meg nekem:)
Egyébként magyarországon felesleges ciklusokról papolni, mert 90 előtt itt az I vh óta nem volt semmije a halandóknak. A lakásárak 90 óta folyamatosan nőnek, 2012-13-ban volt egy -20% a 180-as végtörlesztési lehetőség miatt.Ezek a tények. Az is tény, hogy a mai napon aki Bp-en halandóként KP-re általgos ingatlant vesz piaci áron, mert jól akar járni, annak elmentek otthonról messzire:) Pedig szerintem nőni fognak az árak! Semmi logika gazdasági racionalitás nem indokolja, de az alacsony kamat és a pénzbőség tovább lövi a részvényeket és ingatlanárakat is. De ezek az összegek már nem gyengék egy lakásért, így kevesen játszák, és kevés lehet a nyereség a befektetett tőkéhez képest.
Törölt felhasználó 2019. 10. 02. 12:37
Előzmény: #49602  sakal83
#49603

Csak én megéltem már 4 vagy 5 (ha rendszerváltást is hozzácsapom) különféle válságot. Egyik se volt igazán olyan, mint a korábbi. Mindegyik válság más jellegű és természetű volt és a mélysége is más volt az érintettségem is mindig más volt.
Jó ez nem egy hosszú élettapasztalat, biztos vannak, akik a 70-es, 80-as válságot is megélték vagy akár még olyanok is akik a 29-t meg a háború utánit is.
Ettől függetlenül eléggé nevetséges, hogy egyesek ciklusokról meg ismétlődésekről meg hasonló dolgokról mesélnek. Mert nyilván valamiért érdekük ezt mondani, mert azt képzelik, hogy majd fél meg negyedáron vesznek lakásokat, amikor az utcán kéregetnek az embereknek, mert ha jön a válság, akkor az csak nagy és mély mindent elsöprő lehet.
Hagyjuk is, láthatóan arra a gondolkodásra kevesen fogékonyak, hogy egyrészt szinte biztosan nem olyan válság lesz a következő, mint volt 2008-ban és másrészt meg várhatóan nem lesz annyira mély és az élet minden területére kiterjedő és annyira hosszú sem. Mindenki a múltból indul ki, de akkor azt miért hagyja figyelmen kívül, hogy nagy és mély válságok, mint a 2008, 100 évente szoktak jönni, de "legjobb" esetben is kb 30-40 évente, ha a 70-es nagy olajválságot is felemeljük a nagy gazdasági világválságok szintjére. Ezt mondjuk sokan vitatják, de legyen, akkor 30-40 évente szokott lenni nagy válság, mint volt 2008-ban. Ezt mondja nekünk a múlt, ha már mindenki a múltból akar kiindulni.
Értem, hogy egy kisebb válság nem lesz megfelelő az armageddon váróknak, mert nem fognak a lakásárak feleződni, de hát rossz hírem, mert az esélyeket elnézve most "csak" egy ágazati, részleges válság várható, ami nem egyformán fog érinteni minden iparágat. A magyar specialitás, ami volt 2008-ban a hitelek miatt, meg most nem várható, tehát megint csak az esélyek oldaláról nézve, tömeges hitelbedőlést most nem érdemes várni, bármi is lesz. Persze, aki szeret kis esélyek mellett kockáztatni, az várhatja azt is. Az ő dolga.
sakal83 2019. 10. 02. 12:16
Előzmény: #49587  Törölt felhasználó
#49602
Beszélj már akkor a kaminokról, ami hozza a kaját a gyerekednek... meg a hajókról... az egész diesel egy hiszti. Környzetszennyező a diesel meghajtás, ahogy a benzines és a kerozinos is. Meg a hőerőművek is, meg a nejlonzacskók...Ez egy egszerű technológiai váltás kikényszerítése a gazdaság pörgetése miatt. Ha valkai lehiszi hogy olcsóbb lesz, az nem érti a világot. Pont ugyanannyi lesz az ára az elektromos autókázásnak is, mint minden másnak.
Hogy mitől lesz válság? Attól hogy qva sok pénzt nyomtatnak úgy, hogy nincs mögötte érték:) a gazdagabb felé megy a tőke, és gazdag nagyon gazdag lesz a szegény pedig csóróbb. Ezt a piac ki fogja egyenlíteni, ha kell a végén fegyverrel:) Hogy mikor lesz válság? Most is az van:) Mikor fogod érezni? A társadalmi státuszodtól függ minden. A 2008-as válság után a lóvésnak csak a hangulata volt rossz, mert sokok hangulata volt rossz. Azoknak volt gáz, akiknek sok hitelük volt. Most az autóiparban dolgozók rosszl fogják magukat érezi, mert ÚJRA LEÍROM. Az elektromos autókban kevesebb alkatrész van=kevesebb munkaerőigény
eriik2 2019. 10. 02. 12:13
Előzmény: #49600  Törölt felhasználó
#49601
Azt a tényt nem lehet ettől függetlenül elbagatellizálni, hogy lassul folyamatosan a gazdaság globális szinten. Elég megnézni a német, és amerikai számokat. Sajnos van reális esély, egy gazdasági világválságra az elkövetkezendő 3-5 év során. 2008- óta nem volt olyan pocsék évünk gazdasági szempontból, mint az idei. Ezek a vihar előjelei, mint eső előtt a borulás, ami persze nem biztos, hogy befog következni, de van rá sansz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek