Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
DAXHU 2019. 01. 18. 11:36
Előzmény: #32219  johai
#32220
Ha nem lesz új építésű piac, akkor eshet a használtak ára. Igaz ugyan, hogy egyre csökkenő darabszámmal, de 2023-ig lesz új építésű piac, tehát szerintem addig még nőhetnek az árak. Az árnövekedést alatt értem az évi 2-3%-ot is. Egy 30 milliós ingatlannál az 400-600 ezer.
johai 2019. 01. 18. 11:31
Előzmény: #32216  ypsilon
#32219
Linealisan gondolkoztok.
Az ellemzonel ertheto hiszen pozibol beszel,azert a keresleti oldallal is illenek szamolni itt a forumon egymas kozt.
En nem tudom milyen egyedekbol allo kozonseg vinne tovabb az arakat,magyarazzatok mar el nekem:)
DAXHU 2019. 01. 18. 11:25
Előzmény: #32216  ypsilon
#32217
Gondolj bele milyen nm árak lennének, ha az alkalmazottak rendesen be lennének jelentve!
ypsilon 2019. 01. 18. 10:21
Előzmény: #32203  berlini
#32216
Valószínűleg jól látod. Az anyagárak, a munkaerőköltségek, a telekár, az ÁFA nem fognak érdemben csökkenni belátható időn belül. Továbbá a bérek sem negatív irányba mozognak. Például Győrben Audinál sztrájkolnak, mert két év alatt "csak" 20%-os béremelésre hajlandó munkáltató. Ennek a "csak" 20%-nak jó része be fog épülni a lakásárakba is, mint ahogy lenni szokott. Ezek a tényezők egyáltalán nem az árcsökkenés irányába mutatnak. 
"Kiss Gábor, a Metrodom Kivitelező Kft. ügyvezető igazgatója 2018 tavaszán 10-30 százalékos anyag-, illetve munkabér-emelkedésről számolt be."
"Jelentős mértékben növekedtek a kivitelezési költségek, az anyagár átlagosan évente körülbelül 10 százalékos mértékben növekszik, de a munkabér ennél jóval nagyobb ütemben nő. A különböző szakterületeken eltérő mértékben változik a munkabér, valahol 10-30 százalékos, de számos területen 50-80 százalékos emelkedést lehet megfigyelni."
"Így tehát a 2017-es nettó országos 230-240 ezer forintos négyzetméterenkénti lakásépítési költségek minimum 20 százalékkal (ha a munkaerőköltségek magasabb arányt képviselnek a lakásépítésnél) de összességében akár 30-40 százalékkal is nőhettek 2018-ra. A legóvatosabb 20 százalékos növekedéssel és az áfával együtt számolva tehát, a tavalyi évben már 350-365 ezer forint volt a négyzetméterenkénti építési költség egy magánszemélynek, egy családi ház esetében.
Ahogy ez az Építőipari Költségbecslési Segédlet 2018-as kiadásában is szerepel, - miszerint egy átlagos minőségű családi ház kulcsrakész kivitelezési költsége négyzetméterenként 360 ezer forint - kisebb igényszinttel 5-10 százalék ebből lefaragható, a felső határ ugyanakkor a csillagos ég."
Forrás: 
https://www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/felelmetes-hogy-milyen-sokba-kerul-felepiteni-egy-hazat.310581.html
melody 2019. 01. 18. 09:36
Törölt hozzászólás
#32215
pitcairn2 2019. 01. 18. 09:34
Előzmény: #32212  Bandi_ujonc
#32214
egy bizonyos pont után már csak a gyűlölet ömlik belőle...
Bandi_ujonc 2019. 01. 18. 02:34
Előzmény: #32208  pitcairn2
#32213
igazolja is:))
Bandi_ujonc 2019. 01. 18. 02:33
Előzmény: #32210  berlini
#32212

az van, viszont érdemben nem válaszolsz, csak a személyeskedés felé tereled.na mindegy nem kell nekünk egyezkedni, csak akkor hanyagold ezt.egy hasznos link számodra:)
https://helyesiras.mta.hu/helyesiras/default/suggest?q=h%C3%A9zag%C3%A1nak#
berlini
berlini 2019. 01. 18. 02:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#32211
Elolvastam, többször is.
De továbbra sem értem, hogy hol van itt a buborék.
A savanyú szőlő illatát viszont éreztem. (Biztosan nem körte volt.)
berlini
berlini 2019. 01. 18. 02:15
Előzmény: #32206  Bandi_ujonc
#32210
Örülök hogy magadra ismertél.
Hiába, az önismeret nagyon fontos!
pitcairn2 2019. 01. 17. 23:44
Előzmény: törölt hozzászólás
#32209
de az a legédesebb amikor "piacot" vizionál oda ahol csak nagy jóindulattal van olyan...
pitcairn2 2019. 01. 17. 23:42
Előzmény: #32206  Bandi_ujonc
#32208
Berlini kommertárs különben két dologban jó: a kinyilatkoztatásban és a minősítgetésben
pitcairn2 2019. 01. 17. 23:40
Előzmény: #32206  Bandi_ujonc
#32207
mivel kis hazánkban három éve negatív a reál alapkamat ezért teljesen egyértelmű, hogy mi mozgatja a "piacot"...
és az is, hogy ez a produkció borítékolhatóan nagyon rosszul fog végződni...
Bandi_ujonc 2019. 01. 17. 23:36
Előzmény: #32203  berlini
#32206

Bárki bármit kijelenthet, véleményének ad hangot, ugye nem csak a sajátod fogadod el:)
Helyesen rosszul, nem rosszúl. Ez nagyobb tévedés, mint panelokat venni 20-30-40-50 milláért:)
Ezt akár címezhetted nekem is, bár ugye nagy általánosságokban jellemzel ismeretleneket:
"Igazán akkor nevetséges a dolog, amikor az illetők mélységes sajnálkozásuknak adnak hangot azokkal szemben akik ilyen irreális áron kénytelenek saját lakhatás céljából lakást venni.
Nos abba kellene hagyni a sajnálkozást. nem egy komplikált matekről van szó. Ha egy lakás túl drága, akkor (és ez igy van az egész világon) lehet bérelni mert akkor az az olcsóbb. Vagy ha se bérletre se vásárlásra nincs pénz, akkor lehet ingázni. (Vagy meggondolni, hogy megéri-e ilyen körülmények között Budapesten dolgozni.)"
Szerinted nevetséges, én viszont tényleg őszintén sajnálom azokat, akik bp-i panelokat vesznek 30+ milláért lakhatás céljából. Az egy nagyon szomorú dolog.
Úgy egyébként elhiszed, hogy nem mindenki akar lakáskiadással foglalkozni? Elképzelhető, hogy nem csak irigységből nyilatkozik valaki? Nagyon rossz beidegződéseid vannak.
Törölt felhasználó 2019. 01. 17. 23:19
Előzmény: #32203  berlini
#32205
Már megint sikerült leírnod, hogy azért nem vagyunk drágák, mert olcsóbbak vagyunk, mint a kilencszeresen legélhetőbb városnak választott Bécs, de nem beszélsz sem Bukarestről, sem Szófiáról. Bármely két világvárost kiválasztom a térképen, az egyik olcsóbb lesz, a másik pedig drágább, mint a másik... és ebből nem feltétlenül következik, hogy az olcsóbb emelkedni fog. És én pedig megint leírom (elnézést kérek, ha valakit ez untat, de kénytelen vagyok, ha már a fórumtárs is ugyanazt ismételgeti a posztjaiban), hogy bécsi szemüvegen át megnézve a helyzetet: hiába van Pozsony közel Bécshez, még nem fognak a bécsi ingatlanárak csökkenni csak azért, mert Pozsony közel van, és ott olcsóbbak az árak. Értem én, hogy ezzel az ostobasággal (t. i. a régiós lakásárak = bécsi és prágai lakásárak)  tele vani az internet, sok "befektetőtől" lehet olvasni ugyanezt a marhaságot, de hidd el, nem ezért mennek az árak felfele vagy éppen lefele.
Elnézést kérek a többi fórumtárstól, hogy ugyanazokat a köröket futjuk...
melody 2019. 01. 17. 23:04
Törölt hozzászólás
#32204
berlini
berlini 2019. 01. 17. 22:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#32203
Igen, én is úgy érzem, hogy ha valakinek vannak ingatlanai az hajlamosabb azokat "értékelni". Dehát ez természetes. Nem vette volna meg ezeket, ha nem gondolja, hogy jól értékelten vette volna.
De azért kár lenne ebből azt a következtetést levonni, hogy az ingatlanárak azért emelkednek, mert  a beszállók rózsaszinű szemüvegen keresztül látják a piacot. Ameddig a térségi összehasonlitásban még a budapesti belvárosi ingatlanárak sem kimagaslóan magasak, (sőt alacsonyabbak mint Prágában, Pozsonyban) addig nem beszélhetünk szerintem buborék kialakulásról.
Viszont amikor itt számos fórumozó lépten nyomon kijelenti, hogy Budapesten, Debrecenben (stb.) egy adott ingatlan nem éri meg az érte kifizetett árat, (sőt a negyedét sem éri,) akkor nekem inkább az az érzésem, hogy savanyú a szőllő. Vagy nincs pénz venni, vagy 2-3 évvel ezelőtt rosszúl mérte fel a piacot és lemaradt a vételről. A frusztráció elnyomására ilyenkor alkalmasnak tűnik az elmélet, hogy már egy komoly ingatlan buborék kellős közepén vagyunk. (Hiszen ha igazuk lenne, akkor hamarosan lehet venni féláron lakásokat.)
Igazán akkor nevetséges a dolog, amikor az illetők mélységes sajnálkozásuknak adnak hangot azokkal szemben akik ilyen irreális áron kénytelenek saját lakhatás céljából lakást venni.
Nos abba kellene hagyni a sajnálkozást. nem egy komplikált matekről van szó. Ha egy lakás túl drága, akkor (és ez igy van az egész világon) lehet bérelni mert akkor az az olcsóbb. Vagy ha se bérletre se vásárlásra nincs pénz, akkor lehet ingázni. (Vagy meggondolni, hogy megéri-e ilyen körülmények között Budapesten dolgozni.)
És mégegy. Soha nincsen olyan, hogy egy hajó elment. Mindig jön egy másik. Az a jó befektető, aki eszerint jár el. Ha lekéste a hajót akkor keres egy másikat és nem azt meséli úton útszélen, hogy a lekésett hajó amúgy is szar lett volna. (Büdös, nem biztonságos és amúgy is el fog sűllyedni.)
pitcairn2 2019. 01. 17. 20:18
Előzmény: #32195  Törölt felhasználó
#32202
ha már ők is ilyeneket írnak akkor 100%, hogy buborék van...
pitcairn2 2019. 01. 17. 20:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#32201
az baj, hogy csak "lengetik" azt a szigorítást...
és attól tartok egészen addig fogják "lengetni" amíg lehet...
hogy miért?
a válasz egyszerű: ezt a "mankót" már nem lehet következmények nélkül elvenni a piactól...
ez a rali a magyar QE-ZIRP terméke...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók