Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
johai 2019. 08. 04. 19:20
Előzmény: #45879  impudent
#45880
Nincs vevo,ahogy koszto mondana....abban igazad van hogy meg magasabbra fel lehet verni a kinalati arakat iranyitott belterjes vetelekkel,mint a tozsden,de minek?
*
Szerintem a map+ hordoz egyfajta finom uzenetet.
Erdekes szitu,az emberek mar nem is nezik a lakashirdeteseket,utalkozva efordulnak az arak lattan,ah ezek nem normalisak,hol elnek ezek felkialtassal....szoval nagyon nem tetszik ez az embereknek....persze lehet omeltosagat annyira lefoglalja a nemzetkozi helyzet hogy nem veszii eszre mi tortenik korulotte,ki tudja,az ordog se ismeri ki magat ezeken mar.:)
impudent 2019. 08. 04. 18:33
Előzmény: #45878  impudent
#45879
Itt mar nincs racionalitas meg eszervek.
Itt felvasaroltak mindent es addig fogjak amig a szabalyozok vagy a vilagpiac engedi.
Senki ne varjon csokkenest amig minden kedvez ennek az oruletnek.
impudent 2019. 08. 04. 18:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#45878
Olvasd vissza pont errol irtam.
Fel orszag az ovek a plebs megszavazta Oket.
Vagyongyarapodasi vizsgalat eltorolve. Ugyeszseg meg ki ?
Akkor miert ne kellne el.
Az egesz magyar ingatlanpiacot egy pillanat alatt felvittek.
Amig ebben nincs valtozas marad a lufi.
1kor13
1kor13 2019. 08. 04. 18:21
Előzmény: #45876  InvJonny
#45877
Implicite megszólítva érzem magam... minden keresésemre FELSŐ értékhatárt állítok be, pont azért, amit leírtál, tehát NEM az irracionális kínálat érdekel, és nem (csak?) az emelkedik. Hirdetésfigyelőnél szerintem a duplikátumok nincsenek kiszűrve. Ha most olcsó lakást akarsz venni, akkor nem ingatlanost bízol meg, hanem befektetsz mondjuk pár százezer forintot néhány "hirdetésre" egy jól kinézett környéken  meg eldobható telefonszámra, a telefont pedig nem muszáj felvenni, csak vigyázz, nehogy túl jól sikerüljön a művelet, és véletlenül bedöntsd az egész piacot:D. 
InvJonny 2019. 08. 04. 17:55
#45876
Az eladó lakások számának növekedése semmit jelent.
A kérdés, hogy az eladók száma növekszik-e. Az nem eladó, aki hetente növeli az árat. Az sem az, aki az alsó ártartományhoz képest horror áron tesz ki lakást.
Az sem, aki csak poénból teszi ki, hátha elviszi valaki horror áron, amúgy meg ha nem megy el az se baj vagy éppen van 1-2 éve eladni.
Kínálatról, eladó lakásokról majd akkor beszéljünk, ha beállít valaki egy hirdetésfigyelőt és az alsó tartományban, pl. 30-35M között nem x darab eladó lakást lát hanem 1,5x-et, majd 2x-et. Aztán nem 30-35M-et lát, hanem 28-33M tartományt, stb. Ekkor már beszélhetünk arról, hogy alakul a kínálat (de ha 40-50M között nőnek az eladó lakások a hirdetésfigyelőben, az minden csak nem kínálat).
Amúgy meg a kereslet döntő %-a általában a kínálat kis %-át keresi (jó lokáció, jó beosztás, jó állapotú épület) és ez mindig is így lesz. Azt senki ne gondolja, hogy az igazán jó lakások majd 20-30%-ot esni fognak, mert azokat pillanatok alatt fel fogja szívni a piac. 
Aki az előbbi paramétereknek megfelelő ingatlant vett, annak nem kell hogy remegjen a keze és szerintem nem is fog. Kiadja, kap egy nem rossz hozamot, van egy értékálló befektetése (sőt ha az elmúlt éveket nézzük akkor vagyon gyarapodás is esélyes 5-10 éves időtávon, illetve diverzifikációs eszköznek is kiváló. Az ingatlan alapvetően hosszú távú befektetés.
Egyébként nagyon kevésszer olvasni itt a diverzifikációt (mintha mindenki csak abban gondolkodna, hogy az ingatlan jó-e vagy rossz, kell vagy nem kell). A kérdés szerintem inkább az, hogy a portfólió mekkora részét tegye ki (20-30%, 70-80%?)
Mint ahogy elég sokan csak a bérleti díjból származó hozamot nézik más eszközzel/befektetéssel való összehasonlítás során és az értéknövekedést nem....Ez szintén óriási hiba.
1kor13
1kor13 2019. 08. 04. 17:21
Előzmény: #45863  Gaguse
#45875
Mellesleg a felmenetben nagy szerepe volt annak is, hogy ma már másképpen keresünk, mint 10 vagy 20 éve. Pillanatok alatt látod az átlagárat, nem kell számolgatnod, tudsz árat módosítani bármikor, az ingatlan.com a lakásvásárlás és eladás alfája és omegája. Amíg ment a piac, megnézted, hogy mennyiért hirdették a szemközti házban lévő lakást, ráraktál 10 százalékot, aztán hadd szóljon a telefon. Ebben az a szép, hogy lefele is így lesz, ha szeretnéd eladni a lakást, akkor megnézed a minimum árat a környéken és kategóriában, és annak a környékén hirdetgetsz. Lehet, hogy a sokszor emlegetett "tömeges eladási kényszer" sem kell az árcsökkenéshez, elég, ha az eladók azon 10 %-a aki tényleg el akar adni, elkezdi belőni az árat a kínálati ártartomány alsó részébe. Ilyen szempontból nem érdekes a hirdetések száma sem és az átlagár sem: az alsó 10 percentilis átlagára az érdekes.
sakal83 2019. 08. 04. 17:08
Előzmény: #45832  perFormerPlayer
#45874
Bocs. Valoban a hoazigetelese jo a hotartasa pocsek.
sakal83 2019. 08. 04. 17:06
Előzmény: #45872  sakal83
#45873
Most keretm egy 80as haz felujitasara es plusz 25nm bovitesre. 33m... egy 80as panelnel 12mbol azt hiszed hogy uj:)
sakal83 2019. 08. 04. 17:03
Előzmény: #45851  gyula1971
#45872
Hogynw nott volna. Csak mas a felujitas koltsege
highlife 2019. 08. 04. 17:01
Törölt hozzászólás
#45871
impudent 2019. 08. 04. 14:27
Előzmény: #45868  Törölt felhasználó
#45870
Lehet jott egy ujabb befektetoi hullam Orbani penz remenyeben.
A piac mar vagy 4 eve igy viselkedik furcsa vevok mindent felszivnak.
Mikozben az atlag halanonak meg 10 millioja sincsen de itt cikaznak a 25 milliok.
2345678 2019. 08. 04. 14:05
Előzmény: #45834  Gaguse
#45869
Nálam a Ford Focus 1.4 költsége a 7 hónap alatt eddig 560.000 Ft(Casco,kötelező,,benzin,műszaki vizsga ,matrica, olajcsere ,stb).Mindenről számlám van.Nálam az autó munkaeszköz is.Ez 100.000 Ft /hó költséggel jár.
A 7 üléses Dacia 20.000km/év  fogyasztása 550.000Ft/év 390Ft/l benzinnel számolva. A CASCO 160.000 Ft/év.A kötelező biztosítás legyen 50.000 Ft/év.Vannak még kiadások bőven. 
Törölt felhasználó 2019. 08. 04. 13:48
Előzmény: #45867  NemethSzilard
#45868
Hatalmas + !
Én figyeltem egy kerületet az elmúlt közel 1 évben. Beállítottam egy találati listát és azt figyeltem. Az annak megfelelő eladó panelok száma tartósan 50 körül volt a kerületben. Orbán bejelentése után másfél hónapon belül lement kettőre!!!
Akkor még nem tudtam, hogy az eladók léptek vissza vagy a vevők kapkodták el a lakásokat áremelkedésre számítva. Nem mintha ennek bármi jelentősége lenne. Azok a lakások júliusban sem jelentek meg a piacon. Óriási mértékű előrehozott vásárlások történtek.
NemethSzilard
NemethSzilard 2019. 08. 04. 13:41
Előzmény: #45865  johai
#45867
a mai piac inkább a "Féktelen vágyak" című sorozat mint tényelges eszközpiac.. mert a forgalom egy ólomajtónak van ragadva április óta és azóta se moccant meg... ja és az ólomajtó neve az áhított és vágyott ár amit a média sugall a barmoknak amit az eladó elhisz a vevő meg inkább dobbant vagy nemköltözik vagy már bevásárolt annyi előrehozott a vásárlás történt itt 2016óta hogy azt csodálnám ha még valaki vásárolna szerintem 5-10évre előre már bevásárolt mindenki és egyszerűen elfogytak a vevők met mindenkinek hitele van már... a mindenki alatt pedig azta  10% értem akinek nem volt elötte ingatlana... nemcsoda hogy a külföldiek vásárolnak arányban sokat mert a magyarok már sem az árakra réges régóta nem vevők se nincs már ember aki felszívná azt a sok felsabaduló albérletet és eladó lakást...
Törölt felhasználó 2019. 08. 04. 13:40
Előzmény: #45865  johai
#45866
Én már láttam kínálati ár csökkenést is az elmúlt hetekben. Az egyik egy 53 négyzetméteres felújított, azt hitte, aranyáron is elviszik.  A másik egy 71 négyzetméteres, lassan lépked lefelé. Baromi nagy kecó, erre nincs kereslet, ő a legjobb példa arra, hogy mennyit értek a februári bejelentések. És látok még egy csomó teljesen felújított 64 négyzetméterest, 34 millióért senkinek sem kellenek, már elég régóta. Lassacskán korrigál a piac.
johai 2019. 08. 04. 13:18
Előzmény: #45862  yooio
#45865
Inkabb mondjuk ugy hogy mentek a panellok.
Sokan el akarjak adni latva a kinalati arakat,ujba koltoznenek,az alberloknek is lassan elkeszul az uj.
johai 2019. 08. 04. 13:14
Előzmény: #45861  impudent
#45864
Mindenre ratettek 20%-ot,ugyanis a panellekhez viszonyitjak a nagy erteku hazakat is.
Egyeduli kivetel a felujjitando csaladi hazak pesten,ugyanis epitesi para,afapara van,es a beruhazok is felnek belevagni uj projektbe.
Ja,es energetikai para miatt telkek se mennek mar.
Nagyon ugy nez ki hogy szar kerult a palacsintaba.
Gaguse
Gaguse 2019. 08. 04. 13:10
Előzmény: #45861  impudent
#45863
Csökkenés lesz, meg nem erezni. De a szamok nem hazudnak, junius -20%, julius -10% az adasvetelek szamaban. Erezni a lassulast, az arak szvsz most valtanak stagnalasba, ev vegere mar csokkenes lesz
yooio 2019. 08. 04. 13:08
Előzmény: #45861  impudent
#45862
azért mennek a panelok, mert mást nem tudnak megfizetni, most a panel lett felkapva, megy az áremelkedés a külső kerületek felé, vidék felé is , belváros már bizonytalan, főleg, ha az airbnb-vel tényleg csinalnak valamit.
impudent 2019. 08. 04. 13:00
Előzmény: #45859  Törölt felhasználó
#45861
Tobben itt csokkenesrol beszeltek most meg kiderul hogy 7 honap alatt 20 at mentek a panelok.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek