Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
milly4real22 2019. 08. 16. 10:50
Törölt hozzászólás
#46820
hunor555
hunor555 2019. 08. 16. 10:21
Előzmény: #46817  hunor555
#46819
Továbbá azt se felejtsük el hogy akinek hitele van meg albérletezik az a keresőképes lakosság nagyobb része. Aki nyugdíjból él és saját lakásban/házban lakik az nem igazán emeli a gdpt sem a fogyasztási sem a termelési oldalon. Én lakhatnék bivalyborzasztón is ha a munka miatt nem kellene a munka mellé/köré költöznöm. Egy egész generációnak szar most.
MrLajos 2019. 08. 16. 10:14
Törölt hozzászólás
#46818
hunor555
hunor555 2019. 08. 16. 10:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#46817
Közhely??? Az a 20% benne van a kosárban akinek hitele van? Az a 40% benne van a kosárban aki albérletben lakik? Nincs több kérdésem. Ha ez az arány 5 ill. 10 százalék lenne, akkor nem igazán húzna el semmit, max 1-2%-ot. De az hogy a lakosság 40%-a bérel, 20%nak meg hitele van azért ne negligáljuk már, pedig ez történik. Ha ez így benne lenne szerintem 3-4%ot alapból rávert volna az inflációra végig.
lakni_kell_valahol 2019. 08. 16. 10:03
Törölt hozzászólás
#46816
sakal83 2019. 08. 16. 09:20
Előzmény: #46812  hunor555
#46814
kb így:)
dobostorta 2019. 08. 16. 09:06
#46813

"Egyesült Államokban ... az ún. tulajdonos ekvivalens bérleti díj 25, a bérleti díjak 6 százalékos súlyt kapnak. Tehát hiába van valakinek saját lakása, akkor is szerepel a fogyasztási kosarában egy olyan lakbér, amit akkor fizetne, ha nem a sajátja lenne az a lakás."
"...ha valaki panel albérletben lakik Budapesten, akkor számára a magyar gazdaság elmúlt négy pazar évének reálbér növekedése valójában csökkenés volt."
hunor555
hunor555 2019. 08. 16. 08:50
Előzmény: #46807  libasbukta
#46812
Engem nem érdekel hogy drágul megcsinálom magam a nagyrészét a legrosszabb esetben. Rosszul értelmezed, nem érdekel hogy a kormány mit csinál, és ennek hatására mi drágul mi lesz olcsóbb. Ezek tények. 
Csak ez az infláció teljesen elvesztette a jelző értékét, csak egy szám amit valakik csinálnak, és köze nincs a drágulás üteméhez, egy kirakatérték. Erről tehet a jegybank vastagon. 
Nem érzem azt hogy kb. 2010 környékén amikor 8% volt az infláció akkor több mint kétszer annyira drágult volna minden mint most, amikor színte nincs.
Értem én hogy nagy bérrobbanás volt az országban, viszont ment fel vele csomó minden ára is, így már nem olyan fényesen néz ki ez. Mi itt élünk látjuk. A külföldi mit von le az adatokból? Bérrobbanás, alacsony infláció, király ezeknek az embereknek nagyon jó lett. Holott ez nem igaz. 
Az meg hogy a lakhatés nincs benne egy aljas mocskos dolog. Az átlag ember hitelből vesz lakást/házat, aminek a törlesztőjét baromi sokáig fizeti, és ez a jövedelmének nagyon nagy részét teszi ki a többi kiadáshoz képest. Albérlet dettó. Ha neki kétszer annyi hitelt kell felvenni akkor neki igen is drágult az élet. Szóval ez egy bullshit hogy a magyar sajátban lakik, ezért nincs benne, azt ugyan úgy meg kell venni.
Amúgy amikor felszaladt az euro 330ra, meg a dollárhoz képest is gyengült a forint az azért volt mert kb. 1 éve Matolcsy papa nem volt hajlandó picit meghúzni a nadrágszíjat. Most hogy megint mindenki lazítani akar így nézve nem volt rossz döntés globálisan, de ne mondd nekem azt hogy nem lehetne itt kamatot emelni. Dehognyem. Csak erősödne a forint mint az állat, és szar lenne a multiknak.
99 2019. 08. 16. 07:30
Előzmény: #46802  Törölt felhasználó
#46811
Erre megoldás lehet, hogy az egyik testvér eltartási szerződést köt a szülővel az ingatlanért. A másik testvér így megy a levesbe.
MrLajos 2019. 08. 16. 07:14
Törölt hozzászólás
#46810
MrLajos 2019. 08. 16. 07:10
Törölt hozzászólás
#46809
mpagnes 2019. 08. 16. 00:52
Előzmény: #46804  Törölt felhasználó
#46808
libasbukta
libasbukta 2019. 08. 16. 00:42
Előzmény: #46806  hunor555
#46807

Az ingatlan ára nem azért növekedik, mert romlik a forint vásárlóereje, hanem azért, mert a befeketetők felárazták az ingatlant, mint eszközt.
Meg persze annak sincs semmi köze az inflációhoz, hogy nincs az országban elég szakember.
Egyiken sem segít a kamatemelés, főleg amíg az euró és dollárkamat alacsony.
hunor555
hunor555 2019. 08. 15. 23:54
Előzmény: #46805  libasbukta
#46806
Most mi a baj? Te nem a zazie90 vagy? Annak volt narancs köd a fején. Azt már megbeszéltétek hogy a kosárra tud hatni, de mindegy, nagyon pragmatikus vagy.
Szerintem az inflációnak valami olyasmi a definíciója hogy adott mennyiségű pénzért ma valamiből x mennyiséget tudsz venni, jövőre x-inflációnyit. Ha ez így van, akkor ez alapján https://hu.tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi a lakásáraknak nem szabadott volna ennyit emelkedni, vagy akkor az infláció nem annyi. Amikor a legjobban mentek akkor van legalul a görbe. Am lakást nem szoktak venni az emberek? De szoktak csak nagyon ritkán. Az nagyon megdrágult. Nincs benne a kosárba, miért is lenne hiszen átlag béla az sose vesz lakást.
Amúgy neked van lakásod/házad? Ha nincs elárulom arra költeni szoktak az emberek hogy ne dőljön rád, meg hogy általánosságban ne legyen egy lepratelep, és megfelejen a korszellemnek. Na ezek a költések is angyon megdrágultak.
Zárásul, tudom magyar ember nem vesz házat nem lakik sehol, semmilyen ingatlanspecifikus szolgáltatást nem használ (villanyszerelő hőszigetelés, stb.) meg én is hülye vagyok.
libasbukta
libasbukta 2019. 08. 15. 22:22
Előzmény: #46799  Vortex
#46805
ja, arra aztán tényleg nagyon tudna hatni a jegybank
az alternatív költségre úristen...
Törölt felhasználó 2019. 08. 15. 21:27
Előzmény: #46803  mpagnes
#46804

Ezt a jogi részét nem vágom, viszont azt tudom, hogy ez nem egyedi eset.
Kollégám is 2 tesójával együtt örökölt egy lakást és amíg felújította nagy részben saját munkájával és saját pénzéből, addig békén hagyták, de most már fizet a 2 testvérének, nem jókedvében. 3 lehetőséget adtak neki, kivásárolja a 1,5 évvel ezelőtti irreális áron a részüket, fizet nekik bérleti díjat vagy "valaki" majd beköltözik az egyik szobába. Kisgyerekkel, feleséggel nem sok kedve volt az utolsó opcióhoz és inkább fizet nekik.
Nem pontosan ilyen, de hasonló ajánlatokat kaptak a nagyszüleim és 70-75 éves ember már nyugalmat akar és 4 meg 6e forint bérleti díjról beszélünk a két illető irányába, nem volt egy nagy összeg még 15-20 évvel ezelőtt sem.
Ha igaz a jogi része, amit te mondasz, akkor még nagyobb bunkóság volt idős rokont lehúzni. Igaz, akkor fater se nézett utána a dolgoknak, most meg már mindegy.
mpagnes 2019. 08. 15. 20:54
Előzmény: #46802  Törölt felhasználó
#46803
Ha a nagyszülők is tulajdonosok voltak, akkor nem kellett volna bérleti díjat fizetni a többi tulajdonosnak. Olvass utána. 
Törölt felhasználó 2019. 08. 15. 20:04
Előzmény: #46800  Batiszkáf
#46802

Nagyon sokan résztulajdonosok. Nekem például a nagyszülők mindkét ágon olyan házban laktak falun, aminek sok tulajdonosa volt. Falun ez elég gyakori még ma is az öröklések miatt. Anyai ágon a nagyszülői háznak 9 tulajdonosa volt mindenféle részarányban, ahogy örököltek éppen és ahány gyerek volt azon az ágon. A 7 érintett tulaj közül csak kettő követelt lakbért tőlük, amit végül a szüleim fizettek, mert kis nyugdíjasok voltak a nagyszüleim. Eléggé pofátlannak tartottam ezt akkoriban, mert mégiscsak idős rokont lehúzni, na de mindegy. Az egyikről biztosan tudom, hogy bérelt pesten akkoriban és azzal indokolta, hogy kell neki a pénz.
Szóval sokan szerepelhetnek duplán. Van valami ingatlan tulajdonuk vagy résztulajdonuk, amiből egyszer valamikor látnak pénzt de közben meg bérelnek valahol.
Nem tartozik ide szorosan, de el lehet képzelni a balhét a hagyatékin, mert a nagyszüleim meg főleg a szüleim sokat költöttek arra a házra és sok munkát is beleraktunk, amiben én is benne voltam. Sok tekintetben modernizáltuk, hogy gázzal is tudjanak fűteni, amikor a fával fűtés már nehéz volt nekik (becipelni). Födémet leszigeteltük, patent új nyugdíjasbarát fürdő stb. A kedves rokonok természetesen semmit nem ismertek el a korszerűsítésből még azok sem, akiknek pedig a bérleti díjat is kellett fizetni, mert hogy azt már lelakták a nagyszülők szerintük. Durva dolgok ezek, teljesen állatiasak lesznek az emberek egy hagyatékin, hiába rokonokkal vitáznak vagy pont azért. Soha nem hinném el, ha valaki ezt mondaná, de megtapasztaltam saját magam is. Apámat soha nem láttam olyan idegesnek az életben.
impudent 2019. 08. 15. 19:46
Előzmény: #46798  Vortex
#46801
Es meg kevesebben fognak ha elfogy a paraszt penze.
Mehet a masik paraszthoz csicskazni vagy kokemenyen fizetni a lakasert.
Csicskazni pedig mint ahogy az Kispesten gyakori a romahoz.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek