Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
signal2
signal2 2018. 11. 24. 20:53
Előzmény: #28816  pitcairn2
#28820
Jó, hát a kötelező stress tesztek egyik standard eleme az ingatlanpiaci stressz, ami ebben a modellben 30%. De ugyanígy megnézik, mi van, ha 5%-pontot ugarnak a hozamok, vagy 50%-ot szakadnak a részvénypiacok. Ezek nem arra utalnak, hogy azt sejtik, hogy ez közeledik, hanem kitalálnak stressz szenáriókat, hogy megnézzék, milyen hatással lennének a saját tőkére. Ettől függetlenül a legtöbb bankvezér és felügyelet nem akar és nem hisz egy 30%-os ingatlanpiaci szakadásban.
mpagnes 2018. 11. 24. 20:43
Előzmény: #28818  WSmith
#28819
Az ilyen statisztika csak az arányokat nézi és elfelejtik levonni a megélhetést. Ehhez jön még az, hogy azt hiszi mindenki a minimálbérről , hogy az ugyanolyan kevés, mint Magyarországon. Hát a minimálbér nyugaton nem a szegénység mérőszáma. 
WSmith 2018. 11. 24. 20:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#28818
"Rendben, akkor számoljunk! Megteszem ezredszerre is, bár eddig még SOHA nem fordult elő hogy amikor bárki téveszményét tényekkel megcáfoltam akkor azt írta volna: jól van, tévedtem... hátha most!"                      Te sem kapsz soha a fejedhez, hogy jé, tényleg. Pedig Mpágnesnek csudára igaza  van, ha a mi 700 euros átlagfizunkból 500 kell a megélhetésre, csak  200 marad törlesztésre. A norvégok 3300 euros fizujából simán marad ennek 6x-osa, azaz 1200 euro, még igazából 2000 is, szóval ők ilyen módon számolva kevésbé vannak eladósodva, márpedig ez módszertanilag sokkal ésszerűbb megközelítés, mint amit a statisztikáiddal bemutattál. Sötét, ármánykodó erők ilyen statisztika-magyarázatokkal szokták beetetni az átverésre kijelölt jónépet. Tegyük fel, hogy elhisszük, hogy nem te magad vagy az ilyen erő, csupán téged is sikerült megvezetni, és valahogy rábírni, hogy terjeszd a hamis igét.
pitcairn2 2018. 11. 24. 20:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#28817
már a cím is sokatmondó...
Two stress tests examine the resilience of German banks to a drop in real estate prices
https://www.bundesbank.de/en/publications/research/research-brief/2018-19-stress-tests-real-estate-prices-747120
pitcairn2 2018. 11. 24. 20:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#28816
egész konkrétan ebbe botlottam bele nyáron...
"Conclusion   The results of our stress tests show that German credit institutions have sufficient capital to withstand a decline in real estate prices of 30% without encountering serious problems"
https://www.bundesbank.de/en/publications/research/research-brief/2018-19-stress-tests-real-estate-prices-747120
pitcairn2 2018. 11. 24. 20:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#28815
és mindenütt csökkenni fognak a nominális lakásárak az EU-ban
vhol egyenesen zuhanni fognak...
vmikor nyáron még olyan elemzésekbe botlottam a Bundesbank honlapján, hogy szerintük 30%-os lakásárcsökkenést is kibír a német bankrendszer... 
pitcairn2 2018. 11. 24. 20:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#28814
ha ennyire remek a helyzet és ennyire a "biztos" az út, akkor az MNB nyugodtan befejezheti az extra laza praktikáit, hiszen az semmilyen veszélyt nem jelenet erre az un. "erős" "piacra":)
buyandhold 2018. 11. 24. 20:22
Előzmény: #28811  redi
#28813
Ha vizesedik, az latszik rajta, amikor megnezed. Ha frissen volt festve, az gyanus lehet. Sajnos valoszinuleg vizesedni fog. Es egeszsegtelen benne lakni. Inkabb a hitel vagy a berles. Attol is fugg mennyivel olcsobb mint az emeleti lakas. Ha par milla, akkor nem erdemes ilyet venni. Ha fele annyi akkor el lehet gondolkozni. De a legfontosabb hogy jol erezd ott magad, ami egy szuterenben nem valoszinu. De a kinti reszek amiket irtal azok sem olyan rosszak, ott is elnek emberek...
mpagnes 2018. 11. 24. 20:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#28812
Szerinted egy amcsi minimálbéres , kis túlórával a párjával közösen potenciálisan mennyit tud törlesztésre vagy megtakarításra fordítani? Kíváncsi vagyok mennyire tartod ezt az összeget. Tehát. 4000-4500 dollárt keresnek.
redi 2018. 11. 24. 20:08
Előzmény: #28798  buyandhold
#28811
Köszönöm a választ! Normál esetben én sem foglalkoznék a szuterénnal, de Bp-en hitel nélkül már elég elérhetetlen árak vannak.Én pedig irtózom a hiteltől. Amikor vehettem volna , nem tettem , mert gondoltam ráérek , max majd 30 ot fognak emelkedni az árak, de most már a duplája. És most már megmondom őszintén hogy  tényleg elkezdtem pánikolni, mert ha feljebb mennek az árak , akkor már semmit nem lehet venni majd. Nyilván téglát szeretnék, csak hát hitel nélkül......vagy marad kőbánya, csepel , soroksár, de oda nem olyan szívesen mennék
Szóval szerintetek mennyire vizesedik az ilyen?
mpagnes 2018. 11. 24. 20:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#28810
Persze, hogy óriási a különbség. A bérek alapvetően más lehetőséget biztosítanak. Nálunk a béren 100 euro emelés semmit nem változtat. A másik meg az, hogy a kicsi településeken nem látom értelmet a hitelnek. Nálunk 1,5-2 millió ingatlan nem potenciális alapja a hitelfelvételnek. Ennek több oka van. 
ncseed 2018. 11. 24. 20:00
Törölt hozzászólás
#28809
redi 2018. 11. 24. 20:00
Előzmény: #28795  2345678
#28808
Igazad van természetesen, de ha jól tudom az üzlethelyiséget elég macerás lakássá minősítetni
redi 2018. 11. 24. 19:58
Előzmény: #28797  elemerorsos
#28807
Először is köszönöm mindenkinek aki válaszolt!
Tulajdoni lap egyértelmű, de az alapító okiratot miért lenne fontos látnom?Ha a tulajdoni lapon lakásként szerepel (régen azért sok ilyen lakás volt), akkor az apaító okirat rendelkezhet másról?
ncseed 2018. 11. 24. 19:54
Törölt hozzászólás
#28806
mpagnes 2018. 11. 24. 19:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#28805
Oké, de a megélhetésre nálunk a jövedelem nagyobb része kell, sőt a 701 kell arra. Nyugaton a jövedelem több, mint fele a megélhetés fölött , szabadon elkölthető. 
pitcairn2 2018. 11. 24. 19:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#28804
az, hogy ott vmeddig elmentek a dolgok egy pillanatig nem jelenti azt, hogy itt is addig fognak elmenni...
egyelőre csak annyi biztos, hogy az EKB elsődleges célja az, hogy 2% alatt tartsa az inflációt
ergo
2% fölötti infláció esetén már szigorít...
ahogy most is azt teszi...
ECB Minutes Reiterate Plans to Wind Up Stimulus This Year
https://finance.yahoo.com/news/ecb-minutes-december-forecasts-reflect-144100925.html
ncseed 2018. 11. 24. 19:41
Törölt hozzászólás
#28803
ncseed 2018. 11. 24. 19:36
Törölt hozzászólás
#28802
signal2
signal2 2018. 11. 24. 19:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#28801
Jó statisztikák, köszi. Csak sajnos 2008-ban kiderült, hogy mi még az arányosan sokkal kisebb adóssággal sem tudunk bánni.
Még egyet jó lenne megnézni: a havi törlesztési terhet a fizetéshez képest. Valószínűleg, ott jóval hosszabb futamidők és alacsonyabb kamatok vannak, különben nem bírnák.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek