Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2019. 09. 23. 14:02
Előzmény: #49118  Batiszkáf
#49120
azért NO-ban már nem csak karcolások vannak, de ami nagyobb baj szvsz az Kína. Nem tudom Zsiday melyik filmet nézi, de tuti nem azt mint én, tudom tudom, ő a sztár közgazdász. Ja hogy 2% átlag hozamot nem tudott hozni 2015 óta egy ilyen piacon az nem gond..... ;)
Törölt felhasználó 2019. 09. 23. 14:00
Előzmény: #49118  Batiszkáf
#49119

Pedig rá jó lesz odafigyelni, mert ő az guru, aki a lakásárrobanást megjósolta és a topik korábbi nevét az ő elemzése adta.
Ha valaki kétkedik, akkor húzza csak le a topik ismertetőjét fönt.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 09. 23. 13:54
#49118
Zsiday: a mindenki által várt válság már véget is ért
Karcolásra nem morfium kell - állapította meg Zsiday Viktor befektetési szakember a gazdaságpolitikusok jelenlegi globális válságkezelési igyekezete lapcsán.
https://www.napi.hu/tozsdek-piacok/valsag-zsiday-prognozis-jegybank-tozsde.691996.html?utm_source=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
Törölt felhasználó 2019. 09. 23. 13:54
Előzmény: #49110  impudent
#49117

Mondom, megnézem, mi az a csoda kégli, amit elsózott. Azt mondja, hogy 666e per nm, ami alapján egy 30, 33 vagy esetleg 36nm kéglire lehet gyanakodni, egy panelgarzon. Azaz, 20-22-24m eladási ár.
Megnéztem a 13,4 meg 15 kerületeket, mert ezeket ismerem és 30 vagy 33nm panelgarzonból alig van eladó, úgyhogy ezt hagyom, mert nincs mivel összehasonlítani. 36nm már akad több is. A 666e / nm az tényleg az ársáv alja része legalábbis ami listát nekem kidobott az ingatlan com.
Kiadás szempontjából az a csel, hogy a 30nm lakást majdnem annyiért ki lehet adni, mint a 36nm-t, mert ugyanúgy 1 szobás és 1 párnak vagy 1 személynek ideális, esetleg ha igénytelenebbek a bérlők, akkor 2 főiskolásnak, aztán valahogy megoldják, hogy ne egymást kerülgessék folytonosan.
100-110e-ért ki lehet adni ezeket és ha az én móricka 80%-os szabályomat használom, akkor 4,4-4,8%-os hozamot tudnak a kéglik most is. A gond viszont a további áremelkedéssel lehet valóban, panel esetében már magas a kockázat, de ettől független a végén az is lehet, hogy mind a vevő, mind az eladó megtalálja a számítását.
Egyébként meg bárhogy csűrjűk csavarjuk, a piac mindig a kereslet kínálat egyensúlya felé törekszik, persze ideiglenesen el lehet téríteni. Eddig a helikopterpénzek térítették, a bérnövekedés, a magas elérhető hozam, csökkenő kamatszintek és az is jót tett, hogy most már nagyon hosszú időre lehet fixálni a kamatot. Ezek a mostani árszinten stabilizálódnak, csakhogy jön az új tényező hamarosan a képletben a kínálat szűkössége.
Beszélgettem ezzel a házaspárral, akik ikerházat építettek és nem bírják eladni az egyiket. A vége az lesz, hogy rokonnak kiadják meghatározatlan időre, de ha jönne közben komoly vevő, akkor eladják. Na mindegy, ilyen árszinten és készültségi fokon nem lesz vevőjük, de legalább van egy bérlő, aki valamennyit fizet.
Ami érdekesebb, hogy totálisan elszálltak a költségekkel, nem tudják befejezni. Ez a másik oka annak, hogy nem tudják igazából eladni sem, mert ha nagyon ritkán jön komoly érdeklődő és meglátja, hogy mennyi meló van még hátra, sikítva menekül.
A vállalkozó, aki bevállalta x összegért, felemelte nekik y-ra, nem mondtak pontos számokat, mert azért emelt, mert lelécelt pár szakija augusztus végén osztrákba meg németbe és csak drágán tudta őket pótolni, a szerencsétlen  házaspár meg hiába lobogtatta a szerződést, a vállalkozó elküldte a 3.14csába őket és azt mondta, hogy akkor csődbe megy ez a kft és kenjék a hajukra a szerződést ő nem fogja ezt elkárolni, vagy fizetnek vagy idén nem lesz költözés. Fizettek, mert a saját ügyvédük is azt mondta, hogy egy per nagyon kétes kimenetelű lenne (vagy csak nem akarta vállalni) csak így nulla tartalékuk maradt és még be is kéne rendezni a házat. Addig eljutottak, hogy lesz lakhatási engedély. Nem egy sikertörténet ez az építkezés, nade melyik az mostanában?
Ami szintén fontos, hogy a manus azt mondja, azért vágtak bele most, mert megbízható ismerőse azt mondta, hogy az új energetikai szabványok 20-35%-t fognak emelni az építési árakon. Na most ezzel együtt az új lakások árai is mennek fel a csillagos égbe 2021-től.
Nyilván az igény lecsökken azon a várhatóan egészen brutális árakon az új lakásokra, ergó a kínálat is és az építkezések is szépen elapadnak. Ergó eltűnik a kínálat és annak vajon mi lesz a következménye?
A zemberek veszik, amit tudnak és amit meg lehet venni :) Kereslet találkozik egy korlátos kínálattal.
Egyszerű ez, mint a faék.
Olvastam a másik cikket is, hogy a kurmány kib.ssza az önkormi lakásbérlőket a belvárosból és akkor azoknak meg mind albérlet kell záros határidőn belül.  Ha tényleg meglépik, akkor kb a mostani bérleti árakat szorozzuk meg 1,2-1,3-al, legalábbis a mostani belváros környékén.
Durva lenne, ha meglépnék, nem maradna kiadó lakás lőportáron, de angyalföldön se. Több ezer ember exodusa a belvárosból, ha meglépik a fijjuk, az persze egy g.ci dolog lesz, de a bérleti piacot felpezsdítené. A kereslet találkozna a korlátos kínálattal.
Gaguse
Gaguse 2019. 09. 23. 13:46
Előzmény: #49114  sakal83
#49116
Beteg emberek vannak, árulgassák csak évekig, majd lefelé is így fognak árazni hamarosan ;)
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 09. 23. 13:44
Előzmény: #49114  sakal83
#49115
Bizony, simán ülhetnek rajta akár évekig. 
sakal83 2019. 09. 23. 13:42
Előzmény: #49113  Gaguse
#49114
Mert korral nemesedik:) Viccet felreteve. Ez lesz a trend eladasi kenyszer nelkul es alacsony hozamkornyezetben. Sajnos... 
Gaguse
Gaguse 2019. 09. 23. 13:29
Előzmény: #49112  Criscito
#49113
én azt hittem rosszul látok a minap, majom árulja a kecóját itt a környéken 60 gurigáért (majd 8 hónapja), majd jön az értesítés hogy felvitték az árát, kapaszkodj meg!! 72 millióra :D szóval reggel felkelt és úgy gondolta hogy 8 hónapja nem kell senkinek a kecóm 60 ért, rádobok gyorsan 12-t, hátha elviszik :D Ezek az emberek mit gondolnak amúgy? :D
Criscito 2019. 09. 23. 13:23
Előzmény: #49111  Gaguse
#49112
Másikat is árul, remélem arról is beszámol majd nekünk. :) 
Gaguse
Gaguse 2019. 09. 23. 13:02
Előzmény: #49110  impudent
#49111
Az túlzás, azt mondta hogy ez az egyetlen madár volt az ingatlanosokon kívül. nem baj, van még 1-2 madár, a többit már megetették ;) 
impudent 2019. 09. 23. 13:00
Előzmény: #49109  Gaguse
#49110
de manocskájét elvitték mint a cukrot
Gaguse
Gaguse 2019. 09. 23. 12:56
Előzmény: #49105  Criscito
#49109
az hogy felmentek az árak vitatkoznék! én is azt látom, hogy minden majom emelgeti az árakat, de hogy nem vitték még el a kecóját 1 éve az nem tűnik fel nekik :D emelgetni lehet, csak eladni nem...
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 09. 23. 12:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#49108
Néhány részletkérést leszámítva teljes mértékben egyetértek veled. Mivel Budapesten nőttem fel így számomra Székesfehérvár jelenti azt a méretet, ami alatt már nem érezném jól magam, de aki a  Bakonybélből költözik át Veszprémbe az nyilván másképp fogja megélni a város emberibb léptékeit. 
gummymaci 2019. 09. 23. 12:52
Előzmény: #49096  Criscito
#49107
Szerintem pont Budára tartott.:(
johai 2019. 09. 23. 12:45
Előzmény: #49104  sakal83
#49106
A jegybankelnok egy id...ta.
Eddig ugy mukodott hogy fiskalisan tamogattak,ugy latszik most is erre keszulnek.
A forintgyengules kivaltotta inflla ilyen olyan csurran cseppen tamogatasokkal szandekoznak kompenzalni.
Konjukturaban meg elhittek sokan hogy tamogatva vannak,nade ha a borukon erzik napi szinten a megugro inflat az emberek.....ezek oda kormanyoztak az orszagot ahol a part szakad.
Spekulacios celpont vagyunk,es abban igaza van matoeknek hogy nagy spekak ellen semmit se tudnak tenni,ha azok latjak hogy maga a kormany,es a jegybenk is szisztematikusan gyengit az orszag valutajat arra az orszagra elobb utobb raszallnak.
Ez mindig is igy volt.
Criscito 2019. 09. 23. 12:39
Előzmény: #49104  sakal83
#49105
Érdekes ez, mert július előtt, aki várt akár 1 hónapot is, az csúnyán megégette a magát, mert ennyi idő is elég volt ahhoz, hogy árak látványosan feljebb kússzanak. Baromira nem érte meg várni az utóbbi néhány évben. De talán majd mostantól. Meglátjuk. Végre van valami kis érdekesség a piacon. :) 
sakal83 2019. 09. 23. 12:22
#49104
Mindentől független szerintem jó nagy barom aki ma piaci áron nem kényszerből lakást vesz Bp-en. Már vagy fél éve kiabálja mindenki, hogy válság lesz/van. Szerintem érdemes kivárni fél egy évet. Március óta 20ftot!! gyengült a forint az eurohoz képest. Ez minden csak nem jó jel. Amerikából is a maszlag jó fél egy év alatt ért ide 2008-ban. Akinek van ideje szerintem várjon egy kicsit. Főleg, ha ne megy hullám lesz a válság, mint ahogy fővezérünk is mondta.
impudent 2019. 09. 23. 11:44
Előzmény: #49102  impudent
#49103
meg a 336 ft os euro, meg az ingyen hitelek jegybanki forrásból és vég nélkül sorolható mennyire az ár stabilitás irányába hatnak.
impudent 2019. 09. 23. 11:42
Előzmény: #49101  impudent
#49102

10 milliók kiosztása ?
munkaerő költségek duplájára triplájára való emelése,
ez tényleg stabilizál....
impudent 2019. 09. 23. 11:40
Előzmény: #49100  Criscito
#49101

árstabilitás ?
300% os eszközáramelkedés?
az átlagnyugdíj teljes elértéktelenítése a fogyasztásnál stb.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek