Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pitcairn2 2019. 02. 14. 10:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#34860
egy kedves közeli hozzátartozom november óta a londoni City-ben dolgozik egy nagy biztosítónál back office munkakörben, londoni átlag fölötti fizetéssel (45 ezer GBP per év + juttatások, pl. magánnyugdíjpénztár, magán egészségbiztosítás meg hasonlók), eddig airbnb-zett, most albérlő lesz
a studio flat (garzonlakás) kibérlésével kb. semmi sem maradna a hónap végére...
a túlnyomórészt angol kollégái zöme ingázik, némelyik igen messziről, olyan is van aki londoni albérlettel kombinálja ezt
az életszínvonal "szárnyalását" jól reprezentálja azt, hogy a többség a Tesco-ban ebédel (dobozba kimért kaja, egyszer használatos fa evőeszközzel...)
és mindez a City-ben, fehérgalléros hivatalnokoknál, a világ egyik legnagyobb biztosítójának a helyi kirendeltségében...
az adminisztratív tevékenység jelentős része különben már Indiába van kitelepítve, Londonban csak a bonyolultabb dolgok maradtak
a távmunkát ezerrel ösztönzik, pl. kevesebb hely van mint ember és minden előző nap online kell helyet foglalni
akinek ez nem sikerült az home office-ból dolgozik...
summa summarum
a kedves hozzátartozom messze jobban élt ennél a szintnél Budapesten
az airbnb-zés alatt az azonban néhány dolgot megtanult:
1. power shower - egyébként igen komoly gond lesz a víznyomással...
2. double glazed window - egyébként lefagy a fejed... a fűtés (leginkább az elcseszett szigetelés miatt...)  különben katasztrofális, a derék ángliusok nem ijednek meg a 15 fokos lakástól...
3. drinking water tap - a régebbi házakban egy ilyen van a többiből az isten tudja, hogy mi folyik...
az egyik német kollégája London kapcsán viccesen a "harmadik világ" jelzőt használta az albérlő kalandjai kapcsán...
a város tele van horrorisztikusan túlárazott, lelakott totál szar ingatlanokkal...
ncseed 2019. 02. 14. 10:14
Törölt hozzászólás
#34859
Criscito 2019. 02. 14. 10:07
Előzmény: #34856  Vortex
#34858
"Honnan hová mennek az emberek?" Na ez az. Egyelőre nem a németek, angolok jönnek ide, ennek oka van. Tudjátok kik jönnek ide? Mongolok és indiaiak! http://www.keleten.hu/belfold/4116/igy-vedi-meg-a-migransoktol-a-magyarokat-a-fidesz-ukranok-mongolok-indiaiak-dolgoznak-szarvason/
Zazie90 2019. 02. 14. 10:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#34857
A baj inkabb az arroganciaval van... Az ertekekkel legfokeppen. A belinkelt adatsorokbol kiderult hogy az atlag nemet ember vagyoni megtakaritasa 40-50%-al magasabb csak egy atlag magyarnal pedig vagyonfelhalmozasra volt mar ideje meg a fizteseke is hivatalossan 3 szor akkorak. Ennek az egyik oka mait olyan nagy arccal vehemensen tamadsz. Ez pedig az hogy nyugati tarsadalmakban mar ellottek azokat a patronokat amiket Magyarorszagon meg csak most puffogtatnak egy kis nemzeties jobban atgondolt csavarral. Ez pedig az hogy az ingatlanpiac az egy nagyon fontos vagyon kepzo es gazdasag elenkito eszkoz. Sajat szavaiddal elve mar el kellene felejtened hogy a farkadat az 2009 es valsagban meggyengult magyar emberekhez mericskeled. A te farkadat mar valasztott uj hazad nemetorszag azon bellul is az IT-s szakma berkein sikeres emberekhez kellen merni. Es megmondom oszinten ezzel a teljesitmennyel amit itt lenyomsz nagyon ugy nez ki hogy ulve pisilsz es meg magadra zarod meg az ajtot is... Mar 2019-van 5% os novkedes, meg nemzetkozi lehetosegek mar budapestrol is. (Lasd mai hireket magyar IT-s  cegek sikereivel) Hol van a te IT-s ceged? Latod-latod ha ki akarod rakni a branert akkor viseldd el ha mas velemenyt mondd... Egyebbkent meg sok 30 alatti magyar embert ismerek akik otthon szedtek ossze tobbszoroset a 47 ezer usd nek. akkor ok 3-4szer sikresebbek (mivel fiztesek, gdp alacsonyabb)  mint te? Lehetnek-e ok bunkobbak 3-4 szer mint te itt a forumon?
Vortex 2019. 02. 14. 10:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#34856
"Ha szerinted rossz helyen van ott a pénz akkor tedd pénzé"
Nagyon fárasztó, hogy mindig olyat akarsz belemagyarázni, amit nem is mondtam.
Azt írtam, hogy attól nem fog jobban élni, hogy a panelje nem 15 milliót ér, hanem 25-öt.
Az meg, hogy hol jobb az élet Németországban vagy Magyarországon, egyszerű a válasz.
Nem kell hókusz pókusz a vagyonnal meg a mediánnal.
Honnan hová mennek az emberek?
pitcairn2 2019. 02. 14. 10:01
Előzmény: #34853  Batiszkáf
#34855
buborék = illúzió...
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 02. 14. 10:00
Előzmény: #34853  Batiszkáf
#34854
Nem sokat bajlódtak a fiúk a fórum motorral. 
Batiszkáf
Batiszkáf 2019. 02. 14. 09:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#34853
"NYERTESE a lakosság nálunk ennek a világszerte jellemző ingatlanboomnak!
A link és az írásom mondanivalója az alábbiak voltak:"
Értem én, hogy a többség most boldog, csak éppen pont az a korosztály szívta meg a legjobban, amelynek az életkezdéshez leginkább szüksége lenne a saját tulajdonú ingatlanra. 
MrLajos 2019. 02. 14. 09:08
Törölt hozzászólás
#34852
MrLajos 2019. 02. 14. 09:02
Törölt hozzászólás
#34851
ncseed 2019. 02. 14. 09:02
Törölt hozzászólás
#34850
incrediblehoe 2019. 02. 14. 08:37
Előzmény: #34848  Criscito
#34849
Én nem aggódom. Márciusban az LTP-ket beszüntetem.
Criscito 2019. 02. 14. 08:21
Előzmény: #34839  incrediblehoe
#34848
Ne aggódj amiatt, ha kilátástalannak tűnik a helyzet, mert a korosztály egészének az. Korábban is írtam már, hogy az átlagnál sokkal jobban kereső mérnök és informatikus barátaim sem tudják lekövetni az árakat a megtakarításaikkal, mert az árak sokkal gyorsabban nőnek (pedig van LTP-jük, TBSZ stb.). Akkor mit szóljon, aki csak átlagfizetéssel bír, vagy az alatt keres? A minap a budapesti átlag kb. háromszorosát kereső, huszonéves barátom azt mondta, hogy inkább megpróbál olyan munkákat elvállalni, amit home officeban lehet végezni, de Budapesten biztosan nem vesz lakást, inkább valahol az agglóban, vagy még kijjebb. Ugyanakkor az is igaz, hogy volt már drágább is a budapesti ingatlan (a bérekhez viszonyítva) és a vasárnapi intézkedéseknek köszönhetően az emelkedés nem is fog megállni még egy darabig. 
johai 2019. 02. 14. 07:58
Előzmény: #34846  incrediblehoe
#34847
A legujjabb csomag is azt tamasztja ala hogy az alberleti arak nem nonek az egig,sot csokkennek.
Szuperinflaciot varni badarsag,de ha bekovetkezik az kunjuktura esessel jar,akar recesziio is kialakulhat,es ez esetben a milliot kereso komives kelemen konnyen a munkaugyi kozpontban kilincselhet,ha egyaltalan befer.
A segely minimalis idore szol,es a megszokott jovedelmenek a toredekere esik.....lehet menni fusizni,es marakodni a visszaeso megrendeleseken.
Nyugaton is ugyanaz,+ migranskerdes ott is eloterbe kerulhet hiszen az idegenek az ott lakok munkajat veszik el.
Lasd brexit dontes.
incrediblehoe 2019. 02. 14. 07:30
Előzmény: #34841  berlini
#34846
Tovább olvasva a hsz-ed: nem érdekel ha drágulnak még 100%-ot. Egyrészt nem fognak, a számításod elég légből kapott, megalapozattlan dolgokat tartalmaz. Másrészt ha mégis emelkednek ennyit, akkor az én bérem is rettenetesen nőni fog. Azt hiszed majd utolérjük bécset árakban és a fizetések nem fogják követni? Haha. Harmadrészt nem kell nekem mindenáron lakás. Most is tudok elég sokat félretenni az albérlet mellett. 5 év múlva is tudok majd. 
incrediblehoe 2019. 02. 14. 07:30
Előzmény: #34841  berlini
#34845
Tovább olvasva a hsz-ed: nem érdekel ha drágulnak még 100%-ot. Egyrészt nem fognak, a számításod elég légből kapott, megalapozattlan dolgokat tartalmaz. Másrészt ha mégis emelkednek ennyit, akkor az én bérem is rettenetesen nőni fog. Azt hiszed majd utolérjük bécset árakban és a fizetések nem fogják követni? Haha. Harmadrészt nem kell nekem mindenáron lakás. Most is tudok elég sokat félretenni az albérlet mellett. 5 év múlva is tudok majd. 
incrediblehoe 2019. 02. 14. 07:26
Előzmény: #34841  berlini
#34844
Elolvastad amit írtam? 3 éve épp hogy elkezdtem dolgozni. 0 forintom volt. Hogy vettem volna lakást? Persze nézegettem őket, a kezdő fizummal simán vehettem volna hitelre ha van önerő. 
Törölt felhasználó 2019. 02. 14. 06:44
Előzmény: #34841  berlini
#34843
Az a baj a logikáddal, hogy nem veszi figyelembe azt, hogy a befektetők vásárlásait kivéve a képből, már most sincs akkora kereslet a lakásokra, ami indokolja a további áremelkedést. És minél magasabbak a lakásárak, a befektetőknek annál kevésbé éri meg vásárolni, nemcsak a potenciális áremelkedés csökkenése miatt, hanem azért sem, mert lakáskiadás esetén annál kisebb a tőkére vetített megtérülés.
MrLajos 2019. 02. 14. 06:24
Törölt hozzászólás
#34842
berlini
berlini 2019. 02. 14. 00:07
Előzmény: #34839  incrediblehoe
#34841
Gondolom, három évvel ezelőtt is ezt mondtad.
Merthogy hivatalosan csak 3%-os az infláció, de amire gyújtesz, annak az ára azóta évente 20%-ot ment fel.
Akinek nem esett le a tantusz a most pár napja... .....hát azon nehéz segiteni.
Merthogy abban igazad van, hogy lesz itt áresés az ingatlanpiacon 5-10 év múlva, de annak érdemes utána számolni, hogy vajon milyen csúcsról esik majd vissza?
- Addig beépül a mostani intézkedés 10 millió ft-ja az árakba. (Átlagos lakásnál +25%/m2)
- Addig beépül a plusz 22% ÁFA az árakba (és nemcsak az új épitésüeknél) 
- Addig beépül az árakba, hogy az épitőiparban a munkaerőköltsége garantáltan jobban növekszik mint az átlag, azaz várhatóan évente több mint 10%-kal. (Évente 10%/m2, azaz 5 év alatt kb. +55%/m2
Mindezen hatások eredője kb 5 év múlva: + 100%/m2  (kamatos kamatszámitással)
Hihetetlenül nagynak tűnik?
Csodálkoznék, ha ennél kevesebb lenne 5 év múlva.
Mi várható egy válság esetében?
Igazad van, a lakásárak végre elkezdenk majd korrigálni.
És ha szerencséd van és akkora válság jön mint a 10 évvel ezelőtti (márha az szerencse lesz és megmarad közben az állásod,) akkor lehet hogy lemennek az árak, ha nem is a mai szintre de csak kb 20-50%-kal magasabbra.
Biztos hogy erre érdemes várni?
(És akkor még nem beszéltem a megtakaritott pénz esetleges elinflálódásáról. Mert ne legyen illuzióink, mihelyt lecsökken Magyarország devizaadósága 10% alá, abban a pillanatban megindul a kemény árfolyamgyengités az MNB részéről és akkor igazán kiváncsi vagyok, hogy mi marad a forintban tartott megtakaritásokból.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek