Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2019. 09. 16. 22:15
Előzmény: #48854  franc0
#48880
"* ezen a technológiai fejlődés csak rontani fog, mert meg fogja fordítani az urbanizációt véleményem szerint."
Kétlem.
tihamer
tihamer 2019. 09. 16. 22:13
Előzmény: #48852  Batiszkáf
#48879
Dolgozik a kamatkapitalista rendszer.
A felső decilis mindent vinni fog hosszú távon.
A gazdagok gazdagszanak, a szegények lottóznak.
tihamer
tihamer 2019. 09. 16. 22:10
Előzmény: #48851  Criscito
#48878
Miért adnám el őket. 
1. Dől a pénz belőlük,
2. Értékállóak.
tihamer
tihamer 2019. 09. 16. 22:08
#48877
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20190916/megszolalt-a-kormany-a-gyenge-forintrol-401069
"A kormánynak nincs árfolyamcélja, azonban a jelenlegi forintárfolyam nem veszélyezteti a magyar gazdaságpolitika sikerét - mondta Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Reuters hírügynökségnek hétfőn. A forint árfolyamának gyengülése élénkítheti az exportot - tette hozzá a miniszter.A napokban frissítette prognózisát a JP Morgan, az amerikai befektetési bank szakemberei szerint az év végére 335-ig gyengülhet a forint, majd jövőre fokozatosan tovább emelkedhet az árfolyam, egy év múlva már 344 forintot kérhetnek a piacon egy euróért. "
Lehet menteni a bérleti díjakat Chf-be.
MethYou 2019. 09. 16. 15:06
Előzmény: #48872  Törölt felhasználó
#48876
Istenhegyen néztem egy panorámás N+3 félszobás lakást 170-ért és nem kelt el:) Persze nem luxus szint, de látod a várost az erkélyről és hát közel sem a világvége. Ahol most lakom, azt is 170-ért adnák piaci alapon, pedig 90nm a Momnál. Szerintem egyszerűen nem gondolják sokan, hogy itt is tudnának bérelni, akinek meg sok pénze van, az úgyis vesz inkább. Közben a 11-ben úgy adom ki 100-ért a lepukkant garzont, hogy az is piaci ár alatt van.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 09. 16. 14:33
Előzmény: #48873  Törölt felhasználó
#48875
"akár az is lehet, hogy a mi életünkben már nem lesz még egy ilyen rally."
Valószínűleg nem fog még egyszer húsz éven belül ötszörösére emelkedni az átlagbér. 
1kor13
1kor13 2019. 09. 16. 12:51
Előzmény: #48873  Törölt felhasználó
#48874
Ahhoz képest, hogy mennyit görcsölsz azon, hogy megvered-e pár százalékkal a MÁP-ot (és ezzel mennyi időt töltesz el), elég nagyvonalúnak tűnik az évenkénti lakberendezés... szerintem normáliséknál ilyen azért nem létezik. 
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 12:23
Előzmény: #48871  Criscito
#48873

Szerintem a legtöbb bérléssel kapcsolatos matek ott sántit, hogy elenyészően kevesen számolnak a lakberendezés költségével, ami pedig csillagászati összegeket felemészt. Amikor egy feleség vagy barátnő megdizájnolja a lakást, aztán 1 év múlva rájön, hogy nem jó a színösszeállítás és fengshui miatt kellenek új bútorok a régiek helyett. Aki már rendezett be lakást, tudja miről beszélek.
Egy bérelt lakásban meg érdekes módon nem szalad el a fantázia. Legyen praktikus, kényelmes, jó ár/érték arányú, de a saját lakásban elszabadul a fantázia és a pénztárca meg sírni kezd. Ha minden járulékos költséget összeadunk én simán azt mondom, hogy bérelni olcsóbb. Persze mondhatni, hogy igénytelenebb is az élet mert egy bérelt lakást nem dizájnol meg senki, de miért is akkor gond az végül is?
A jelenlegi helyzetben egyébként te mennyi mozgásteret látsz felfele? Én nem sokat, maximum oldalazás és lassú emelkedés a legtöbb, ami ebből kijöhet. Lefele se igazán megy szerintem, mert túl sok a támasz.
Azt viszont ne felejtsd el, hogy a bérléssel időt is vásárolsz magadnak. Időt, amit felhasználhatsz arra, hogy megtaláld a legjobb ár/érték arányú lakást. Ráadásul a keresés csak tőled függ senki mástól, te befolyásolod, hogy mennyi időt vagy hajlandó rááldozni a keresésre.
Volt bérlőm, akinek a tehetősnek mondható nagymamája akart venni neki egy lakást, mert egyébként a bérleti díjat is ő utalta és ő is úgy gondolkodott, hogy ez elégetett pénz, nade a csemete arra is lusta volt, hogy utána nézzen a lakásoknak és közben az árak meg berobbantak. Reménytelen. pedig a nagymamája vásárolt neki időt, csak a csemete lesz.rta az egészet. Nem tudom, hogy lett-e valaha lakása, szerintem dupla áron már nem vettek, de most nem várható ilyen emelkedés jó ideig de akár az is lehet, hogy a mi életünkben már nem lesz még egy ilyen rally.
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 11:24
Előzmény: #48870  sakal83
#48872
Én se csillebércre és 2/a-ra gondoltam.
A 11-hez képest a társasházak nem igazán drágábbak a 12-ben sem, bérelni meg pláne nem, halandó szinten.
Persze a 11 is marha drága. 
Criscito 2019. 09. 16. 11:21
Előzmény: #48864  Törölt felhasználó
#48871
Egyébként meg a matek úgy néz ki (egyszerűsítve), hogy ennek a pénznek a kamata 200e Ft/hó, na de infláción felül kellene hoznia ennyit a tőkének, márpedig itt nem erről van szó! Tehát, ha a 4%-os kamatot kiveszed, akkor reálértéken az állampapírban lévő pénzed egyre kevesebbet ér ... Ami kkor nem probléma, ha a lakásárak stagnálnak, vagy csökkennek. Akkor nyersz. Ha viszont nőnek, akkor nem éri meg a bérlés ebben a formában! Hiába tűnik úgy, hogy a kamatokból bérelsz, de ez nem igaz, mert közben inflálódik a 60-70 milliód. 
sakal83 2019. 09. 16. 11:19
Előzmény: #48866  Törölt felhasználó
#48870
A 12nek es a 2nek azert vannak vilagvege reszei:) persze en a halando szintrol beszeltem. Elviselnem a bejarast:)
sakal83 2019. 09. 16. 11:17
Előzmény: #48863  Törölt felhasználó
#48869
A gyereknek esti bulibol hazaerni lehetetlen esti edzesekrol hazamenni szinten. Sportoltam pesten. A fiatalok ruhelltek az aglot es szivtak rendesen sajnos. Tobb munkatarsam koltozott vissza amikor 10 eves lett a gyerek mert bar szerettek de nem tudtak megoldani a gyerek kerdest. Dunakeszi akkor jo ha dunakeszin is "elnek" 18 eves korig.
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 09. 16. 11:08
Előzmény: #48860  Törölt felhasználó
#48868
Ez volt az eredeti A tervem, ha úgy tetszik. Jövő nyártól átmenni bérleménybe, és eladni az ingatlanokat. A kérdés hogy hány évig  fog oldalazni, vagy csökkenni a piac. Vagy éppen nőni...mert ugye bármi lehetséges a kamatkörnyezetnek hála.
Mindenesetre eljátszunk ezzel a gondolattal is, köszi a kifejtést. Egyedül az állampapír kamatos részét nem gondoltam, és hogy abból bérelni. De ezen kívül nekem is megfordult a fejemben. az a baj hogy szerintem asszony nem fogja bevállalni gyerekekkel...már pedig lehet hogy kisebb a kockázata mintha vennénk valamit hitellel a fejünk felé...  :)
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 11:07
Előzmény: #48865  Törölt felhasználó
#48867
Vagyis nem csak a költözési macera, hanem azért én vmi másik ingatlanba visszaszállnék, amit kiadnék, de ez szintén túl sok macera most.
De ha elég tökös lennék én ezt az utat járnám :D.
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 10:59
Előzmény: #48861  sakal83
#48866
A 12, 1, 2-ben milyen kompromisszum van?
Az árán kívül persze :D
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 10:54
Előzmény: #48860  Törölt felhasználó
#48865
Osztom az ötletet, 200 magasságában simán bérelsz a 12 nem is a legvégén akár 100nm-t.
Igazából én is szivem szerint már bérelnék, de egyszerűen lusta vagyok egy újabb költözést bevállalni :D.
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 10:53
Előzmény: #48862  Criscito
#48864

Ha most valaki jönne, hogy lerak nekem 2-3 évet előre, akkor nem érdekelne, hogy van gyerek vagy nincs. Alkudni is lehetni, nem is keveset. Kb 3-5 milla (időtávtól függően) már nem havi bevétel, hanem tőke. Abból lehet garázst venni vagy gyümölcsöst az aglóban és több évig ott a bérlő az sem másodlagos szempont. A havi rezsit kell csak elkérni fogyasztás alapján, mert az adózás miatt az előre fizetett általány nem jó, bár talán ezt lazították 2019-ben, de mivel nem érint, ezt nem tudom.
Az ilyen hosszú távú bérlés úgy működik, hogy legalább félmillió foglalót tartalmaz, azaz egyik fél se fog kilépni belőle. A tulaj pláne nem fog 1 millát elúsztatni a naplementébe.
Ügyvédem mondta, hogy meg lehet ezt biztonságosan csinálni, de még nem volt olyan bérlőm, aki ilyent szeretett volna. Utolsó előtti évben kell egy olyan időpont, amikor a szerződést hosszabítani kell vagy ha ez nem történik, akkor ki fog futni. Mondjuk egy 3 évesnél 2 év 9 hónapnál, 3 hónap felmondási idővel, eldönti a bérlő, hogy akkor legyen folytatás és meddig.
A gyerekes bérlőkkel a gond ugye a hosszadalmas kilakoltatási procedúra, de erre is van ám okosság, az ügyvédek tudják pontosan. Befogadó nyilatkozat kell egy rokontól. Ilyen méretű és időtávú szerződésnél már el lehet ilyen biztosítékokat kérni, nem túlzás ez.
Törölt felhasználó 2019. 09. 16. 10:36
Előzmény: #48861  sakal83
#48863

Dunakesziről rengeteg vonat jön-megy, a felső pályudvar (nem jut eszembe a pontos neve) mellett voltak gyalogló távolságban korrekt házak 2008-ban is, csak az én költségvetésemnek némileg drágák. Pontosabban a hitelfelvételi elképzeléseimnek, mert nem akartam chf-t (hála az égnek) és családi kölcsön+ltp-vel oldottam meg. Többször megbántam már, hogy nem ott vettem és akkor érne a házam most 60-70m. Bevállalhattam volna több hitelt, na mindegy is most már.
A vonat 25 perc alatt a nyugatiban van, van olyan kollégám, aki többet buszozik csak, hogy eljusson a metróig és még utána a metró is tovább tart neki. Az egyetlen gond, hogy a máv tud azért alkotni arrafelé néha, ahogy hallom :)
Vannak komoly tervek, hogy a 3-as villamost átviszik zuglóból az árpád hídig és a földalattit is megtoldják északi irányba. Ez csak azért lehet érdekes, hosszú távon, mert akkor rákosrendezőről gyorsan el lehet jutni 3-as metróhoz meg a földalattihoz elég gyorsan. Mondjuk most is járható távolságban van az 1-es villamos onnan, de azért az igazi turbó az lesz ott a környéknek, ha a 3-ast elviszik az árpád hídig, de legalább a béke térig. Most se olcsók a lakások itt és jó a tömegközlekedés már most is, de ha ez megvalósul, akkor az még vonzóbbá teszi a környéket.
Criscito 2019. 09. 16. 10:34
Előzmény: #48860  Törölt felhasználó
#48862
Magyarországon szerintem nem opció gyerekkel bérelni, mert bármikor kitehet a tulaj, ha egyáltalán találsz olyat, aki kiadja neked. Az egy összegű fizetéssel elképzelhető, hogy lehet alkudni, viszont gyerekeseknek drágábban adják ki alapból a lakást, tehát még így is ott vagy, hogy piaci áron bérelsz csak. Egyébként az ötlet nem rossz, normális országban működne is, itt neccesen. 
sakal83 2019. 09. 16. 10:20
#48861
A jo iskola gyerek es aglo egyidejuleg nem letezo teoria:) felesleges is ezen gondolkodni. Sokan megprobaltak es buktak. Erre a megoldas a 3 14 13 11 kerulet. A tobbi mind kompromisszumos. Mar a 16 es tarsai is neccesek.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek