Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2019. 07. 23. 16:06
Előzmény: #44978  Gaguse
#44980

https://www.portfolio.hu/vallalatok/felpattant-a-nemet-tozsde.3.331995.html
--https://www.portfolio.hu/vallalatok/hatalmas-beruhazassal-bovit-az-audi-gyorben.3.332043.html
--
https://www.portfolio.hu/vallalatok/cegauto/epul-az-europaban-egyedulallo-gyar-ujabb-autoipari-multi-fejleszt-magyarorszagon.12.332039.html
--
És ez CSAK A MAI nap... Linkelj csak 1, azaz egy darab negatív hírt a három erősen pozitívhoz...
Törölt felhasználó 2019. 07. 23. 15:50
Előzmény: #44978  Gaguse
#44979

A károgók hogy várják már a recessziót, aztán majd hogy arcra esnek, ha ténylegesen megjön.
2008 után 5 de inkább 6 évet kellett várni a jó árakra, de nagyon durván beszűkült kínálat mellett volt az. Akkor vársz majd te is mondjuk mostantól 6-8 évet, hogy legyen egy jó vétel? Közben rágod a kefét, hogy ez már az alja vajon és miért nem akarja a p.rasztja olcsóbban adni? Közben naponta olvasol kb 50 cikket a világvégéről mindenfele és hogy inkább húzd meg magad, ne akarj venni.
Milyen romantikus elképzelések vannak 2013-al kapcsolatban, látszik hogy gyorsan felejtenek az emberek vagy csak ostobák.
2013-ban sem az volt ám, hogy az eladók ott térdeltek a vevő előtt, aki rámutatott az egyikükre, hogy akkor tőled megveszem féláron.
A mesében volt ilyen. A valóságban alig volt kínálat, csak azok adtak el, akik nagyobb lakásba akartak költözni vagy válás, külföldre költözés és egyéb okok miatt árulták, szóval muszáj volt nekik eladni. Volt, hogy a gyerek b.szott haza jönni Bécsből és már harmadszor sz.vatott meg az ingatlanossal együtt, amikor kimentünk és ja bocs mégsem mentem haza tegnap, bár tegnap azt ígértem, hogy megyek, de bejött egy plusz munka és inkább azt vállaltam el. Jobb lakás lett volna, mint a mostani, nagyobb és dunai panorámás és kb ugyanennyiért, de hát ilyen f.sz eladók voltak akkoriban. Pedig sürgős lett volna neki eladni, mert ott állt üresen a lakás 5 éve akkor már. Mind problémás lakások voltak, szinte kivétel nélkül. Lepusztult panel lakások, egymás haját tépő férj meg feleség (ezt szó szerint kell érteni), mert válás közben voltak és a nő meg akarta tartani, a manus meg inkább el akarta adni és felezzenek. Gondolom nem bízott a feleségében, hogy kifizeti.
A ténylegesen jó vételeket meg mind az ingatlanosok és a cimboráik vitték el.
A sok szerencsétlen, akik azt képzelik, hogy egy válság az milyen jó, mert olcsón lehet vásárolni. Ja, persze, az.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 23. 15:38
Előzmény: #44977  masseduction
#44978
Dehogy megy jol, az itteni ipari pa4kbol csupa rossz hirek jonnek. Autoipari beszallitok es ipari alkalmazasok. Valami keszul...
masseduction
masseduction 2019. 07. 23. 15:04
Előzmény: #44973  Shut-up
#44977

Csak nincs meg, ha rekord adatok mellett további mennyiségi lazításokra van szükség, megjegyzem nullához közelítő nominális kamatokról beszélünk. Ha ennyire jól megy minden, ahogy azt állítjátok, akkor nyugodtan lehetne 5-6 százalék környékére emelni a nominális kamatokat mind az Egyesült Államokban, mind az eurózónában.
Szerinted? Érvelj, halljuk.
elemerorsos 2019. 07. 23. 14:38
Előzmény: #44974  macisajt
#44976
17000 lakást rövidtávúznak Budapesten. Ebből mennyi kerülhet fel évente? Max. 2-300? Ez 1-2%. Nyilván van aki kiszáll, megunja, jobbra cserél, akármi, de a nagy többség köszöni jól megvan.
elemerorsos 2019. 07. 23. 14:34
Előzmény: #44968  Gaguse
#44975
Ahol én követem, ott azonnal elvisznek mindent. 4-5 éve 300 méteres körzetben volt 20-25 eladó telek, most konkrétan három darab van, brutálisan túlárazva (4-5 évvel ezelőtti árak háromszorosa). Ami felkerül és kicsit olcsóbb, azonnal elviszik (max. 1 héten belül). De télen elvittek egy háromszoros árút is...
macisajt 2019. 07. 23. 14:31
Előzmény: #44940  elemerorsos
#44974
Csak kérdés...Ha annyira megéri az airbnb-zés, meg a lakáskiadás, akkor mért van annyi eladó luxus cellácska a belvárosban mostanában? Mért nem kiadás van továbbra is?
Shut-up
Shut-up 2019. 07. 23. 14:27
Előzmény: #44972  pitcairn2
#44973
Valami újat találj már ki. Évek óta ezt nyomod és a világ köszöni, megvan.
pitcairn2 2019. 07. 23. 14:24
Előzmény: #44958  Shut-up
#44972
ha jól ellene akkor nem lennének a nagy jegybankok még 11 év múltán is akut válság üzemmódban...
ilyen alapon - megfelelő pia és anyagutánpótlás mellett - az idült alkoholista és a heroinista is remekül elvan...
pitcairn2 2019. 07. 23. 14:23
Előzmény: #44960  Gaguse
#44971
az idült alkesz sem várja inkább magába tölt még egy üveg vodkát:)
pitcairn2 2019. 07. 23. 14:21
Előzmény: #44961  Törölt felhasználó
#44970
láttál már idült alkeszt?
10 év piálás után is úgy néz ki mint az elején?:)
a "végtelenített piálás programja" nem megoldás, hanem a problémával való szembenézés elodázása
légy nyugodt ez a kártyavár végül pénznyomtatás és kamatmanipulálás mellett is az atomjaira fog robbanni...
pitcairn2 2019. 07. 23. 14:19
Előzmény: #44959  elemerorsos
#44969
egy kissé felszínesen olvastam, az EKB mandátumát nem írhatják át és aszerint addig lehet "gazdaságélénkítést" (kackac... több piát az alkesznek...) játszani amíg az eurozónás infláció 2% alatt van
az eurzónás infláció 2% alatt van, de ezen a ponton már azt sem értem, hogy egyáltalán miért nekem címezted ezt...
az különben valószínű, hogy kavarnak vmit csütörtökön, mivel jövő héten szinte 100%, hogy FED kamatcsökkentés lesz és ilyenkor közösen kell tenni vmit a dollár védelmében...
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 23. 14:16
Előzmény: #44967  EDDA87
#44968
konkrétan megfagyott az ingatlanpiac, nem tudni mi lesz most... én kivárok a telekvásárlással. Most feltettek még 1t, erre már úgy indultak hogy irányár lol :D várniiiiii :D
EDDA87 2019. 07. 23. 14:04
Előzmény: #44965  Gaguse
#44967
Közel 6 hónapig volt hirdetve és valóban mázli, készpénzes vevő jött! A durva, hogy érdeklődő is alig volt egy egyetemtől 300 méterre lévő ingatlanra! Így most azonban tovább növelhettem az EST média részvényeim darabszámát! :)
Törölt felhasználó 2019. 07. 23. 13:53
Előzmény: #44963  johai
#44966

Lufi, túlértékelt, miközben simán ki lehet adni lakást az értékének kb 5,2-5,6%-ért. Egy jó állapotú és nem a világ végén levő 30m kégli simán kiadható 130-140e / hó. Tudom, ez bruttó, mert költeni is kell rá meg adózni, vegyük le a reális éves bevételt akkor 4-4,4%-ra, ami a hivatalos infláció felett van. Van persze szuperállampapír, ami ennél többet hozhat, feltéve, hogy 5 évig bent tartjuk a pénzt és még 5 év után se lesz óriási a kettő között a különbség.
Most direkt nem beker árral számoltam, mert azzal agyonver bármilyen állampapírt a lakáskiadás. A másik kérdés, hogy mennyiért lehetne most eladni a lakást? Egy 30m-ra tartott lakást ilyen pangás mellett mondjuk 27-28m-ért lehetne eladni, ha nem akar sokáig várni valaki. Hoppá, ha számolok 27,5 millióval, akkor viszont már a hozam 5,6-6,1% - adó meg egyéb költségek.
Tehát annyiért meg hülyeség most eladni, hacsak nem muszáj, hiszen azzal számolva már verhető az állampapír hozama kiadás esetén.
Egy 30m-ra tartott lakás árának további csökkenése (mondjuk a 27,5 alá) vagy növekedése a jóslás kategória, azzal nem foglalkozom.
Elnézve a jelenlegi kínálatot, lakást bérbe kiadni most elég könnyű, ha valaki megelékszik az állampapír hozama körüli összeggel.
Szóval felteszem újra a kérdést miért túlértékelt és miért lufi? Nagyjából annyi hozamot tud termelni, amennyi kamatot az állampapír ad, tehát ez nekem inkább egy egyensúlyi helyzet.
Az, hogy relatívan drága a lakás jelenleg, lehetséges, viszont akkor meg a bérlés relatívan olcsó jelenleg.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 23. 13:44
Előzmény: #44964  EDDA87
#44965
mázlid volt, konkrétan alig van vevő bármire is...
EDDA87 2019. 07. 23. 13:38
#44964
Jómagam a múlt héten annyiért adtam el Pécsett az orvos egyetem mellett a lakást, amit ha befektetőként nézek, soha nem vettem meg volna annyiért/ennyiért. Bő 22-24 év megtérüléssel fogja kiadni az új tulajdonosa. Köszönöm neki, hogy megvette. :) Hajrá Magyarország! Hajrá Magyarok!
johai 2019. 07. 23. 13:33
Előzmény: #44959  elemerorsos
#44963
Figyu itt mar nem a kamatrol szol a tortenet.
Az eladatlan aruhalmakrol szol a tortenet,azzal hogy lecsokkentik -0,5-re az alapkamatot nem valtozik semmi se itt se ott....a lakaslufi marad valtozatlanul,tehat a tovabbi eszkozarnovekedes felejtheto.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 23. 13:29
Előzmény: #44961  Törölt felhasználó
#44962
Lehetséges, de én úgy gondolom, hogy az itthoni ingatlanárak már elérték az ingerküszöböt. Ha megy is tovább én 1 számjegyű növekedést várok. Visszatérve Pitcarmra, a kínai gazdaságot kb 25 éve így fűtik és megy, szóval nem ésszerű a mindmeghalunk forgatókönyv...
Törölt felhasználó 2019. 07. 23. 13:24
Előzmény: #44960  Gaguse
#44961
Világvégét mikor most jön a kamatcsökkentés Amcsiba és a pénzpumpát beindítja az EKB? Hagyjuk már.. Aki kiszáll nagy hibát követ el.. Kamatemelés hosszú hosszú időre most úgy néz ki elnapolva eszköz árak pedig mehetnek tovább fel.. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek