Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zazie90 2019. 07. 20. 18:30
Előzmény: #1  Hathor
#44780
A sok negatív comment osszehozza a társadalom legalját ide a fórumra....
Nagy problémák vannak a fejekben az biztos...
hardrock 2019. 07. 20. 18:23
Törölt hozzászólás
#44779
angelInvestFan 2019. 07. 20. 15:42
Törölt hozzászólás
#44778
impudent 2019. 07. 20. 14:59
Előzmény: #44768  Dwayne.Hicks
#44777
Itt az emberek tovabbra is egymas karara elnek koszonjuk Orban kormany.
Lenn az emberek szivatjak egymast ki tud tobb penzt kivenni a Fidesz uszitasara fonn meg gyujtik a hatalmat es a vegelathatatlan milliardokat.
libasbukta
libasbukta 2019. 07. 20. 14:34
Előzmény: #44768  Dwayne.Hicks
#44776
vagy 10-15 évig egyébként se terveznek költözni, így meg teljesen mindegy
hunor555
hunor555 2019. 07. 20. 12:16
Előzmény: #44767  bendeguz_sly
#44775
Kései gyerek vagyok, barátnőm meg az n szüleim is idősek, nem szívesen hagynám magukra őket. Ez kb. végig visszatartó erő volt, németül nem tudok, a többi meg messze van. A másik hogy persze divatos munkát váltani viszonylag gyakran, de azt vettem észre hogy ha váltasz, nagyrészt csak ugyan olyan pozicióba tudsz menni. Itt elég jók a kilátások a szintlépéshez.
sakal83 2019. 07. 20. 11:49
Előzmény: #44771  johai
#44774
Ja. Nem gondoltak ra... ne legy naiv...
2011 matolcsy:
"A Fundamenta Lakásvásárt kísérő konferencián miniszter arra biztatta a jelenlévőket, hogy most vásároljanak lakást, mivel három év múlva ezt már nem a jelenlegi nyomott árakon, hanem csak jóval drágábban tehetik meg. Ezzel nemcsak maguknak, hanem a kormánynak is jót tesznek, mivel hozzájárulnak a gazdaság növekedéséhez. Az új otthonteremtési program első eleme a gazdaságpolitika hitelességének a visszaállítása, hogy Magyarország kiszámítható legyen a nemzetközi pénzpiacoknak. "
Es folytathatnam a 2016os mnb nyilatkozatokkal. A NER jo resze ingatlanozik...
gyula1971
gyula1971 2019. 07. 20. 11:26
Előzmény: #44767  bendeguz_sly
#44773
Ausztriában a telek falun (Steiermark) 10-15 eur/nm.  Kösz,ezt nem tudtam.
És a családi házak Osztrák falvakban hogy mennek,valami info van erről?
johai 2019. 07. 20. 10:34
Előzmény: #44768  Dwayne.Hicks
#44771
Igazabol nem gondoltak at az egesz intezkedes dompingnek a hozadekait,igaz nem is lehet attekinteni az egeszet olyan nagysagrendbe vannak az egyre ujjulo szabalyozok......mindezt az egyszeruseg jegyeben csinaljak,ov,es a jobb keze.
*
Raadasul makacs kitartassal csortetnek elore,nem navigalnak,bum bele elore.
Ez vezetett a jelenlegi lakas arazashoz is,most mar nincs jo megoldas,mindenki sziv!
buyandhold 2019. 07. 20. 10:27
Előzmény: #44769  2345678
#44770
a faszi tevedet, helyesen: a lehazudott inflacio a lopas (ami itt folyik 8 eve)
2345678 2019. 07. 20. 10:13
Előzmény: #44768  Dwayne.Hicks
#44769
Paul Hellyer, Kanada egykori miniszterelnök helyettese mondta:"ellenérzéseim vannak az inflációval kapcsolatban-amit egyébként a közönséges lopás egyik formájának tartok".
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 20. 09:35
Előzmény: #44763  Batiszkáf
#44768
Egyetértek. Szerintem most már nincs jó választás. Maximum csak azoknak akik szeretnék majd felvenni a támogatásokat...a többiek vagy belehajszolják magukat hatalmas hitelekbe, vagy beszorultak abba amibe éppen vannak...
-
Ezúton is köszönik az 1 és 2 gyerekes családok az államnak ezt a "sok jót" aminek a következtében ez kialakult...
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 07. 19. 22:31
Előzmény: #44765  hunor555
#44767
Ausztriában a telek falun (Steiermark) 10-15 eur/nm. 
Írtad Fr.országot, hogy ott is 1k eur a lakóingatlan. Minek szenvedsz a drága szar magyar ingatlanokkal? fiatal vagy, menj el pár évet tanulni, fejlődni, addig lecsillapodik a magyar piac, lesz pénzed, tapasztalatod, visszajöhetsz még. 
hardrock 2019. 07. 19. 21:55
Törölt hozzászólás
#44766
hunor555
hunor555 2019. 07. 19. 21:44
Előzmény: #44763  Batiszkáf
#44765
Röhögni fogsz de a https://www.mbvk.hu/ oldalát szoktam nézegetni, azért ha gyűlik a tőkém vannak itt lehetőségek. Amúgy gondolkoztam ha olyan munkaköröm lenne ahol sok a home office, akkor mehetünk jobban a peremre gödöllőtől, mondjuk bag, aszód, csak az a baj nagyon társasági lény vagyok, szeretek pofázni, szerintem begolyóznék egyedül. Amúgy a másik dolog az építkezés, anyám házát saját magam újítottam fel, ablak, villany parketta, glettelés, hőszigetelés,  lenne aláíróemberem az enaplóhoz, nagy részét magam tudnám csinálni, meg lehetne oldani jóval a piaci ár alatt, de a telek is olyan baszott drága hogy csak nézek. Gödöllőn pl 200 méterre az M3tól, folyamatos zaj, 1000nm 12 milla, úgy hogy közmű nincs, de legalább belterület. Ilyen árban mozognak a hegyen, csak tankkal megközelíthető telkek, 20 méteren 10m szintkülönbség. Szép csak ne kelljen kimozdulni. Ha jót akarsz 20 milla felett, vagy szántó amire egyszer építkezhetsz. mondjuk annak örülök hogy ugyan azokat látom fél éve, és egyre többet hirdetnek árcsökkenés mantrával, bár az szadára igaz.
Mint már mondtam nekem ilyen kilátásaim vannak mérnökként akkor mit gondolhat egy operátor??
hunor555
hunor555 2019. 07. 19. 21:29
Előzmény: #44759  johai
#44764
Hát.. Most is ezt csinálom. Wirecard pl. szarrá shortolták, már a bafin is beavatkozott. Betoltam a pénzt, jó, amikor megnyomtam a vétel gombot picit beleremegtem. Voltam minuszban is max 5%, kiültem most 25% plusz. Három hónap alatt. Tegyük hozzá most jóval nagyobb a kockázat mint 2009ben. A tőzsde meg az ingatlan között egy baromi fontos különbség van: a diverzifikáció. Akár egy 2009-es panel árából olyan portfoliot összedobok neked, ami azért elég stabil. Ha ingatlannal akarod megcsinálni, ahhoz baromi sok pénz kell, hogy több helyen többet vegyél. Aki a spórolt pénzét betolja a zöld nullára az egy pojáca, bármilyen befektetésről legyen szó. Válaszodra, igen betoltam volna, nem egybe, ment volna amerikába németekhez, franciákhoz, angolokhoz, stb., mivel nem volt igényem lakásra elvoltam anyámmal meg a koliban. Én úgy érzem sok ember az ingatlanban azért látja a biztos megoldást mert az kézzel fogható, illetve aki lakásba fektet az extrém kockázatkerülő, és fél a tőzsdétől mint a patásördögtől, mer' ott bukni is lehet. Egy részvény bezuhanhat aztán heló van. Mondjuk a szomszédba is költözhetnek érdekes egyedek ami által igencsak tud változni az ingatlanod értéke.
Ha most lenne 2009 barátnőmmel valószínűleg lakást veszünk, és nem ficsdúrkodunk a tőzsdén, mert lakni kell valahol, viszont ha annyi pénzem lett volna, nem biztos hogy két lakást vettem volna, a másodikat befektetésnek. Viszont a mostani szinten inkább kivárunk. A jövőt senki nem látja vagy beszopjuk vagy nem, én jelenleg a bérlést jobb megoldásnak tartom.
A Viktor egy érdekes dolog. Régen nem szerettem most már csak nevetek rajta.  Azért ez az ország kicsi ahhoz, meg nem elég független hogy a szemétdombján úgy kapirgálhasson ahogy akar, mégis csak a globális trendeket követjük. Valaki betette a Zsiday blogjáról az egyik cikket miszerint a V4 átlagában emelkedünk az unortodoxia ellenére. Ha az unortodoxiával kirívó gazdasági teljesítmény nem is, de választás azért nyerhető.
Mondjuk volt azért jó húzása is, ha a ferenci időkben lévő többkulcsos adó lenne, szerintem megköszöntem volna a közreműködést és már nem itthon tengetném napjaimat. Haverom anyja a ferenc érában kapott fizetésemelést, aztán pont szintet lépett és a nettója kevesebb lett mint előtte kevesebb bruttóval.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 19. 21:17
Előzmény: #44749  hunor555
#44763
Én úgy látom, hogy mostanra már nincs igazán jó megoldás. A múltbeli és jelenlegi régiós példák alapján valahol 20 évnyi átlagjövedelem felett van a lakásárak lélektani határa, tehát közel sem biztos, hogy a jelenlegi, a mélyponthoz képest valóban szürreálisnak tűnő árak a csúcsot jelzik. 
Azt sem igazán látom, hogy egy 15-25 százalékos árcsökkenés és további 3-5 albérletben töltött év után mennyivel lenne könnyebb a helyzet? Nem azt mondom, hogy jól informált, erős gyomrú kápés vásárló nem tud ennél  vételeket kifogni, de rendszerszinten semmiképpen nem számolnék vele.  
Félreértés ne essék, én sem vagyok hajlandó 10-20 évre eladósodni egy rákospalotai panelért, akkor inkább marad az albérlet. 
hardrock 2019. 07. 19. 21:15
Törölt hozzászólás
#44762
signal2
signal2 2019. 07. 19. 21:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#44761
BUX most 40%-kal van az akkori abszolút csúcsához kèpest. Ingatlanok vajon? Ott nyilván érdekes a lokáció is.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek