Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 26. 11:18
Előzmény: #45223  lctlct
#45240
"kezdő mérnöki fizu netto 250-300"
Meglepne ha ennyit fizetnének egy kezdő mérnöknek. A garzonok is inkább 100 körül indulnak.  
sakal83 2019. 07. 26. 11:14
Előzmény: #45238  Criscito
#45239
Mikor es honnan vannak ezek az informaciok hogy mindig 2 ember egy eleten at tarto munkaja volt egy lakas? Akkor hogy a faszban van hogy tobb lakasa van sok embernek? :) ez egy olyan mondas ami nem igaz:)
Criscito 2019. 07. 26. 11:09
Előzmény: #45220  Mason
#45238
Persze. Eddig ket ember egy eletig dolgozott azert hogy legyen egy jo lakasuk, de a jovoben ezt majd egyedul is ossehozzak az emberek siman ... En ebben valahogy nem hiszek. :)
DAXHU 2019. 07. 26. 11:06
Előzmény: #45236  Törölt felhasználó
#45237
Jómagam is kifestettem már egy 50nm-es egy 90 nm-es lakást. Glettelni is kellett, voltak új falak is. Szerintem megtanulható könnyen. Jó szerszámokkal szerintem a burkolás se nagy dolog. A villanyszerelés segédmunka része (pl. fal kivésése a vezetékeknek, konnektorok, kapcsolok berakása). A szakmai rész (pl. biztosítékszekrény) az már necces. Azt nem csinálnám meg. Mindig idő kérdése.
Törölt felhasználó 2019. 07. 26. 10:48
Előzmény: #45233  sakal83
#45236

10 éve 300e-ből kifestettem egy házat, tavaly kaptam egy ajánlatot 700e-re. Kiröhögtem, húzzon le mást és videók, ismerős elmondott meg megmutatott pár dolgot és magam kifestettem. Vannak használható segédeszközök is, nem rosszak, bárki bármit mond. Annyi a különbség valóban, hogy egy amatőr lassabban halad, de ez a festő szakma meg amennyit van pofájuk elkérni érte nevetséges. A "tudás", ami kimerül az anyaghasználatban kb 1 nap alatt megtanulható. A gyakorlati része meg értelemszerűen gyakorlást igényel, de egyáltalán nem nehéz.
A burkolást sokkal nehezebb volt megtanulni. Én a garázsomban gyakoroltam, de az tényleg komolyabb szakma, mint a festő, de azt is meg lehet tanulni és be lehet gyakorolni.
Ez a 2 szakember (festő meg a burkoló) többet hozzám nem teszi be a lábát. Megcsinálom magam.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 26. 10:24
Előzmény: #45224  2345678
#45235
Talán arra gondolhatott, hogy az alacsony szociális státuszt szimbolizáló és ennek megfelelően árazott külterületi panel öt éven belül kis (vagy inkább nagy) túlzással egy élet munkájával lett egyenlő.
mpagnes 2019. 07. 26. 10:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#45234
Nem azzal jártam jól te igen eccerű, hanem megváltozott minden az életemben. Nagyon primitív vagy. 
sakal83 2019. 07. 26. 10:12
Előzmény: #45225  PappLaszlo
#45233
Te csak atkented 25k anyagkoltsegbol. Tisztasagira valoban felesleges a festo de ua ha egy lwpukkantat kell glettelni es festeni az mar mas vilag:) es nem 2 nap amatorkent:)
Törölt felhasználó 2019. 07. 26. 10:09
Előzmény: #45224  2345678
#45232
Szerintem a belvárosban lakás teszi tönkre mentálisan az embert. A lakótelepek sokkal élhetőbbek. A belvárosban csak akkor van zöld, ha festesz. De legalább jó drágák a belvárosi lakások.
Törölt felhasználó 2019. 07. 26. 10:06
Előzmény: #45225  PappLaszlo
#45231
A szobafestő glettel is, és ez a művészet. Ismerek egyet, olyan falfelületet csinál, hogy a légy elcsúszik rajta. Na, ez a művészet. :) Meg azért kemény meló is.
sakal83 2019. 07. 26. 09:56
Előzmény: #45226  Lacock
#45230
A mamahotellel kapcsolatosan tobbfele motivacio van. De valoban van egy reteg az ismerosi koromben is akik akar sajat ( persze kapott) lakas mellett is inkabb mamahotel:) de ok inkabb a balfasz kategoriaba esnek es estek mindig is. Hiaba volt della boven.
Törölt felhasználó 2019. 07. 26. 09:48
Előzmény: #45226  Lacock
#45229

Ezt a mamahotel dolgot aláírom. Volt pár éve egy vidéki bérlőm, akkor végzett. Az osztálytársa, akivel együtt béreltek kiment küldöldre és hát beszéltem vele, hogy akkor most mi legyen. Marad egyedül és fizeti a teljes díjat vagy keres ő társat vagy hirdessek én, de akkor kisebb beleszólása lesz abba, hogy ki jön. Úgy volt egyébként hogy marad pesten dolgozni és munkát keresett az állítása szerint. Nem emeltem volna neki, ugyanazon a 2 évvel korábbi áron kiadtam volna neki továbbra is. A történet vége annyi lett, hogy kivette a lakást egyedül és de a 1 hónap után azt állította, nem talált pesten munkát mert csak csicska munkákra vették volna fel és hazament inkább a szüleihez lakni, hogy majd ott keres munkát.
A kaució viszont kellett neki sürgősen és emiatt meg se várta végül a kifizetett idő végét,  hanem 1 héttel hamarabb elment, mert ment nyaralni spanyolba. Ennyire volt sürgős neki a munkakeresés.
A szülei nagyon morogtak rá, amikor költöztek és vitték a cuccokat, de ez volt, ezt kellett szeretniük.
highlife 2019. 07. 26. 09:46
Törölt hozzászólás
#45228
lctlct 2019. 07. 26. 09:44
Előzmény: #45226  Lacock
#45227
Nézd, lehet hogy helyes az okfejtésed, de millió a változó...5 év alatt minden lehet ebben az országban..
Lacock 2019. 07. 26. 09:33
Előzmény: #45219  lctlct
#45226

Ez ok, lehet hogy egy részét felszívja majd a kereslet, ha még többen akarnak majd egyszemélyes háztartásban élni. De ha a most mamahotelező fiatalok családot akarnak majd alapítani, akkor gondolom, összeköltöznek, nem távkapcsolatban akarnak élni, és akkor két embert tekintve az egyikük lakása felszabadul, ugyanitt vagyunk.
Tehát ha 6 év alatt felszabadul kb. 240e db lakás, a vevők, bérlők akkor is bővülő kínálattal találkoznak, és ha végül megveszik ezeket az egyszemélyes háztartásra vágyók, az árra akkor is hatással lett a bővülő kínálat.
Tehát ok, felszippantja a kereslet a felszabaduló lakásokat, de a bővülő kínálat miatt ez alacsonyabb egyensúlyi áron történik, ahhoz a helyzethez viszonyítva, mintha az a kínálat bővülése nélkül történt volna.
Egyébként volt arról elemzés, hogy a mamahotelezés nem csak a pénzhiány miatt van, hanem mert kényelmes a fiatalnak, mert ott főznek, mosnak stb. rá, egyedül ezeket nem tudná megkapni a megszokott minőségben, a szülői oldalról meg nem nagyon akarják "elengedni" a gyereket.
PappLaszlo 2019. 07. 26. 09:32
Előzmény: #45221  yooio
#45225
Viszont a Kelenföldi lakásra 10 év múlva is lesz kereslet, (főváros, metró, egyetemek, A kategóriás irodaházak,  stb), egy szegedi ingatlanról ez korántsem mondható el.
Egyébként 60 m^2 simán kifesthető 2 nap alatt saját kézzel. Tapasztalat, az anyagköltség 20-25k volt. A festés egy olyan meló ahova szerintem nem annyira a kézügyesség kell, inkább a türelem.
A szobafestők 8 osztállyal pofátlan árakat kérnek el, plusz majdnem az összes pofátlan mértékben csalja az adót. Értsd a bevétel tizedét sem vallják be és persze mind katás. Szóval én tuti nem etetném őket, izé finanszíroznám a következő A8asukat meg az ibizai nyaralásukat már elvből sem.
 
2345678 2019. 07. 26. 09:31
Előzmény: #45222  dobostorta
#45224
Mit értesz külterületi panelen ? Miért teszi tönkre mentálisan az embert ?Ez csak azért érdekel,mert kínomban panelekkel kezdtem  majdnem megbarátkozni.
lctlct 2019. 07. 26. 09:27
Előzmény: #45220  Mason
#45223
Székesfehérváron.Egy garzon  bérlet 80.000-től indul, kezdő mérnöki fizu netto 250-300. Miért lehetetlen ez? Persze félrerakni nem kell, de az ifjú  kollegáknak a nyári horvát tengerpart, összel szlovén wellnes hétvége sztenderd. A jövőt a pár év múlva elért vezető pozíció fizujával akarják rendezni anyagilag, de addig is élnek a mának.... Ők már nem laknak a kisszobában a szülőknél, pláne nem a párjukkal mint 30 éve, gyűjtögetve a lakás beugróra...
dobostorta 2019. 07. 26. 09:16
#45222

Egy 30-35 millióért megvásárolt külkerületi panel mentálisan tönkreteszi az embert, akárhogy néz ki. Ez nem lehet perspektíva, egy élet munkája. :(
A befektetőt csak a hozam érdekli: elmarom, felújítom, kiadom...
yooio 2019. 07. 26. 08:48
#45221
Pont most nezegettem lakáspiac egy szegmensét. 
Még 2012-ben vettem egy szegedi 60nm-es panelt, 6,2-ért, most 20 körül el lehetne adni, kiadás vhol 90-100 közt. Néztem a kelenföldi paneleket, 35M az 50 nm.. emberek, ne mondjatok már h normális.. kiadod 130-160 közt vhol állapottól függően, az mi? 5% hozam körül, bruttóban, egyéb kockázatokról és ktg-ekről nem beszelve(lelakja, nem fizet, vagy csak simán 5-6 év kiadás után kell egy festés, ami normális dolog, nálam is ez volt most. Szegeden 200 körül festettek ki 60nm-t.)  Nincs óriási lufi a lakáspiacon szerintem sem, de azért kicsit túlszaladtunk a fundamentumokon, gondolkodom most majd vételben saját célra, de euroban tartom a megtakarításaim, mert a forintot az állam úgy és akkor inflálja el az állam, ahogy akarja.(MÁP+ és a lakosság kezében a forintban denominalt államadósság, a dervizakitettséget kötvénycserékkel csökkentik.. valahol zseniális.) Szerintem innen hosszabb stagnalas/kis emelkedés várható, kb a forintgyengüléssel megegyező mértékben. Ami a befektetési lakásvásárlást illeti kelenföldön, passzolom, nincs hozza gyomrom, hogy +15M-t befektessek jó esetben 40-60 e ft +ért havonta, nincs hozzá gyomrom. A szegedi lakásom kiadom.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek