Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2019. 07. 16. 21:02
Előzmény: #44454  Törölt felhasználó
#44460
Ez nem jelent semmit. Uborkaszezon van. Két nap nagyon kevés idő. Ma beszéltem ismerőseimmel, és azt mondják beindultak az értékesítések a nagy fejlesztőknél, az utóbbi 1 hétben ismét annyi lakást adtak el, mint tavaly év végén.
mmate911 2019. 07. 16. 20:58
Előzmény: #44454  Törölt felhasználó
#44459
lehet tudni valamit a stratégiádról? Mennyi ideig vársz mielőtt csökkentenéd az árat vagy pl egy 10% alkuval holnap eladnád-e. :)
Én épp vennék és kíváncsi lennék, hogy eladói oldalon 'ilyen körülmények' között hogyan gondolkodik az ember.
Higuain
Higuain 2019. 07. 16. 20:57
Előzmény: #44457  sakal83
#44458
sakal83 2019. 07. 16. 20:34
Előzmény: #44454  Törölt felhasználó
#44457
Irj majd ha van fejlemeny. Nalam is detto. Ha vki szeret kockaztatni az most nyerhet ha csak atmeneti a megingas. En keresem izombol a minosegi cseret felfele:)
sakal83 2019. 07. 16. 20:32
Előzmény: #44452  Batiszkáf
#44456
Mindenhol meghatarozza. Ez ilyen. Regen ezert neztek meg hogy mi a hozomany a hazassagok eseten. Ezert tragikus hogy az oseink munkaja van elherdalva jelenleg.
sakal83 2019. 07. 16. 20:31
Előzmény: #44451  Batiszkáf
#44455
A berleti dij emelkedese egyertelmuen el fog szakadni alacsony kamatkornyezetben a lakasaraktol hosszutavon. A beremelkedes az albi ar mozgatoja. Es itt van a nagy kerdes hogy a questorhoz szokott penzugyi kisbefektetok agya ezt mikor fogja fel. Ha nem akkor izombol probaljak emelni mind a lakas mind az albi arat es a lufit sajat maguk kapzsisaga generalja. Ha beletorodnek abba h egy lakas 130k havonta akkor is ha 45m jelenleg a hirdetesi ar akkor szepen beall a piac szuk valodi kinalattal. Es csak a megtakaritasok halmozodasaval fognak a lakasok elkelni. De ehhez beremelkedes kell magas infla nelkul.
Törölt felhasználó 2019. 07. 16. 20:26
#44454
Meghirdettem két honlapon is egy jó állapotú, 2 és fél szobás lakást, átlagos vagy az alatti áron. Külvárosi, de ahhoz képest jó helyen levő. (Mondjuk, lakhatás és életminőség szempontjából épp azért van jó helyen, mert nem a belvárosban van.) Két nap alatt nulla érdeklődő. Nem erre számítottam, valami tényleg van.
libasbukta
libasbukta 2019. 07. 16. 19:09
Előzmény: #44451  Batiszkáf
#44453
a lakás és a bérlemény két külön keresleti csoport
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 16. 18:10
Előzmény: #44439  sakal83
#44452

Talán nem volt szerencsés a megfogalmazás. Ettől függetlenül Kelet-Európában az egyén életpályáját jelentős mértékben meghatározza a család közvetlen anyagi támogatása.Ahol komolyan veszik az általad említett "mindenki annyi málnát szed amennyit tud" elvet (Nyugat-Európa, Észak-Amerika)ott a nagyi lakásából nem az unoka életkezdési támogatás lesz.
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 16. 16:53
Előzmény: #44434  Criscito
#44451
Pontosan ahogy írod, nincs jó megoldás. Abban talán joggal lehet bízni, hogy a felülről korlátos vásárlóerő előbb-utóbb azért gátat szab majd a lakásárak és vele együtt a bérleti díjak dinamikus emelkedésének. 
sakal83 2019. 07. 16. 16:38
Előzmény: #44449  pitcairn2
#44450
akkor pont az, mint most:), meg előtte a cocializmus, előtte a vadkapitalizmus. Ez ilyen. Nem az a kérdé, hogy vége lesz-e, hanem az, hogy mikor? és mi lesz helyette, aminek ugyanúgy lesznek hibái:)
pitcairn2 2019. 07. 16. 16:30
Előzmény: #44448  sakal83
#44449
a mesterségesen összetákolt kártyavárakon kívül semmi sem dőlt össze 2008-ban:)
sakal83 2019. 07. 16. 16:27
Előzmény: #44446  pitcairn2
#44448
nem a kiadásra gondoltam, hanem a banki kamatokra. Persze, tankönyv szerint értem én az összefüggséeket, de ezek 2008-ban összedőltek. 8-10%-os kamatkörnyezetet már a lakosság nem tudott a vállán cipelni extra adóként a gazdagabbakért. Most a erőforráshiány van, így a gazdagabbak örülnek a drága, de nem realizált eszközeiknek, és kifizetik a festésért az 1m-át:), kicsit ők is adóznak:) akkora problémát én nem látok, amivel ne lehetne kezelni a 0ás kamatkörnyezetet pénzügyileg. Legfeljebb ha elszaladnak az árak az eszközöknél, kis adókulcs rá, ha a társadalom kikényszeríti. Persze az erőforrások szűkössége a rendszer végét jelzik, azért is emelkednek az árak.
pitcairn2 2019. 07. 16. 16:06
Előzmény: #44442  bendeguz_sly
#44447
jelen esetben csak a gyógyulás fájdalmas folyamata, ami menet közben katasztrofálisnak fog tűnni az érintetteknek
a heroinista se viseli jól az "anyagelvonást", de ha absztinens marad akkor rövid idő alatt sokkal jobban lesz
pitcairn2 2019. 07. 16. 16:03
Előzmény: #44444  sakal83
#44446
ha a kamat "munka nélküli pénz" akkor törvényt kell írni arról, hogy ingyen kell kiadni a bérlakásokat:)
remélem érted az analógiát:)
pitcairn2 2019. 07. 16. 16:01
Előzmény: #44443  subzero444
#44445
szerinted enyhén túlzóak, más szerint meg hurráoptimisták
pl. a CO2 hívő ökofasisztákat napi rendszerességgel szoktam gúnyolni ezen a fórumon is:)
ők lennének a valódi világvégeváró társaság
és csak úgy öntik magukból a sekélyes hülyeségeket
ezzel szemben a jelenlegi buborékkurzus befejezése nem "világvégét" jelent hanem maga a gazdasági reneszánsz:)
sakal83 2019. 07. 16. 15:58
Előzmény: #44441  pitcairn2
#44444
Azt értem, de az eszközökön érnek el "kamatot" (munka nélküli pénzt). miért ne működhetne tovább a világ jó ideig"klasszikus" kamat nélkül szerinted? komolyan érdekel, de ne azzal gyere, hogy eccer kipukkan, mert a kamatos világ is kipukkant. Az sem lenne túl "emberbaráti", hogy ilyen eszközárakon ilyen mértékű realizálók ezt követően kamatot is kapnának:) (5% MÁP+ :) )
subzero444 2019. 07. 16. 15:55
Előzmény: #44440  sakal83
#44443

Bár pitcairn2 világvége jóslatai enyhén túlzóak, de azért egy valamiben igaza van. Most ez érezhetően nem egyensúlyi állapot. Ez így nem lehet az új világ, mivel a növekedést, azzal érjük el, hogy eladósodunk, tehát egyenlegünk negatív. Ha így folytatjuk 2 eset lehet szerintem:
1. Mikor már mindenki maximálisan eladósodott amennyire lehet, kifogy az üzemanyag és jön a "várva várt" összeomlás.
2. Addig fűtik a dolgot amíg lehet sőt még annál is tovább, mondjuk negatív kamat..stb. És el fogunk jutni arra a szintre, amikor már látni lehet, hogy ezt életben nem fizetjük vissza az adósságot, csak a pénz elinflálásával. Na ekkor jön az új világ :), de szerintem senki nem tudja megmondani mi lesz ekkor.
Mindenesetre a mostani állapot szerintem csak véges ideig fog tartani. Persze ha ez még 5-6év, akkor még mindig nagyot szív az aki addig is albérletbe lesz saját lakás helyett, pedig lenne rá pénze.
Ahogy egyszer már leírtam: Mi van a pesszimista sírjára írva? Na ugye, én megmondtam! De ha rossz az időzítés, semmit nem ér vele.
bendeguz_sly
bendeguz_sly 2019. 07. 16. 15:55
Előzmény: #44441  pitcairn2
#44442
Nálad mit jelent a katasztrófa? Mi fog történni milyen időtávokon? 
pitcairn2 2019. 07. 16. 15:49
Előzmény: #44440  sakal83
#44441
a világot irányító időpreferencia miatt totálisan irreális
a halandó mindig többre fogja értékelni a jelenbeli fogyasztást a jövőbeli fogyasztásnál
ergo
amíg halandók népesítik be ezt a Földet addig kamat is lesz
most is az időpreferencia irányít mindent ezért mentek el a megtakarítók hazardírozni a pénzükkel... (hiszen nincs reálkamat a bankban...)
ami az álmoskönyv szerint egyenes út a katasztrófa felé...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek