Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
vincit 2019. 04. 11. 15:48
Előzmény: #39378  elemerorsos
#39380
Nem hiszem, hogy kretén lenne. Egy esetnél én is porbaltám segíteni a bácsinak, ott egy 78 éves beteg aszem tanárt vágott át egy menő buddhista vállalkozó akik papírok szerint egy angol cég képviselője volt. Aztán kiderül a neves cégre hasonlító nevű cég csak egy angol ltd amit a bérlő alapított. Ettől nem hinném kretén lenne, max jóhiszemű volt, és a buddhista fényképeivel elkábította. Meséltek még cifrábbakat is első kézből, van olyan nem fizető bérlő is, aki a Blahán ingyen ételt osztogat, miközben nem fizet a tulajnak! Hozzád beállítana egy bérlő, megnéznéd facebookját országos hírességekkel van napi szinten fotózva, és ingyen ételt osztogat rászorulnak, batár autó, boss öltöny, neked gyanús lenne?
Szerintem az esetek többségében látni, kifejezetten nyugdíjasokra hajtanak.
elemerorsos 2019. 04. 11. 15:15
Előzmény: #39377  elemerorsos
#39379
Konkrétabban: az új építésűekben a külsőbb részeken (IX, XIII, XI...) az egy hálósnál nagyobb nem igazán megy. A belvárosban meg az nem megy, amire látványosan nem költöttek (10+ éves bútorok, fürdő, konyha), eddig ki tudta adni a szutykot is, most már nem lehet. Felújítani meg most nagyon drága lett, munkadíjak teljesen elszálltak. Újítok lakást, kb. 40-50%-ot mentek a munkadíjak két év alatt (az anyag szerencsére nem ment).
elemerorsos 2019. 04. 11. 15:11
Előzmény: #39376  vincit
#39378
Ki az a kretén, aki offshore tulajdonban levő Kft-nek kiadja? Egyáltalán, akármilyen cégnek kiadja?? Én csak magánszemélynek adok ki, és erős face kontroll van, beszélgetek vele és eldöntöm. Ha ingatlanos adja ki, annak is megmondom, hogy én választom ki a bérlőt, nem pedig ő, akkor fizetek jutalékot, ha olyat hoz, akivel hajlandó is vagyok szerződni.
elemerorsos 2019. 04. 11. 15:10
Előzmény: #39373  sakal83
#39377
Teljesen változó, az olcsók mennek viszonylag, de ott meg nagyon leromlott a bérlői felhozatal. Szinte csak olyan fazon jön, akinek legszivesebben nem adnád ki a lakásod. A drágábbak meg eléggé beálltak, ott engedni kell, csak a nagyon szép és jó adottságú lakások mennek ki, amivel van valami gond, az nagyon lassan vagy nagyon olcsón. De ezzel nincs semmi gond, a piac normális esetben mindig is ilyen volt, csak az elmúlt években az airbnb miatt beszűkült a kínálat, mindent kivettek sok pénzért, és ez sok új játékost megzavart, azt hitték ez a normális és most csodálkoznak.
vincit 2019. 04. 11. 14:08
Előzmény: #39365  sakal83
#39376
2010 óta megéri, ha tudsz tükörbe nézni később. Annyi, hogy teljesen vagyontalanná teszed magad. Csinálsz egy offshore céget, itthon létrehozol egy kft-t aminek a tulajdonosa a offshore cég. Te leszel a képviseletre jogosult személy. Ezzel tudsz dolgozni. Kibérelsz a cégnek egy ingatlan, majd félév után nem fizetsz bérjetidíjat, se gázt semmit. A felmondást pedig el lehet húzni 5 évig simán. Lényeg, hogy nyugdíjasoktól bérelnek ilyen emberek ingatlant. Általában 2-3 év után feladják az ingatlan tulajdonosok és elfogadják, hogy kifizeti mondjuk a bérlő gáz tartozását amit addig nem fizetett mondjuk 1.5 milla + lenyelik a 2-3 év bérleti díj tartozást és rongálást, csakhogy megszabaduljon a bérlőtől. Vannak erre szakosod ügyvédi irodák akik az ilyen bérlöket segítik. 2-3000 darabra teszik a folyamatban levő 1 éven túli lakáskiürítési pereket országosan. Gyakorlatilag vannak akik ebből élnek. Számomra az is hihetetlen, hogy nem lép fel az ügyvédi kamara az ilyen ügyvédek ellen és nem zárja ki őket. https://illiberalisberlo.blog.hu/2017/11/07/a_munkaert_konyorgo_nyugdijas
sakal83 2019. 04. 11. 13:58
Előzmény: #39368  elemerorsos
#39375
Illetve ha 2005-ös a 13 kerületi ingatlan, akkor a bekerárad nem volt olyan vészes... szerintem már bőven megtérültél nominálisan:) és közben több, mint dupláztad:) nem annyira rossz pozíció
sakal83 2019. 04. 11. 13:24
Előzmény: törölt hozzászólás
#39374
Azért kiváncsi vagyok, hogy van-e lakásod Bp-en? Vagy albérletben laksz? Akarsz-e/akartál-e egyáltalán venni? ha igen milyen árszinten szállnál be, és milyen árszinten nem szálltál be?
sakal83 2019. 04. 11. 13:21
Előzmény: #39371  elemerorsos
#39373
jó áron adtad ki akkor. Megkérdezhetem, hogy az ismerősi kör milyen árban adja ki és hol és mekkorát? Gondolkozok én is kiadáson, de bevallom, nem szeretem a nem prompt üzleteket, pedig a számok igazolják a a lakáskiadást.Egyébként minden csak attól függ, hogy milyen iősávot vizsgálsz. Szerintem bőven behozta az akkor felszedett hátrányt.Kicsit olyan ez, mint a mostani eus devizahitel ítélet. Ki lehet mondani, hogy semmis, de ha kimondják, akkor az ereeti állapot nem az amire számoltak, hanem az, hogy a hitelszándék nem semmis, csak forintba kell elszámolni forintkamatokkal:) Korrekt. Sok devizahiteles meglepődne...
sakal83 2019. 04. 11. 13:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#39372
Én is annak érzem magam:) főként azért, mert ha NCSEED féle hitem lett volna, akkor nem 39milliót rántok ki a sztoriból, hanem 80mot... jelzem 2 milla saját tőkével szálltam be 2015.10. hóban hobbiból.Talán be kellene látni - én bizony beláttam -, hogy nem volt jó álláspont az, hogy bmikor beszakadhat a piac. Én azért feleztem meg nyereségemet, mert hittem ebben... de ez van mindig is kockázatkerülő voltam. Nem jött be, de max ezért vagyok "szerencsétlen". Ja és mellette 8 millát kifizettem albira:) De tisztán látom, hogy pénzkidobás volt, de ez van.
De azért felteszek egy kérdést: ha most veszek 39 milláért egy lakást, ami megfeleződik, vagy az, aki kivárt és nem tett semmit, és 20 millióért vesz, melyikünk járt jobban? :)És hangsúlyozom: az irány rossz, megvetem ezt a rendszert, nagyon káros, ki fog durrani (vmikor, valamilyen irrányba). Tehát az állásponton ez. De nem javaslok árral szemben úszni. Ezt a devizahiteles melónál megtanultam. Jobban jártam az albival, de mégse, mert valahogy csak megmentették őket, és ők röhögnek...
elemerorsos 2019. 04. 11. 11:53
Előzmény: #39369  sakal83
#39371
47 m2. Ha kivették, akkor nem volt túlárazott. Volt olyan, hogy reggel feltettem a hirdetést és délben kivették. Több időszakot nem tudok, mert én a kétezres évek elején kezdtem, azóta egy ilyen időszak volt, de azt azért elég kemény volt kiülni úgy, hogy a kiadásnak fele annyi volt a hozama, mint az állampapírnak, az ingatlanárak meg folyamatosan estek (nyilván a hozam miatt is). Tartok tőle hogy lesz megint ilyen időszak és nincs is olyan messze. Nekem most szerencsére nincs üres lakásom, de amelyik ismerősömnek van, egyre nehezebben adja ki, engedni kell az árból, és nem egy lakást kevesebbért adtak ki, mint 2016-2017-ben.
dexter5 2019. 04. 11. 11:20
Törölt hozzászólás
#39370
sakal83 2019. 04. 11. 11:00
Előzmény: #39368  elemerorsos
#39369
Mekkora kégli volt? az a 110-120k nekem egy kicsit túlárazottan tűnik, lévén, hogy a 13.ban lakok újépítésűben. 2006-2010 között 72 majd 78k fizettem 60nm-ért. De a számokat félretéve direkt ezért kérdeztem hogy: Mondj olyan időszakokat. A többes szám fontos:) azért ilyen válság nem mindennapos:)  
elemerorsos 2019. 04. 11. 10:28
Előzmény: #39365  sakal83
#39368
2010-2014 között kifejezetten jó volt bérelni és rossz kiadni, és igen, csökkentek a kiadási árak. Saját példa, XIII. kerületi új építésű, kedvelt lakóparkban: 2005-től 2009-ig kiadva 110-120/hó-ért, pár nap alatt kivették. 2011-ben két-három hét alatt esett be bérlő 80-ért (!), és mindegyik érdeklődő húzta a száját, hogy milyen drága. Óriási túlkínálat volt, a környéken több tucat ilyen lakást hirdettek, és folyamatosan csökkentették az árat, hogy kimenjen végre valamelyik. 2013-ban 85-ért ment ki, és a bérlő kiköltözött 1 év után azzal, hogy talált olcsóbbat. 2015-ben a lakás már 155 ezerért (!) ment ki 1 hét alatt. Most nem tudom, mennyiért menne ki mert azóta folyamatosan bérlik. 2011-2015 között ezt a lakást (de Budapesten valszeg a többséget) simán jobban megérte bérelni, mint megvenni, az állampapír ekkor 10% körül hozott, a lakás meg a vételárához képest jó ha 4-5%-ot.
highlife 2019. 04. 11. 10:14
Törölt hozzászólás
#39367
Criscito 2019. 04. 11. 10:04
Előzmény: #39362  DAXHU
#39366
Miközben a könnyen kiadható használtakat még mindig kp-ra veszik a befektetők tudomásom szerint. 
sakal83 2019. 04. 11. 09:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#39365
:) Azért azt vágod, hogy ez egy ingatlan "kisbefektetői" fórum ugye? "Az albérlet befektetés és spekuláció az árak normalizálódására." mutassak kérlek pár 5 éves ciklust az elmúlt 30 évben, ahol megérte "befektetni" az albérletbe? kivácsian várom. Illetve azt is, hogy mutass olyan több éves ciklust, amikor nem érte meg sajátban lakni kontra az albérlettel. Értem ezalatt, hogy nem volt ingtatlanáremelkedés nominálisan. Illetve mutass az elmúl 30 ében olyat, hogy az albérletár csökkent volna:) Tényleg várom. Jelenleg én évi 1,8 millát fizetek ki albérletre, amely a Bp-en még olcsó:) a piaci ára 2,4 millió lenne. Lassan 4 éve hajtogatjátok, hogy érdemes várni. Ez barátok között is 8 millió:) ehhez képest 4 év alatt ennek a lakásnak az ára 22 millióval ment fel. Tűkön ülve várom a 30 millás áresést holnap, hogy nullán legyek:)De tudod mit, menjetek le a belvárosi bárba menő ruciba, trendi csajokhoz, és igyatok valami drága whiskyt:) hisz az az élet:) Csak van ebben egy kis bökkenő. A nemegyéjszakások kiszúrják a kamu életet az albival, és eléggé vonzódnak a lakástulajokhoz:)ui.: lehet van közöttünk egy kis korkülönbség:) megjegyzem, elég sok helyen iszogattam régebben, de kibaszottul meg lehet unni. Jó volt szép volt, de elmúlt. Szerintem nálad is el fog:) de ne aggódj, vannak még szép helyek koktélokat szürcsölgetni, csak sajnos kevés a azbi eljutni oda, de eskü h. jobb mint a csodálatos belváros:)  
signal2
signal2 2019. 04. 11. 09:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#39364
Thomas Piketty pont a vagyoni és jövedelmi eloszlásokat szedte össze 1800-tól napjainkig a lehetős legtöbb országra, és írt is belőle egy vaskos könyvet. Akit érdekel, keresse a könyvét, vagy látogasson el a weboldalára (amit nekem most épp nem tölt be :))
DAXHU 2019. 04. 11. 09:20
Előzmény: #39361  2345678
#39363
A Soroksári úton is munkásszálló épül.
DAXHU 2019. 04. 11. 09:19
Előzmény: #39361  2345678
#39362
A hirdetésfigyelőimben egyre gyakoribb, h viszik le az új építésűek árát. Budaörön az új építésű házaknál is elkezdtek akciózni és az "alkuképes" szót használni.
2345678 2019. 04. 11. 08:22
#39361
4 kerületben munkásszálló lesz az Árpád úti kórházból,1.5 milliárd állami támogatás is van hozzá.Többen elkezdték kitárazni befektetési lakásaikat, például a Károlyi  I.úton van aki féltucatot hirdet most a társasházban .Tiszaújvárosban pedig sokan azt képzelték,hogy a most érkező 3.000 fő vendégmunkás sokat lendít majd a bérleti piacon. De kiderült,hogy nem,mert a cég Mobil (konténerek) munkásszállón fogja őket elszállásolni.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek