Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Criscito 2019. 03. 19. 17:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#38360
Miert adta el? Jovore 20%kal tobbert megtehette volna. Mit kezd a 48 millioval most?
Cyberslider
Cyberslider 2019. 03. 19. 17:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#38359
Szép kis házat húzok fel ennyiért + telek, de az legalább kertes ház. Villa. Kastély.
highlife 2019. 03. 19. 17:18
Törölt hozzászólás
#38358
MrLajos 2019. 03. 19. 16:57
Törölt hozzászólás
#38357
tihamer
tihamer 2019. 03. 19. 16:33
Előzmény: #38346  sakal83
#38356
" de inkább nyomtatnak végtelenségik sok pénzt, mint Japán kollegáik évtizedek óta... már az MNB is a hiteleket relativizálja, mintegy eszközként tekint rá "
Ugyanerre a "Japán út"-ra gondoltam már én is régebben. Le is írtam a fórumba annak idején.
Nincs kizárva, hogy ezt az útat választották. 
elemerorsos 2019. 03. 19. 16:31
Előzmény: #38354  elemerorsos
#38355
Elképzelhetőnek tartom, hogy ha itt nem lesz kamatemelés elég hamarosan, márpedig nem lesz, akkor elkezd minden eszköz még durvábban, exponenciálisan emelkedni, és onnan tényleg nehéz lesz megfogni, pénzügyileg és társadalmilag is.
elemerorsos 2019. 03. 19. 16:27
Előzmény: #38346  sakal83
#38354
Teljesen egyetértek. Őrület ami van, és úgy látszik, most nem merik meghúzni a féket a kamatemeléssel mint 2005-2006 környékén a FED. Egyre biztosabb vagyok én is abban, hogy ez az új rendszer, itt nem lesz áresés semmiben, minthogy kamatemelés sem lesz, a béremelésekkel próbálják majd enyhíteni a feszültségeket, így el lehet lavírozni ebben még sokáig. Aztán ha kell megint lazítanak, jön a pénznyomtatás, esetleg az általános alapjövedelem.
tihamer
tihamer 2019. 03. 19. 16:26
Előzmény: #38346  sakal83
#38353
100 éve nem állt ilyen jól gazdaságilag az ország"  -ezt Patai Mihály nyilatkozta nem is olyan rég, aki finoman szólva sem jobboldali alkat.
Marad a figyelő üzemmód a partról nézve, meglátjuk.
elemerorsos 2019. 03. 19. 16:24
Előzmény: #38350  sakal83
#38352
Egy egyetemről kijövő fiatal 330 ezer nettót kap? Hát, az ismerősöm cégeinél biztosan nem, kb. 150-200-at max, pedig jó cégek és a kollégák jól érzik magukat. Esetleg az informatikai szektorban.
Gaguse
Gaguse 2019. 03. 19. 14:22
Előzmény: #38350  sakal83
#38351
ennyi. nekem szerencsém volt 2014 ben és 16 ban vettem ingatlant. nemrég még gondolkoztam rajta, de egyenlőre sztornó. 1 dolog biztos volt mindig és világ a világ. Semmi nem tart örökké :)
sakal83 2019. 03. 19. 14:05
Előzmény: #38347  Criscito
#38350
nem tudom hol járhatunk, de egy az egyetemről most kijövő fiatal bére kb 330 nettó max. Ebből az albi 180k, a kaja minimum 90k. Tehát marad 60k/hó. Na ő ki van offolva:), persze nem vicces. Ha nő a bére mondjuk 200k-t 3-4 év múlva, abból jó, ha megmarad havi 200k. Az is minimum 7-8 év, amíg önerőt gyűjtött egy lyukhoz. És nem egy átlagos fizetést írtam és egyetemistát. Tehát emberünk 32 éves:) sok sikert a sok gyerekhez:)A felivelő szakasz a pénznyomtatás miatt van. Tehát egyedül az tudja a hosszát, aki nyomtatja. Ebben ez a szép:) Tehát nem a pias szabályoz már
dexter5 2019. 03. 19. 14:02
Törölt hozzászólás
#38349
sakal83 2019. 03. 19. 13:59
Előzmény: #38346  sakal83
#38348
Nézd csak meg a BUX-ot:2009-ben 9400 pont 2015.ben 15000 pont 2019-ben 42000 pont.
Szerinted ez mi, ha nem pénznyomtatás. Tisztán látszik, hogy folyamatos és erősödött. A nagy ingatlancsoda is ez, 2015 után pont ez az arány van a bp-i panelnél. tehát egyértelműen ennyit romlott a pénzünk, amit ellensúlyoz egy kicsit a béremelés. Tehát szép lassan porlasztódik el a 2008-as válságnál egyszerre jelentkező kár, amit akkor nem engedtek, hogy realizálódjon azonnal. Ezért nem lett háború gyakolatilag...
Ezért írom, hogy lehet, hogy új szabályok vannak már, mi meg a régiek szerint gondolkodunk. Persze a tévedés jogát fenntartom:)
Criscito 2019. 03. 19. 13:56
Előzmény: #38343  sakal83
#38347
Ha most 10 évre kioffolták magukat sokan, akkor ez azt jelenti, hogy egy ~15 éves felfelé ívelő trend 5. évében járunk? Sosem volt ilyen hosszú a piac felfelé ívelő szakasza szerintem. Max a fele és akkor már boldogok az ingatlanosok. 
sakal83 2019. 03. 19. 13:43
Előzmény: #38345  masseduction
#38346
Milyen indok kellene? Rá kell nézni a nyugaton lévő rendszerre, és nálunk is hasonló lesz, ha nem történik semmi különös. Ez pl. Budapest, és már Győrben is tettenérhető, mert a GDP 200% illetve 130%-án állnak. Semmi oka nincs jelenleg, hogy ne ez legyen az irány. Eladási kényszert még egy válságban is csak nehezen tudok elképzelni még, ahhoz tömeges munkanélküliség kellene és/vagy nagyarányú változó hitelmennyiség és ehhez min 5-6%os kamatemelés, ami nem reális, mert senki nem emel. Ha lesz ekkora emelés, akkor meg beszakad a világgazdaság. Utána meg jön a kimentés, de inkább nyomtatnak végtelenségik sok pénzt, mint Japán kollegáik évtizedek óta... már az MNB is a hiteleket relativizálja, mintegy eszközként tekint rá, ami nem lényeges... mindenki tudja, hogy a jelenlegi, de lehet, hogy már a múltbeli szabályok szerint ez válsághoz vezet, de az is forgatókönyv, hogy ezek az új szabályok. Erre esetleg nem gondoltál? a 2008-as válsággal a régi kapitlaizmus megszűnt a régi szabályrendszerekkel. Akkor szűnt meg leginkább, amikor megtörténtet a mindenszintű kimentések, amelyek azért történtek, hogy ne legyen káosz. Ennek jogosságáról lehet erkölcsi vitákat nyitni, de nincs ráhatásunk, illetve az elméletet a gyakorlat felülírta volna, amikor nem tudtál volna  pénzt felvenni a számládról... és nem lett volna kaja sem... A Nagyok ezt találták ki egységesen, mindegyik jegybank közösen, egységesen. Lehet át kell értékelnünk a régi gondolatainkat a gazdaságról, mert újakat írtak...Nyuagton is magasak az ingatlanárak, mert már régóta volt alacsony kamatkörnyezet, és ott is nőttek, mert még lejebb mentek. Magyaroknál magas volt, és két szintet ugrott le, ami felemelte az árakat. Ezért érezzük duplaszopásnak, valaki meg irtózatos nyerőnek.
masseduction
masseduction 2019. 03. 19. 12:33
Előzmény: #38343  sakal83
#38345
Azért a te kommented is kicsit elrugaszkodott, mivel semmilyen épkézláb indok nem volt benne.
tihamer
tihamer 2019. 03. 19. 12:20
Előzmény: #38343  sakal83
#38344
Ha nem tudok több ingatlant vásárolni, -diszkont áron- akkor így jártam. Szvsz. lesz válság, nem is kicsi. Reál értéken kell, hogy essenek majd az ingatlan árak. Nem vagyunk még a "nyugati" szinten. A népesség csökkenést én is figyelem, de megváltozott a régebbi időkhöz képest az 1 háztartásra jutó lakók száma. Ma már rengeteg a szingli, akik saját lakást akarnak. Ők önállóak, függetlenek akarnak lenni. Nos, ez az új változás! Ezt a helyzetet figyelembe kell venni. A kisebb lakásokra, garzonokra lesz igazán kereslet, pláne ha 0 % lesz az illeték az első lakás vásárlóknak. El kell indítani a gyereket az életben, legyen önálló, független alapon.
sakal83 2019. 03. 19. 12:10
Előzmény: #38341  tihamer
#38343
Szerintem kicsit elszámolod magad, mert ha minden ok marad, vagy csak kis korrekciók lesznek (2-3%-os kamatemelés), és tényleg nyugathoz fogunk viszonyulni, akkor nem lesz többet akkora esés, hogy érdemes legyen beszállni, sőt béremelkedés sem jelenetős. Sehol nem volt nagy esés nyugaton soha, főleg fővárosban.Aki beszállt több lakással 2015 és előtte az qva jól járt. Nekik csak azt kell elszenvedni, hogy a bérleti díjak hozama nem lesz jelentős az árakhoz képest, mert egyértelműen a fizetéshez fognak viszonyulni. Aki nem vett lakást és nincs neki, az a következő 10 évben minumum kioffolta magát átlagkereset mellett sajnos budapestről.Országos viszonylatban a neépességfogyás dob majd egy pofont az ingatlanoknak, nyugaton is. Sokan nem fognak tudni mit kezdeni vénségükre a a több lakással, mert nem lesz ki kivegye. Ez hosszútávon a legnagyobb kockázat, persze ez Bp-et fogja utoljára érinteni.
tihamer
tihamer 2019. 03. 19. 12:05
Előzmény: #38340  masseduction
#38342
Én is már csak figyelek a partvonalról.
tihamer
tihamer 2019. 03. 19. 12:03
Előzmény: #38339  tihamer
#38341
Tipikus tartási időszak -bérleti díjakat emelve.
Vásárlási időszak 4-6, talán 8 év múlva.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek