Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
-zolee- 2019. 07. 09. 20:49
#43880
Sziasztok.
Én néhány hónapja figyelem a fórumot, illetve jelenleg lakást vennék így gondoltam megosztom a tapasztalataimat Győrrel kapcsolatban. Év elején kezdtem el követni az eladó ingatlanokat a szokásos online portálokon, viszont az utóbbi néhány hétben jutottam el odáig, hogy ténylegesen is megnézzek és ajánlatot tegyek. Sok szempontból picit felemás az érzésem.
Élmények
1. 2018-as építésű 67nm-es ingatlan 30,5m -ért Győr külső részén (Pinnyéd) pár hete hirdetve. Ingatlanos szerint sokan beleszeretnek és azonnal foglalóznák de aztán jön, hogy ja a saját ingatlanomat még el kellene adnom, és nem tudnak ígérni semmit. Hétfőn délután megnézem majd kedd reggel hívom, hogy vinném de késő mert az utánam érkezők már vitték a foglalót is. Hitelből megy.
2. 2007-es építésű jó állapotú 66nm-es sorházi ingatlan 32-ért szintén Győri külső részen (Ménfőcsanak), az eladó régi ismerősöm. Dumálunk picit, azt mondja 1 hét alatt volt is már pár érdeklődője de ott szintén a még el kellene adnom a saját lakásomat story, illetve hívta vagy 40 ingatlanos (pedig kiírta, hogy ne). Ráadásul belefutott egy - két ingatlan turistába is de végül ha minden igaz 3 hét után elvitték a lakását. Hitelből viszik.
3. 2017-es építésű 80nm-es ingatlan 29,5m -ért szintén Pinnyéden (ugyan az az utca, mint az első). Több mint 1 hónapja hirdetik gyanús is hogy még nem ment el. Az ingatlanos szerint a tulaj gyorsan eladná, így csak kp. játszik de így nem nagyon viszik úgyhogy ha még 1 hétig nem jelentkezik senki akkor megkeresnek.
4. 2009-es építésű 80nm-es sorházi ingatlan kerttel Ménfőcsanakon 32-ért szép állapotban. Legalább 3 hónapja hirdetik de a tulajok szerint az érdeklődők többsége szintén az el kellene adnom a lakásomat típus. Végül nem teszek ajánlatot de 1 hét múlva megkeresnek, hogy bútorozottan is odaadnák és beszéljünk az árról mert vennének két kisebb lakást, egyiket befektetésnek.
Néhány megállapítás
1. A Győri piacon hiány van néhány éves (2010 utáni), hibátlan állapotú jó elrendezésű ingatlanokból (bár ez szerintem országos jelenség). Tavasz óta figyelem a piacot, havonta átlag néhány ilyen ingatlan kerül csak meghirdetésre ebben a kategóriában. Kevés a jó ingatlan, azokat is meghirdetik az összes irodánál és minden nap feltöltik vagy 5x, sok az ismétlődés.
2. Az is igaz, hogy az év elején még nem volt ilyen de az utóbbi időben figyeltem fel a jelenségre, hogy egyre több (egyedi ajánlat, sürgős stb.) címke jelenik meg egyes hirdetéseknél. Illetve történnek árcsökkentések a figyelt hirdetéseknél, és tényleg jelentős. Van, hogy 1 hét után 1 millió, következő héten még egy.
3. Amiből tényleg sok van (és Dunát lehetne rekeszteni bár nálunk inkább a Rába folyik :D) az az átlag panel illetve fura módon az új építésű, kb. 2020 tavaszáig átadandó lakás.
Tanulság? Nem tudom. A tanulság az, hogy a jó állapotú jól árazott ingatlanokat most is gyorsan el lehet adni, viszont a kps. vevők száma mintha megcsappant volna és már nem lehet bármit azonnal eladni.
Plusz egy észrevétel: Most már jó néhány ingatlant látok, amiket már csak facebook marketplacen hirdetnek, a szokásos ingatlanos portálokon nem láttam nyomukat.
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 20:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#43879
Mar irtam, 52 orszagban vagyunk jelen , 19 ezer alkalmazottal. Latom amit latok. Nalunk is m3nt a vacsi Becsben meg 2 honapja, msot mar nem megy. Valtoznak az idok...
PappLaszlo 2019. 07. 09. 20:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#43878
A kép nélküli hirdetések sokszor nagyon gáz dolgokat takarnak. Pl ablaktalan szobák, katasztrófális alaprajz, penészes falak, stb. Emiatt az emberek nagy része ilyen hirdetést fel sem hív.
johai 2019. 07. 09. 20:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#43877
Tegyel fel kepeket.
A mai vevok rendezett lakast kerenek,meg akkot is ha aztan mindent szetvernek.....sok fugg a latvanytol,ne torodj azzal hogy nem cool a lakas belseje,mutatni kell elfogadhato kepeket,aztan a helyszinen tovabb rostalodnak a vevok,1-2 elfogadhato arat fog kinalni.
signal2
signal2 2019. 07. 09. 20:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#43876
Én mondjuk pontos alaprajz és képek nélkül nem hirdetnék. Kép nélküli hirdetést én nem hívok. 
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 07. 09. 20:24
#43875
Mi most elkezdtunk ujra nezelodni Budapesten, ugy hogy eladnank mindenunket, es felvennenk melle egy eletunk vegeig torlesztendo brutalis hitelt. Gyakorlatilag halalra iteljuk magunkat... :D
Szerintem erdemes lesz figyelnetek majd a kimenetelet a dolognak, mert:
1. Ha sikerul vennunk magunknak valamit, akkor kb. 3-6 honapos idotavon belul elkezdenek esni az arak (nem kicsit, nagyon...)
2. Ha nem sikerul magunknak venni, akkor tovabb fognak noni az arak masszivan Budapesten, meg jobban ellehetetlenitve a nem budapesti ingatlannal rendelkezoket.
-
Historikus tapasztalatokra alapozva mondom ezt. Sokszor mondtam mar kollegaknak/ismerosoknek hogy ram lehetne alapitani egy broker ceget, csak mindig az ellenkezojet kell tenni... :D
signal2
signal2 2019. 07. 09. 20:20
Előzmény: #43856  Criscito
#43874
Hát igen, ezek azok a mutatók, amik már csak romlani fognak, mert ki vannak maxolva. Illetve a munkanélküliség maradhat, csak a foglalkoztatottak száma fog csökkenni.
És amiről nem szólt a fáma, az az évi 40 ezer fővel apadó népesség. Migránsok persze kompenzálhatják.
angelInvestFan 2019. 07. 09. 20:18
Törölt hozzászólás
#43873
highlife 2019. 07. 09. 20:08
Törölt hozzászólás
#43872
johai 2019. 07. 09. 19:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#43871
Ballaek realistak voltak,nem szamoltak ekkora lufival.
Azt azert elismered hog az ingatlanos jutaleka no az emelkedo arakkal,tehat valami erdeke csak van az arak magassan tartasaban,bar az nem toluk fugg,viszont profitalnak belole.
Pl 30millas panell nem 10 milla,a jutalek haromszor annyi.....a nagyobb cegeknek meg ellemi erdeke a magas ar,gondolj csak az ingatlan alapokra.
highlife 2019. 07. 09. 19:43
Törölt hozzászólás
#43870
johai 2019. 07. 09. 19:37
Előzmény: #43861  mmate911
#43869
Azt kell nezni hogy az utobbi 3-4 evben mennyit ment egy ujpalotai panell ara peldadnal maradva most 30 millat kernek erte,4 eve boldogok voltak ha kaptak erte 7,5misit,tehat 4 ev alatt negyszerezodtek az arak.
*
Ujpalota egybkent relative jo hely,kozel van a centrumhoz,nem del pesti regio.
Mondjuk ha figyelembe vesszuk a konjukturat,gdp novekedest ,stb 15 milla a realis erteke most.
Ekkora csokkenest nem varok a penznyomtatas miatt,de 1-2 even belul 20m koruli aron vehetsz,ha panellre vagysz,illetve annyi lesz a kinalati ar.
Es azt en is alatamasztom hogy a kinalati ar nem valos piaci ar,ahogy valtozik a kereslet kinalat viszonya ugy no az alku%-a,30 millios hirdetesnel latatlanban 10%ot le lehet venni+a felujjitasi koltseget ha raszorul a lakas.
Ez van most.
highlife 2019. 07. 09. 19:34
Törölt hozzászólás
#43868
2345678 2019. 07. 09. 19:31
Előzmény: #43863  Gaguse
#43867
Csatlakozva hozzád,én is gyűjtök be tapasztalatokat. Ismerős gyárt raklapokat. Szóltak neki,hogy kevesebb kell. Persze,kehet,hogy majd mástól veszik  a raklapot, De nekem,ez már megint roppant gyanús.Csak nem visszafogják a termelést ?
net91 2019. 07. 09. 19:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#43866
net91 2019. 07. 09. 19:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#43865
"Én felvettem a telefont és körbe kérdeztem ingatlanos ismerőseimnél mi újság a környékünkön, mi várható és mindenki emelkedést vár."
1) Ingatlanosnak nem hiszünk, hiszen az ingatlanok  eladásából él, érintett, érdekelt.
2) Ingatlanos mindig áremelkedést vár, jósol.
highlife 2019. 07. 09. 18:57
Törölt hozzászólás
#43864
Gaguse
Gaguse 2019. 07. 09. 18:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#43863
En csak azt irom le amit latok. Multinal dolgozom, es penteki meetingen arrol kaptuk a tajekoztatast hogy koltsegcsokkentes van, travel stop stb ugyanis meredeken esnek a megrendeleseink. Az hohy MO kb 6-12 honappal koveti le a globalis trendet 1 dolog, nemetorszagban iden mar recesszio varhato. Pontosan azt csinalod amit a kommented vegen irtal, ami neked lenne a jo, arra hajlik a velemenyed. En csak probalok realisan gondolkozni, de nyilvan erre van a forum, es mindenki ugy dont ahogy szeretne. 
highlife 2019. 07. 09. 18:42
Törölt hozzászólás
#43862
mmate911 2019. 07. 09. 18:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#43861
Én próbálok tapasztalatokra alapozni a döntés előtt. A következtetésem lehet, hogy rövidtávon végül tévesnek bizony (hosszútávon biztosan, hiszen felfelé várom), de a tapasztalataim most nagyon mást mutatnak :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek