Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
2345678 2019. 03. 09. 21:32
Előzmény: #37587  kbb
#37600
Amit nap mint nap látok az infláció eredményeként az a bérinfláció kikényszerítése  a munkáltatótól.Futótűzként terjed. 
egynapod 2019. 03. 09. 21:30
Előzmény: #37594  Nudli
#37599
"Fidesz egyik erénye magas százalékban kiveszi az eus pénzlehetőséget.. (gyurcsóti gy2g ,) ha már jelvények)..idejében 30%sem volt ennek a kihasználása cserébe ment a hitelfelvétel."
nos, ez valóban nem rossz teljesítmény. kár, hogy a ner lényege a rendszerszintű lopás így többszörösen túlárazott projektekre költik el. a száz százalék azért így jóval kevesebb.:)
kbb 2019. 03. 09. 21:20
#37598
Szerdai cikk, de nem emlékszem, hogy lett volna:
https://www.napi.hu/ingatlan/marad-az-aremelkedes-a-hasznalt-lakas-piacon.680004.html
"Február volt a 8. egymást követő hónap, amikor Budapesten kevesebb használt lakás került a piacra, mint amennyi elkelt. A bérleti díjak nem tartják a lépést a lakásárak emelkedésével így az ingatlan bérbeadással elérhető hozam négy hónapja folyamatosan csökken."
kbb 2019. 03. 09. 21:03
Előzmény: #37587  kbb
#37597
Amit kihagytam... a budapesti lakáspiac megrogyására 2 forgatókönyvet tudok elképzelni, de egyiket sem tartom valószínűnek:
1.) MNB-s versenyképességi anyagban szerepel a nem első lakások illetékének emelése. Ha ezt kétszámjegyű kulccsal bevezetnék, a befektetők nagy része valószínűleg eltűnne, de a bejelentés és a hatályba lépés között még a hezitálók pánikszerűen vásárolnának... ideális pont a kitárazásra. :)
2.) Német recesszió komolyabb begyűrűzése, megugró munkanélküliséggel. Ekkor nemcsak a vevők tűnnének el a piacról, hanem Mari néni itt rájönne, hogy a lakás nem olyan passzív befektetés, mint 2018-ban gondolta... elhúzódó recessziónál egy ponton megunja, hogy az állását vesztett bérlőtől nemhogy lakbért nem kap, de még a rezsit is fizetheti helyette, hogy ne kössék ki a közműveket, és elkezdi árulni a lakást akár nyomott áron, hogy szívjon inkább más vele. Ha a birkacsorda szembesül a csökkenő lakásárakkal, akár még ördögi kör is kialakulhat. Én ezt nem tartom valószínűnek, mert ha sok lesz az elbocsátás, ócsítani fogják a HUF-ot.
egynapod 2019. 03. 09. 21:03
Előzmény: #37594  Nudli
#37596
"sajnos eus pénzek nagy része pántlikázott.. meg van határozva mire költhető.. pl új szökőkút egy városba..vagy térkövezés..miközben ezer másra jobb lenne költeni..de ettől még ezt ki kell használni.."
a gyökerénél ragadtad meg a problémát: kis túlzással az eus pénzből épített szökőkút miatt fejlődünk:)
egynapod 2019. 03. 09. 20:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#37595
eldőlt, te nem tudod értelmezni a leírt szöveget. 
kutya nem beszélt itt jogokról, hanem a stílusról. ami nincs:)
Nudli
Nudli 2019. 03. 09. 20:53
Előzmény: #37522  buyandhold
#37594

sajnos eus pénzek nagy része pántlikázott.. meg van határozva mire költhető.. pl új szökőkút egy városba..vagy térkövezés..miközben ezer másra jobb lenne költeni..de ettől még ezt ki kell használni..
Fidesz egyik erénye magas százalékban kiveszi az eus pénzlehetőséget.. (gyurcsóti gy2g ,) ha már jelvények)..idejében 30%sem volt ennek a kihasználása cserébe ment a hitelfelvétel.
Igen sokat segitenek az eus pénzek de ennek hatása fenntarthatóvá teszi a növekedést..már csak a folyamatos béremelkedés a kkv-k és különböző ágazatok emelkedése okán. Folyamatos a multik bevonása is. Az olcsó hitelek is lehetőséget adnak a kkv-knek a technológiai fejlesztésekre szerkezetátalakitásokra.
Törölt felhasználó 2019. 03. 09. 20:50
Előzmény: #37590  Nudli
#37593
propagandat a mindenkori kormany feladata tolni, de ez teged ne tevesszen meg.
egynapod 2019. 03. 09. 20:47
Előzmény: #37587  kbb
#37592
"Én a hosszú távú HUF befektetéseimhez nem nyúltam, de a havi új megtakarításokat rögtön teszem át EUR-ba."
ha pedig biztosra akarsz menni kiviszed osztrákiába:)
kbb 2019. 03. 09. 20:47
Előzmény: #37583  Törölt felhasználó
#37591
Új projekteknél egyértelműen az OC honlapja a legjobb forrás, idővel szinte minden beruházónál elérik, hogy bekerüljenek a portfólióba, beleértve a DH projektjeit is. :)
Utóbbi években sehonnan... 2016-ban láttam potenciált az új lakásokban, főleg Angyalföld tűnt relatíve alulárazottnak, a kerületből többekkel leültem tárgyalni, köztük velük is (végül nem náluk vettünk).
Nudli
Nudli 2019. 03. 09. 20:45
Előzmény: #37522  buyandhold
#37590
ne ugorj be a propagandának..azért mennek el a fiatalok mert megtehetik.. mert fiatalok és ki akarják próbálni magukat, ha nem fiatalon teszed akkor mikor?  Én is mentem volna anno Nigériába is dolgozni  vagy Algériába..
ncseed 2019. 03. 09. 20:42
Törölt hozzászólás
#37589
ncseed 2019. 03. 09. 20:41
Törölt hozzászólás
#37588
kbb 2019. 03. 09. 20:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#37587
1.) Józanul gondolkodva szerintem közel nulla család fogja felvenni a 10M-t támogatásként városi lakásra, alapvetően a klasszikus lakáshiteleknek lesz egy olcsóbb alternatívája. Van egy konzervatív-vallásos réteg, aki bevállal +3 gyereket, de ők tipikusan családi házban gondolkodnak, és azt is inkább építtetik, mint veszik.
2.) A pszichológiai hatás viszont egyelőre brutális, a novemberben eladott panelünket most közel 15%-kal többért is elvinnék, a lakótelepen a bejelentés után szinte napok alatt eltűntek a januárban még nem túlárazottnak számító lakások...
3.) Mit várok? Hetente lehet olvasni leépítésekről, most már az autóiparban is, ami fél éve elképzelhetetlen volt... és jóval több van, ami nem kerül ki a sajtóba. Az exportáló cégeknél dolgozók kezdik a saját bőrükön érezni a német recessziót. Emiatt én HUF leértékelést várok, ennek mértékétől függ, hogy meddig tart ki még a bull lakáspiac. A magyar lakásárak EUR-ban simán csökkenhetnek nominálisan akár rövid távon is. Én a hosszú távú HUF befektetéseimhez nem nyúltam, de a havi új megtakarításokat rögtön teszem át EUR-ba.
egynapod 2019. 03. 09. 20:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#37586
te most vagy nem tudsz olvasni, vagy szándékosan érted félre a másikat, hogy írhass valamit. szót sem szóltam állami bérlakás építésről, csak piaciról. egyébként nem ártana nektek valós konkurencia, mert ez a "kibaszom a bérlőt, mint macskás szarni, meg nem baj, ha drága a lakás legalább jön a proli hozzám lakást bérelni" primitív komcsi főbérlő tempó már nagyon unalmas:)
pitcairn2 2019. 03. 09. 20:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#37585
"muszályból"????
tán elfogytak az un. "befektetők"?
ncseed 2019. 03. 09. 20:14
Törölt hozzászólás
#37584
Törölt felhasználó 2019. 03. 09. 20:07
Előzmény: #37574  kbb
#37583
En azt kerdeznem toled, hogy az ujepitesu projektek (kb[b:)]) hany szazaleka talalhato meg a ingatlan.com-on es milyen forrasaid vannak amikbol a projektekrol hirt szerzel.
pitcairn2 2019. 03. 09. 20:05
Előzmény: #37580  egynapod
#37582
efféle "tolások" helyett inkább a kiváltó okokra kéne koncentrálni...
egynapod 2019. 03. 09. 19:46
Előzmény: #37579  pitcairn2
#37581
lesz is egy eladó nemsokára:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek