Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
dexter5 2019. 06. 17. 22:49
Törölt hozzászólás
#42140
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 06. 17. 22:46
Előzmény: törölt hozzászólás
#42139
Tessék? Kifejtenéd kérlek? Nem teljesen értem amit írtál, sőt azt méginkább nem hogy miért ilyen hangnemben.
dexter5 2019. 06. 17. 22:38
Törölt hozzászólás
#42138
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2019. 06. 17. 22:33
#42137
Nekem ez a babaváró hitel úgy tűnik hogy megoldja a 0% önerővel történő vásárlást. Kísértetiesen hasonlít 2008 előtti időszakra...sőt annyival rosszabb a helyzet hogy most gyereket is be kell vállalni hozzá. Nem csak magát a hitelt (legalábbis az első időszakban hitelnek számít)... 
Persze ha stabil a kapcsolat és összejön a 3 gyerek, akkor viszont ajándék 10M. Ebben az esetben jobb a helyzet mint volt a válság előtt. A kérdés inkább ott van hogy mennyi párnál lesz igaz hogy ez ténylegesen így is alakul. Nem romlik meg időközben a kapcsolat, összejönnek a gyerekek, stbstb...
PappLaszlo 2019. 06. 17. 22:32
Előzmény: #42135  kbb
#42136
Ez nem is Kelenföld, hanem Őrmező. Annak is az a része ami a pusztában végződik. Vicc az egész.
Mondjuk a használt árak is nevetségesek a 11-ben. Panel 650/m^2-től, tégla meg 800/m^2-től indul kétszobás esetén. Garzonok négyzetmétere meg 900-1misi.
Tavaly tavasszal még bőven volt jó tájolású és alaprajzú új építésű 650-ért a kerületben több projektben is (Budai Bolero, Tetris ház, Elite Park). Ma misis négyzetméterár alatt semmi új építésű. Az ÁFA, babaváró meg a kiterjesztett CSOK mindenkit meghülyített.
Mondjuk a kerületben lévő saját lakással nekem igazából mindegy a dolog. Egyik ismerős szeretne ide költözni, őt sajnálom.
kbb 2019. 06. 17. 22:04
#42135

Kikerült egy újabb Metrodom projekt, egyelőre 36 lakást hirdettek meg a 189 lakásos lakóparkból:
https://metrodom.hu/lakaskereso?source=finder&building_title[]=MZA
Érdekesség, hogy két ár van feltüntetve, az alacsonyabb 5% ÁFA-s akkor érvényes, ha 2019-ben kicsengeti a vevő az egészet, műszaki átadást viszont csak 2021.10.31-re ígérik!
A kisebb lakások négyzetméterára még az 5% ÁFA-s "fizess ki mindent költözés előtt 2 évvel" konstrukcióban is a milliót súrolják... mindez Kelenföld külsőn, a városhatárnál:
https://metrodom.hu/metrodom-ormezo/elhelyezkedes
consonance 2019. 06. 17. 18:58
Törölt hozzászólás
#42134
berlini
berlini 2019. 06. 17. 18:31
Előzmény: #42132  impudent
#42133
És akkor mi van?
Gondolom összeomlás.....mindenki menekeüljön amerre lát.
Megjóslom.
Jövőre is ezt fogod irni , miközben a budapesti árak legalább 10%-kal magasabbak lesznek a jelenleginél.
Arra milyen jelzőt fogsz kitalálni?
impudent 2019. 06. 17. 12:47
Előzmény: #42130  elemerorsos
#42132

egyébként már a külföldieknek ( párizsi,berlini stb. ) is az a véleménye ,hogy a kaja pia egy árban van velük.
ha mindent figyelembe veszünk a budapesti lakásáraknál nincs magasabb Európában.
annyira szűrreálisak lettek az árak ,hogy már az 50 éve eladhatatlan dohos lyukak is piacra kerültek csillagászati árakon
impudent 2019. 06. 17. 12:44
Előzmény: #42096  mamoka47
#42131

meddig várod az emelkedést ?
amíg a Szípus Laci Kelenföldi panelja ami lelakott volt de 8 millióért is alig akadt rá vevő 50m2 2013 ban fel nem megy 50 millióig ?
elemerorsos 2019. 06. 17. 09:45
Előzmény: #42128  johai
#42130
Ezen már túl vagyunk, a legtöbb cég (Cordia, Metrodom, Market...) tavasszal megemelte az árait kb. 20%-kal, most már egy áron van a 27%-os áfás és az 5%-os áfás készlet (de miért is adnák olcsóbban az 5%-ost??). Nem is fogynak a lakások. Most ott tartunk, hogy közel 1 millió/m2 körül van egy értelmes lakás a külső gyűrű (Róbert Károly-Hungária-Könyves Kálmán krt) közelében, ami vicc. Ezeknek a lakásoknak a hozamszintje már most bruttó 4% körül van, nettóban nem több 3%-nál. Innen 20% emelés és annyiba fog kerülni mint egy hasonló lakás Bécsben, a hozamuk pedig nettó 3% alá esik. Én ezért NAGYON szkeptikus vagyok. Ha csak azért vesznek lakást, mert az ára emelkedik, és a hozam nem érdekel, akkor az definíció szerint buborék. Ez az V. kerületben így van már vagy 1-2 éve, de mostanra a külsőbb kerületek is ide jutottak.
Gaguse
Gaguse 2019. 06. 17. 09:43
Előzmény: #42128  johai
#42129
kérdésedre válaszolva: a nagymenő maszekmarcik nem csökkentettek árat 5% ÁFÁ-nál sem, most hogy megemelkedik ráteszi a 22%-t. Még a hülyének is megéri :D Mindeközben már a mostani árakat sem lehet kifizetni, szóval 1-2 marinénje még megvesz majd 3 lakást és ennyi----
johai 2019. 06. 17. 08:13
Előzmény: #42125  berlini
#42128
Nyilvan az uj projekteknel arat emelnek.
22%-ot.
Az a kerdes ki veszi meg?
*
Ajanlatos figyelni a devizaarfolyamokat,mert akik eddig olcso forintbol vettek,lehet atallnak az eladoi oldalra forinterosodes eseten.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 06. 17. 01:08
Előzmény: #42125  berlini
#42127
1. kérdésedre a válaszom: nem, szerintem ez már beépült a mostani árakba, és 1-2 éven belül a piac tetőzésére számítok (pszichológiai alapon "számolva", azaz lényegében TA-val "mérve", nem fundásan)
2. kérdésedre a válaszom: szerintem azért is akarják minél hamarabb eladni, hogy ad1 minél kevesebb legyen a projekt fin. igénye és ad2 minél többet el tudjanak adni kedvező ÁFÁ-val, ill. lehet, hogy ők is (igazából én is, de nem latolgattam még a realitásait) az 5% időbeli kiterjesztésére számítunk (+ tegyük hozzá: ha a kedvezőtlenebb ÁFÁ-val lesznek kénytelenek eladni, akkor is becsődölhetnek, ha mohó ge...ik, és akkor nem fizetik be az ÁFÁ-t és kész... volt már rá példa, persze nem a Biggeorge meg a többi nagyobb fog ilyet tenni, bár ki tudja... proxy cégeken keresztül simán meg tudják csinálni ezek is...)
3. a CSOK sztem elhanyagolható mértékű lesz konkrétan Bp.-en. Inkább az aglóban fogja tolni még az árakat, sőt sztem az aglóban már most is inkább az tolja, hogy ad1 kiköltöznek Bp-ről az aglóba sokan, akik most kiszállnak és persze ad2 a CSOK (azon logika mentén, hogy "itt még relatíve nem olyan durvák az árak, vegyünk most, anyjuk, mert innen is be lehet járni, meg azért mégiscsak kell a kertes házikó...") Ugyebár közel 1:2 az arány lakosságban az agló és Bp között, tehát a CSOK jobban meg tudja tolni azt. (Bár a lakosság aránya nem feltétlenül arányos a lakosság számával... de vegyük úgy, hogy elég erős a korreláció, ami nem épp légből kapott...) - szóval mindez csak TA-féle okoskodás, nem pedig egzaktul, számok és kismillió mutatók elemzéséből jött ki. Ha nem jön semmiféle válság, egy éves szintű 9-19% emelkedés még benne lehet ebben a bikában. Szerintem esélyesebb a szerényebb növekedés, de ez még mindig a nincs válság-forgatókönyv... és szerintem 1-2 éven belül lesz egy vaskosabb lejtmenet, amitől talán még a maffiózók is satuféket nyomnak, de ha az exportpiacaink igen, akkor majdnem mindegy, mit művel a maffiaállam és az általa kontrollált MNB, mert csak ideig-óráig fognak tudni ellenállni a cunaminak, ha lesz. A friccek a recesszió szélén egyensúlyoznak, a francik és az osztrákok sem állnak rózsásan. Sőt en bloc az EU elég gyengén muzsikál. Előbb-utóbb lesz valami kijózanodás-féle a reálgazdaságban, és ez kihat majd a lakások/albérletek áraira. Én még nem szálltam ki a piacból, de már egyre gyakrabban filózok rajta...
consonance 2019. 06. 17. 00:22
Törölt hozzászólás
#42126
berlini
berlini 2019. 06. 16. 23:57
Előzmény: #42123  upgrayeddAKS
#42125
Tehát szerinted annak ellenére, hogy a tavaly november után benyújtott épitési engedélykérelmes lakásokra már 22%-kal magasabb ÁFÁ-t kell befizetni a beruházónak az árak stagnálni fognak?
Szerinted lesz olyan hülye fejlesztő aki tömegével indit uj engedélyes projekteket, miközben az alacsony ÁFÁ-s lakások 30-40%-a még nincs eladva?
Nem inkább az lesz, hogy még 2 évig csak bombabiztosan rekordnyereséges új projektek fognak beindulni, igy az eddig sem acélos kinálati oldal még szerényebb lesz és a CSOK-kal megerősitett kereslet kikényszeriti a további komoly áremelkedést?
consonance 2019. 06. 16. 21:47
Törölt hozzászólás
#42124
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 06. 16. 21:28
Előzmény: #42104  gyula1971
#42123
Ezek már lekötött lakások, és ez a bérleti árakra jelenthet elsősorban nyomást lefelé... attól függően, hogy mekkora % akarja majd kiadni. Ettől függetlenül én azt gondolom, hogy most már kb. pangás várható (tranzakciószámban... sőt akár csökkenés is), és hogy az árak vagy stagnálni kezdenek, vagy gyenge lesz a változás (akár + , akár -)
2345678 2019. 06. 16. 21:23
Előzmény: #42085  sakal83
#42122
Ma megnéztem egy luxus lakást:130 négyzetméter, meg van hozzá egy hatalmas 2 állásos garázs is.A teljes felső szintet magába foglalja. A lakás 2008-ban készült. Német országból jött a cég és csak német dolgokat építettek be. Teljesen lenyűgözött.Még senki nem lakta. A tulajdonos elmondása szerint 2008-ban ez a lakás 86 milliójába került.Ha ez igaz,akkor nagyon rossz befektetést csinált ,mert a legmagasabb ajánlat 42 millió volt eddig a lakásra.Valami baj van az alappal,de én semmi problémát nem láttam néhány kisebb repedésen kívül. Lakásonként 800.000 Ft lesz az alap megerősítés.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2019. 06. 16. 21:22
Előzmény: #42120  upgrayeddAKS
#42121
francba... bocs, ez off, nem ezt akartam...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek