Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2019. 08. 05. 20:59
Előzmény: #45939  Törölt felhasználó
#45940
Álmodozni lehet, csak éppen nem érted a folyamatokat. Nézz körül a világban és talán megérted. Pompival sok mindenben nem értek egyet de igaza van abban hogy az ingatlan ciklikus, ez volt a tető, ennyi...
Törölt felhasználó 2019. 08. 05. 20:49
Előzmény: #45938  Törölt felhasználó
#45939

Nagyon nem értitek itt a folyamatokat, ha pusztán a csokra meg a babaváró akarjátok fogni a lakásáremelkedést.
Nem furcsa nektek, hogy a lakásárak kb addig emelkedtek ilyen rakéta szerűen, amíg a kiadással elérhető hozam le nem süllyedt  az 5% körülire? Amit a kurmány okosan még megfejelt azzal, hogy pont most bedobott egy 5% átlaghozamú csodapapírt.
Ugye pár ezer ember biztosan, hogy lakás helyett abba tolta a zsét és nincs is ezzel semmi gond, csak mellette meg a piac szépen kitart egyelőre. Ha kevesebb is az adás vétel, minőségi lakástól csak nem akarnak a tulajok olcsón megszabadulni, pedig hogy várják sokan, hogy mikor kezdik már a lakásokat a piacra önteni. Naív emberek sokan vannak. 2013-ban se öntötték a lakásokat a piacra, csak akinek muszáj volt vagy valami okból el akarta mégis adni. Pánik eladóval én nem találkoztam, pedig nagyon sokat megnéztem. Olyan volt, hogy tépte egymást előttem egy válófélben levő házaspár, de ők se akarták eladni, pont azon veszekedtek. Pedig fenébe is egy dunára néző 50nm-es lett volna, a legjobb lakás, amit akkoriban felhajtottam 13,5m-ért, de nem adták el végül.
Mondom, hogy mi lesz itt 2 -3év múlva, amikor a MAP+-ban levő pénz már normális kamatot adna, de lehet, hogy pont akkor fogják kivenni lakás vásárlásra :) Mert 5 év nagyon hosszú idő és a lakások simán eloldaznak most akár 10 évig is. 2008 után 6,5 évig csak csorogtak nagyon lassan lefele durva kamatkörnyezet mellett. Most minimális kamatok és helikopterből pénzt szóró kormány van. Miért várnak egyesek gyors lakáspiaci összezuhanást? Ezek a lakásárak simán eloldaznak 10 évet még.
Jó, hoz a MAP+ is kb annyi kamatot, tehát az se hozott rossz döntést, aki abba szállt át vagy lakás helyett odament. Én is megtettem volna, ha kapok egy normális ajánlatot a kégliért, de tényleg eltüntek a vevők. Sebaj, helyette már benne ülnek a bérlők és lekopogom, de 2-3 évre terveznek legalább, ha nem emelek nekik, amit nem tervezek. A mélygarázst még kiadom majd valahogy, de ott nagyon problémás volt a bérlő jelölt, ahogy kicsit megismertem és elhajtottam inkább, bizom a saját, de leginkább a nejem ösztöneiben.
Alakul ez. Miért lennék hülye ár alatt eladni egy jól kiadható lakást? A MAP+ hozamát még kicsit meg is tudom verni, ha a garázs kiadás beindulna végre. Én árcsökkenést nem vettem észre egyik környékbeli lakásnál sem. Ebben a mostani környezetben ezek a lakások akár 10 évet is eloldalaznak, sőt inkább egy kicsi emelkedést fognak kapni, ez egészen simán benne van a képletben.
Törölt felhasználó 2019. 08. 05. 20:25
Előzmény: #45930  impudent
#45938
Egyszerűen elb..ták a családtámogató intézkedéseket a NERtársak. Bölcsődei és óvodai férőhely bővítés, részmunkaidős lehetőségek teremtésének ösztönzése a kismamák részére, reintegrációs tevékenységek - beleértve törvényi garanciákat a kismamák munkahelyi visszafogadására - stb... Nagyjából ilyesmikkel lehetett volna eredményt elérni, bár így sem sokat. Ehelyett felfújták a lakásárakat.
Törölt felhasználó 2019. 08. 05. 20:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#45937
Ha gazdasági háború lesz, akkor minden eszközosztály esni fog, a kamatcsökkentés hatása ahhoz képest semmi.
Azon kezdtem el gondolkodni, hogy valamilyen short ETF-et kéne venni, csak nem tudom, hogy milyet. :)
libasbukta
libasbukta 2019. 08. 05. 20:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#45936
Nem kell és nem is kötelező. És ezt még bokszold le azokkal is, akik szerint az ingatlan árakat akarja a kormány mégtovább növelni, meg azokkal is akik szerint simán csak elverik az egészet.
Törölt felhasználó 2019. 08. 05. 20:11
Előzmény: #45934  Törölt felhasználó
#45935
Itt szeretném leírni, ha nem lenne illetlenség, csupa nagybetűvel, hogy nincs a világon még egy olyan "szakma", ami kevesebb hozzáadott értéket jelentene, mint az ingatlanközvetítőké. Vevőjelöltek túráztatása 1 millió forintért. Ehhez 8 általános sem kell. Leégne a bőr a pofámról a helyükben.
Törölt felhasználó 2019. 08. 05. 20:08
Előzmény: #45933  Törölt felhasználó
#45934
Mondjuk, olyan pofátlan módszerrel lehet, ahogyan engem az egyikük hívogatott. Felhívott egyszer, mondtam, hogy kösz, nem, kierőszakolta, hogy 2 hét múlva visszahívhasson, visszahívott 1 hét múlva, mondtam neki, hogy majd én hívom, ha kelleni fog, erre még egyszer felhívott 1 hét múlva, mondtam neki, hogy már eladtam a lakást. Kíváncsi vagyok, hány nap múlva hív ismét.
Törölt felhasználó 2019. 08. 05. 20:05
#45933
Azért érdekelne, hogy lehet az, hogy miközben minden ingatlanos visszaesésről beszél júliusra, a Duna House szerint emelkedett a tranzakciószám.
https://www.napi.hu/ingatlan/lakaspiac-lakasvasarlas-megtorpanas-trendfordulo.689215.html
wawa1 2019. 08. 05. 19:55
Törölt hozzászólás
#45932
impudent 2019. 08. 05. 19:50
Előzmény: #45928  Lacock
#45931
Majd meglatjuk hova vezet ez a lufi.
impudent 2019. 08. 05. 19:49
Előzmény: #45929  Smile62
#45930
Azt hogy par tizezer embernek ontjak a penzt az tisztessegtelen es igazsagtalan csaladtamogatas cimen pedig szemenszedett hazugsag.
El itt meg 9 millio aki semmit nem kap es fizeti a cehet.
Jo lenne ha kinyilna mindenkinek a csipaja es nem almodozna.
Ordas nagy megvezezesben elunk.
Smile62 2019. 08. 05. 19:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#45929
Egyébéként "ŐK" teszik tönkre hosszutávon az országot. Miattuk emelkedett a lakás árak az egekbe. Még ,ha jót is akartak. Kedvezményes hitel, gyerekekre sok millió, És írtóra azt hangsúlyozzák, hogy a fizetés emelkedik. Munkanélküliség szinte nincs. Az egész egy légvár. Egy, ami még melettük szól, hogy nem engedik ide a sok ,részünkről ismeretlen idenditásu bevándorlót. De ez is rosz a mi fiainknak,átvitt értelemben.Mert kűlföldről, meg jönnek és felvásárolják az országot. Elkezdték, Budapestel,  és így tovább. Nagyon pesszimista lettem, egy átlagos állam polgáraként.
Lacock 2019. 08. 05. 19:12
Előzmény: #45926  impudent
#45928

A dotkom -lufiról is azt mondták, hogy ez most más, ilyen még nem volt.
A 2008. év előtti pár évben is azt hitték, hogy feltalálták a pénzügyi perpetuum mobile -t a subprime hitelekkel, cds -ekkel, cdo -kkal:
Akkor lehetett azt olvasni, hogy az usa -ban a ház értékének akár 105% -ára is adnak hitelt.
Ja, itthon is be lehetne még ezt is vezetni a csok mellé, 2008 előtt is milyen jól bejött az usa -ban.

libasbukta
libasbukta 2019. 08. 05. 19:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#45927
"A babaváró hitel már most is egy tiltott finanszírozása az államnak, mert a babaváróból állampapírt vesznek. "
akkor az miért nem volt illegális finanszírozás, amikor a nyugati nagybankok finanszírozták a (magyar)államot? ők talán nem jegybankoktól kapják a pénzt?
a babaváró hitelt vissza kell fizetni, a babát várók fizetik vissza, tehát nem a semmiből teremtődik a pénz
impudent 2019. 08. 05. 17:38
Előzmény: #45925  Lacock
#45926
Eddig nem lehetett ezt tudjuk.
De most mar lehet hogy lehet.
Mas kor mas technika minden paraszt mobilt szorongat.
Lehet tenyleg ez most a jo megoldas.
Ugytunik ennek az elemedesnek sosincs vege.
Lacock 2019. 08. 05. 16:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#45925

Teljesen nyilvánvaló, és biztos vagyok benne, hogy ezt a külföldi piacok is látják.
Valószínű úgy vannak vele, hogy amíg fut a szekér, addig hagy menjen.
Ha lesz egy kis megbicsaklás a világgazdaságban, majd akkor teszik meg a szükséges lépéseket.
Csak pár év múlva nehogy mi legyünk az új görögország, gazdasági értelemben.
Ha ilyen marhaságokkal nemzetgazdaságokat lehetne felemelni, akkor nem lenne szegény ország a Földön.
highlife 2019. 08. 05. 16:49
Törölt hozzászólás
#45924
libasbukta
libasbukta 2019. 08. 05. 16:12
Előzmény: #45922  lohran
#45923
Sounds good, doesnt work.
Egyébként sem gátolja az innovatív mezőgazdálkodókat semmi, még egy nagy halom pénzre is pályázhatnak. 
lohran 2019. 08. 05. 15:14
Előzmény: #45920  sakal83
#45922

akkor jönne el a kánaán ha a sok élősködő zsíros tenyerű "gazdától" végre megszabadulnánk.
és normális alapokra helyeznék a mezőgazdaságot , a kenyér se lenne drágább és a sok féreg szipolyozó támogatott meg elmenne a gyárba  vagy a földekre dolgozni mint alkalmazott.
libasbukta
libasbukta 2019. 08. 05. 15:10
Előzmény: #45918  pitcairn2
#45921
mert gondolod a kamatemelés utáni defláció majd olyan jó lesz?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek