Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2019. 09. 07. 11:34
Előzmény: #48259  signal2
#48260

de amiket írsz azok nem olyan hamar következtek be mint a robbanás hanem fokozatosan,
lsd. szövegkörnyezet.
signal2
signal2 2019. 09. 07. 11:26
Előzmény: #48258  impudent
#48259
Két értelmes indok: olcsó hitel, emelkedő bérek.
impudent 2019. 09. 07. 11:23
#48258

Ezt az egész lakáspiacot 2013 ban a speka megbolondította.
Gyakorlatilag értelmes indok nélkül kezdtek el száguldozni az árak pár év alatt.
Még ma is mindenki meg van ijedve ,hogy lemarad valami csodáról.( Vidék stb. )
Őrületbe kergetik az embereket ezekkel az ingatlanárakkal.
Sokan eladták és felélték, most albérleti horror árakat fizetnek.
Sokan 30-50 milliós paneleket és büdös téglákat vesznek horrorisztikus hitelből.
MI lesz ennek a vége ? !
A speka 2013 után jól megkavarta a büdös vizet.
hunor555
hunor555 2019. 09. 07. 10:54
Előzmény: #48255  Batiszkáf
#48257
Szerintem is. Azért emelkedtek Pesten az árak mert ott van munka. Azért jönnek el az emberek mordorból, és azért olcsó ott minden mert nincs munka. Munkatársam megörökölt egy 200nm-es házat Karancslapujtőn. Kijárkálnak Pestről hétvégenként mert szép, meg a kis kertbe nevel paradicsomot. De ennyi. 8-at talán kapna érte ha el akarna adni, annyiért meg minek. Legközelebbi város Salgótarján azért ott sincs nagy munkaerőhiány. 
Ennyi erővel Vác is jó hely, közel van Pesthez főleg hogy megépül év végére talán az M2. De ebből a nagy boomból mintha kimaradt volna, nyilván emelkedtek az árak de közel sem annyira. Régen Vác viszonylag nagy ipari város volt, Tungsram, Forte, vágóhíd, cérnagyár, híradás ahol néhány ezer embert foglalkoztatnak. Mára maradt 3, egy nagyobb a zollner, contitech, meg a cementgyár. Ehhez képest már erősebb Göd a samsung sdivel (akksigyár) ahol az elkövetkezendő években nem kis potenciált látok, sőt pesthez is közelebb van. Szépnek szép, történelmileg is, sok a templom, mondjuk picit elcseszi az összképet hogy a legjobb dunaparti helyet a börtön foglalja el.
tihamer
tihamer 2019. 09. 07. 10:46
Előzmény: #48255  Batiszkáf
#48256

Néhány városban talán még van fantázia(Ózd, Salgótarján, Miskolc, Pécs, stb."
Talán még Szekszárd, Nagykanizsa, Kaposvár, Zalaegerszeg.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 09. 07. 10:38
Előzmény: #48249  tihamer
#48255
Néhány városban talán még van fantázia(Ózd, Salgótarján, Miskolc, Pécs, stb.), de azért megyeszékhelyeken és a nagyobb vidéki városokban is igencsak megugrottak az árak
Odáig rendben van, hogy Pécsett akár már 12-13 millióért is ki lehet fogni 50 négyzetméteres paneleket, viszont ki fogja finanszírozni a további áremelkedést, amikor az egyik multi helyi központja még nettó 180-at sem fizet a kezdő IT szakembereknek (másfél éves infó, de minden bizonnyal még ma sem éri el a 200-at)?
tihamer
tihamer 2019. 09. 07. 09:58
Előzmény: #48252  sakal83
#48254
Jogos, ok.
Törölt felhasználó 2019. 09. 07. 09:56
Előzmény: #48248  buyandhold
#48253

Nógrádban van tényleg sok szép település. Kíváncsiságból megnéztem Nógrádot, Nőtincset, Szendehelyet, Diósjenőt, mert ezeket egyszer vagy van amelyiket többször is meglátogattam már kirándulás céljából, de hát azt kell mondjam, hogy 20m alatt csak nagyon lepusztult házakat lehet venni. Inkább 25m-tól indulnak az olyanok, amiket én háznak hívnék. Ezek nem fognak duplázni, az egészen biztos, mert már most is elég húzós az áruk. Ha valaki olcsó házat akar venni Nógrádban, akkor még messzebbre kell menni a túrista útvonalaktól. Nekem elég gyanús, hogy azok a távoli faluk meg eléggé lepusztultak lehetnek, elnézést az érintettektől, ha mégsincs így.
A falusi csoknak ráadásul feltétele a helyben lakás, bár csak a jegyző ellenőrzi, de azért abból is lehetnek gondjai annak, aki a falusi csokra spekulál és nem akar mégsem odaköltözni.
25m meg nekem már az a szint, amiből inkább vennék egy pesti patkánylyukat :), mert azt saját erőből kicsinosítva 100e-ért ki lehet adni. A nógrádi településeken meg csak az áremelkedésre lehet játszani, ami nagyon bizonytalan. Mondjuk nem ismerem a falusi túrizmust, hogy mennyire pörög, talán azzal ki lehet egészíteni a bevételeket.
sakal83 2019. 09. 07. 09:55
Előzmény: #48250  tihamer
#48252
Azert ha elolvasod a cikket akkor az usa recesszio elmaradasarol beszel. Az eut mar recesszioval erintettnek latja.
tihamer
tihamer 2019. 09. 07. 09:27
#48250

Ja, és nem lesz recesszió, érdeklődés hiányában elmarad.  :))
https://www.portfolio.hu/gazdasag/nem-lesz-a-kozeljovoben-recesszio-a-fed-elnok-szerint.336649.html
"Kedvezően látja az amerikai gazdaság jövőjét a Fed - mondta el az amerikai jegybank elnöke, Jerome Powell egy svájci konferencián. A jegybankelnök szerint a kamatvágás hozzájárult az amerikai gazdaság stabilizálásához és nem számítanak recesszióra rövidtávon - írja a CNBC."
Rövidtávon! -Még 2-3 év?
tihamer
tihamer 2019. 09. 07. 09:20
Előzmény: #48248  buyandhold
#48249

Szvsz. a vidéki városokban, legfőképp megyei jogú városokban van bőven tere az ingatlanár emelkedésnek. Ezekben a városokban van munkahely, infrastuktúra, stb., ill. jobban fognak érvényesülni az állami támogatások.
Ezekben a megyei jogú városokban az ingatlanárak viszonylag alacsonyabbak, (persze vannak már kivételek pl.: Győr), mint a fővárosban. Így, mivel még viszonylag alacsony a bázis, nagyobb áremelkedést várok befektetői szempontból, ráadásul a hozam is nagyobb %-ot hoz, mint Budapesten.
buyandhold 2019. 09. 07. 06:26
Előzmény: #48247  Törölt felhasználó
#48248
Tobb pesti ismerosom akar venni Nograd megyeben ingatlant, pont azert mert ott nagyon olcso. Ugy erzi, hogy a pestirol mar lemaradt. Masreszt befektetesnek. Nem akarja bankban tartani a penzt. De a lenyeg, hogy videken is emelkednek a berek, a videki ember sem hulye. Nem adja oda bagoert a hazat-lakasat. 
Törölt felhasználó 2019. 09. 06. 20:47
Előzmény: #48246  gyula1971
#48247
Gondolod, hogy ez majd úgy fog működni, hogy lemegy a pesti aztán vesz szabolcsban egy olcsó falusi házat és egy nála is nagyobb hülyének majd eladja utána?
gyula1971
gyula1971 2019. 09. 06. 20:08
Előzmény: #48215  buyandhold
#48246
Igen a vidéki települések, kisváros, falvak reálértéken duplázódva követnék le a BP-i áremelkedést ami 2014-2019 között volt.
Bizony én is erre gondolok.
hunor555
hunor555 2019. 09. 06. 20:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#48245
Szóval nincs ellenérved, rendben. Az ingatlan.com is jó iránnyal megmutatja az árakat amióta van. 
Mondtam a panel körülményeit nem? Vagy ennyire szelektíven olvasol? Am az egyik örökös anyám volt, és a pénz PMÁKban van. Mivel örökség volt és 13 örökös, hitellel befedezve, meg áram se volt tuti vétel bárkinek. Én vállalkoztam arra hogy intézem a dolgokat.  Ja a hitel egy éve nem volt fizetve. Úgy volt hogy juniusba volt a hagyatéki, ott 18.4re értékelték fel. Elintéztem a dolgokat, októberben kezdtem hirdetni. 18-25 között hirdettek inkább jobb állapotúakat, belőttem 20ra. Odaadtam 18ért. Időközben a hitelt szétosztották aztán szerencsétlen vevő szophatott mert úgy lett kialkudva ő törleszt helyettünk. Tudom mindig neked van igazad, azért ez nem egy kivárós helyzet volt, mindenkinek csak a pénz kellett, de belerakni bármennyit is szaros lett volna. Igen realizáltam hogy árulhatnám 25ért is most, aztán a kutyának nem kellene, mert konkrétan ez a helyzet :D Azután csökkenthetném is az árat, de az nem számít mert a NAV szerinti összeg kell neked ami ki tudja mennyi volt.... Persze 18ért elvinnék, de a jó chf hitel kiudja már mennyi lenne azóta....
impudent 2019. 09. 06. 19:43
Előzmény: #48243  Batiszkáf
#48244
En inkabb a hitelesek bedoglesere tippelnek.
Sokat akar a szarka...
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 09. 06. 19:15
Előzmény: #48215  buyandhold
#48243
"Videken en meg duplazodast varok 3 ev alatt...."
Ahol van értelmes munkahely a közelben ott már az egekben vannak az árak. 
lakni_kell_valahol 2019. 09. 06. 18:21
Törölt hozzászólás
#48242
lakni_kell_valahol 2019. 09. 06. 18:14
Törölt hozzászólás
#48241

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek