Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Criscito 2019. 06. 24. 11:27
Előzmény: #42579  neomodel
#42580
Az 1000%. A kérdés az, hogy mikor, és mennyiért? :) 
neomodel 2019. 06. 24. 11:23
Előzmény: #42572  Criscito
#42579
Aki ennyiért panelt vesz megérdemli. Olyan ez mint a valamikori Humet meg Philaxia részvény. Nem likviditás, hanem kapzsi, tudatlan ember van a piacon. Fogják még szórni a panelt ész nélkül. Csak nem lesz kinek.
neomodel 2019. 06. 24. 11:20
Előzmény: #42573  Criscito
#42578
Ettől nem vagyunk messze egyáltalán. Tapasztaltam.
neomodel 2019. 06. 24. 11:19
Előzmény: #42575  Törölt felhasználó
#42577

Jól tetted, én is ezt léptem. A fák nem nőnek az égig.
sakal83 2019. 06. 24. 11:09
Előzmény: #42575  Törölt felhasználó
#42576
Jól tetted. 20milla az 20milla. Innentől azért ennyi idő alatt biztos nincs további 20milla:)
Törölt felhasználó 2019. 06. 24. 11:04
Előzmény: #42571  berlini
#42575

Én nem azokról beszélek, akiknek életforma a lakáskiadás vagy akik egyszerűen csak tartogatják az unokáknak vagy érzelmi okokból nem fogják eladni, mert meghalt rokoné volt.
Ugyanez a dolog a tőzsdén is megtörténik.
Ez új dolog azért ebben az egész ingatlanos sztoriban, amire én is a minap jöttem csak rá. Egy kisbüfögtetőt, aki megcsinálta az élete szerencséjét mondjuk OTP papírral vagy most a lakással nagyon komolyan nyomaszthatja az, hogy meddig maradjon pozícióban.
Rájöttem, hogy engem is ez nyomasztott az utóbbi időben. Nekem ez hatalmas pénz és a kockázat már túl nagy teher nekem. Mintha felszabadultam volna, amikor megkaptam a foglalót.
Azért érdekes ez nekem, mert nem gondolom, hogy profi ingatlan befektetőt sokat fórumoznának, olyanok, akiknek kötélből vannak az idegei és akiket nem nyomaszt az elért nyereség.
Beszélsz te is a fényes jövőröl az ingatlanárak tekintetében, miközben könnyen lehet ugyanaz csak ellenkező előjellel.  Honnan tudod, hogy mi lesz? Miért kockáztassak 20m elért nyereséget? Mert te azt mondod, hogy csak felele vezethet az út?
Te akkor egy profi ingatlan befektető vagy, aki igazából azt hiszi, hogy fórumbeírásokkal majd feltornássza a piacot, esetleg ilyen-olyan okból nem akarod eladni vagy akár az is lehet, hogy egyáltalán nincs semmilyen ingatlanod, azon kívül amiben laksz vagy bérelsz és akkor meg persze, hogy nagyon könnyű bármiről is beszélni.
Egyébként mielőtt kiforgatnád, amit írtam, nem, nem várok csökkenést sem, de megszabadulok egy nagy lelki tehertől amikor realizálok.
johai 2019. 06. 24. 11:01
Előzmény: #42572  Criscito
#42574
Valoban jo lakast,jo helyen,jo arut,keresnek a vevok.
Viszonyitasi pont az atlag hirdetesi ar.
*
Ez mindig igy volt,van aki hirdetni akar van aki eladni,az utobbi enged az arbol,es a "versenyeztetes" a bazisar korul zajlik,bar 30milla az a hatar ami felett nemigen versenyeznek a vevok panelllakasnal,de meg teglanal sem.
Csaladi haznal 50 milla.
Criscito 2019. 06. 24. 10:52
Előzmény: #42572  Criscito
#42573
Akkor lesz változás, amikor 2 héttel a hirdetés feladást követően felhívok egy átlagos lakást hirdetőt, és én leszek az egyetlen jelentkező (az ingatlanosokon kívül). Ettől messze vagyunk még nagyon.  
Criscito 2019. 06. 24. 10:46
Előzmény: #42570  johai
#42572
CSOK nem nagyon oszt-szoroz a panelek esetében, Budapestre ez főleg igaz. Mennyi is a CSOK? 50nm-es lakásra 1,4 millió, 60+nm-esre 2,2 millió Ft! Mit számít ez a kis összegecske a mai 30-40 milliós paneleknél? Semmit, az illetékre + ügyvédre talán elég. Eddig se számított semmit a fővárosban a CSOK a használt lakások esetében. *
Egyébként néhány hete felhívtam egy hirdetőt, jó lakás volt, jó helyen, jó áron. Még aznap hívtam, ahogy felkerült a hirdetésre. 4 ember jelentkezett rá rajtunk kívül, másnap lehetett volna menni megnézni a lakást egyszerre. Aki kapja marja. Van még likviditás a piacon én úgy gondolom. 
berlini
berlini 2019. 06. 24. 10:44
Előzmény: #42563  Törölt felhasználó
#42571
Érvelésed már mindenki megértette pár héttel ezelőtt is. Az utána következő pár tucat ismétlés felesleges volt.
Te viszont azok érvelését ignorálod (azaz meg sem próbálod cáfolni,), akik nem a 3-5%-os lakásbérbeadásból származó hozamukat hasonliják össze a Te valószinűleg a valós inflációt sem követő éves 4,5%-os csodakötvényed hozaamával, hanem elmagyarázták Neked, hogy ha véget is érhet az ingatlanok meredek emelkedése 1-2 éven belül, addigra a Te 5-6 éves teljes nominális hozamodat megkeresik csak az áremelkedésen. Ehhez jön a kiadás hozama és az 1-2 éves áremelkedés utáni legalább a valós inflációt követő lakásáremelkedés további hozama.
Érvelek helyetted:
Miért vagy biztos abban. hogy a kiadás hozama továbbra is meg lesz 3-5% és miért lenne még 1-2 évig az eddigiekhez hasonló komolyabb lakásáremelkedés?
Válaszom:
A lakás kinálati oldal bővülése ujra lecsökken. (Látszik a beadott épitése engedélyek és a most inditott projektek számából.) A keresleti oldalon nem tűnik nagynak a CSOK bővitések okozta növekedés, de ne felejtsük el. Magyarországon az éves lakás adásvételi tranzakció szám csak 160 ezer körüli. Ha itt belép új keresletként évi 10-20 ezer (Szakértők ennyivel számolnak, majd meglátjuk pár hónap mulva,) akkor az felborithatja a lassan egyensúlyba kerülő piacot és ujabb áremelkedési hullámot vált ki. A ténylegs tranzakciószám az jóval nagyobb mértékben fog növekedni mint a "feltőkésitettek" 10-20 ezres száma. .Akik ugyanis nekik eladnak azok körülnézve a piacon nem látnak más relative hosszútávon stabil befektetési lehetőséget mint az ingatlant. A parsztvakitó Nemzeti Csodakötvényt a többségük nem fogja benyelni.. Igy ők egymagasabbárú lakásba fektetik be pénzüket. Magyarul beindul egy hullámszerűen tovaterjedő ingatlan tranzakció sorozat. Mindenképpen megemelt áron a maiakhoz képest.
Miért vagy biztos abban, hogy az infláció (a bevallott is) 4% körüli marad:
Válaszom:
Matolcsi elvből nem fog korábban emelni alapkamatot mint az EKB. Csakhogy ott 2% alatti az infláció és akadozik a GDP növekedése. Itthon pedig komoly bérinflációs nyomás van, amit a forint folyamatos ygengülése még megtetéz egy az importált áruk és szolgáltatások árának folyamatos emelkedése. Igy biztositoot a magas infláció fennmaradása (esetleg emelkedése.)
Én nem azt állitom, hogy az eddigi az elmúlt 3-4 évben tapasztalt áremelkedés az ingatlan piac egy részén örökké fog tartani
Sőt, amennyiben a főspekulánsok, a NER lovagok nem intézkednek további keresletnövelő intézkedésről, akkor én is egy az infláció mértékénél tetőző ingatlan árszint emelkedést várok kb 2-3 év mulva. Azaz a tényleges inflációt fogja csupán követni az átlagos áremelkedés.
Sőt tovább megyek. Lehet majd 3-4 év múlva egy 1-2 évig tartó reálérték csökkenés is az ingatlanpiacon egy kisebb recesszió következtében, amit viszont ki fog egyensúlyozni a kiadásból jött hozam. A Csodakötvényhez képest ez még mindig a jobb választás lesz még akkor is.
És a recessziót ujra követi majd egy először erős (felzárkózó) később gyengébb ütemű ingatlanáremelkedés (persze akkor sem mindenhol).
johai 2019. 06. 24. 10:41
Előzmény: #42566  impudent
#42570
Egyreszt tulvett a piac.
Masreszt a szabalyozok pont emiatt faziskesesben vannak,magyaran mire szerzodnenek a csokosok,akkorara nonek az arak hogy inkabb visszakoznak.....kocsit vesznek elkoltik a szabadfelhasznalasut.
Aztan a kis lakasok eleve kiesnek a csokbol,normalis piacon arcsokkenest eredmenyez ez is,megjegyzem fajlagosan joval nagyobb,mondhatni irrealis aron forognak,mint nagyobb penelltarsaik.
johai 2019. 06. 24. 10:31
Előzmény: #42562  sakal83
#42569
Atgondolva ezek a szuper allampapirok se eletbiztositas,a+-ot jol lehet hasznalni likvid eszkozkent,az inflakoveto talan hoz egy valos infla kozeli erteket,de nem likvid,1% a visszavaltasi koltseg.
Viszont a jelenlegi kamatkornyezetben egyszeruen nincs mas.....valami itt nekem nagyon nem tetszik.
Mondjuk penzednel maradsz amikor minden mason veszitesz,ezert csabito a hozzaertoknek is.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 24. 10:26
Előzmény: #42563  Törölt felhasználó
#42568
a másik, hogy most sok lakás megy a piacra szerintem, nyomni fogja az árakat ;)
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 24. 10:25
Előzmény: #42563  Törölt felhasználó
#42567
Ennyi, enyém is ment állapapperbe ;)
impudent 2019. 06. 24. 10:25
Előzmény: #42564  johai
#42566

mire alapozzátok a korrekciót ?
nem látok még ilyet, sőt pár hónapja is csak kínálati ár emelkedést láttam
RealistaPista 2019. 06. 24. 10:24
Előzmény: #42561  EDDA87
#42565
Hello!
Link róla esetleg?Vagy részletek?
johai 2019. 06. 24. 10:22
Előzmény: #42563  Törölt felhasználó
#42564
Aki 2-3 eve vett lakast annak is ajanlatos most eladni.
Inkabb fizesse ki azt a kis adot,mint remegjen egy nagy korrekciotol.
Te pont jokor adtal,harsonafujas elott,persze az az 1 honap lehet tobb lesz,lenyeg a szerzodes legyen meg,foglaloval.
Törölt felhasználó 2019. 06. 24. 10:01
Előzmény: #42557  johai
#42563

Én holnap megyek ügyvédhez és max 1 hónapon belül a kezemben lesz a pénz érte. Nem akartam megvárni a babavárót, mert nekem ez most egy kellemes ár és még babaváróval se gondolom, hogy ennél többet adnának érte. Hirdetni meg bármennyiért lehet, például pár házzal arrébb hirdetnek 900e ft / nm áron. Próbálkoznak az "okosok", hátha szerencséjük lesz és összefutnak a gazdag bolonddal vagy csak a gazdag bohókás dzsentrivel, akinek éppen az ő lakásuk kell valami megmagyarázhatatlan okból :)
Beszélgettem pár ismerőssel és kollégámmal az elmúlt napokban és nyilván ez a téma mindenkit érdekel. Elmondtam nekik miért döntöttem az eladás mellett. Nekem az volt az érdekes, hogy amikor elmagyaráztam olyannak, akinek tényleg van lakása és tényleg kiadja, hogy mi a helyzet, hogy az állampapír 5 évig garantáltan ráver a lakásból szerezhető bevételekre és a lakáskiadással és fenntartással való vesződséget és az egyéb kockázatokat is el lehet felejteni, ami egy túlfűtött piac velejárói lesznek vagy már vannak is, akkor mindegyiküknek hamar leesett a tantusz. Ugye a kérdés, hogy mit hajlandóak kockáztatni és miért? Olyan aki nyert 15-20m-t már most is és a lakáskiadás neki nem életforma, annak egy jó kiszálló pont ez, szerintem. Egy tipikus kisbüfögtetőnek nagyon komoly motiváció, hogy a megnyert hasznot realizálni tudja és ne tegye ki további kockázatoknak.
Tudod kik értetlenkedtek? Volt aki nagyon hangosan vitatkozott velem, aztán kiszámolta egy kockás papíron és elhalgatott, nos ők azok voltak, akiknek nincs befektetésre vett lakásuk :)
Ezek alapján újra kell értékelnem itt pár ember viselkedését a fórumon. Tipikusan azok nagyon bátrak és nagyszájuak, akiket nem nyom az elért 15-20m forintos haszon súlya. Akire nem vonatkozik, ne vegye magára.
sakal83 2019. 06. 24. 09:43
#42562
Új statisztika:
"A szuper állampapírok legalább fele a felső 40 ezer számlájára kerülhet."látjátok micsoda gáláns a gyerek nélküli rabszolga:) évente 30milliárdot fog még fizetni a szegíny embereknek, akiknek még nagyobb adómentességet akarnak. Mondhatjuk úgy is, hogy a pénzük után nem adóznak és az adónkból gyarapítják őket:)
EDDA87 2019. 06. 24. 09:40
#42561
Hello! Akit esetleg érdekel, Pécsen az orvos egyetemtől 200 méterrel árulom befektetésre kiválóan alkalmas felújított lakásomat. Éves hozama 7,5-8%! Akiben felmerülne, hogy miért nem tartom akkor meg, a válasz az, hogy önerőben kell egy házra. :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek