Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zazie90 2019. 06. 18. 10:14
Előzmény: #42158  elemerorsos
#42160
Ezt is már sokszor mondtam nem lehet almát naranccsal összehasonlítani max nagyvonalakban a trendeket lehet nézni.
Minden országban máshogy van az osztás és az újraelosztás rendszere amit igazandiból csak több év ottlét után ért meg az ember. 
Zazie90 2019. 06. 18. 10:10
Előzmény: #42142  buyandhold
#42159
Zsigerből midenki lehurrogja az írottakat pedig amit állít az helyben van. Nem azt írta hogy mind elő ennyit keres hanem a piacnak van egy ilyen szegmense. Vannak jól/közepesen jól fizeto állások, ami egy normális életvitellel együtt lehetővé teszi az ingatlanpiac pezsgését.  Ez olyan mint ha itt a fórumozók között lenne egy statisztika: mindenkinek mg van a története miért/miért nem tudott ingatlant venni. Lokáció Lokáció Lokáció, az árak addig mennek amíg van fizetőképes kereslet arra a helyre azon az áron szóval ezek szerint még mindig van... (Megint ment vagy 5(?)%-ot az első három hónapban)
elemerorsos 2019. 06. 18. 10:08
Előzmény: #42142  buyandhold
#42158
Még valamit ehhez. Egy barátom a Szilícium-völgyben dolgozik a Facebooknál. Senior fejlesztő. Éves fizetése bónuszokkal és egyebekkel 300 ezer USD évente. Ez ott, más cégeknél is az átlag a senior (10-15+ év tapasztalat) fejlesztőknél, sok ezer ilyen van arrafelé. Egy normális két szobás, 70m2 körüli lakás kb 600 ezer dollár, egy szép (nagy) ház 2,5 millió. Vagyis a számításodat követve ő EGYEDÜL(!) két évente tud venni egy lakást és 8 évente egy házat. Akkor szerinted ott is alulértékeltek az ingatlanok? (Segítek, nem, mert brutál magasak a megélhetési költségek, plusz, ha van gyerek, az ott iszonyú sokba kerül.)
Zazie90 2019. 06. 18. 09:57
Előzmény: #42147  Zazie90
#42157
"Természetesen sokat nőttek az árak, de nem a magyar ingatlanárak rugaszkodtak el a valóságtól, hanem sok magyar ember vélekedése. Melyik átlagos magyar család tud manapság lakást venni Budapest központi részén? – panaszkodik így sok magyar.De London, Párizs, Bécs, vagy Stockholm belvárosában sem tud lakást vásárolni egy átlagos helyi család.Ez a helyzet nyugaton is, csak normalizáció történik a magyar ingatlanpiacon.Az OECD statisztikákban összehasonlítják a háztartások éves átlagos nettó jövedelmének arányát adózás után a háztartások átlagos adósságával. Ez az adósság Magyarországon nagyjából 50 százalék, amely Európában a legkisebbnek számít. A fejlett országok közül egyedül Oroszországban kisebb ez az arány. A nyugati országokban az árak és az adósság szintje kéz a kézben járt és ebben az értelmezésben Magyarországon az ingatlanárak tényleg a legalacsonyabbak közé tartoznak. "
Zsolt90 2019. 06. 18. 09:48
Előzmény: #42155  rodosto
#42156
Hogyne, elofordul ilyen fizetes. Csak ne ugy allitsa be, mintha ez penne a sztenderd, mert nem az. Mindneki mas meg luzer
rodosto 2019. 06. 18. 09:44
Előzmény: #42150  Zsolt90
#42155
En programozo vagyok, es tudom, hogy vannak helyek, ahol van olyan fizetes. Nem vezetoi pozirol van szo, ezert irom, hogy van olyan, de ! sok ismerosom, aki meghallja, elalél, hogy uristen, mennyi? Szoval fejlesztok kozott is van elteres rendesen. Az pedig, hogy alberlet, esetleg valami hitel, kaja es utazas + szorakozas (oks, ha kocka akkor ezt kihuzhatjuk), de hogy az ITs pont az, aki minden szart megvesz, igy egy napi kaja 3000 *2 * 30 ami maris 180K 2 fore. Minden egyeb nelkul. 
elemerorsos 2019. 06. 18. 09:43
Előzmény: #42142  buyandhold
#42154
A számításod a megélhetési költségeknél hibás. Az OK, hogy ma Budapesten két jól képzett személy meg tud keresni 1M körül ha dolgozik. De a megélhetésre 300K-t számolni brutálisan kevés. Ez nem megélhetés, hanem nyomorgás. Gyerekkel még az sem. Tegyük fel hogy a párnak van 2 gyereke (ez a hosszú távú állapot, 1 pár gyerek nélkül az max. néhány év). Egy normális 3 szobás lakás bérlete 300K, rezsivel 350K. A két gyerek oktatása ha állami intézménybe járnak és csak néhány különóra/sport van, olyan 60-70K, magán intézményben 250-300K. Vegyük átlagnak 150K-t. Kajára elmegy 100-120K és akkor semmi luxus. Havi 2x étterem 50K. Szórakozás (mozi, színház, sport, koncert) havi 50K. Ha évente csak 1x mennek el egy hétre külföldre egy átlagos repülős szállodás útra, az havi átlagban 80K. Egy középkategóriás új autó törlesztése és fenntartása 80K (alsó hangon). Ez bérleti díj nélkül 600K körül van. Ha lakást bérelnek 900K. Vagyis sok nem marad a végére. (És nem számoltam bejárónővel, hétvégi kiruccanásokkal, szülők vagy gyerekek hobbijával...)
Zsolt90 2019. 06. 18. 09:42
Előzmény: #42152  Batiszkáf
#42153
Persze hogy nem. Mernoki teruleten ez team leader fizetes. Alomvilagban el a baratunk. 
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 06. 18. 09:41
Előzmény: #42150  Zsolt90
#42152
Még az átlagos alkalmazottként dolgozó programozók sem keresnek nettó 800-at. 
Zsolt90 2019. 06. 18. 09:40
Előzmény: #42142  buyandhold
#42151
Termeszetesen kozben senki se nevel gyereket, mert ugye azt a koltseget se szamoltad bele. Hany de hany sebbol verzik ez a komment egyszeuen felelmetes egyes emberek milyen torz szemuvegen keresztul nezik a vilagot
Zsolt90 2019. 06. 18. 09:38
Előzmény: #42142  buyandhold
#42150
Majd el is felejettem, hogy budapesti emberek 90%a programozo. Igy mar minden ertheto
Zsolt90 2019. 06. 18. 09:36
Előzmény: #42142  buyandhold
#42149
Hu hogy te mennyire el vagy tevedve a fizetesekkel. Felelmetes
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 06. 18. 09:25
Előzmény: #42142  buyandhold
#42148
"vegyunk egy normalis(atlagos) part. Keressen a pasi 800nettot(en 10 eve, amikor abbahangytam a munkat, ennel tobbet kerestem, sima egyszeru programozo), a csaj 400 nettot. 3 evente tudnak lakast venni."
Oszd el kettővel a számokat és még mindig az átlag felett vagy. 
pickpepe
pickpepe 2019. 06. 18. 07:50
Előzmény: #42144  RealistaPista
#42146

ez nagyon jó! 17 évesen már lakást vettél:)) és hol vetted?
1kor13
1kor13 2019. 06. 18. 07:39
Előzmény: #42143  Invader
#42145
Múltkor itt már leírták, hogy minkenki lúzer, aki nem keres 800 nettót havonta, a vállalkozó és az alkalmazott közti különbséggel nincsenek tisztában (!), és szerintük lúzerek az ápolók, beteghordók, rendőrök tűzoltók, ovónők, tanárok, persze a véleményük komolyságát kiválóan szemlélteti, hogy egy éves 10%os lakásár csökkenést már ÖSSZEOMLÁSNAK élnének meg, mikor az csak KORREKCIÓ lenne. Tény, hogy vannak olyen bérek, amiket leír, de összekeveri a kiemelkedő bért az átlaglakhatással, a kezdő fizetést a 10 éves tapasztalatra kapható bérrel. Egyébként pont azért kellene értelmes (nem elkótyavetélt és nem hűtlenkezelt!!!) bérlakás program, mert nem lehet találni Budapesten közalkalmazottat, és lehetne kis fizetés mellett biztosítani a lakhatást.
RealistaPista 2019. 06. 18. 07:28
Előzmény: #42143  Invader
#42144
Masfel eve szereztem okj-s webfejleszto kepzettsegem, laravel alapon fejlesztek.Gondoltam kata-s vallalkozo leszek de 3 honap utan valtanom kellett mert kb. a honap 10. napjan kimaxoltam a keretet mindig. Most 2,5 millio marad tisztan/ho. Jovore 4millio/ho-t varok. Az elmult 2 evben 3 lakast vettem. Es 19 eves vagyok.
Invader 2019. 06. 18. 07:24
Előzmény: #42142  buyandhold
#42143
Álomvilágban élsz barátom! :D 
buyandhold 2019. 06. 18. 07:01
Előzmény: #42132  impudent
#42142
miert szurrealisak az arak?
szamolunk egy kicsit:
1. vegyunk egy luzer pesti part, ahol mindketten 300nettot keresnek(nem tudom, van-e ilyen pesten, nallunk videken  a takaritono nem jon el ennyiert) Eljenek meg havi 300ezerbol. Havi 300at felretesznek, Ez evi 3,6M. Tehat 8 evente tudnak venni egy 30millas lakast. Ez azt jelenti, hogy ha 20 evesen kezdenek dolgozni, akkor 60 eves korukig 5 lakast tudnak venni.
2. vegyunk egy normalis(atlagos) part. Keressen a pasi 800nettot(en 10 eve, amikor abbahangytam a munkat, ennel tobbet kerestem, sima egyszeru programozo), a csaj 400 nettot. 3 evente tudnak lakast venni.
3. vegyunk egy informatikus(vagy azzal egyenerteku, nepszeru szakmat tanult part(sok ilyen van)) havi 1M-1M. Masfel evente lakast tudnak venni.(kb. ezek voltunk mi a baratnommel, es a legtobb ismerosunk)
Felteteleztem, hogy nincs onero, orokseg, szuloi segitseg. Nem dolgoznak kulfoldon. Nem fektetik be a penzt, csak otthon tartjak. Azt sem szamolam bele, hogy az elso lakas utan mar nem kell berleti dijat fizetni, a masodik lakastol mar ki tudjak adni.
4. Videken meg jobb a helyzet, mert toredeke a lakas ara.
Legyszi ne irja senki, hogy Ő csak 100ezret keres Pesten, mert ebbol a szempontbol nem relevans. Nyilvan azert nyivakol itt, ahelyett hogy lakast venne. 
Nem beszelve azokrol, akik jobb csaladbol jonnek, nem ures kezzel. Akiknek jol megy a vallalkozas, befektetes.
Ha a fenti harom csoportbol kivesszuk az elso kettot, mert ok inkabb elbulizzak az osszes penzt, es csak az igazan jo keresoket vesszuk, azokbol is van eleg sok, hogy porogjon a piac.
Tenyleg szurrealisak az adak, de amiatt, hogy nagyon olcsoak. Kb. addig fognak noni, amig az elso 2 csoport mar nem tud venni, a 3. csoport tud venni 10 evente 1 lakast. 
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 06. 17. 22:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#42141
Szerintem ezt a beszélgetést itt hagyom abba. FYI - két gyerek apja vagyok. Abból az egyik tartósan beteg. Nem tervezek többet. Ez most nagyon félrement barátom... no de OFF vége.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek