Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2019. 03. 04. 09:07
Előzmény: #37133  Törölt felhasználó
#37140
"kedves londoni hozzátartozom" 3 hónap hányattatás után eljutott egy olyan albérletbe ahol havi 650 GBP-ért (ez vmi 237000 HUF) egy kétszintes, kitűnő állapotban lévő kertes házat oszt meg egy svéddel...
tömegközlekedéssel 40 percen belül bent van a City-ben (20 perc vonat + 15 perc séta...)
panczgab 2019. 03. 04. 09:05
Előzmény: #37134  Törölt felhasználó
#37139
Pontosan így van. A jó (=reális, vagyis gyorsan kiadható áron) hirdetett lakásokat max. egy héten belül elviszik. Amit nem visznek el ennyi idő alatt a hirdetett áron, az nem ér annyit. Kb. mint az eladó lakásoknál, azzal a különbséggel, hogy utóbbiak esetében nyilván nem 1 hét, hanem 1 hónap (mondjuk) a reális hirdetési idő. Amit az első nap megnéznek féltucatnyian, és harmaduk azonnal, helyben foglalózná, az a piaci ár alatt van hirdetve. Amikor én bérlőt keresek, azzal kezdem, hogy az ingatlan.com-on csinálok egy keresést a környéken a hasonló kiadásra hirdetett lakásokról. Nézem a hirdetéseket pár hétig, aztán elkezdem a legolcsóbbtól hívogatni őket. Az első féltucat hirdetés kamu (ingatlanirodák teszik fel azért, hogy aztán más, "hasonló, csak kicsit drágább", vagyis sokkal szarabb, és kicsit drágább lakásokat kínáljanak). Nagyon hasznos infót adnak azok a tulajdonosi hirdetések, amelyek még kint vannak, de a lakást már kiadták - ezek valóban mutatják, hogy mennyiért ment el egy valóban létező lakás (sajnos kevés ilyen van, a tulajdonosok nem szokták kint hagyni a kiadott lakás hirdetését, mert plusz pénz, és nem akarják az érdeklődők, köztük a rengeteg pofátlan tahó ingatlanos telefonját fogadni). Kb. a harmadik valós hirdetés után határozom meg az én kínálati áramat. Mindig alacsonyabbra teszem, mint a már legalább két hete hirdetett hasonló, nem problémás lakás bérleti díja (észnél kell lenni, mert van, amikor problémás a lakás, attól olcsó). 
because 2019. 03. 04. 09:03
Előzmény: #37131  panczgab
#37138
Ha pedig nem akarja eladni, akkor mindegy is, hogy most mennyit ér a lakása, csak az a lényeg, hogy mennyi a hozama.
sakal83 2019. 03. 04. 09:02
Előzmény: #37134  Törölt felhasználó
#37137
Miert ne lennek elkeseredve? Nem hasznos ez csak par embernek. Es igen a kiadokat hibaztatom mert ok a piac. Nem valami megfoghatatlan dolog a piac. En es te es a tobbiek. Ha visszaolvasol en azert kerestem vele realizalva is de attol meg qva karosnak tartom es elszomorit. Egy kicsit sem vagyok elegedett mert a penzem jelentos resue ingatlanban van. Jobban orulnek ha olcsobb lenne igy tobb penzem lenne es tobbet kolthetnek... na ezert karos mert sok penzt kotnek le az emberek ami nem fogja porgetni a gazdasagot csak a vetel eveben. Utanna meg stagnalas. Eletszinvonal ettol nem no. Meg arra is sajnalod a penzt hogy felujitsad... ez minden csak nem haladas. En a haladasban hiszek nem a penzben. A penz csak eszkoz...
because 2019. 03. 04. 09:02
Előzmény: #37131  panczgab
#37136
Az államkötvény már 4,5 %-ot hoz most. A lakáskiadásból egyszerre fognak kimenekülni a "befektetők", emiatt  nagy valószínűséggel csökkenni fognak a lakásárak is. Csak addig van nyugodtan az ingatlan-tulajdonos, mert most nem érzékeli az ingatlanárak mozgását, de ha gyorsan el akarja adni, az nem fog menni. Az ingatlan nem likvid, ezt nem értik sokan. Ezért sem lehet összehasonlítani más befektetéssel.
sakal83 2019. 03. 04. 08:56
Előzmény: #37133  Törölt felhasználó
#37135
Kicsit el vagy tajolva. Nemetorszagban sem sokkal dragabb az alberlet nominalisan spanyoloknal sem hollandiaban sem. Ne varj tul sokat az albiaremelkedes teren. Ismeros nemet nagyvarosban 150nmes sorhazat berel rezsivel 350kert. Eddig 60nmesbe lakott rezsivel 650euroert. Spanyolban ismeros 110nmes lakast berelt rezsivel 700euroert. Masik ismeros nemetben 55nmest rezsivel 620ert. Becsben ismerosek ketten ketszobast rezsivel 750euroert. Lehet almodozni de nem erdemes. Az meg total visszataszito hogy 10millaert vett panelek tulajai sirnak 5;5 eves megterulessel... inkabb orulni kellene hogy nincs ingatlanado... ezt az adomentes arnovekedest sehol nem lehetett megcsinalni... 
Törölt felhasználó 2019. 03. 04. 08:55
Előzmény: #37128  sakal83
#37134
Nem egy szinten van vele, egy lakás sokkal többet ér, mint egy autó. Elkeseredettséget érzek a megnyilvánulásaidból, de ne a lakáskiadókat okold ezért a helyzetért! A piac szabja meg az árakat. Ha nem vennék ki ennyiért, nem is tudnák kiadni ennyiért.
És a meghirdetett kiadó lakások a legdrágábbak közé tartoznak, a valóságban a legtöbb azoknál az áraknál olcsóbban van kiadva, azért is láthatsz akkora árakat, mert azokat annyiért már nem tudják kiadni.
Törölt felhasználó 2019. 03. 04. 08:47
Előzmény: #37129  sakal83
#37133
Ezért mondtam, hogy a fizu kevés.
robert2000 2019. 03. 04. 08:43
#37132
Nekem van még egy békésmegyei 45nm panelom egy kis városban is. 200e foglalóval hoztam el a többi hitel 6misi volt. 30évre 31000ft. 
Viszont csak 35000ftért lehet kiadni. Ott enyiért megy. Talán jövöre 40ért kimegy. Ott is minden hónapban megtalál egy válófélben lévő apuka.
Viszont a válság előtt ezek 10-11misiért árulták. 
Alig emelkedett az ár.
Viszont volt olcsóbb is 4misi is hasonlo.
Mivel itt sok cég van a környező falvakbol, tanyákbol ide járnak melózni. Vagyis van benne potenciál. Nagyvárosok összekötő Főút mentén van. 
1 garázs viszont 1.5misi. Havi 12000ftért megy ki. 
Itt hosszabb távon nagyobb a potenciál %-osan.
A régi kocka házak 7 misiért mennek 80nm.
Azért pestel nem lehet összehasonlítani. 
De van ilyen is
panczgab 2019. 03. 04. 08:17
Előzmény: #37126  Törölt felhasználó
#37131
Nekem más a tapasztalatom. Három belbudai lakást adok ki. Ennyi ideje ugyanazok laknak benne, és ennyit fordítottam a lakásokra az adott bérleti időszak alatt: 3,5 év (ráfordítás: összesen 8ezer forint, nem is fejezhető ki a havi lakbér arányában...), 2 év (10ezer forint, ezt sem érdemes havi lakbérre átszámítani), 1 év (kb. 100ezer forint, ami a havi lakbér pontosan egyharmada, az összeg lényegében a beköltözéskor vállalt egyszeri munka - a bérlő ennek kb. 5-szörösét költötte festésre, teljesen saját zsebből). Nyilván lehet olyan megállapodás, amelyben a tulaj évente több havi bérleti díjnak megfelelő összeget költ a lakásra. Nekem, főleg a régebb óta kiadott lakásokban nem így megy, ha sokat ugrálnának és követelődznének, azonnal kidobnám őket, és ma már magasabb áron tudnám kiadni a lakást. De nem vetődik fel, a hallgatólagos megállapodás része az, hogy én csak kicsit emelek, tehát a piaci árnál olcsóbban lakhatnak (ha költözniük kellene, akkor valószínűleg drágábbat találnának csak), viszont nem rohangálnak hozzám minden szirszarral. Az ingatlanok jelenlegi árára vetetített bevételem 4 százalék tisztán. Nem sok, de nekem nem ér meg plusz 1 százalékot az állandó rohangálás és a gyakoribb költözgetéssel, kiadással járó macera. Nyilván a nagyobb nyereség az ingatlanár-emelekdésen volt. Ha kiköltöznének, a nagyobb lakást lehet, hogy eladnám, de abból is vennék egy kisebbet, a maradék pénzt vsz. másba fektetném. Mivel a gyerekek belátható időn múlva önálló lakásba költöznek, nekik úgyis kell lakás, tehát édesmindegy, hogy az árak innét merre mennek, hiszen összességében nem sokkal több pénz áll ingatlanban, mint amennyit előreláthatólag lakhatásra szánunk az elkövetkező 10-20 évben (igen, én ilyen távlatokban tervezek, már amennyire ez lehetséges). 
babyboy 2019. 03. 04. 08:14
Előzmény: #37127  robert2000
#37130
Nem kauKcio, hanem kaucio!
sakal83 2019. 03. 04. 07:53
Előzmény: #37126  Törölt felhasználó
#37129
Sot. Alacsonyak. Minimum egy atalgfizu kelle egy 50nmes panelre... az nemzavar hogy budapesten a legdragabb az albi avg berhez viszobyitva? Es nominalisan sem utolso... 
Par zsepit gyorsan veszek is mert mibdjart sirok... es meg oregszik is? Az elet nemcsak moka es kacagas...
sakal83 2019. 03. 04. 07:51
Előzmény: #37126  Törölt felhasználó
#37128
Mindjart sirok. Ne viccelodj mar kerlek. Szegeny hoherok lelkivilaga is... de nehez nekik:) neha meg penget is kell venniuk. Az albikiadas kb egy szinten van a taxizassal...
robert2000 2019. 03. 04. 07:34
#37127
Helo. Békásmegyeren jött el a haver egy 36nm kis panelböl. Ő 60e ft-ot fizetett. Átlagos. Csak tisztasági. Minden retro.
A kiadóval beszéltem most hogy mi a piaci tendencia. Azt mondta hogy 2napig volt fent a hirdetés 8an hívták abbol 4 ki is jött. Abbol 3 azonnal foglalózta volna. 100e ft/hó. 1havi kaukció. Plusz rezsi. Hév közeli 12. Emeleti. Szép kilátás. Csak minden régi. Mondjuk retrónak. 
Azt mondta az eggyik albikereső mert találkoztam vele mikor a lámpát szedtem még le hogy ilyen olcsó nincs a piacon. 
Szóval akkor hol is tartunk?
Törölt felhasználó 2019. 03. 04. 07:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#37126
Az a vicc, hogy nem az albérleti díjak magasak, hanem a fizetések alacsonyak.
Sokan azt hiszik, hogy csak meg kell venni egy lakást, ki kell adni, oszt' dől a lé. Ezzel szemben az a helyzet, hogy x évenként komoly összegeket rá kell költeni egy lakásra, a havi bérleti díj többszörösét, aztán fennáll az a kockázat, hogy egy ideig nem tudod kiadni, az, hogy idiótának adod ki, ami nagyon sokszor előfordul, aztán a lakás ára ha emelkedik is pillanatnyilag, de az épület öregszik is.
Plusz sokan úgy gondolják, hogy ha kibérelnek egy lakást néhány tízezer forintért, akkor cserébe egy luxusszállodában megszokott kiszolgálás jár nekik.
Ezen kockázatok ismeretében még a mai albérleti díjak sem mondhatóak magasnak.
hwolf 2019. 03. 04. 06:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#37125
Gúnyolódsz, pedig tényleg ez van. Friss tapasztalatom van róla, 4 nap alatt 12 hívásom volt, 5-tel egyeztettem és jött el megnézni. 4 azonnal ki akarta venni, tömte volna a foglalót a zsebembe.
Ára 5-10 százalékkal a piac FÖLÖTT, gondoltam kipróbálom erre mi fog történni.
Üresen állásom azért lesz 3 nap, mert így szoktam csinálni mostanában, ingyenben megkapja a bérlő, cserébe ő kitakarít, wc deszkát cserél, kifest 1 vagy 2 szobát.
Úgyhogy igen, még mindig ez az időszak van. Nem volt ez mindig így és lesz másképp is majd, de most még ez a helyzet, hiába szeretnéd másképp látni.
consonance 2019. 03. 04. 00:37
Törölt hozzászólás
#37124
Cyberslider
Cyberslider 2019. 03. 03. 22:45
#37123

Egy kis kitekintés, csak az összehasonlítás végett - no comment:
https://ujszo.com/regio/eszmeletlen-alberlet-es-lakasarak-pozsonyban
Cyberslider
Cyberslider 2019. 03. 03. 22:40
Előzmény: #37120  Criscito
#37122
Ez logikus amit írsz, én sem értem miért tapasztaltam ezt, hát majd meglátjuk mi a jövő. A hozam lassan tényleg kb egyenlő lesz az állampapír hozamokkal.
wawa1 2019. 03. 03. 22:38
Törölt hozzászólás
#37121

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek