Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
buyandhold 2019. 03. 16. 06:56
Előzmény: #38157  berlini
#38160
Mi annyira hihetetlen, hogy mesenek gondolod? Hogy vettem lakast? 
Nem emlekszem, hogy kerdeztem volna hogy mi a teendom. A videki lakasok kapcsan irtam, hogy sokan tevedesben vannak, csak Pestig latnak. 
mrider 2019. 03. 16. 02:31
Előzmény: #38111  buyandhold
#38159
Kecskemét?
Bár már ott is el vannak szállva az árak.
Több lakópark új ütemeiben már 540-570e/m2 áron mennek a lakások, míg ugyanaz 2 éve még 360-380 körül volt.
Ha azt nézem, hogy a Merci bővít, még mindig van tér felfelé, mert ez még több céget hozhat a városba, még több embernek kell valahol laknia.
sakal83 2019. 03. 15. 22:09
Előzmény: #38155  hwolf
#38158
Jo meglatas.
berlini
berlini 2019. 03. 15. 21:25
Előzmény: #38146  buyandhold
#38157
Jótékonyság?
De most komolyan!
Azt várod, hogy a vidéki lakásárak 50%-kal felmennek és a pestiek meg már most túlárazottak.
Ezek után tényleg kérdezed, hogy mi a teendő?
Eladod a pesti lakásokat, veszel helyettük dupla annyi vidékit, (ajánlom a salgótarjániakat, azok tényleg siralmasan olcsók) és megsprórolod a rendszeres utálatos pesti pénzbeszedéses utakat.
Vagy lehet, hogy az egész egy abszurd mese?
Álmodozás egy salgótarjáni bérlakás számitógépe előtt?
masseduction
masseduction 2019. 03. 15. 21:18
Előzmény: #38155  hwolf
#38156
Nyugi, be fognak fürdetni téged is a hitellel, ne gondold Te se, hogy okosabb vagy mint a mélyen tisztelt Bank. Én továbbra is azt vallom, az a biztos, ami ki van fizetve. Olyan sose volt és sose lesz, hogy valaki jól jöjjön ki a hitelből a bank javára. Lesz itt valami, csak el sem tudom képzelni, hogy mi. 
hwolf 2019. 03. 15. 20:52
Előzmény: #38150  masseduction
#38155
Speciel épp sikerült hitelre ezt, de ez irreleváns, megvan rá a forró tőke (ami likvid helyen még plusz kamatot is termel, jócskán lecsökkentve így a THM-et). Azért részesítem jelenleg előnyben a hitelt, mert évek óta (és még várhatóan évekig) röhejesen eltorzítják az inflációs adatokat (és ezáltal az alapkamatot), és most még a hitel leinflálásán is lehet pénzt keresni. Ha a kormány bevallaná a tényleges inflációt, el lehetne gondolkodni a végtörlesztéseken vagy akár ingatlanportfolió leépítésén, de addig nem érdemes szerintem. Pénzből most rengeteg van, és ennek jó része még most is keresi a helyét, hol tud reál eszközöket vásárolni, hogy megússza az inflációt. Aki nyitott szemmel jár, látja hogy a középosztály átlag inflációja 7-12% között van (lakhatás nélkül). Évente... Amíg ez nem változik, duplán is érdemes tovább gyűjteni a lakásokat, hitelre meg főleg. És igen, Pitcairn-nak igaza van, ez óriási gondokat fog még okozni. De abban meg Ncseed-nek van igaza, hogy ez ellen úgyse tehetünk mi kisemberek, akkor legalább álljunk a férfi nemiszerv kellemesebbik végére... ne pedig az infláció elszenvedői közé.
hwolf 2019. 03. 15. 20:36
Előzmény: #38152  buyandhold
#38154
Szerintem nem érdemes azt számolgatni, hogy mennyi volt a bekerülési áradra vetített bevétel. Csakis az számít, hogy a tőkére vetítve mennyit hozott. Egyszer azt olvastam, hogy a sikeres befektetés titka az, hogy (1) Nézd meg, hogy az elérhető legjobb hely(ek)en van-e a pénzed. (2) Ha nem, keresd meg az aktuálisan legjobb elérhető helyet. (3) Ismételd az első lépéstől. Annyit tennék csak hozzá, hogy nyilván a legjobb hely(ek) az életkorod, céljaid összehangolása a hozam-kockázat-likviditás háromszöggel. Ehhez persze folyamatosan tájékozódni, tanulni kell. És persze amikor lépni kell, akkor lépd meg :) Ha egy másik ingatlan a legjobb lépés, akkor azt. Ha másfajta befektetés, akkor azt... De nem okoskodok tovább, mert nem ismerem a Te helyezeted. Általánosságban írtam.
hwolf 2019. 03. 15. 20:33
Előzmény: #38152  buyandhold
#38153
Azért nem javaslom a pesti eladást és vidéki vásárlást, mert nem írtam hogy egyetértenék Veled. Csak továbbfűztem a gondolatodat.Meg nem is ismerem eléggé a megyeszékhelyek lehetőségeit, piacát. Csak azt mondom, hogy a 4%-os megtérülés már nem elég jó, tényleg csak ha jelentős tőkenövekedésre számítasz.
3% plusz hozam pedig nagyon jelentős, hosszú távon óriási különbséget okoz!
buyandhold 2019. 03. 15. 20:09
Előzmény: #38148  hwolf
#38152
Az a helyzet, hogy 3% plusz hozamert nem fogok adni venni 1 lakast. A bekerulesi arral szamolva amugy 16%on vagyok, nekem az boven jo. Orulok neki, hogy nem kell csinalni vele semmit, csak hozza a penzt.
Amugy meg ennyi erovel akkor az osszes pesti lakas tulajdonosnak javasolhatnad, hogy adja el es vegyen videken....
buyandhold 2019. 03. 15. 20:03
Előzmény: #38148  hwolf
#38151
Van egy trukk az egeszben. Ha most megnezem abban a varosban, akkor jelenleg tularazott lakasok vannak, amiket kicsi hozamra lehet kiadni, nem is vennem meg egyiket sem. De a videki piac nem olyan gyors, mint a pesti. Ha felkerul 1 jo aron, es aznap felhivom, foglalozom, akkor meg tudom venni, mert nem ugranak ra aznap 30an mint Pesten. Igy vettem iden lakast, tavaly is, es tavaly egy komplett hazat a belvarosban 9 helyrajzi szamon(lakasok, uzletek), pedig nem is akartam venni, de szembe jott a lehetoseg. Jelenleg ott sincs jo vetel. Tehat hiaba adom el a pesti lakast, nem tudnek rajta jo videkit venni. Azaz: abbol hogy vettem 1 db jo lakast jo aron, nem azt jelenti, hogy akarhanyat tudnek venni, sot jelenleg egyet sem. Minden nap figyelem az uj hirdeteseket....
masseduction
masseduction 2019. 03. 15. 19:17
Előzmény: #38148  hwolf
#38150
Ezt mind készpénzért teszitek?
hwolf 2019. 03. 15. 18:59
Előzmény: #38148  hwolf
#38149
Mármint ha területi diverzifikáció miatt tartottad eddig.
hwolf 2019. 03. 15. 18:58
Előzmény: #38146  buyandhold
#38148
Ezt én sem értem, ha ilyen alacsony a hozamod rajta, add el és vegyél belőle vidékit. Még autóznod sem kell állandóan...
Ha meg diverzifikáció miatt tartod, akkor is add el és vegyél jobb megtérülésűt Pesten. Friss tapasztalat: egy hete kiadott lakás bruttó 6.92%. Üresen állás: 1 nap. 8-an jelentkeztek rá, lehetett még így is válogatni, nem kellett az elsőnek rögtön kiadni.
masseduction
masseduction 2019. 03. 15. 17:55
Előzmény: #38146  buyandhold
#38147
Veszel érte vidéki lakást :D szerintem önmagad mondtad el a választ (szakadok).
buyandhold 2019. 03. 15. 17:54
Előzmény: #38128  masseduction
#38146
Nem ismered a videki embereket. Az elozo valsagban sem ment a kutya se Pestre. Igazi videki ember ruhelli Pestet. En is, pedig 20 evig Pesten eltem. 1 oranal nem tudok ott maradni, csak amig beszedem a berleti dijat. Elnezest a pestiektol. Kiaszamoltam, a pesti lakasom 4%ot hoz, adozas elott, amortizacioval nem szamolva. A videki 10%et. Ja, es a videkinel meg 50% aremelkedest varok. A pestit erosen tularazottnak tartom. Akar eli is adnam, de mit csinaljak a penzzel?
masseduction
masseduction 2019. 03. 15. 14:24
Előzmény: #38144  pitcairn2
#38145
Olvastam egy papert róla, hogy az USA-ban szignifikánsan többet fogyasztanak, ha drágábbnak érzik saját ingatlanukat annak ellenére, hogy a bérük kevésbé nőtt (vagy nem nőtt).
pitcairn2 2019. 03. 15. 14:17
Előzmény: #38141  masseduction
#38144
abszolút nem mivel az un. "welath effect-et" kergetik
https://www.investopedia.com/terms/w/wealtheffect.asp
így az ingatlan tulajdonosok gazdagabbnak érzik magukat és többet fogyasztanak + fedezetként is lehet használni a felinflált ingatlanokat további hitelmultiplikáláshoz
a sztori persze éktelen nagy pofára esés felé vezet, de sokáig el lehet húzni... 
masseduction
masseduction 2019. 03. 15. 13:56
Előzmény: #38142  kbb
#38143
Mondjuk groteszt, hogy alig ezer eurós átlagárért fröcsögnek, itt meg 400-450 eurós átlagárak vannak negyed annyi fizetés mellett.
kbb 2019. 03. 15. 13:52
Előzmény: #38115  egynapod
#38142
"gondolom ugyanaz van ott is, mint budapesten: a befektetési célú vásárlás miatt elszálltak az árak, így aki venni nem tud bérel. ezért szállnak el az albérletárak is"
Feltehetően igen, a használt lakásokba befektetés adóztatása (pl. az MNB anyagában javasolt magasabb illetékkel) csökkentheti a vételárakat, de akár a bérleti díjakat is, csakhogy Amszterdamban az ÚJ lakásoknál korlátoznák... ha emiatt kevesebb új lakás épül, akkor ugyanannyi bérlőjelölt kevesebb lakásért kell, hogy versenyezzen, ami egyértelműen nem csökkenti, hanem növeli a bérleti díjakat.
masseduction
masseduction 2019. 03. 15. 13:45
#38141
Érdekes ellentmondás az, hogy amíg a fogyasztást akarják "pörgetni", csak az eszközárakban csináltak óriási lufit.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók