Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
franc0 2019. 08. 29. 20:21
Előzmény: #47579  impudent
#47580
Új nemzeti tőkésosztály épül. 
Ezt akár még jól is lehetne csinálni, de most csak annyi történik, hogy az innen-onnan összeharácsolt lóvét ingatlanba teszik. Ezzel felvásárolva a polgárok elől mindent. 
Mivel a hasznos tőke termelő eszközökben kéne legyen, ez gyakorlatilag csak kincsképzés. 
Nyilván ezt fent is felismerték, ezért jelentette be a vezír februárban az ún kifektetést. 
impudent 2019. 08. 29. 20:12
Előzmény: #47578  impudent
#47579
Ebben az orszagban semmi nem normalis.
Orban szo szerint azokat tamogatja ismetlem tamogatja akiket nem kell tamogatni.
Hajra abnormalitas es alkeresztenyseg.
impudent 2019. 08. 29. 20:09
Előzmény: #47574  sakal83
#47578
100 szazalekos tularazas van majd minden szegmensben.
Ami 30 ba kerul az 15 ot er.
Aki ezt kiperkalja az nem normalis.
johai 2019. 08. 29. 19:27
Előzmény: #47576  sakal83
#47577
Igen ertekelesi problemak vannak nade hogy a 18 is annyira jo lett....a lokacoval mi van?
A 15 belso resze kifejezetten jo lokacioju,es olcsobb zuglonal,kb ugyanaz a nivo,persze terulete valogatja,egyebkent meg egy 700 koruli telken levo hazat se lehet eladni 65 millaert.....plane abban az idoszakban amikor a vallalkozok nemigen kapkodnak a telkekert a jovo evi ep.szab. valtozas miatt+ afa  emeles ugye....egyaltalan saroktelek volt az a 450nm-es?
sakal83 2019. 08. 29. 18:38
Előzmény: #47575  johai
#47576
Dehogynem 40-42m a iv xvben es tarsaiban a normalis 20 even beluli tegla sajnos. 30ert mar vennem is:) sot az uj projektek arculcsapoan dragak a peremben. Talalkoztam a 18 vegen 850-900as uj lakasarral is. A perem keson ebredt es keson is fog elaludni kinalati arban. Ez fokent bocsanat de a bp belsejetol a kulso feleig erosodo prolihatasnak koszonheto:) a 18ban meg mindig emelik a telekarakat. Lassan a 3ban es 16ban olcsobb:) de az igazi proli latta a tvben hogy draga minden es mert az ove egyertelmuen dragabb a draganal ugye:) leirhatatlanul sok barommal talalkoztam az elmult idoben telekkeresesnel es felujitando haznal. A 15ben a 80nmes kadarkockat 450es telken 65ert arulo volt a kedvencem. Egy 110es haz be is kerult volna 1mpernmbe. Es ragaszkodott hozza hogy azert ennyi mert tarsashazat is fel lehet ra huzni:) persze meg a beepithetoseg fogalmat sem ismerte:)
johai 2019. 08. 29. 18:02
Előzmény: #47574  sakal83
#47575
Angyalfoldtol eltekintve azert meg nem 40 milla a kinalati ar ,4-15-16 kerben inkabb 30-35 milla a kinalati ar ,illetve volt.
Valamennyit mar most is engedtek,az alkuban biztos.
Korrekt az mnb,az alapjan:2018 dec. volt 15%,erre jott iden 20%,tehat 35% a tulertekeles.
Emlekezzunk vissza mekkora lufirol beszeltek 2017-ben,amikor 20m fole mentek a kinalati arak!
sakal83 2019. 08. 29. 17:28
Előzmény: #47571  johai
#47574
szerintem is 20-30%-al vagyunk feljebb, mint az indokolt lenne. És azért ekkora áraknál az nem két fillér, nem mindegy, hogy egy 60nm-es lakás 30-32m vagy 40-42m. Csak a különbség 3-4 évnyi áltagbér, vagy havi 80e forint hitel 20 évig! az 9m plusz jatt a banknak:) 
johai 2019. 08. 29. 16:45
Előzmény: #47572  kockasfulu
#47573
Viszont benne van az atlagarban.
1 lakas,egy haz,persze hogy nem csokennek az arak.
Ketsegtelen,van egy reteg akik nagyon megtollasodtak,be akarjak biztositani a novekmenyt......ki tudja milyen gondolatok fogannak meg felso szinten,ugy nez ki azt csinalnak amit akarnak.
Akar inflaciot is gerjeszthetnek,semmi gond elbirnak vele,ugy velik.
kockasfulu 2019. 08. 29. 16:35
Előzmény: #47568  sakal83
#47572
Fura, de én is ezt láttam.
Az utolsó betonkaptáram eladása 2x-3x annyi időbe telt, pedig nem voltam elvetemült, mert a hirdetők alsó negyedénél lőttem be irányárban(!). Így is volt engedményem.
Közben légvonalban 300m-re eladtak egy akkora hodályt kp-re, aminek a nappalijában UsOpen-t lehetett volna rendezni. (+beltéri medence, szauna, billiárd szoba :D ) Csak lestem, mint ponty a tescos szatyorban.
Mondjuk mindketten tudjuk, hogy ez nem átlag és nem is meghatározó.
johai 2019. 08. 29. 16:33
Előzmény: #47562  Törölt felhasználó
#47571
Jo gondolatmenet,ott hibazik hogy 2008 mar lufi arazas volt,igaz kisebb mint mashol,na de vegyunk egy kulvarosi panellt 10-12 millanak,most a haromszorosa,30-36 m.
Dollar a duplaja,az kulfoldi szempontbol lehetove tesz egy duplikakodast az arakban,tehat 20-24 milla.
Plux erre ratesszuk a 10 eves inflat,na nem a magyart hanem a fo piacoket,amennyivel csokkent a dollar vasarloereje,az kb 20% ....akarhogy szamolom 30 milla altt van joval,es lufiszintrol szamoltam.
sakal83 2019. 08. 29. 16:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#47570
nem gyűjtöm össze. Keress rá NCSEED-re:) vagy gondold át miket írtál. Vétel vagy kivárás párti voltál? Panel forever:) nincs ezzel baj, de vegyél kérlek egy jó XI kerületi panelt még 40m-ért:) értem, hogy vettél 3 lakást átlag 11m-ért és kiadod 150k-ért a MÁP pluszba tolod az albidíjakból, nem ingatlanba. Jó deal, de ne játszd a tökkelütöttet:) persze szigorúan családi házból isteníted a panelt:) 
lakni_kell_valahol 2019. 08. 29. 16:24
Törölt hozzászólás
#47569
sakal83 2019. 08. 29. 16:09
Előzmény: #47566  sakal83
#47568
ami viszont érdekes. Szívességből hirdetek egy 100m-os ingatlant, és két nap alatt több magánszemély érdeklődött és fogja megnézni saját célból, mint az enyémet 2-3 hónap alatt... Tehát elég sok nem szegény ember van:)  az ő keresletük nem csappant szerintem:)
sakal83 2019. 08. 29. 16:09
Előzmény: #47566  sakal83
#47567
ami viszont érdekes. Szívességből hirdetek egy 100m-os ingatlant, és két nap alatt több magánszemély érdeklődött és fogja megnézni saját célból, mint az enyémet 2-3 hónap alatt... Tehát elég sok nem szegény ember van:)  az ő keresletük nem csappant szerintem:)
sakal83 2019. 08. 29. 16:03
Előzmény: #47564  elemerorsos
#47566
na, végre valaki:) én is forgatnám tovább, de most bizonytalan lettem a vételben. Van aránylag most is olyan, amit érdemes lenne megvenni kis alkuval. Beleragedni sem gáz, de eddig mindig kapásból megvettem, ami jó volt árban az akkori piacon, de most valahogy nem érzem a tutit:) túl nagyok ezek a nm árak, túl sok a negatív hír (EKB MNB túlértékeltséget hirdet, ipar reccs, negatív hozamú kötvények fogyása, forint leértékelődése stb), illetve az utolsó eladásom mázli volt úgy, hogy a környék hirdetési ára -4m-ért volt! (30-40m ársávban). Ami a vétel mellet szólhat az az építési árak brutálba emelkedése 2020 és 2021-tól, illetve a pénznyomtatás.
impudent 2019. 08. 29. 15:54
Előzmény: #47562  Törölt felhasználó
#47565

2008 ban irreális árak voltak.
az idő eldönti ezt a vitát .
Én azt mondom a mai viszonyok alapján brutál drágák a Buadpesti árak. kb . 2 szeres túlértékelség,
de ha nagyon engedékenyek vagyunk min 50% akkor is van az árakban
Arra szavazok ,hogy korrekció lesz , inkább sokkszerű mint nem.
elemerorsos 2019. 08. 29. 15:51
Előzmény: #47556  sakal83
#47564
Vettem az idén is, igen. És adtam is. Én forgatom, nem hagyom állni a pénzt. Benne van a pakliban, hogy egy-kettőben benne ragadok, akár kis bukóval is, ha borul a piac, ez nem érdekel, ilyen van. Ha megállnék az lenne a bukó, mert maradna az állampapír hozam.
sakal83 2019. 08. 29. 15:51
Előzmény: #47562  Törölt felhasználó
#47563
Az MNB már kiszámolta ezt:) +13%-nál járt a bpi piac 2018. év végén!!! (azóta +20% lett min.), és túlértékeltnek ítélte már akkor a bpi piacot:)
Törölt felhasználó 2019. 08. 29. 15:49
Előzmény: #47559  johai
#47562

Mi van akkor, ha kiveszed a 2008-as válság hatását a képletből és húzol egy képzeletbeli vonalat, hogy mennyit érnének most a lakások ha 2008 a bázis és mondjuk gazdaság növekedés, támogatások, "bérrobanás", alacsony kamatok és hosszú időre rögzíthetőek, ezt mind beleszámolod.
Mi van, ha ez az ingatlanárrobanás volt a tulajdonképpeni korrekció és mostanra értek oda az ingatlanárak, ahol lenniük kell egy természetes növekedési pályát figyelembe véve 2008 óta?
Várjátok a korrekciót, pedig elég jó eséllyel ez az árnövekedés volt maga a korrekció :) hogy az árak ott legyenek, ahol lenniük kell.
Nem olcsók a lakások, de miért kéne egy lakásnak olcsónak lenni? Gazdasági, oktatási központokban sehol nem olcsóak a lakások a fejlett világban.
kockasfulu 2019. 08. 29. 15:44
Előzmény: #47543  Törölt felhasználó
#47561
Van benne ráció.
Viszont ugyanennek a lónak a túloldala pedig az, hogy:
- Mennyire reális, hogy újépítésű nm ár duplájáért vannak a 30-40 éves panelek. (80 éves körgangosok)
Értem én, hogy nem kell várni/azonnal költözhető. De azért...
Ha kérhetem a telekárat ne nagyon keverjük ide, mert az olyan plusz, ami nehezen kifejezhető. (Értsd: saját parkolóhely, kutyának kifutó, gyereknek játszótér, grillezőhely, napózórész, paprikaföld, szerszámtároló, stb)
- Akik most beverik magukat 20 évekre hitellel, csokkal, vajon mit fognak választani? Hitel törlesztő, vagy vajaskenyér a csimótának+tüntetés a megmentésért?
A suta véleményem, hogy itt pont a 2 végletnek volt részben igaza.
ncseed - lakni_kell (Lokáció, lokáció, lokáció + nem titkolta sosem, hogy igazából nyerészkedik (ki nem tenné) a bérlőin, nem lesz eladási kényszerben (gyerekek megkapják), és elmondta, ha jól rémlik, hogy szerinte le fog menni a bérleti hozam 2-3%-ra, mint a haldoklónyugaton. - Magyarul őszinte, még a bárdolatlansága mellett is.)
pitcairn2 (Mióta hajtogatja a mondókáját, kb akkor kellett volna befejezni a nálunk hatalmasabbaknak az ámokfutást, helikopterpénzt, piactorzítást. Minden nappal csak nagyobb kupacot söpörgetnek a szőnyeg alá. Lassan úgy kell átugrani a púpot. :) A másik, amiben szerintem(!) igaza volt/van, hogy a köv reccsenéshez képest a '08-as csak megingásnak fog látszani.)
A másik, hogy a jelentősen megnövekedő eladási időt bizony a többség nem tudja kivárni. Vagy mert kényszerben lesz/van, vagy mert nem ellensége a saját pengői befektetésének.
Szóval szerintem nem oldalazás lesz, hanem szemmel is jól látható árcsökkenés. Főleg így, hogy orrba-szájba jönnek a "figyelmeztető jelek/hírek".

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek