Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
johai 2019. 07. 17. 11:14
Előzmény: #44513  panczgab
#44520
Statisztikai adatokat neztek amibe csanyi,garancsi,es az osszes baro benne van.....foosztalyvezetok fizetese nyomja fel az atlagot,ezek nem panellre hajtanak.
Ellenben a tanarok apolok szoc munkasok,kozallkalmazottaknak csak az jutna,felteteles modban irom mivel voltak szivesek a spekulansok triplazni az arakat pesten.
Minimum.
*
Ezert irtam irrealis szintekrol,persze elmehet egy ideig egyfajta belterjes,machinalt kereskedes,de minek,a vegkifejlett egyre rosszabb lesz,minnel tovabb fujjak a lufit.
Ebben egyetertek pitcairnal.
Egyebkent a kormanynak,es az mnb-nek sem tetszik mar ami a lakaspiacon tortenik,ugyanis nem tudjak kezelni.
sakal83 2019. 07. 17. 11:10
Előzmény: #44504  hunor555
#44519
Annuiátos törlesztés. Olvasgass róla:) A tőkerész és kamtrészről is:) Te fizetsz 100-at, ha megvennéd kellene 25m hitel, arra a törlesztő 175k. Húsz évre vetítve 17m kamatot fizetsz ki, azaz 70k havonta. Magyarul ennyiért bérelsz. Mivel az albi díj hosszútávon mindg emelkedő szakaszban van, nominálisan 20 évre kb 140 a törlesztőd. Tehát havonta 70k-t égetsz el. A lakásáremelkedést nem is számolom, de ha  csak 50%-ot megy 20 év alatt, akkor vesztettél 29 milliót 20 év alatt a bérléssel.
libasbukta
libasbukta 2019. 07. 17. 11:09
Előzmény: #44516  sakal83
#44518
kiéve ha nem ad el
panczgab 2019. 07. 17. 11:04
Előzmény: #44515  Törölt felhasználó
#44517
Értem, és van is benne ráció. Csakhogy ha túlértékelt is, nem a bérek viszonylatában. De meglátjuk.
sakal83 2019. 07. 17. 11:03
Előzmény: #44492  panczgab
#44516
"MAP miatt senki sem ugrott ki a befektetési ingatlanpiacról."
Ezt ki írta? Sokkal kevesebben ugranak BE. Léyneges különbség. Aki már BENT van, az irreleváns az ingatlanpiacon. Csak önmagát polírozza, ha azt hiszi...
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 10:57
Előzmény: #44513  panczgab
#44515
Maga az mnb is leirta: 
MNB: Budapesten már jelentős a lakások túlértékeltségének kockázataPortfolio 2019. május 13., 10:15
https://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/lakaspiaci-jelentes/lakaspiaci-jelentes-2019-majus
berlini
berlini 2019. 07. 17. 10:28
Előzmény: #44495  Gaguse
#44514
Ezt érzed, rendben van.
De hol látod ezt az áresést bizonyitottan?
panczgab 2019. 07. 17. 10:17
Előzmény: #44501  johai
#44513
De hiszen minden kimutatás szerint a magyar bér/ingatlanár hányados nagyjából megfelel a szomszédos országokénak. Én nem látom ezen kimutatások alapján a lufit. És, ha belengetik a további jelentős szja-csökkentést (akár több évben, lépcsőzetesen) 9 százalékra, az azonnal tovább fogja nyomni a lakásárakat: https://www.portfolio.hu/gazdasag/adozas/tobb-lepesben-csokkenhetne-az-szja.12.331397.html
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 10:01
Előzmény: #44506  1kor13
#44512

Akinek muszáj gyorsan eladnia a lakást, mert "nyomorog" a kis nm-en, az mindig megszívta. Gyors tranzakciókból nem lehet kijönni jól egyszerűen. Eleve az eladónak kell találni egy vevőt, aki hajlandó az elképzelt árhoz közeli összeget kifizetni és ráadásul neki is kell találni egy jó helyen levő, megfizethető ingatlant.
Akinek sietnie kell az ingatlanvásárlással vagy a nagyobb lakásba költözéssel az mindig és minden körülmények között szív, mert egyszerüen nincs ideje a legjobb üzleteket megtalálni.
Nem értem amúgy, hogy őket miért kell belekeverni abba a kérdésbe, hogy egy oldalazó piacon mi az optimális taktika egy olyan embernek, aki gondolkodik is és nem impulzusok alapján ad és vesz. Oldalazó piacon érdemes kivárni, hiszen a különbség nem nő a két ingatlan között és van idő utánajárni, jobban átgondolni. Miközben a megtakarítás meg kamatozik MAP-ban, ami persze nem sokkal van infláció felett, de ha a lakásárak is stagnálnak, akkor nem kell kapkodni. Ez tényleg egy nagyon egyszerű dolog, még ha nem is mindenki érti meg.
johai 2019. 07. 17. 09:58
Előzmény: #44507  Törölt felhasználó
#44511
Kulfoldieknek valoben jo befektetes volt belvarosi lakast venni.
Jelzem rengeteg lakas azota is uressen all.
Ennyit a kiadasi hozamszamitasrol,viszont a dollarerosodes ketelu fegyver.....egyszeruen nem lehet kiszamitani valtozas eseten a reakciojukat,bonyolult,sok mindentol fugg.
*
A forint van mestersegesen alacsony szinten tartva,ilyen macro adatok mellett joval erosebbnek kene lennie,manipulalt az arfolyam(mnb).
En a hazai kiertesitett jokor vasarlokrol varok elsosorban profitrealizalast.
Criscito 2019. 07. 17. 09:56
Előzmény: #44508  hunor555
#44510
Persze. Remélem sikerrel jársz! *
Egyébként Ersténél (vagy bárhol) is elérhetsz kedvezőbb kamatozást, ha hitelfelvételre kerül sor. Viszed a másik bank ajánlatát és lealkudod. Megadják úgyis. 
hunor555
hunor555 2019. 07. 17. 09:51
Előzmény: #44508  hunor555
#44509
Már csak azért nem mert a gazdaság ciklikusságát követve mire kipörgetném pont megint szar időben lennék, mire tudok lépni.
hunor555
hunor555 2019. 07. 17. 09:50
Előzmény: #44505  Criscito
#44508
Igazad van, én Ersténél venném fel ott van mindenem, 10 évesre 4.62%-t dobott. 5 év alatt nem tudnám kipörgetni, mondjuk 10 év fix, és valamikor a végefelé előtörlesztek, akkor valamivel még kevesebb. Viszont ha a lakáspiacra úgy tekintünk mint a tőzsdére, akkor ha nem is nagy bukás, de valami stagnálás, korrekció jön ekkora kitörés után.  Ilyenkor nem mernék már beleugrani. 
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 09:48
Előzmény: #44504  hunor555
#44507
A külföldi befektető, főleg aki dollárral rendelkezik nevetséges -számára- árakon tud budapesti ingatlant venni. Ami neki az egyetlen fő kockázat, ha tovább erősödik a dollár. Csak június óta 2%-ot ment fel. 100e, de inkább 150e dollárból tud venni egy lakást egy EU nagyvárosban, amelyik még mindig feltörekvő és jelenleg az EU átlag 139%-n áll GDP/fő. Azért ezek az nagyvárosi árak dollárban bármennyire is hihetetlen nekünk, de nem magasak egy külföldinek. A magyar bérekhez képest már más lehet a statisztika, de egy befekető azt nézi, hogy hosszú távon ez egy feltörekvő város, tehát a 100-150e dollárja jó helyen van. A dollár erősödés lehet számára riasztó egyedül, de azt ellensúlyozza az, hogy itt vadkeleti módon ki lehet maxolni a bérleti díjakat és nincsenek hosszú távú, kőbe vésett bérletek. Ez azért vonzó, mert az eladásnál ebből nincs külön bonyodalom, egyszerűbb az ügymenet és ez is számít nekik.
1kor13
1kor13 2019. 07. 17. 09:40
Előzmény: #44503  Törölt felhasználó
#44506
Perszepersze, az aki beköltözött a panelba, lett két gyereke és már nyomorog, és ki akarna költözni vidékre, az inkább üldögél az 50 négyzetméterben, mert most oldalazik a piac, ráérnek költözni, ha majd 18 lesz a gyerek, lényeg, hogy évente összejön 1 milla megtakarítás!:D. Majd ráér felvenni a nagy hitelt akkor, ha majd lefele megy a piac:D. Ők tudod mit fognak csinálni, ha nem lesz vevő? Engednek az árból 5 milliót, és bevállalnak még egy gyereket a babaváróért. 
Criscito 2019. 07. 17. 09:35
Előzmény: #44504  hunor555
#44505
Csak a hiteles részhez:
10 évre végig fix kamattal kapsz már hitelt 4,34%-os kamatra, THM 4,52%. Ha 5 évig fixet választod, akkor 3,25% csak a hitelkamat, THM 3,45%. 18 millióra számoltam. Tehát messze nem 5-6% a hitel kamata, mint amiről te írtál, hanem akár majdnem a fele! 
hunor555
hunor555 2019. 07. 17. 09:25
Előzmény: #44498  Criscito
#44504
Most mondjátok ezt a MÁP+-t. Azért itt sok befektető van aki sok pénzről rendelkezik, gondolom utánanéz a dolgoknak. Én csóró vagyok csak próbálok okoskodni. Itt semmi köze nincs semmihez a MÁP+nak. A piacon eddig is ottvolt a PMÁK, jobb hozammal. Miért? Eddig nem volt infláció, most kezdett el beindulni. A most az kb. 2017.-ben Az 5 éves PMÁKon amit tavaly kötöttem már most 4.1% a hozamom. 1.7 alap hozam plusz infláció, ami tavaly 2.4% volt. Most egy ingatlanon lenne 0.9% prémiumom ennyiért szopjak hülye bérlőkkel, és egy illikvid eszközben pihentetem a pénzem? Ha megnézitek ezt a trendet https://hu.tradingeconomics.com/hungary/inflation-cpi nekem nem úgy tűnik mintha újabb 10 év alacsony inflációja jönne. A MÁP+ csak a kormánynak jó, mert gyakorlatilag 0% reálhozamot kell fizetnie. Itt beindult valami a lakáspiactól függetlenül. A befektető miért adna el? Mert máshol magasabb a hozam. A másik dolog amit itt olvastam hogy nem éri meg sose bérelni. De. Én 100ért bérlek Gödöllőn egy lakást. ingatlan.com szerint a legolcsóbb panel 22 millió. Ez tégla, az ilyenek 25ért mennek. Ez a főbérlőnek 4.8% bruttó hozam ezen az áron. Ha én ezt a lakást meg akarnám venni, körülbelül 5-6%ra kapnék 16-18 millió hitelt. Csak hitelkamat kb. 1 milla körül van, egy olyan lakásra ahol felettem egy drogdíler lakik. Egy ilyenért ugranék bele egy minimum 10 éves hitelbe. Hagyjukmár. A főbérlőm anno 10 milláért vette, ráköltött 3-at, ő tényleg jó bizniszt csinált.
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 09:24
Előzmény: #44499  dobostorta
#44503

A befektetési lakás vásárlást kéne kéne összehasonlítani a MÁP-al, nem azt, amikor lakhatásra vesz valaki lakást. Akik nagyobb lakásba szeretnének költözni, azok simán kivárhatnak egy oldalazó piacon és gyűjthetik a pénzüket a MAP-ban. Az, hogy a jelenlegi lakása ára nem nő egy dolog, de a kiszemelt nagyobb lakás sem lesz drágább minden hónapban (vagy igen, de ez majd kiderül) úgyhogy a különbözet állandósul. Aki meg csak ül egy lakásban és ott lakik, azt hol érdekli a pillanatnyi ár?
Tehát eljutottunk oda, hogy a lakáskiadást kéne összehasonlítani a MAPal. Én idén beemelek 130e és már leszerződtem a bérlőkkel, nagyon gyorsan ki lehetett adni. Ez bruttó, de adókedvezményekkel a nettó kb a bruttó, de mondjuk legyen 120 nettó mínusz a lakásfelújítás, amire fizetek egy 10e ft-os LTP. Viszonylag fiatal lakásra nem kell még horror összegeket rákölteni, ennyi elég. Tehát 110e nettó. Ez még nem veri meg a MAP-ot, csakhogy:
Na most beszélgettem tegnap kiköltözőkkel és kérdeztem, hogy találtak jobb albérletet? Az arcukból láttam, hogy nem jó a kérdésem :) A tulaj beemelt nekik 160e-re egy hasonló méretű, de más alaprajzú lakásnál. Nem voltak hajlandóak ezt vállalni, 2 hétre rá hozta az új bérlőket. A 160e bruttó viszont már veri a MAP-ot. Nyilván egy lakásnál a felújítás lehet nagy összeg és ezt általában el szokták spórolni az emberek.
Én nem lepődnék meg azon, ha a MAP miatt emelkednének a bérleti díjak, mert a tulajok jogosan úgy számolnak, hogy a bérlő fizessen nagyjából annyit, mintha MAP-ban tartaná a pénzét. Tudom, hogy ez sem fair teljesen, de már miért ne számolhatnának így? A piac majd helyre teszi az árakat, de ha a tulajok többsége így fog gondolkodni, akkor a bérlőknek se marad más, mint alkalmazkodni a helyzethez.
johai 2019. 07. 17. 09:15
Előzmény: #44496  panczgab
#44502
Egyetertek.
Valoban egyre tobben akarjak maguk eladni a 40 millasra feltunningolt lakasocskajukat,sajnaljak az ingatlanostol a sok penzet,hiszen haromszor annyit ker mint 4 eve:)
Erdekes,hogy lehet ez hiszen a jutalek nem valtozott.
*
Igen rengetegen fenik a fogukat a babavarokra,szinte mindenki arra var.
Es ha nem tunt volna fel,ez azt jelenti hogy megnott a kinalt,megpedig a tobbszorosere!
johai 2019. 07. 17. 09:04
Előzmény: #44499  dobostorta
#44501
Atlag fizuhoz nezik a a lakasarakat,egy atlagember mennyi ido alatt tud venni lakast.
Ha ez sok,akkor lufi van.
Sokan azt gondoljak meg par evig felfujva marad a lufi,sot minden evben 10%-al nagyobb lesz egyesek szerint....hat ez nem igy mukodik,egy normalis lufiarus idonkent leereszti a levegot a lufijaibol ,megpedig azert hogy kesobb eltudja adni.
*
Egy atlagember lehet hogy megvarja az ellemzoket,de egy speka nem,az hasznot realizal!
Ebbol kovetkezik hogy mire az egyszeri ember eladna addigra mar joval lejjebb vannak az arak.
Aztan ennyiert mar nem adom gondolat kovetkezik,es szepen beragad.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek