Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gyula1971
gyula1971 2019. 03. 07. 13:36
#37340
Azért még nem mindenhol volt áremelkedés. Van hely,ahol ezek után lesz.
Kivételesen jó helyzetben vannak azok, akik a nagyvárosokban vagy az agglomeráció területén rendelkeznek családi házzal, mivel ezeken a területeken az elmúlt 5 év során másfél, de akár kétszeresére is nőhettek az árak. Eközben az értékesítési idő átlagosan két hónappal csökkent. A CSOK hitel használt ingatlanra történő kiterjesztése, valamint a beígért falusi CSOK további lökést adhat az áraknak.
https://bankmonitor.hu/cikk/duplazodtak-a-csaladi-hazak-arai-megis-gyorsabban-elkelnek/?utm_source=Facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=lakashitel&utm_content=Duplazodtak-a-csaladi-hazak-arai-megis-gyorsabban-elkelnek&SOURCE=FB_CONTENT_PPC&fbclid=IwAR3L7WjRGVmMkRNUZjtnhMh7fNUNcU186MgBJM58_RZXlj91lt_zNlL0Npo
masseduction
masseduction 2019. 03. 07. 12:47
Előzmény: #37338  masseduction
#37339
off:
Milyen jó lenne, ha még nekem fizetne egy hajléktalan, hogy elszedjem tőle a fél napon át összegyűjtött alamizsnáját:
A francia GMD-csoport 14,5 milliárd forintos beruházással járműipari alkatrészgyártó üzemet hoz létre Dorogon, amelyhez a magyar kormány 2,9 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást nyújtott.
masseduction
masseduction 2019. 03. 07. 12:44
Előzmény: #37335  Nudli
#37338
Korábban is említettem, hogy 2011 magasságában sem volt rossz befektetés egy lakás. Adott volt egy lakás, amelynek a bekerülési értéke volt 11,9M forint, és 80 ezer forintért volt az egész lakás kiadva, úgy hogy a lakás csak ímmel-ámmal volt felújítva, és nem is volt annyira jó környéken. Tekintsük úgy, hogy nem változnak se a lakás, se a kiadásból befolyó összeg, tehát ebből kifolyólag évesen 960e forint bevételünk van, ami 8,06%-os hozam, így ha eltekintünk az amortizációból adódó költségeinktől, alig 12 év alatt megtérül az ára. Csak akkor nem tudtak felvenni hitelt, mivel nagyon magas volt a THM, valamint senki se szajkózta éjjel nappal, hogy megéri lakást venni MOST és nem máskor. Természetesen az is benne volt a történetbe, hogy féltek a további csökkenéstől és ezért nem fektették be a pénzüket. De én úgy gondolom, hogy elsősorban azért nem tették, mert nem tudtak hitelt felvenni. A lakáspiac mindig működött, voltak és lesznek is adásvételek, csak nem mindegy, hogy a rivaldafényben van-e vagy csak elvan a maga kis magánéletében. Kár, hogy nincs olyan statisztika, amely megmutatja, hogy a kiadásra szánt lakások vásárlásának mekkora hányadát finanszírozták hitelből a kedves vásárlók.
gyula1971
gyula1971 2019. 03. 07. 12:14
#37337
gyula1971
gyula1971 2019. 03. 07. 12:13
Előzmény: #37315  egynapod
#37336
Ez igen, 22 m2- 17M minden bútorral, tokkal-vonóval. 100K kiadva.
Nekem kisebb értéküek vannak, 6.5 millió ft vidéki ház,de 50-ért kiadva.
Nudli
Nudli 2019. 03. 07. 12:13
Előzmény: #37334  pitcairn2
#37335

mindig az a lényeg egy áremelkedésnek mi a motorja, amikor már csak a hiszti hajtja az már lefelé fog tendálni.
nézzünk pár tényt.
Olcsó lakásárak, alacsony betéti- s hitelkamat, a külföldiek vásárlása, a kormányzati támogatások adták az árnövekedést.
Egy lakás ára két részből áll egyrészt az építési költség a másik a telekhányad, ha a jó lokációval rendelkező rossz minőségű házak normál piaci áron lennének akkor megjelennének a teljes bontások amin új házak épülnének.
Egy 100éves épület rossz beosztású lakása nem érhet annyit (nm ár) mint az azonos lokációjú új építésű lakás.
Normál piaci körülmények között az új épításű lakások négyzetméterárán nincs 50-100% haszon.
Ha simán az ingatlanbefektetést nézzük akkor a 10éves megtérülés az jónak számít a 15év az már a határeset a 20-25évnél erős eladás. most bőven 20év felettiek a megtérülések.
  
pitcairn2 2019. 03. 07. 11:43
Előzmény: #37331  panczgab
#37334
buborék esetén az kb. semmit sem jelent, ha fordul a szélirány egyik napról a másikra összeomolhat a kereslet...
pitcairn2 2019. 03. 07. 11:42
Előzmény: #37332  masseduction
#37333
és azt is csak Budapesten, mivel az "átlag lakás" ára ott is 28 millió alatt maradt 2018-ban
http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/lakaspiacar/lakaspiacar183.pdf
masseduction
masseduction 2019. 03. 07. 11:32
Előzmény: #37331  panczgab
#37332
Érdekes, de szerintem mindig a környék és a fizetendő végösszeg határozza meg, hogy elmegy-e hamar vagy sem. Rengeteg lakás van, egészségesebb méretben ott, emeleten, erkéllyel stb. Viszont ezek hirdetési ára 50 milliónál kezdődik. Viszont akinek van 25-6 milliója és ott akar vásárolni, az beéri egy 30 négyzetméteres garzonnal is. Tehát így ezzel azt akartam mondani, hogy jellemzően ez a 25-30 milliós tartomány az, amit hitellel vagy anélkül átlagosan ki tudnak tojni az emberek magukból, és ez alapján választanak. Legyen szó akár bel-budai lyukról vagy külvárosi nagyobb emeleti panelról. A többi csak preferenciák kérdése.
panczgab 2019. 03. 07. 00:02
Előzmény: #37319  masseduction
#37331
Elég jól ismerem a környéket. A jó lakásokat azért nagyon gyorsan elviszik. Másfél hete került fel egy nagyon jó állapotú garzon elég vacak állapotú házban a Gellérthegy utcában (a Naphegy-Gellérthegy közötti belső kertre néző). Egy nap alatt vitték el 860-as m2 áron. Én is lecsaptam volna rá, de a vasárnap felkerült hirdetés már hétfőn nem volt aktuális (felhívtam a tulajt). Az infók alapján szerintem simán elment volna 950-ért, talán még többért. 
robert2000 2019. 03. 06. 22:41
#37330
Annyira nincsennek tisztában az emberek a piaccal hírekkel infókkal hogy a hiteles ismerősöknek én szólok ha bármi új infó van. Teljes sötétség. De a vállalkozóknál is. Simán vesznek 1 részvényt 10misi értékben mert a kispista azt monda hogy nyert vele.
Persze van aki beletalál mint a 4ig ben. 
Vidéken még azt hiszik hogy ez az emelkedés 10évig is kitart. Remélem igazuk van. 
Én 5évet mondtam 2017ben
robert2000 2019. 03. 06. 22:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#37329
Elolvastam. Az még megy, meg a képeket is megnézem. Hogy milyen szép szinesek. OC belső ismeröstől vettem az utolsó kecót. A piacra se került ki. A Ballát ne mutasd be. Azóta is rajtuk nevetek. A hiteleket egy volt bankgóré intézi. 
Mindent elolvasok ami a befektetéseim változását befolyásolhatja. Nem bízom a véletlenre mint a devizát. Ha kell mindent a piacra dobok.
masseduction
masseduction 2019. 03. 06. 22:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#37328
Ez van, nincs szólásszabadság.
MrLajos 2019. 03. 06. 22:27
Törölt hozzászólás
#37327
ncseed 2019. 03. 06. 22:21
Törölt hozzászólás
#37326
Adamsky1976
Adamsky1976 2019. 03. 06. 22:19
#37325
Ma történt. XVIII kerületben csendes kertvárosi részen új építésű ikerházat kínálnak. 140 nm belső két szintes 4 szoba + nappali. 59M de most még 54, lehet burkolást stb választani. Piros téglás, még a födém sincs rajta. Gondoltam elszaladok, megnézem. Rendezett utca, Pirinyó telek, gugli térképen még a régi ház áll rajta az még élhető is lehetett valamikor, de hát ez van, alkalmazkodni kell. Járom körbe, egyik szomszéd kis udvarba bekukkantok, 4 db kibelezett autó, és egy hölgyike pakolászik. A ház vakolata embermagasságig hiányzik, ablakokat ki be csapdossa a szél. Valami nem oké, gondolom. Másik oldali szomszéd idősebb néni éppen az udvaron, odalépek. Mondom neki mi járatban és kérdeznék valamit. A szomszédok azok akikre gondolok? A néni szeme rebben egyet és mondja igen. Tudja- mondja nekem- borzasztóan rendetlenek, meg hát állatokat tartanak csirkét meg LOVAT (!!!). Fel se hívtam a kivitelezőt :(
ncseed 2019. 03. 06. 22:18
Törölt hozzászólás
#37324
robert2000 2019. 03. 06. 22:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#37323
A DH nem fogja az mondani hogy zuhannak az árak senki se vegyen kecót mert holnap bezárja a fele irodáit. 
 Persze hogy valami poitivat mond. 
Ha nem az áremelkedésröl akkor a kereset növekedés a használt piacon. Több regisztrált felhasználó. Több hiteles. Mindig ezt nyomja. Belvárosban meg elvándorlás megy a külső kerületekbe pest megyébe.
Amugy a vidékben látok nagy potenciált. De ott is keresni kell. Ezért van több részen kecóm. Kötvény részvény. Most aranyban gondolkodok. Ahhogy az öreg Klapka is megmondta. Valamelyik mindig emelkedik. Ez után a kötvény fog majd az arany.
MrLajos 2019. 03. 06. 22:10
Törölt hozzászólás
#37322
masseduction
masseduction 2019. 03. 06. 22:08
Előzmény: törölt hozzászólás
#37321
Nem értem miért vagy annyira elfogult ezekkel az ingatlanos jelentésekkel, mikor ezeket könnyű szerrel lehet manipulálni sőt érdekükben is áll. Inkább azt lenne érdemes vizsgálni, hogy hogyan alakulnak a tőzsdei mozgások a főbb piacokon, valamint más országokban hogyan állnak ezek a mutatók amelyeket itt melleket verve hangoztatnak éjjelt nappallá téve. Mivel nyitott gazdaság a magyar, és erősen függ a nagy gazdaságoktól, ezért abban kellene keresni az elemzés alapját és nem a "dunahouse" jelentéseiben, ami konkrétan egy megszaladt ingatlanos cég, viszont úgy globálisan porszem a tengerben.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek