Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zazie90 2019. 02. 24. 23:34
Előzmény: #36064  mamoka47
#36080
Mamoka, en is Airbnb-re fogom kiadni az egyik lakasomat. Újépítésű a Hősök tere mellett. (Családi/baráti hasznalat plussz Airbnb.
4-600 at írtál de milyen lakásra vetítve? 1-2 szoba? Ossz vetve hosszú távú kiadásnak mennyi lenne a viszonyitasi alap? 
Bandi_ujonc 2019. 02. 24. 22:49
#36079

én úgy látom, még csak most indul be a piac.
1-2 év és 100milliómilpengő lesz egy panel, úgyhogy előre.
Nudli
Nudli 2019. 02. 24. 21:49
Előzmény: #36000  masseduction
#36078
És Japán?
consonance 2019. 02. 24. 21:44
Törölt hozzászólás
#36077
mage 2019. 02. 24. 21:00
Előzmény: #36069  hwolf
#36076
Nekem otp-s hitelközvetítő azt mondta, hogy 70%-ban számít be és adóbevallás kell hozzá (talán ők kérik le a nav-tól). Aztán itt pár okos megmagyarázta, hogy neki Marika néni nem ezt mondta az otp-ben, meg alapból nem logikus, hogy elfogadják jövedelemnek, stb...
redi 2019. 02. 24. 20:10
Előzmény: #36068  hwolf
#36075
sokan fognak szerintem bedőlni, de mit számít mindez?majd aki adózik, az kifizeti. ahogy az eszközkezelő is átvette ezeket a lakásokat és bagóért bérbe adja a chf-eseknek. Na annak az árát is mi fizetjük.
redi 2019. 02. 24. 20:05
Előzmény: #36068  hwolf
#36074
nagyon kíváncsi lennék és is erre a fedezet nélküli 10 millás osztogatásra , hogy mi lesz a vége? mennyire széles az a réteg, aki simán elkölti kocsira, utazásra, telóra stb.Ha sokan ezt teszik én nem ingatlanvásárlásba forgatják, akkor az talán nem növeli az árakat tovább (ami nem lenne rossz, mert már nagyon túlfűtött a piac). De ha csak simán elkölti, vagy felújítja meglévő lakást, az viszont tovább pörgeti a gazdaságot.A bankok fogják a fejüket erre a javaslatra és ha ők fogják folyósítani ezt az ingyen tíz misi, akkor be fogják építeni a kamatba, hiszen így nagyon kockázatos kihelyezni.Na de az az átlag pógárt nem érdekli, nincs fedezet mögötte, mit tudnak csinálni vele, ha nem fizeti?
sakal83 2019. 02. 24. 19:57
Előzmény: #36072  mamoka47
#36073
Akkor atvaltom. Nem nagy ordongosseg.
mamoka47
mamoka47 2019. 02. 24. 19:03
Előzmény: #36068  hwolf
#36072
 4.9% thm a fix hitelnél szerintem sok,éppen ezért a többséggel szemben nem ajánlom a fix hitelt. Lesz még sokkal lejjebb is a kamat. NYEU-ban max 2% a kamat. Nem véletlenül nyomják a bankok,hogy ...fix kamat....fix kamat..
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 18:59
Előzmény: #36069  hwolf
#36071
Elfogadják , de úgy tudom minimum  1 év leadózott évednek kell  lenni belőle  és nem tudom milyen papírok kellenek hozzá a navtól..   Szintén nem tudom jövedelem hány % -a terhelhető, de gyanítom kevesebb mint 50 % mint a munkabér  ( fixált hitel)esetén ...
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 18:55
Előzmény: #36068  hwolf
#36070
Szólj a barátodnak, hogy kössön jövedelem kiesésre biztosítást -6-12 hónapra... (Bankoknál lehet) 
Ez némi biztosítékot jelenthet bár kevesebb lesz szerintem  jóval a fizetésénél... 
hwolf 2019. 02. 24. 18:54
Előzmény: #36066  masseduction
#36069
Ez nem is rossz ötlet ;-)
Van vkinek tapasztalata, hogy a bérleti bevételt elfogadják-e a bankok jövedelem vizsgálatnál? Elég csak az adóbevallás hozzá, vagy milyen doksi kell hozzá? Ha elfogadják, hány %-ban? Már mindenfélét hallottam erről, de lusta voltam még megkérdezni néhány bankot.
hwolf 2019. 02. 24. 18:46
Előzmény: #36067  sakal83
#36068
Igen, sokféle kombináció meg kombiné van. A 4,9-es THM tényleg jó! Tökéletesen egyetértek, hogy ilyen bulit csak az csináljon, akinek van honnan előrántania plusz tőkét, ha úgy alakul az élet.
Épp ezért tojok nagyon ettől az új 7 pontos programtól. Fűnek-fának, fedezet nélkül (mivaaan??), még ha fix 3%-on is megy a hitel, széles az a réteg aki befizet majd egy utazásra meg vesz egy kocsit, aztán viszlát a 10 manna.
Próbálgattam megbecsülni, mibe kerülhet mindez, de nem tudom hogy mennyien fognak vele bedőlni az első gazdasági megremegésre.
De az új CSOK sem sokkal jobb, még ha van is hitelképességi vizsgálat. Van olyan barátom, aki konkrétan 2 millió Ft-tal vett egy 35 milliós házat (volt benne piaci hitel is). Ez már nagyon karcos nekem, mit fog csinálni ha netán elveszti a munkáját csak pár hónapra? A 3 gyerek addig is kér enni, és a törlesztőket is fizetni kell...
sakal83 2019. 02. 24. 18:34
Előzmény: #36063  hwolf
#36067
Ertem hogy van sokfele lehetoseg. Mondjuk en 4;9re kapom a fixet. Az nem olyan magas kamatfelar. Ha bojyolitjuk elotorlesztessel ltpvel stb sokfele verzio kijohet. 
En csak annyit mondok hogy van a teljes futamidos fix es a valtozo. A tobbi csak spekulacio. Egy fixen szamolt hitel sokkal jobb mert nem kell vele kamatkockazatot futni. Az elotorlesztes sem biztos hogy megeri adott esetben. Hitellel soha nem erdemes varialni csak ha megvan mogotte a toke. Ha nincs az hazardjatek.
masseduction
masseduction 2019. 02. 24. 18:34
#36066
Ha ennyire tutira biztosak vagytok abban amit csináltok, akkor miért nem vesztek fel hitelt és vesztek még vagy 2-3 panelt? Tuti befektetés, mint hallhattuk :)
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 18:32
Előzmény: #36064  mamoka47
#36065
45-50 millió egy ilyen V kerületi airbnb lakás.. tehát 10-15 % ot hozhat havonta  (de ebből a bútorozást és a rezsi költséget le kell vonni ). .Ez nagyon nem rossz , de nyilván a külföldiek nem akarnak annyi utazni a belvárosba  (ha már ide jön )így a külvárosi panel nem igazán jöhet még olcsóbban se nagyon szóba. Valamint én a  attól is tartok, hogy a társasház ha jól tudom meg is szavazhatja, hogy ne legyen airbnb és akkor lőttek a csodás üzletnek . (ezt csak feltételezem, de aki ért hozzá gondolom nem izgul ezen  és rutinosan csinálja az airbnb  befektetéseit .. )
Ezek a nagykutyák rutinosan használják még a hitelt is az csak segítség és nem hátrány egy befektetésnél a terjeszkedéshez.. 
mamoka47
mamoka47 2019. 02. 24. 18:22
Előzmény: #36061  Törölt felhasználó
#36064
Nekem is 3 panel van hosszútávra  kiadva,én is meglepődtem az AIRBNB sikerén. De ez csak a legjobb helyeken működik ilyen jól.
hwolf 2019. 02. 24. 18:17
Előzmény: #36053  sakal83
#36063
Azért ez nem egészen igaz... már az előző hozzászólásomnál implicite lehülyéztél emiatt, de ha vennéd a fáradságot utánajárni, nem írnád ezt le. Ha kamatplafonos hitelt választasz (mint például az Otthonteremtési hitel), akkor az első 5 évben a kamaton megtakarított pénzből elő tudsz törleszteni, és hacsak nagyon komoly mértékben és tartósan meg nem emelkedik a kamat, jobban jössz ki belőle mint egy végigfix hitelből. Ugyanis a minél később emelkedik a kamat, annál kisebb a fennálló tőketartozásod, amire számítják. Van itt egy jó kis kalkulátor, fektess bele pár órát hogy játszadozol a különféle kimenetelekkel. Excel használata javasolt mellé (sajnos kamat változást nem tud kezelni a kalkulátor, neked kell excelben játszani vele). https://szamolos.000webhostapp.com/szamolo/szamolo.html
Rá fogsz jönni, hogy a végigfix hitelbe elég komolyan bele van árazva az a fajta kockázati biztosítás, ami már valószínűtlen forgatókönyvnél jön ki csak olcsóbbra, mint az általam írt verzió. Persze a jövőt senki nem látja előre, de én nem tartom valószínűnek, hogy 5 év múlva durván magas kamatok lesznek, amik 10-15 évig fennmaradnak. Inkább az a valószínű, hogy a valamikor kamatemelés után csak 2-3 évet lesz magas a kamat, utána visszacsökken. És így már drágább a végigfix, minél későbbi a magas kamat időszak, annál drágább.
Szóval nem kéne lehülyézni akik nem a szuperreklámozott végigfix hitelt választják. Különösen, ha van mellette előtörlesztési potenciálja a befektetőnek (magas jövedelem, vagy máshonnan átcsoportosítható pénz).
Csak gondolatébresztő volt... peace.
impudent 2019. 02. 24. 18:12
Előzmény: #36058  mamoka47
#36062
A tapasztalatom azt mutatja itt vegleg elszallt minden.
Irany venni az izreali lakoparki lakasokat
Nemzeni sok gyerkocot es foglalni a kecokat mielott 100 millio lesz 2 szoba
Törölt felhasználó 2019. 02. 24. 18:11
Előzmény: #36059  mamoka47
#36061
Hát nekem összesen alig  hoz a 3 külvárosi panel ennyit   hosszú távú kiadással (XVIII ker.. 7 % os  körüli hozamok évesítetten mostani ingatlan értékekre vetítve ) 
Láttam, hogy ebben a kerületben is valaki airbnbzik , de tudom belváros a célszerű erre.....  De vajon panelekkel is megérheti?   Bár nekem munka mellett ez már lehet tényleg nem férne bele..  viszont főállásnak nem volna rossz :-)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek