Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
highlife 2019. 07. 09. 18:29
Törölt hozzászólás
#43860
mmate911 2019. 07. 09. 18:26
Előzmény: #43856  Criscito
#43859
Akkor egyezzünk ki highlife megjegyzése alapján abban, hogy talán eltűnhetnek az ilyen nagy arányban irreálisan magas áron hirdetett lakások :D Pl nem 32M-ért hirdeti a lakását, hanem 30on látom majd (amit továbbra sem ér). Félreértés ne essék, szakadást, csodabeszállókat nem várok, de korrekciót igen.
highlife 2019. 07. 09. 18:24
Törölt hozzászólás
#43858
mmate911 2019. 07. 09. 18:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#43857
Jogos amit leírsz! 
Criscito 2019. 07. 09. 18:21
Előzmény: #43853  mmate911
#43856
Volt-e már olyan, hogy a budapesti nettó átlagbér 300 ezer forint felett van, és éves szinten 10%-kal emelkedik? Volt-e már olyan, hogy ilyen olcsón lehet hitelhez jutni? Volt-e már olyan, hogy 3% körül van az országos munkanélküliségi ráta? Ezt folytathatjuk naphosszat, csak nincs értelme. :) *
Egyébként 2008 után sem volt ilyen gyors esés Budapesten. Lassú leeresztés, ami elő szokott fordulni hosszú évek alatt. 
highlife 2019. 07. 09. 18:21
Törölt hozzászólás
#43855
mmate911 2019. 07. 09. 18:19
Előzmény: #43852  buyandhold
#43854
Gondolkozom rajta, de minden bizonnyal ki fogok várni, mivel az ajánlatomat még akkor tettem, amikor nem tapasztaltam az általam leírtakat.
mmate911 2019. 07. 09. 18:17
Előzmény: #43851  Criscito
#43853
Válasz: Nem tudom. 
De akkor én is kérdezek egyet: volt-e már olyan Budapest történelmében, hogy Újpalotán egy kétszobás panelt 30 millióért adtak? :)
buyandhold 2019. 07. 09. 18:08
Előzmény: #43850  mmate911
#43852
Aki most elfogatdta az ajanlatodat, attol megveszed a lakast?
Criscito 2019. 07. 09. 18:05
Előzmény: #43850  mmate911
#43851
Én kérdeznék egyet: Volt-e már olyan Budapest történelmében, hogy 3 hónap alatt 15-20%-ot esett az ingatlanpiac? 
mmate911 2019. 07. 09. 17:00
#43850
Eddig csak a partvonal mellől figyelgettem ezt a topicot és köszönöm az eddigi gondolatébresztő írásokat és főleg a tapasztalatok(!). Ha már csak a fele is igaz az itt leírtaknak, akkor már megérte olvasni titeket. Röviden én is összefoglalnám az eddigi tapasztalataimat lakáskeresés témakörben. Április környékén, a nagy babaváró hiteles rohamot megelőzve határoztam lakásvásárlás mellett, el is kezdtem nézni budapesti metró vonalán lévő, illetve Dunakeszi 2szobás (~50nm) - sokak által csak prolinak aposztrofált - lakásokat. Mivel brutális árakkal találtam magam szemben (gyakorlatilag 32M alatt szinte esélye se volt az embernek, ami nevetségesen magas), ezért a kivárás mellett döntöttem. Az utóbbi másfél hónapban (szuperállampapír) azonban nagyot fordult a világ:
- Közel 50 ingatlant figyelek kiemelten ingatlan.com-on, ebből 20 tetszik is, a többit csak megfigyelésre tartom. Jelentem, 50 ingatlanból mindeddig 1 vált inaktívvá, a többit továbbra is hirdetik
- Eddig 8 ingatlannak változott az ára, mindnek az utóbbi 1,5 hétben, átlagban -10%.
- A korábban egy bealkudott árral tett ajánlatom miatt a minap felkeresett az érintett eladó, hogy aktuális-e még az ajánlatom, tudnék-e neki küldeni fizetési ütemezést. Anno még csúnyán elhajtott :). 
- Az elmúlt két évben a Bank utcában, illetve a Lövőház utcában laktam/lakok,  a postaládám mindig tele volt "lakást vennék a házban" cetlikkel. Ha hiszitek, ha nem, az elmúlt 3 hétben 1 darabot sem találtam. Örülök is neki, így nem kell naponta üríteni a postaládát..
Én úgy látom, hogy csúnyán visszaesett a kereslet, aki még magas áron adja az minden bizonnyal a babavárós rohamban bízik (lakásnézések során minden eladótól azt hallottam, hogy "júliusban robbanni fognak az árak"), ami sajnos soha nem jön el. Kérdés, hogy mikor látják ezt be. 1 hónap? 2 hónap? Én a mostani tapasztalatok alapján októberre -15, 20%-ot várok, persze csak azok esetében, akik tényleg el is akarják adni a lakást és nem csak "árulgatják".
Kezdőként biztosan csúnyán ki fogtok osztani, de köszi ha eddig eljutottál az olvasásban. :)
dixike 2019. 07. 09. 15:52
Törölt hozzászólás
#43849
Criscito 2019. 07. 09. 15:50
#43848
Mai sztori: Ismerősömék eladták a budapesti családi házukat kb. dupla áron, mint amennyiért néhány éve megvették, és kiköltöztek Németországba, ahol annyiért bérelnek lakást, amennyiért Budapesten is bérelnének (!). Az már csak hab a tortán, hogy amikor másodjára kimentek pakolászni az albérletbe, addigra már kint volt a nevük a postaládán ... (Mi mikor fogunk itt tartani?) És nem is sietnek az álláskereséssel, lehet, hogy 1 évig csak ismerkednek az országgal, pénzük van elég a ház eladásából. Így is meg lehet lovagolni a magyarországi ingatlan boomot. Egyébként Lipcse a város neve. Numbeón le is csekkoltam, valóban ugyanannyi ott a lakbér, mint Budapesten, ami számomra hihetetlen. A bér meg a triplája a budapestinek. :) 
highlife 2019. 07. 09. 15:35
Törölt hozzászólás
#43847
Criscito 2019. 07. 09. 15:29
Előzmény: #43844  Pitzu
#43846
Érdekes, mert azt gondolnám, hogy havi 130 ezer forintért egy V. kerületi lakás bomba üzlet lehet a mai viszonyok között a bérlőnek. Ennyiért alig találni már kiadó lakást Budapesten, ingatlan.com-on is inkább 150-170 ezer forint körül mennek az ilyenek ebben a kerületben.
Pitzu 2019. 07. 09. 15:00
#43845
Egy másik kedvencem: https://ingatlan.com/viii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/budapest+8+kerulet+baross+utca/27268873
Már vagy 3 éve árulják. Két évig 20 millió volt az ára, senki nem vette meg. Az elmúlt 1 évben 24 és 32 millió között hullámzik az ára...
Pitzu 2019. 07. 09. 14:51
Előzmény: #43838  elemerorsos
#43844
Ez a lakásszomszédunk a Mérleg utcában:https://ingatlan.com/v-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/budapest+5+kerulet+merleg+utca/28863755
Január óta árulják. A mi, emellett lévő, nem kevésbé szép, de talán praktikusabb elosztású lakásunkat tavaly decemberben 130 ezer/hóért tudtuk kiadni 3 hét hirdetés után. Miután a 150 ezer/hó bérleti díjra nem volt egy jelentkező sem, levittük az árat 130-ra, de ott is csak 2 érdeklődő volt 1 hét alatt. Ezek után a fenti lakás nagyon-nagyon max. 40 milliót ér, de inkább alatta. Nem is veszi meg senki.
1kor13
1kor13 2019. 07. 09. 12:31
Előzmény: #43842  Törölt felhasználó
#43843
Az első mondatodat azért újragondolnám. Helyesen így szól: a KERESLET jelentős része EDDIG a lakáskiadásra épült. Most meg a babaváróra fog:D
Törölt felhasználó 2019. 07. 09. 12:12
Előzmény: #43841  pitcairn2
#43842

A lakáspiac egy jelentős része most már a  lakáskiadásra épül, ahol a MÁP-ot megközelítő hozamot lehet elérni, igaz, hogy meló van vele és nem egy fotelben hátradőlve jön a lé, nade ez egy elég stabil alap, nem egy légvár.
Ha csökken az új lakások átadása, akkor ugyanúgy nem nő a bérlakások száma, ergó nem nő a kínálat, a kereslet meg nagyjából stabil, hiszen vidékről is sokan pestre szeretnének költözni. Tehát a százalékos hozam nőne, ha mégis csökkene a lakások ára, ami viszont keresletet generál, tehát megtámasztja az árakat. A bérletbe kiadott lakások ára nagyon lassan fog csökkeni csak, senki nem fogja olcsón eladni azokat.
A kurmány ebbe is bele tud persze szólni, ha az airbnb-t ellehetetleníti vagy bérleti díjat maximalizál, de mivel a politikusok is érintettek ebben, mint lakástulajok, sokkal valószínűbb lesz mondjuk az, hogy támogatják vagy akár az adóból leírható lesz a bérleti díj x százaléka, sőt ha igazán ügyesek lennének, akkor a bérlőnek meg kéne adni a bérelt ingatlan címét is a NAVos bevallásban :))))
Ez annyira kézenfekvő dolog lenne egyébként és milyen gyorsan kifehéredne a piac azonnal :) Ráadásul az adót nem lehetne áthárítani már a vevőkre, mert az is igaz viszont, hogy a bérleti díjak nagyjából a tűrkőképesség határán vannak. Engem azért nem érintene, mert most is fizetek adót, úgyhogy örülnék neki, mert a díjam még versenyképesebb lenne utána.
pitcairn2 2019. 07. 09. 11:55
Előzmény: #43840  Törölt felhasználó
#43841
ebben a sztoriban mindössze két dolog biztos:
1. ez a rali 100%-ban nyílt és burkolt szubvenciókra, illetve extra laza monetáris politikára  épül
2. ilyen alapokra nem lehet fenntartható fejlődést építeni

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek