Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2019. 09. 23. 20:32
Előzmény: #49158  hunor555
#49160
Nyáron olvastam erről a lehetőségről, ebben https://www.napi.hu/tozsdek-piacok/igy_eri_meg_meg_jobban_a_szuperkotveny.685657.html a cikkben.
Bár nem foglalkoztam vele.
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 09. 23. 20:12
Előzmény: #49157  Criscito
#49159
Befektetési célút beshortolni egy válság idején, de most globálisan küzdenek a jegybankok minden kis gazdasági megingásra. Közben így lecsúsztunk a lakhatási célú, kényelmesebb / nagyobb és jobb árú ingatlanról... ;)
hunor555
hunor555 2019. 09. 23. 20:07
Előzmény: #49145  tihamer
#49158
Criscito 2019. 09. 23. 19:57
Előzmény: #49148  Dwayne.Hicks
#49157
Mi volt a terv? 
berlini
berlini 2019. 09. 23. 19:09
Előzmény: #49139  Törölt felhasználó
#49156
A beton nem szárad, hanem köt. Miközben köt, hőt fejleszt. Igy lehet minuszban is betonozni, megfelelő adalékanyag hozzáadásával és a beton megvédésével, ameddig beindul a kötés.
Miután nem voltam ott, ezért persze nemm zárhatnám ki, hogy bűnös hanyagsággal épült az alap. 
De!
Amennyiben ez igy történt, az eltelt pár év alatt már kiderült volna a hiba. Tekintélyes repedésekkel a tartószerkezetben, a ház "mozgásával" üzenne. Ha ezt nem történt meg akkor emiatt nem aggódnék.
berlini
berlini 2019. 09. 23. 18:49
Előzmény: #49153  Törölt felhasználó
#49155
Igen. Az ingatlan elhelyezkedése a legfontosabb. Amikor a családiházamaz épitettem, kb. ugyanannyiért lehetett volna telket venni Salgótarjánban is. A ház ugyanannyiba került. Most az enyém ér kb. 70-75 millió ft-ot, ott pedig ezt max. 20millióért lehetne eladni.
sakal83 2019. 09. 23. 18:02
Előzmény: #49153  Törölt felhasználó
#49154
Visszaszivom az arakat minusz 5m mindenre. Most neztem 40-50m kozott vannak ujak 115nmeskent. Nem is ertem hogy jon ki...
Törölt felhasználó 2019. 09. 23. 17:41
Előzmény: #49152  sakal83
#49153

Sződ az most jó befektetés lett volna, kiépül az M2, ami ha nem is növeli az árakat direkt módon, de könnyebben eladhatóvá teszi ott házakat. Az ingázás könnyebb, bár bejutás pestre kocsival továbbra is horror történet minden reggel az érintetteknek. Néztem ott is félkész házat 12 éve, de ez a bp-vác vonal nekem túl drága volt akkoriban.
Mai fejjel nagy hülyeséget csináltam, mert kb 5 millióval lett volna drágább (30 körül) egy hasonló ház csak jóval kisebb telekkel Dunakeszin, csakhogy az most érne 60-70m-t. Sajnos a 25m-t is erősen nyújtózkodva értem el, de ha nagyon nagyon nagyon akartam volna, akkor 30m + egyéb költségek is el tudtam volna érni valahogy. Késő bánat, egy tanulság. A legfontosabb paraméter a lokáció egy lakás esetében.
sakal83 2019. 09. 23. 17:19
Előzmény: #49147  Törölt felhasználó
#49152
Kulcsrakeszen ha 125nmes akkor kb 55-60mval lehet probalkozni. De sztem necces az eladasa bar ki tudja. Az a baj hogy szod fele 50-55m kornyeken kaphatsz ilyet. 
Ha felkesz a sztori ertsd futeskesz es csupasz kerites stb nincs akkor minusz 15m mert rosszul nez ki...
Törölt felhasználó 2019. 09. 23. 17:14
Előzmény: #49149  Criscito
#49151

A Reitter utcában a Kikától nem messze van egy perzsa nevű társasház. 6 éve jártam ott is, mert egyébként nagyon jó áron kínálgatták a lakásokat.  Volt például egy 10,7m-ért 1+1félszobás kissé szabálytalan alakú, ezért nehezen belakható lakás, 44-45nm, ha jól emlékszem. Az ott levő értékesítő hölgy egyébként rendkívül segítőkész volt, minden kérdésre válaszolt, csak hát fel tudja-e tenni az ember a helyes kérdéseket?
A hölgy szerint csak a lift hiányzott a lakhatási engedélyhez meg beszélt egy új befektetőről is.
Utoljára 2018 végén jártam arra, akkor sem volt még kész teljesen, de már több éve laktak benne.  Hogy aztán csak fogták magukat és beköltöztek vagy megkapták a lakhatásit, nem tudom.
Abban a lakásban is lakik valaki már több éve, amit nem vettem meg végül, mert utána néztem az interneten és hát például találtam egy ilyen 2011-es cikket :) ami nem sok jóval kecsegtetett. Egyébként lehet, hogy aki végül bevásárolt ott az élete üzletét kötötte meg, mert a beker ár nagyon alacsony volt, de számomra túl nagy kockázat volt összeségében.
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:8l5tCTO8CpAJ:https://hvg.hu/gazdasag/201118_epitoipari_arverseny_adomanoverekkel_falazn+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=hu&client=firefox-b-d
sakal83 2019. 09. 23. 17:13
Előzmény: #49149  Criscito
#49150
Ismerem. A lakok 99%a fogyatekos. Nem kerulne sokba a befejezes es meg futesuk is lenne. Es csoppet tobbet erne. De ezert is mondom hogy egyre gazdagabb szegenyek vannak:) a 15ben a polusnal is ilyen szep sztori van...
Criscito 2019. 09. 23. 16:53
Előzmény: #49129  sakal83
#49149
Olajbogyó utcában van egy szépséges kis ház, aminek tizenéve nincs használatbavételi engedélye. Viszont folyamatosan lakják az emberek. A bank ilyenre nem ad hitelt, de kp-ra megveheti bárki a lakást a tulajdoni hányad arányában. Nem néz ki valami szépen a tulajdoni lap. Tehát ettől még felépülhetnek ezek a házak, max elég nehezen tudják majd eladni a lakásukat a tulajok használatbavételi engedély, vagy érvényes lakcím nélkül. :) 
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 09. 23. 16:51
Előzmény: #49146  tihamer
#49148
Azért örülök ennek a rendhagyó / innovatív / minden eddigi ismeretet felülíró gazdasági politikának szerte a világon, mert most először az életben szerettem volna előre gondolkodni, és meglévő pénzügyi ismeretekre / adatokra támaszkodva cselekedni az ingatlan vásárlás során. Nesze nekem...ennyit erről...még ebben sincs / sem volt szerencsém... :(
Törölt felhasználó 2019. 09. 23. 16:48
Előzmény: #49143  sakal83
#49147

Ez kérlek szépen egy tippre 1200-1300nm-es telek és 2 db bruttó 180nm területű egyszintes ikerház, a nettót csak tippelni tudom, mert a direkt kérdés elől kitértek mindig, de olyan 115-125nm lehet, mert 30-as tégla, hiszen van szigetelés, elég az, ha a szaki azt mondja (38-as alatt nem engedtem volna, de inkább 44-es). Garázs nincs és nem is lesz, csak udvari beálló.
Ez veresegyház környéke, most ennél pontosabban hadd ne definiáljam, bár már így is lehet, hogy sokat mondtam és magukra ismernek :) Mondjuk elég sok ikerházat építenek veresen és a környékén és mind hasonló kaptafa sorminta, még talán az építész is ugyanaz. Nem engedik a lakóparkot errefelé, csak pár elkülönített helyen, de az ikerházat mindenhol meg a sorházat is több helyen és így lehet minimalizálni a költségeket, hogy négyzet mm-re beépítenek mindent, amit lehet.
Itt a telek kb 10-15 millióért van. A szakik viszont pesti áron és az elkészült ház kb a felét éri, mint Fóton, Dunakeszin vagy Pesten, bolondnak is megéri itt építkezni.
Ja és az ingázás talán innen a legrosszabb BP-re, brutális reggeli dugók már veresen is, fél óra alsó hangon kijutni az autópályára és még csak akkor kezdődik az igazi kaland az M3-on és utána bejutni pestre. A vonat 1 órát szenved, mire a nyugatiba ér, 30km-en. Az infrastruktúra nagy területeken hiányos, nincs csatorna és aszfalt út, cserébe van madárcsicsergés, már ha a kib.szott légkondik zaja el nem nyomja nyaranta, mert gazdaságos légkondit már szinte minden házra felraktak. Én inkább 3 gyorsan növő fát ültettem és szerintem a végeredmény megközelítőleg ugyanaz.
Van egy ilyesmi tervem egyébként, hogy ha el tudnám a házat jó áron nyomni, amint a gyerekek kirepültek, akkor építkeznek még nyugodtabb helyen, azért is pályázok gyümölcsösre, ami elég nagy területű és így egy 70nm kétszintes házat fel tudnék rá húzni majd (3% beépíthetőség), de ilyen eszement építkezési árakon szerintem nem vágnék bele még egyszer.
Ha meg ezeket is számításba veszem, akkor még lehet, hogy túl is árazottak itt az ingatlanok, mert a népesség csak a kiköltözőkkel tud nőni, egyébként csökkenne, de pestre bejutni innen horror. Mondjuk a déli aglót mondják igazán embert próbálónak, már a BP-re bejutás szempontjából, de azt nem ismerem.
Impudent biztosan tudna egy korrekt piaci árat mondani a környékre, hogy mennyit ér egy új építésű mondjuk 120nm ikerház :)
tihamer
tihamer 2019. 09. 23. 16:40
Előzmény: #49140  Dwayne.Hicks
#49146
Lehet, hogy csak megtetszett neki a hasonlat.
Kiváncsi leszek, hogy mi lesz a vége ennek a folyamatnak.          Történelmi időket élünk.
tihamer
tihamer 2019. 09. 23. 16:35
Előzmény: #49128  panczgab
#49145
" nem hittem volna, hogy ide jutunk, de mégsem fogok eladni. Egyszerűen nem tudom másba fektetni a pénzt. Szóval egyelőre én kivárok."
Dettó ugyanez.
Minden ingatlanom tartáson marad.
A hitel. -lehet, hogy 10 éven belül a változó kamat éri meg.
Mert, ha jegybanki kamatemelés lesz, no akkor fog összeomlani a kártyavár. Ez pedig sem a kormánynak, sem a banki szférának nem érdeke.
1kor13
1kor13 2019. 09. 23. 16:20
Előzmény: #49141  DAXHU
#49144
Hol csökkentik az agglóban az árakat, és milyen ingatlanoknál? A 200m+-os kecókról van szó, vagy a 40-esekről?
sakal83 2019. 09. 23. 16:12
Előzmény: #49139  Törölt felhasználó
#49143

Hol van ez az ingatlan és mekkora?
"mínuszban rakták le és 1 hétnél többet nem vártak a száradással,"
Ez nagyon csúnyán hangzik.
Persze, hogy sokat függ a helytől. Pesten "dulvák" tudnak lenni:) És matek, mint olyan, felejtős az ügymenet esetén.
mcbull 2019. 09. 23. 16:05
Előzmény: #49137  Törölt felhasználó
#49142
Szóval aki szétqrgya a topikot meg a parasztokat:)
DAXHU 2019. 09. 23. 16:04
Előzmény: #49140  Dwayne.Hicks
#49141

Nekem is ez ugrott be elsőre, olvasva a cikket.
Egyébként az agglomerációban erősen elkezdték csökkenteni az árakat. Néhol akár 10%-kal (6-8 millió)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek