Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 08:57
Előzmény: #44498  Criscito
#44500
+
Bizony nagy kérdés. Az államnak kész ráfizetés.
dobostorta 2019. 07. 17. 08:33
Előzmény: #44497  panczgab
#44499

"Nekem nem önigazolásra kell az elmélet, és nem akarok a piacnál okosabb lenni, már akkor is elégedett leszek, ha viszonylag időben felismerem a szelek irányának változását."
Szimpatikus.
Amennyiben öt évig nem változnak a lakásárak, a MÁP tönkreveri a "lakásbefektetőket". Még az sem elég, ha 10 %-os öt (5) év alatt az emelkedés. Tehát a lakásáraknak márpedig emelkednie 'kell".
Criscito 2019. 07. 17. 08:22
#44498
Amit most én várok, hogy megszűnik ez az őrület az ingatlanpiacon. Talán a következő hónapokban nem lehet majd minden sz@rt eladni horror áron, hanem kicsit az eladók is visszatérnek a földre, és normálisabb áron kezdenek el hirdetni. De ez abszurd is, ami az utóbbi években történt, hogy még a szomszéd Mari néni is szaladt ingatlant venni a megspórolt pénzéből, mert nem kapott látható kamatot az OTP-ben. Most meg itt a MÁPP, ami remekül be lett reklámozva, egyszerű, likvid, és látható kamatot ad ebben a hozamszegény környezetben. Persze itt van a babaváró is, de ez még mindig egy hitel, nem pedig támogatás, ráadásul erre csak a társadalom egy kis szelete jogosult, és ezt is érdemes inkább MÁPP-ba tenni ingatlan helyett, ha nincs az embernek szüksége rá. Viszont a kínálati oldal ettől nem változik, mert eladási kényszer nincs, így talán itt-ott stagnálhatnak most egy kicsit az árak, vagy minimális emelkedés lehet még néhol, de az évi 10-20%-os emelkedést most nem látom (ami nem is lenne normális). Nagyon várom a következő DH riportot. Kérdés még, hogy meddig marad velünk a MÁPP (...) ? 
panczgab 2019. 07. 17. 07:47
Előzmény: #44495  Gaguse
#44497
Hát, én még nem látom a korrekciót, de figyelni fogok. Az 1000 milliárd nem forró pénz, hanem többnyire óvatos megtakarítók eddig a bankszámlán és egyéb rövid állampapírban álló pénze volt. Emlékeim szerint a lekötetlen lakossági betétek is kb. 6-7 milliárd forinton álltak, vagyis ennek is csak hatoda vándorolt el. Az MNB egy elemzéséből ráadásul kiderült, hogy drasztikusan visszaesett a korábban népszerű egyéb állampapírok iránti kereslet, vagyis onnét is sokat szívott el az új sávos papír. De mondom, figyelek, én tesztelni akarom az elméletemet, és ha megdőlni látszik, habozás nélkül stratégiát váltok. Nekem nem önigazolásra kell az elmélet, és nem akarok a piacnál okosabb lenni, már akkor is elégedett leszek, ha viszonylag időben felismerem a szelek irányának változását.
panczgab 2019. 07. 17. 07:42
Előzmény: #44490  mmate911
#44496
Érdekes indikátor az ingatlanos lakáskeresések. De szerintem nem lehet egyértelműen az árak alakulására következtetni belőle. Szerintem inkább azt mutatja, hogy az ingatlanosok előbb látják a keresleti-kínálati aránytalanságot. Egyrészt akkor aktivizálódnak, ha keresleti nyomást tapasztalnak. Én is úgy látom, hogy Budapesten ez most nem jellemző (mondjuk Balatonon, északi parti viszonylag nagyobb városban pont most jelentek meg az ilyen kiragasztások és röpanyagok). De ebből nem következik még az eladások számának a csökkenése sem, az áraké pedig végképp. Csak a keresleti boom végét jelzi, ami éppenséggel lehet egyensúlyi állapot is. Talán annak is szerpee van benne, hogy én meg azt látom, hoyg egyre többen akarják maguk eladni az ingatlant (legalábbis azon szegmensben, amelyet napi rendszerességgel figyelek), és nem kérnek a közvetítőből. Mondjuk én sem kértem soha, a nagy részük alapvető jogi és építési tudással sem rendelkezik, többnyire semmit sem tudnak a lakásról és néha a környékről sem. Ezért sokan nem akarják kifizetni a már egy 40 M-s lakás esetén is milliós jutalékot azért, hogy egy ingatlanos tegye fel a hirdetést és vegye föl a telefont.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 17. 07:39
Előzmény: #44492  panczgab
#44495
ohh igen, mesélj még: az az 1000 milliárd forró pénz nagy része tuti nem ingatlanba ment volna :D A kereslet durván visszaesett az ingatlanokra és ez tény! Az árak már most korrigálnak, esésről szó nincs, de a korrekció már látszik!
Criscito 2019. 07. 17. 07:39
Előzmény: #44493  Láma
#44494
Most irtam, hogy konkret esetrol tudok, amikor ez nem igy volt. :)
Láma
Láma 2019. 07. 17. 07:35
Előzmény: #44475  Criscito
#44493
A "surgosen elado lakast keresek" cedulazok valojaban olyan ugyfeleket kereso ingatlanosok, akik eladasi megbizasokra hajtanak. Ergo: e cedulak szamabol a valodi vevok szamara nem lehet kovetkeztetni.
panczgab 2019. 07. 17. 07:32
Előzmény: #44484  sakal83
#44492
Ugyan, ne komolytalankodjunk. Fura, hogy sokan arra használják a fórumot, hogy saját véleményüket megerősítsék - ez nem valami bölcs megközelítés. A MAP miatt senki sem ugrott ki a befektetési ingatlanpiacról. Eddig még csak ideje sem lett volna rá. Ha hirtelen tomegek ugrottak volna ki, akkor estek volna az árak. Szerintem is lesz némi hatása, valamelyest visszafoghatja a keresletet, de szerintem ez észrevehetetlen lesz. Már csak azért is, mert a MAP még az inflációt is alig követi, de ez olyan triviális, hogy szégyellem megemlíteni is. Sokkal inkább fékezi a további emelkedést az, hogy ezen az áron már MAP nélkül is csökken a befektetői kereslet (alacsonyak a hozamok) és a lakhatási célú vásárlók is nehezebben tudják megfinanszírozni az ingatlant (még olcsó hitelek mellett is). Amíg a gazdaság hasít és emelkednek a bérek, árcsökkenés nem lesz. Ahogyan korábban is írtam, én a makrokörnyezet változásáig az eddiginél jóval szolidabb emelkedést várok (mondjuk, ha nem lesz nagy változás, évi 6-8 százalékot még 3 év átlagában). Ez nem olyan sok, mint eddig, de nekem még mindig jobb, mint bármi más, ezért továbbra is tartom az ingatlanjaimat (de nem veszek többet).
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 07:31
#44491
Na meg tavasszal szinte minden 60 m2 fölötti lakás elfogyott Pesten. Ennek is van olyan hatása, hogy most meg kicsi a kereslet. Előrehozott vásárlások voltak.
mmate911 2019. 07. 17. 07:30
Előzmény: #44475  Criscito
#44490
ugyanezt írtam én is 1 hete a hosszú beszámolómban nektek. Akkor valaki kinevetett, de úgy látszik másnak is fetűnt a jelenség. :D (5. és 2. kerület)
buyandhold 2019. 07. 17. 07:24
Előzmény: #44474  Gaguse
#44489
A hasonlat santit... mi doglott meg, ha 3xos aron van, meg ha par evig itt is marad az arszint?
A hasonlat ugy helyes, hogy Gazsibol egy csodas paripa lett, es most nyugodtan legeleszik...
Criscito 2019. 07. 17. 07:23
Előzmény: #44478  Törölt felhasználó
#44488
Egy resze az, persze. Masik resze viszont komoly. Tudok olyanrol aki igy vett olyan lakast sajat celra, ami meg se volt hirdetve. 
Törölt felhasználó 2019. 07. 17. 07:23
Előzmény: #44484  sakal83
#44487
Azért nem csak a béremelkedés. Nem mindegy, hogy 15 milliós lakást adsz ki 100 ezerért, vagy 30 milliósat. Utóbbi esetben pontosan feleakkora a hozam, sokan dönthetnek úgy, hogy inkább eladják, és ettől csökkenhetnek az árak. Persze csak ha találnak jobb lehetőséget, és itt jön képbe a kamatkörnyezet is.
dobostorta 2019. 07. 17. 07:11
Előzmény: #44484  sakal83
#44486
Szerintem az airbnb-cunami szűkítette be Budapesten az albi piacot. Persze, nem "csak".
sakal83 2019. 07. 17. 07:06
Előzmény: #44472  Törölt felhasználó
#44485
Tovabbra is varom a hirdetesi oldalt mert erdekelne a lakas.
sakal83 2019. 07. 17. 07:04
Előzmény: #44476  dobostorta
#44484
Igen. Csak ez. Lehet az ingatlan ara 100m ha csak 200k egy jocedelem. Nem tud a kinalat tobbet kerni erte mint amire a kereslet likvid. Ahogy nottek a berek ugy ment fel a berleti dij. A lakasar azert mas mert a kereslet nemcsak lakhatasi celu lehet. Azert is van stop mert a nem lakhatasi celuak kiugrottak a piacról mert a map jobb ezen az arszinten
dobostorta 2019. 07. 17. 07:02
Előzmény: #44474  Gaguse
#44483
Igen, és ez az összeg 2014-ben majdnem egy 50m2-es lakásra lett volna már elegendő a peremkerületekben. Döbbenet!
sakal83 2019. 07. 17. 06:59
Előzmény: #44477  dobostorta
#44482
Oroklesrol irok. Nagyon sokan eladjak az ingatlant es abbol megy a kivagyisag. Kozben egy elet munkajat vesztik el ezen a piacon 
dobostorta 2019. 07. 17. 06:56
Előzmény: #44472  Törölt felhasználó
#44481
Igen, és gyanítom, ha mindenki 10 %-kal levinné egyszerre a lakásárait nagy forgalom indulna be az ingatlanpiacon.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek