Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zedisdead 2019. 08. 14. 01:07
Előzmény: #46597  sakal83
#46600

Nem tudom, hogy van e olyan mennyiségü elsüllyedt beruházás most a gazdaságban, mint 2008ban volt. AKkor nyilvánvaló volt, hogy az amerikai ingatlanpiac túlfütött és túlhitelezett, hogy a PIIGS országok túlkölcsönözték magukat. Nem lehetett mit tenni, le kellett irni a veszteségeket. De most hol vannak ilyen rejtett veszteségek? Lehet a kockázati tőke kicsit elszállt, lehet sok cég értékeltsége irreális (Tesla). Túl nagy a lelkesedés a tech körül.
Az amerikai kinai kereskedelmi vitának, ami folyó párszáz milliárd kereskedelem pár tizmilliárdos vámjáról szól, nem kéne, hogy olyan pánikot okozzon, mint 1000 mrdnyi besült behajthatatlan hitel.
Viszont Kinában már 1 éve zsugorodik az autópiac, ami ebben az évben már az eurozónába is begyürüzött. Senki nem tudja miért. A piaci kommentátorok nem restek bármilyen piaci mozgást a legfelső szalagcimre fogni, de a kötvénypiaci elemzők meg lehet csak simán a reálgazdasági forward indikátorokat lesik. Ami még kockázat lehet, hogy azt most is tudjuk, hogy Kinában az utóbbi 10 évben brutális tőke félre allokáció történt. Simán egy nagyságrendben lehet a 2008as housing bubble meg PIIGS félreallokáció mértékével. De azt is tudjuk, hogy a kinaiak már legalább egy ilyen válságon átmentek a 2000es évek elején talán és simán a szőnyeg alá söprik a rossz hiteleket. A kinai bankrendszer egyébként is izolálva van a nemzetközi piacoktól, mert nem engednek oda befektetni.
Illetve , lehet, hogy mégis vannak csatornák és hamarosan rengeteg nyugati alap kerül bajba kinai kitettségei miatt? Valahogy nem hiszem.
Szóval szerintem a legvalószinübb forgatókönyv az, hogy kina odaért mint japán a 90 es években, nem birják tovább nyomatni a belső keresletet a buborék belső piacukat, ami miatt recesszióba mennek és recesszióba húzzák a világgazdaságot. A kamatok alacsonyak lesznek, de nőni fog a munkanélküliség is, ezért inkább oldalazni fog az ingatlanpiac.
Ha viszont a fent emlitett rendszerkockázatokból valami bejön, akkor rosszabb lesz a helyzet, mint most bárki gondolja.
Törölt felhasználó 2019. 08. 13. 23:40
Előzmény: #46594  sakal83
#46599

Én sok lakást megnéztem akkoriban, de ami szuperolcsón volt hirdetve azoknál mind volt valami nagy gáz volt. Problémás szomszéd :) ugye értjük, rengeteg tulaj, akik veszekedtek mert nem mindenki akarta eladni, válás alatt levő házaspár, akik szintén el is akarták adni de mégsem vagy a lakás volt nagyon súlyosan felújítandó és lehetne folytatni a problémákat. Ezeket én elvből elkerültem, de sokszor csak akkor derült ez ki, amikor kimentem személyesen. Illetve több eladó külföldön volt és nem jöttek haza, hiába beszéltük le, lehetetlenség volt bármit is kezdeni azokkal a lakásokkal.
Biztos ki lehetett fogni szerencsével a jónál is jobb vételeket, de az nekem nem sikerült. Nekem a jó vétel is megfelelt, de arra a lakásra is vadásznom kellett sokáig.
Én 2 lakást sajnáltam, azok nagyon tuti vételek lettek volna. Az egyik a duna plaza mellett, dunára néző, 48nm, 2 külön nyíló szoba, kocsibeálló, nagyon jó kis lakás volt. 13m volt és alkudható. Sajnos a házaspár éppen vált és a nő meg akarta tartani a férj meg szabadult volna a lakástól is meg a hitelektől is, mert elmondta őszintén, hogy nem bízik a feleségében, hogy kifizeti normálisan. Először beengedtek, de akkor csak a férj volt otthon és megbeszéltünk még egy időpontot, akkor meg már nem engedtek be, mert egymással üvöltöztek ajtónyitás után. A másik meg a Nyírő mellett lett volna 12,5m 85nm, 3 külön nyíló nagy méretű szobás, külön konyhás lakás. Adósság fejében adták el, de a csavar az volt, hogy 2 szekrény méretű alak volt a tulajjal állandóan és mondták a tulajnak is meg nekem is, hogy pénzt csak akkor adhatok át, ha ők is ott vannak. Az ügyvédem azt mondta, hogy megoldható az adásvétel így is, de mindent papírozzunk le úgy, hogy az ő irodájában. Erre faragtam rá, mert előkészítettem ugyan a foglalózást, de elvitte más a lakást közben :( Egy aranybánya lett volna kiadás szempontjából, 3 nagy külön nyíló szoba.
Én több tucat lakást megnéztem személyesen, de ezzel a 2 nagyon jó vétellel találkoztam csak és ezek is kissé problémásak voltak, de ennél a kettőnél volt egy kicsit is reális esélyem. Nem jöttek össze sajnos.
Az összes többi nagyon olcsó lakás olyan volt, hogy inkább menekültem onnan. Akinek szerencséje volt és talált nagyon olcsó lakást, az még jobban járt. Én csak simán jól jártam, így sem panaszkodom.
impudent 2019. 08. 13. 23:07
Előzmény: #46597  sakal83
#46598
A fidesz osszes lenyeges intezkedese az adocsokkentestol a csokon a vegtorlesztesen at az alacsony hitelkamatig azert vannak bevezetve hogy a fideszes jobb modu reteg erdekeit szolgalja.
Ergo a sok lopott penzbol a MAP on at tudjak az orszagot es sajat magukat loveval ellatni.
sakal83 2019. 08. 13. 22:47
#46597
Kicsit off. De qva nagy gaz van a kotvenypiacon. Ez mar lassam szintetikus cdo:) ilyen szintu hozamcsokkenes lassan recesszio mellett nagy gaz lesz szerintem. Varom a gyakorlatias valaszokat az egy even beluli hatasokrol. Nekem csak tippem van: MAP megszuntetese forinterosodes tovabbi eszkozatemelkedes
impudent 2019. 08. 13. 22:05
Előzmény: #46593  impudent
#46596
Amig ez nincs addig ne remenykedjunk.
sakal83 2019. 08. 13. 21:40
Előzmény: #46593  impudent
#46595
:)
sakal83 2019. 08. 13. 21:39
Előzmény: #46591  sakal83
#46594
16 tavaszan meg 105nmes ujszerut akartak ramsozni a 15ben 21mert csak le volt kotve a zsetonom. Akkor a 18ban egy uj ikerhaz 110es 23m volt! A xiiiban csaladi hazat arult a vagyonkezelo 27mert! 2016ban. Voltak jo vetelek a mai szemmel de ugye akkor mas volt a szemszog. Azt hittem max 30%ot szalad de lett az 150-200%
impudent 2019. 08. 13. 21:36
Előzmény: #46592  sakal83
#46593
Akkor fog fordulni a piac ha Mamoka beirja: Tovabbi aremelkedest nem varok.
Na ez mar jelenteni fog valamit.
sakal83 2019. 08. 13. 21:32
Előzmény: #46591  sakal83
#46592
Soha nem lesz mar ilyen. 400k alatt nmerenkent semmi ertelmes nem lesz. Johet barmilyen valsag
sakal83 2019. 08. 13. 21:30
Előzmény: #46584  Törölt felhasználó
#46591
Nem volt az szuk. Rossz helyen nezted. Sajnos en is csak 15ben eszmeltem.  Csak par lakas amit megvehettem volba 14ig. Gyor 90nm csaladi haz 6.5m. Xiii 90nm ujszeru 11.5m. Xvii 110nm sorhaz 11m. Xv. 140nm iker 26m. Godollo 240nm luxushaz 25m. Xiii 50nm panel 4.6m. Szerinted? Hogy erzem magam? :)
2345678 2019. 08. 13. 20:57
Előzmény: #46578  sakal83
#46590
Holnap szétnézek ott,kíváncsi vagyok a helyre.
impudent 2019. 08. 13. 20:41
Előzmény: #46588  Törölt felhasználó
#46589
Bocs de En ilyen ertektelen vackokat nem veszek.
Ha akartam volna akkor 7 millioert kiadasra vettem volna a LAkatoson igaz fel kellett volna ujitani.
En kiadassal nem foglalkoznek legfeljebb ceges kiadassal.
Luxus ingatlant akarok venni.
Olyat amibe van anyag terulet es akar hasznosithato.
A kovetkezo apalyt nem hagyom ki.
Törölt felhasználó 2019. 08. 13. 20:24
Előzmény: #46585  impudent
#46588

Nade mi lesz a stratégiád? Honnan tudod, hogy az alján fogsz venni?
Esetleg kukoricára térdelteted az eladókat és lefelé kell licitálniuk, hogy hajlandó legyél megvenni a lakásukat? Persze csak akkor ha nagygenerál felújítást elvégeznek előtte, amit le is fogsz ellenőrizni.
Na ha nem "vicc" oldaláról közelítjük meg, akkor van arra tényleg esély, hogy a mostani árak alatt vegyen valaki. Azt nem tudom megmondani, hogy mennyivel. Jelenleg a lakásom úgy kiadható (és idén nagyon könnyen ment, hirdetnem se kellett, visszajött külföldről egy régi bérlőm és ő hozott egy bérlőtársat is) leadózva, mintha 33m Ft-ot fialtatnék MAP+-ban. A mélygarázs kiadása folyamatban, ahhoz nem értek és még az adózása is kínai nekem, be kell menjek a NAV-hoz megkérdezni a folyamatot pontosan. Azzal együtt úgy néz ki, mintha adózástól függően 37-38m ft-ot fialtatnék MAP+-ban. A felújításra elteszek valamennyit, úgyhogy legyen mondjuk 32m forint MAP+-ban fialtatás, bár ehhez a garázst is ki kell adjam.
Én is azt gondolom egyébként, hogy a lakás 30m ft körül ér + 3-3,5m a mélygarázs, nade szerinted el fogom ennyiért adni vagy akár olcsóbban? Miért tenném? Jöhetsz te, hogy szerinted 20-25m-t ér én meghallgatlak és elköszönünk.
A gond az lesz, mint ami volt 2013-ban, hogy fel lehet hajtani olcsó eladó lakásokat várhatóan egy lassuló piac mellett, nade oda nem lesz elég a hirdetési oldalakat böngészni meg chartokat gyártani és várni, hogy a p.raszt leviszi-e a árat a hirdetési oldalon.
Utána kell járni, akár már most kinézni a célterületet. Meggyőződni arról, hogy melyik társasházak vannak már jelenleg is elméletileg csődben a nemfizetők miatt és elkerülni őket, ha lehet. Információt gyűjteni és beszélgetni a lakókkal. Kimenni lakásokra és ha a tulaj hajlandó beszélgetni, akkor gyűjteni az infót tőle. Lehet, hogy azt a lakást fogod megvenni 20%-al olcsóbban 1 év múlva.
Én tényleg nevetségesnek tartom ezt, hogy azt képzelitek majd a tulajok le fogják verni nektek a lakások árait és te kényelmesen a fotelből csipegetsz és olcsón veszel.
Én 1 évnél többet jártam a lakás után, amire megtaláltam, amit kerestem és a tulaj is hajlandó volt odaadni annyiért, amennyi pénzem volt. 1 év! Nagyjából ezzel számolj és akkor jövő nyáron, ősszel lehet egy mostani árszintnél mondjuk 20%-al olcsóbb kéglid, ha belefekteted az idődet a keresésbe.
impudent 2019. 08. 13. 20:07
Előzmény: #46586  impudent
#46587
Nalam  nincs extrajovedelem es ingyeneles csak azert mert par csalo felvitte az arat mestersegesen.
impudent 2019. 08. 13. 20:04
Előzmény: #46585  impudent
#46586
De a paraszt egy petakkal se kap tobbet Tolem.
Legfeljebb ha valami extrat hozott letre a lopott penzbol.
impudent 2019. 08. 13. 20:02
Előzmény: #46584  Törölt felhasználó
#46585
Figyelmetlen vagy !
Az inflaciot rateszem a 13 as arakra
Törölt felhasználó 2019. 08. 13. 20:00
Előzmény: #46580  impudent
#46584

Szóval, hogy értsük. Shortolod a lakáspiacot 2013 óta, mert puding voltál belevenni akkoriban. Vegyék a p.rasztok meg a hülyék, hadd bukjanak vele, gondolom ez volt a mottód akkoriban, hiszen tudod a tutit. Most meg várod a világégés válságot, hátha tudsz majd venni nagyon olcsón megint és nem tűnsz akkora méretes baleknak.
Tipikus a te "sikertörténeted". Jól kitaláltad ezt a tervet és már csak egy világválság és újra a béka segge alatti árak kellenek, hogy a nagy terved valóra váljon :) Ja és az, hogy téged, a családodat ne érintsen meg egy általános válság és legyen olyan lakás eladó, amit te keresel. Mert egyébként például 2013-ban nagyon szűk volt a kínálat, hasonlóan a mostani állapotokhoz érdekes módon.
Szerintem lottóz inkább, annak lehet, hogy nagyobb az esélye, mint hogy te valaha az életedben újra 2013-as áron jó lakást vásárolj.
impudent 2019. 08. 13. 19:58
Előzmény: #46582  impudent
#46583
Probalkoznak a fiok negativ kamatupapirral is penzt keresni.
Ehhez partnerek a kormanyok.
Eleg erkolcstelen.
impudent 2019. 08. 13. 19:50
#46582
Ezek a negativ kamatok is csak mero spekulaciok.
Valakik arra spekulalnak hogy meg negativabbak lesznek a kamatok.
Elkepeszto hova fajul a vilag.
Rolvik82 2019. 08. 13. 19:49
Előzmény: #46556  Gaguse
#46581
Nagyon rossz helyen van ez az ingatltan, aki ezt ennyiert megveszi az nagyon csunyan be fog ragadni. De ha meg a lokacio jo is lenne akkor se adnek videken ennyit egy lakasert.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek