Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 07. 11. 17:02
Előzmény: #43999  Dwayne.Hicks
#44020
Durva. Ha Te két ingatlannal, kiemelt fizetéssel a hátad mögött ilyen nehézségekbe ütközöl, akkor mit csináljon az aki a nulláról kezdi az életét? Egy senior mérnöki fizetéssel gyűjtögethet a rákospalotai panelre.  
mamoka47
mamoka47 2019. 07. 11. 17:01
Előzmény: #44011  sakal83
#44019
 Ja,ha németben ennyi, húúúúúú  akkor mindjárt eladok fél áron!!!!! Az úgy neked jó?   Légyszi, mindig informálj hogy mennyi németben az ár. 
mamoka47
mamoka47 2019. 07. 11. 16:58
Előzmény: #44013  DAXHU
#44018
 Mit szeretnél mondani?  Az ismerősöm most vett Stuttgartban egy S-klass mercit ,és annyi volt mint ha itthon a Kárpát utcában vette volna. Akkor most itthon drága a merci?  Itthon legyen minden fél áron!!!!   
sakal83 2019. 07. 11. 16:55
Előzmény: #44015  Törölt felhasználó
#44017
még azért nem iylen vészes a helyzet, mert a mai árszinten még alacsony az elhitelesedés. Most érzem fordulópontnak, ahogy nézem az MNB is, azért is avatkozott közbe többek között a MÁP-pal, nagyon helyesen. Már csak a társadalomnak kell felfognia, hogy nem nőnek a fák az égig. Bár az kicsit vicces, hogy a szabolcsi segédmunkás az adójából fizeti nekem a kamatot, mert én is bizniszeltem az ingatlanokkal:)
sakal83 2019. 07. 11. 16:49
Előzmény: #44014  Dwayne.Hicks
#44016
Azt is mondhatjuk, hogy budapestet a budapestiek végzik ki mérhetetlen kapzsiságukkal. Nem fogják fel, hogy az áremelkedés minsőgé emelése nélkül rosszabb helyzetet teremt. Azt sem, hogy ezt ki kell majd fizetni, és ki is fogják. 100k-ért majd kipucolják a wcjüket:) A társasházakban pedig számolhanak a 30-40k-s közösköltséggel, mert a portás nem fog ott ülni szívszerelemből. Ahogy a fodrász sem fogja lenyírnia abuksiját 10k alatt...
Törölt felhasználó 2019. 07. 11. 16:45
Előzmény: #44012  sakal83
#44015

Ha viszont csökken az árszint, akkor a bank élesíti az apróbetűs részt és mivel nem fog elég fedezetet adni az ingatlan, azonnali arányos előtörlesztést kér, hogy a fedezeti érték aránya megmaradjon a hitelhez képest.
A hitel tőkerésze ráadásul nagyon lassan csökken az első időben.
Elég sok hiteles elment a plafonig mind a fizetése terhelhetősége tekintetében mind abban, hogy mennyi hitel lehet egyáltalán felvenni az ingatlanra.
Onnantól meg csak az a kérdés, hogy az értékbecslő mennyire volt nagyvonalú az értékeléssel.
Ezek szerint bármelyik irányba indulnak el az ingatlanárak, abból katasztrófa lesz, de akkor is, ha stagnálnak. Szép kilátások. Készülhet a következő megmentési tervvel a kormány.
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 11. 16:44
Előzmény: #44011  sakal83
#44014
Egyetértek, szerintem soha nem volt kézenfekvőbb külföldre menni, mint most...csak tökösnek kell lenni hozzá, meg mondjuk fiatalnak...
A budapesti lakáspiac pedig szerintem eléggé zárt lett, és az ország kettészakadt. Igazából akinek van Budapesten ingatlana, az gondolkodhat el másik budapesti ingatlan vásárlásán. Szvsz minden más régió alulárazott (GYF öszödi beszédéből idézve: nem kicsit. nagyon!) hozzá képest és "nem lehet bejutni". Így szerintem egy belső zárt piac alakult ki, és a budapesti lakástulajok az "ingatlapiac NER lovagjai". Ők bármikor bármit megvehetnek az országban, de másik irányból nézve ez már nem igaz... :)
DAXHU 2019. 07. 11. 16:40
Előzmény: #44011  sakal83
#44013
Ismerősömék most építkeztek!!!! Németországban. A magyarországi kisvárosban lévő újszerű házukat eladták. Óvónő és fuvaros család egy gyerekkel 3 éve élnek kint.
sakal83 2019. 07. 11. 16:37
Előzmény: #44011  sakal83
#44012
Az nagyon komoly kockázat, ha erre az árszintre hitelesítik el azzembereket:) Ha nem nőnek a bérek, viszont sikerül belökni az inflációt az alapvető élelmiszereknél stb., abból nagyon komoly probléma lehet. Ha a sok nemgyerekes gyereket vállal hitelért és a JTM-be alig fér be, akkor a gyerek költsége nem fog igazán beleférni a a jövedelembe. Ez elég nagy probléma, ha nem lesz béremelés. Gondolom majd lesz forint leértékelés...
sakal83 2019. 07. 11. 16:33
Előzmény: #44008  sakal83
#44011
Nézzétek meg a németországi árváltozásokat 2015 óta. Városokra rá lehet szűrni. Kölnben pl 3300eur az átlag. Frankfurt 4400. Berlin 3500, Stuttgat 4400. Mindenhol 50-60% plusz 2015 óta. Budapest 2015 300k jelenleg 734k (2300eur). Ez 150%. Mindez 5% hitelkamtoknál, szemben a német 2%-al. Az átlagfizetés pedig minimum a duplája. Aki ebből azt szűri le, hogy kint nehezebb a lakáshozjutás, meg mindenki bérel, az el van tájolva. Illetve, aki azt mondja, hogy európa legolcsóbb városa bp, az is...
Zazie90 2019. 07. 11. 16:28
Előzmény: #44000  sakal83
#44010
Most tényleg beállt a piac kicsit, várja a következő lökést. 
Metrodomnal sem csipegetik annyira mint régen de én várnék 2-3 hónapot amíg itt a csok babaváró, gazdasági hírek kiforrják magukat.
De ahogy az előbb is írták most mar nem is az a gond hogy nincs megfelelő pénzügyi háttér hanem az hogy sokan kivárnak.
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 11. 16:25
Előzmény: #44006  dexter007
#44009
Hát igen...sztem a jobbak közé tartozik. De úgy vagyunk vele hogy ha költözünk, akkor olyan helyre megyünk ahol maradni is fogunk / szeretnénk. Főleg a gyerekek iskoláztatása miatt is...
XI.: Péterhegy (Sasad már kiesett, pedig 2015-ben még ott is nézelődtünk)
XXII: Rózsavölgy / minnél közelebb eső része a XI-hez.
Így utólag nagy hiba volt a panel befektetésnek. Magunknak kellett volna venni, de ez a hajó már elment...
sakal83 2019. 07. 11. 16:25
#44008
Valamint érdemes megnézni az árgrafikon:A környéken 1600eur volt 2015-ben 2019-ben 2400 az avg nm ár. Nem magyar csoda történt. Hanem az állam az alacsony kamtkörnyezetre olyan mesterséges lufit csinált, hogy csak na. Nálunk 2-3X-os az ár a 2015öshz képest.
https://atlas.immobilienscout24.de/adresse/12307-berlin-rhinstr-23?marketingFocus=APARTMENT_BUY&cmp_creative=immobilienatlas_button_APARTMENT_BUY&cmp_name=residential_atlas&cmp_position=residential_expose&cmp_id=10-04320#/
dexter007
dexter007 2019. 07. 11. 16:21
Előzmény: #43999  Dwayne.Hicks
#44006
melyik környéken nézegettek?
mert ha jobb kerületekben, akkor ebben a sávban inkább lakások vannak és nem házak.
Zazie90 2019. 07. 11. 16:19
Előzmény: #43999  Dwayne.Hicks
#44005
Abban igazad van hogy nem igazán vannak jó dolgok a piacon. Szerintem pont ez van hogy szintugras van és tényleg nem okos dolog most eladni hiába magasnak tűnik az ár a mai viszonyok kozott de az nagyon nem okos dolog e szerint eladni amikor a piac a jövőt árazza. Meg legalább pár jó év van hátra a gazdaságban akinek most nem sürgős az mind jobban jár ha tartja..
sakal83 2019. 07. 11. 16:17
Előzmény: #43997  buyandhold
#44004
De ezt a bevett proli magyar mondást miszerint kinnt mindenki bérel érdemes elfelejteni. Egyszerűen nem igaz. A bevándorlók bérelnek, meg a lecsúszott réteg. Egy őshonos német pát simán kifizet egy lakást németországban, illetve ott is örököl. Salzburgban 217k euro egy 60nm-es új lakás. Egy sima pár keres 6000 eurót. A kamat 2%. A kettejük béréből 35 hónap alatt jön ki egy kégli. De sorolhatnám még a példákat.Rokonok ismerősök élnek Bécsben, Németország több városában, Spanyolországban. A kisebb részük van bérlakásban!!!
Szemben a budapestivel: 60nm-es kégli 42m a legolcsóbb keresnek 600k-t nettó kamat 5% 100 havi bérük. Nagyobb kamat mellett!! 
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 11. 16:17
Előzmény: #44001  sakal83
#44003
Hidd el, már ezt is lejátszottam magamban. ;)
Van is ismerős fővállalkozó akit meg tudnék bízni, meg hát én is értek a szervezéshez. Főleg mivel 2 ingatlan teljes felújítását vezényeltem már le. A baj, hogy telek sincs 150M alatt azon a környéken ami célpont lenne... amin igazából már csak hangosan hahotázni tudok... :D
Szerintem még nézelődök egy darabig, de jó esélyel a vége kivárás lesz... bár ez egyben azt jelenti, hogy az árak a továbbiakban is nőni fognak (lásd a pár nappal ezelőtti kommentemet)  :D
Zazie90 2019. 07. 11. 16:09
Előzmény: #43997  buyandhold
#44002
Ez szerintem egy nagyon jó meglátás. Jól összefoglaltad! Tényleg valami ilyesmi történik "rendszerváltás" történik. Igazandiból fejeződik de mivel már korábban voltak hullámok, de még csak most lépünk az érettebb stációba.
sakal83 2019. 07. 11. 16:08
Előzmény: #43999  Dwayne.Hicks
#44001
Igen. Épp ezt írtam. A lehető legrosszabb forgatókönyv látszik sajnos most. Remélem változik. A legjobban azzal járnál, ha felépítenél gyorsan egyet magadnak vidéki kivitelezővel. Jó tanács, érdemes megfogadnod. Nem lehet találni olyat, amilyet szeretnél. Eladási kényszer nélkül cask polírozás lesz a piac úgy, hogy közben romlanak le a szarkupacok. Ne felejtsük el, hogy 2005-06-os bumm idején lófasz minőség volt, és lassan odáig jutnak ezek a házak épületek, hogy 100k/nm-es felújítást igényelnek. Plusz rossz minőség estén már 150-180k is lehet a felújítás ház esetén.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek