Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gyula1971
gyula1971 2019. 06. 02. 18:53
Előzmény: #41513  pitcairn2
#41520
A lakásárakra-USA- kellene egy 100-éves chart, szívesen összehasonlítanám az arannyal!
qwrtzq 2019. 06. 02. 18:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#41519
ezt beszéld meg Warren Buffet-al ;)
hallelujah 2019. 06. 02. 18:02
Törölt hozzászólás
#41518
hallelujah 2019. 06. 02. 18:00
Törölt hozzászólás
#41517
wawa1 2019. 06. 02. 16:22
Törölt hozzászólás
#41516
qwrtzq 2019. 06. 02. 15:59
Előzmény: #41513  pitcairn2
#41515
ha valakinek a keletázsiai válság és annak utóhatásai idején volt pénze aranyra, akkor igen, de egyébként nem
te is leolvashatod, hogy akkora az arany ára, mint 10 évvel ezelőtt, és akkor erre rájön 19%-nyi dollár infláció
és akkor ne is kezdjük el, hogy ezalatt milyen iszonyatos pénzeket is lehetett keresni vállalati kötvényekkel részvényekkel stb
pitcairn2 2019. 06. 02. 15:43
Előzmény: #41512  qwrtzq
#41514
talán a monetáris bázissal való kiigazításra gondoltál
https://www.macrotrends.net/2485/gold-to-monetary-base-ratio
pitcairn2 2019. 06. 02. 15:42
Előzmény: #41512  qwrtzq
#41513
qwrtzq 2019. 06. 02. 15:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#41512
nem tudok mit kezdeni a személyeskedéseddel, jelenleg úgy állunk, hogy az arany hosszútávon az inflációt se hozta
hallelujah 2019. 06. 02. 11:55
Törölt hozzászólás
#41510
qwrtzq 2019. 06. 02. 00:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#41509
egy részét aranyba, de a csak aranyból álló portfólió pont úgy kockázatos, mint a csak ingatlanból álló
qwrtzq 2019. 06. 02. 00:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#41508
egy részét aranyba, de a csak aranyból álló portfólió pont úgy kockázatos, mint a csak ingatlanból álló
hallelujah 2019. 06. 02. 00:19
Törölt hozzászólás
#41507
wöhler 2019. 06. 01. 23:33
Törölt hozzászólás
#41506
Törölt felhasználó 2019. 06. 01. 23:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#41505

Várjátok az apokalipszist szorgalmasan. Befektetésnek szigorúan atombunkert és korlátlan ideig eltartható élelmiszereket vegyetek :)
Nem csináltam én semmi különlegeset és mégis egészen simán ki lehetett adni a lakást a válság után is, a lakáspiaci gödörben is (13/14) és most is. Pár hónap kiesett, mert akkora mágus én nem vagyok, mint itt páran, hogy elmegy a bérlője reggel 10-kor és 10:15-kor jön nekik a következő, de max 1-1,15 hónap esett ki eddig a váltásoknál. Ezt is felgyorsíthattam volna, de volt mindig munka a lakáson és saját tempóban haladtam a felújítással vagy a mesterek voltak betáblázva és nem értek rá azonnal.
Azért abban talán ne vitatkozzunk, hogy pesti lakást ki lehet adni és még nagyon sokáig így marad. Erre építeni egy apokalipszis elméletet hülyeség.
Szerintem az ingatlanárak se fognak összezuhanni, más szerint meg egy 30m lakás rövid idő alatt 10m-ért fog elmenni, ha az eladó felújítja, ablakot cserél, új redőnyt meg kiépíti a klímát, akkor talán egy tizesért megveszik tőle az  ingatlanpiaci recesszió után pár hónappal.
Mindenki döntse el maga, hogy melyik a reálisabb.
wöhler 2019. 06. 01. 23:13
Törölt hozzászólás
#41504
wöhler 2019. 06. 01. 23:02
Törölt hozzászólás
#41503
qwrtzq 2019. 06. 01. 22:51
Előzmény: #41501  Törölt felhasználó
#41502
"A lakáspiac ezzel szemben pont fordítva, itt az emelkedés szokott hevesebb lenni, amikor megőrülnek a vevők és rágyorsítanak az eladók és a kivitelezők és mennek fel az árak."
Igen, mert a részvénykiszállók vesznek ingatlanokat, ezért nem zuhannak gyorsan az ingatlanárak tőzsdei korrekció idején.
Törölt felhasználó 2019. 06. 01. 22:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#41501

A tőzsdén jellemzően az esés nagyon gyors és nagy mértékű, szemben az emelkedéssel.
Ettől még lehet látni bőven kőkemény rallykat felfele is a tőzsdén, de az esés az egy más témakör, főleg, amikor a spekik is megjelennek, mint az OTP-t, ahogy megtépték, akár napok alatt, aki még emlékszik rá.
A lakáspiac ezzel szemben pont fordítva, itt az emelkedés szokott hevesebb lenni, amikor megőrülnek a vevők és rágyorsítanak az eladók és a kivitelezők és mennek fel az árak.
Persze a részvényeknél a mozgásokat rövidebb időtávon is szokás értelmezni.
Ha megnézed a Japánoknál vagy a BP-i helyzetet is az emelkedések gyorsabb és azonos időtávon hevesebbek. Utána meg a csökkenés lassabb, mert ezt pszichológia és a piaci sajátosság is.
Egy részvénytől könnyebb megszabadulni, mint egy lakástól mind érzelmileg, értelmileg mind technikailag.
Amikor elkezdenek esni a lakásárak, akkor először ugye meglevő vevők mind lakáshoz jutnak és utána a pótlásuk nem annyira gyors, mert egyrészt az eladók is eltűnnek, kivárnak, mert nem fogadják még el az alacsonyabb árakat, másrészről meg sok vevő elbizonytalanodik, hogy akkor most meddig esik és emiatt ők is kivárnak. Lelassul a piac, ellentétben a tőzsdével, amikor stop szintek szakadnak át, öntik a részvényeket a piacra és veszik is.
Aki már tapasztalt az életben tőzsdei összeomlást, az tudja, hogy egészen más történet. Ami lakásár esés volt 2008-13 között az meg egy vicc volt, nem összeomlás, hanem lassú csökkenés.
A piac persze bármit újraírhat, de az ingatlanpiacnak nem szokása csak úgy összeomlani csak egészen rendkívüli katasztrófa után. Arról nem is beszélve, hogy én adtam ki ingatlant 2014-ben és vitték, mint a cukrot. Fél napig kellett hirdetnem. Ha bezuhannak az árak, attól még ugyanúgy ki tudom adni a lakást. Ha nem muszáj eladni, akkor nem adom el, inkább kiadom, persze némileg kevesebbért.
Kiszállópont viszont biztosan lesz több is, ha az ingatlanok árai elindulnak lefele. Több éves folyamat lesz és nem lesz nehéz felismerni a jeleket, sajnos (ha válság miatt lesz).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek