Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2018. 11. 08. 14:54
#27720
Ha itt beindulna  kamatemelés akkor a pánikeladás hullámon sem csodálkoznék, miután az árak is sokkszerűen mentek fel és sokan ma is azt hiszik ha vesznek az egy ingatlant az a meggazdagodás biztosítéka.
Criscito 2018. 11. 08. 14:11
Előzmény: #27717  elemerorsos
#27719
Az éves infláció valahol 2,8% körül lesz, ami teljesen megfelel az MNB céljának. 
elemerorsos 2018. 11. 08. 13:26
Előzmény: #27708  ostyascukor22
#27718
Azért óvatosan a lakás vétellel. Ma borzasztóan meg kell nézni, hogy hol és mit veszel. Ki merem jelenteni, hogy az ingatlan.comon fent levő használható lakások 70-80%-át az elkövetkező években olcsóbban is meg lehet majd venni. Ez nem amiatt van, mert ekkora ütést kap a piac, hanem mert az értelmes lakásokat borzasztóan túlárazva hirdetik.
elemerorsos 2018. 11. 08. 13:23
#27717

https://www.portfolio.hu/gazdasag/megszolalt-az-mnb-a-hateves-csucs-kozelebe-emelkedo-inflaciorol.303676.html
Na, nem is 3,7% lett az infla hanem 3,8%. És pont azt kommunikálják, amit gondoltunk :-) Jöjjön be még 1-2-3-100 havi adat és akkor majd sohanapján kiskedden meglátják hova alakul és mit kell lépni :-) Lényeg, hogy minusz 3-4%-os reálkamatnál még nem kell emelni. Bocsánat a cinizmusomért, de többet a szememre hányták pár hete, hogy a jegybank fő feladata az árstabilitás fenntartása. Azt hiszem, ettől jobb cáfolat nem kell erre.
pitcairn2 2018. 11. 08. 10:30
Előzmény: #27714  yooio
#27716
még most is negatív a CPI inflációval kiigazított reálkamat az USÁ-ban...
hihetetlenül alacsony - egész pontosan negatív!!! - reálkamatszint mellett esik szét a rendszer...
zmonsterhun 2018. 11. 08. 10:25
Törölt hozzászólás
#27715
yooio 2018. 11. 08. 05:03
Előzmény: #27705  pitcairn2
#27714
Azért ez nem egy nagy kaland, a sorozatos kamatemelések miatt nem adnak be most hitelkérelmet, elhalasztott vásárlások és hitelfelvételek. Aki egy kicsit is követi a gazdaságot, annak várható volt, nem is értem, miért a jelentés érkeztekor esik ez 40%-t, de valszeg helytálló a sommás véleményem, mikor azt mondom:
"Hülye amerikaiak, amerikai hülyék!" 
mpagnes 2018. 11. 08. 02:39
Előzmény: #27706  mage
#27713
Érdekes a cikk. Az biztos, ha az USA_ban, van munkája és nem beteg, akkor jól tud élni. Ha nem úgy érzi, akkor a hiba az egyénben van. Másokat nézni meg a legnagyobb őrültség és nem vezet sehova. 
mpagnes 2018. 11. 08. 02:25
Előzmény: #27706  mage
#27712
Hogy honnét van 30 milliója? Az öröklés és a bűnözés elég komoly tétel lehet ebben a körben. 
mpagnes 2018. 11. 08. 01:44
Előzmény: #27706  mage
#27711
A felső 25 százalék alja, biztos nem keres 200 nettónál többet. Egyébként csak tippem a 200, de semmi esetre sem 250 vagy 300. Aztán azon belül fenn, persze 400 meg 1 millió, de az már 5 és 1 százalék. 
ostyascukor22 2018. 11. 07. 23:51
Előzmény: #27676  pitcairn2
#27710

fogjuk rá hogy értem amit írsz
"az MNB pedig még nagyobb kamatemelési kényszerbe kerülhet, ha a forint zuhanni kezd az euróhoz képest"
igen, csak az a nem mindegy hogy ez milyen árfolyamon következik be.
mert most sokkal sokkal nagyobb mozgástere van a kormánynak (tegyük hozzá hogy a szent tehén: az államadóság szempontjából türhető a stratégiájuk)
úgy vannak vele hogy ez az ország máshogy nem fog tudni "fenntartható" maradni csak ha elkezdi olvasztani az adósságokat.
legalábbis minden törekvésük erre mutat amibe beleláthatunk (vagy legalábbis tudomásom van róla, amivel mondjuk nem mondtam sokat :))
egyfelől százszor jobban kommunikálható a forintgyengülés (soros+nőnek  a bérek nominálba persze), plusz tényleg egész jól égethető az adóság így 
és fontos hogy ez egyre inkább buckalakó adóság, azt lehet égetni a 'csába.
pl a nyugdíj is ilyen "belső adósság". a vicc hogy 2016 óta kb radikális nyugdíjcsökkentés van (najó még nem radikális. az majd akkor lesz ha az árak is igazán meglódulnak)
persze tudom én hogy az államadóság az 1 téte, a nyugdíjak meg egy második tétel a sok tíz-százezer paraméteres egyenletben (bár elég komoly súllyal szerepelnek ebben a "mérlegben"), de ahogy én látom (francokat, ahogy olvastam az okos embereket) más út nincs az ország elött
gyakorlatilag mint az amcsik csak kicsiben, buckalakó verzióban.
elöbb fognak ilyen olyan támogatást, adóeltörlést adni minden szir-szarra minthogy kamatot emeljenek
és teszik is. ez az eszetlen csok meg csok2 meg mittomén milyen támogatások mind erről szólnak. 
szar a forint? igen!
adjunk belőle 2x 3x annyit bizonyos köröknek akik pörgetik a gdp-t de közben elrakják a lóvét? persze, jó lesz az!
azért 2x 3x annyi szar forint az még mindig ér 1x annyi "keményvalutát", és lehet kommunikálni hogy a 2-3 gyerekes családok de meg lettek támogatva (pedig csak futárok az adóbefizetők és a bankok/építőipar között)
ehh, újat nem tudok mondani én se :)
impudent 2018. 11. 07. 23:40
Előzmény: #27708  ostyascukor22
#27709
Vegyel 40 millioert 20 db Daciat ujat, meg az is tobbet er mint egy felpumpalt aru lakas ilyen arban.
Abban is tudsz aludni ,eleg lesz eleted vegeig.
ostyascukor22 2018. 11. 07. 23:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#27708
így van, csak lakni akarnék benne (mind a kettőben :))
ennyiből egyszerübb a helyzet hogy megtérülés meg hozam nálam nincs képben, csak nem akarnám már hogy nagyon tovább égjen a megtakarításom, és mivel a cél lakás lenne pénzből, ezért ahelyett hogy ide oda fektetem be ami vagy bejön vagy nem, raknám egyenest lakásba, csak elötte megpingeltem az elvtársakat hátha meg tud valaki győzni arról hogy van reális esélye a nominális esésnek.
már elöbb léptem ha hogyismondjam hamarabb meggyőződtem volna róla hogy ilyen erőszakosan terelik a népeket a "szuper" befektetésekbe (pl ingatlan) felé.
sokáig azt hittem jön egy 2008 kettőpontnulla, aztán egyszer csak itt találtam magam :D
nemecsekerno6 2018. 11. 07. 23:00
Törölt hozzászólás
#27707
mage 2018. 11. 07. 22:53
Előzmény: #27702  mpagnes
#27706
Nem teljesen értem amit írsz. Persze, hogy adott helyen mért különbség, országokról van szó, hogy mekkora az esélye, hogy feljebb lépsz, tehát a minimálbéres szülők gyereke lesz viszonylag jól kereső.
Ja, az csak az amcsi álom, tényleg csak álom amivel lehet itt hülyíteni a népet, ezt ajánlom figyelmedbe: 
https://alapblog.hu/a-penz-boldogit-felteve-ha-csak-te-kapod/
Annyira vicces, hogy azt hiszitek a felső 25% 200e-ret keres, lehet a legalja, de medián biztos jóval több. Vagy honnan van az embereknek 30 milliós panelra pénze?
pitcairn2 2018. 11. 07. 22:38
Előzmény: #27358  elemerorsos
#27705
így még látványosabb....
http://schrts.co/Ek6hv9
a Zillow lenne a legnépszerűbb USA ingatlanközvetítő cég
https://www.statista.com/statistics/381468/most-popular-real-estate-websites-by-monthly-visits-usa/
épp kb. szabadesésben van a tőzsdén...
pitcairn2 2018. 11. 07. 22:33
Előzmény: #27358  elemerorsos
#27704
hát ha már a frissítésnél vagyunk az általad idézett USA ingatlanbehemót mintha szabadesésben lenne...
http://schrts.co/eUdtNj
egy nap alatt 20%-ot zuhanni azért nem semmi...
és már több mint 50%-ot esett ebben az évben...
valószínűleg ez lehet a probléma...
Mortgage Applications Plummet To 18-Year Lows As Rates Hit 2010 Highs
https://www.zerohedge.com/news/2018-11-07/mortgage-applications-plummet-18-year-lows-rates-hit-2010-highs
mpagnes 2018. 11. 07. 22:31
Előzmény: #27702  mpagnes
#27703
Az alsó felső 25 százalék közti különbség meg aprópénz Magyarországon. Alsó teteje lehet 100 nettó, a felső alja meg lehet 200 nettó. A 100 különbség , azaz 300 euro meg nyugaton az 5 éves gyereknek havi zsebpénz. Ezt a 100 különbséget leküzdeni nem nagy mutatvány. Arról nem is beszélve, hogy a 200 is kevés pénz, a 100 meg ennek a fele. 
mpagnes 2018. 11. 07. 21:49
Előzmény: #27701  mage
#27702
Ezek adott helyen mért különbségek. Nem mindegy, hogy 400 vagy 1500 dollárral indul az ember a szegénység leküzdésének útján el. Ja és nálunk a cél 1 mrd az amcsi meg 100 mrd. Persze, ha van ilyen cél. Az amcsi álom abból áll, hogy amit csinálsz, abból jobban tudsz élni, mint máshol és teljesen mindegy mi a munkád. Nem a meggazdagodás miatt álom. 
mage 2018. 11. 07. 21:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#27701
Itt meg egy cikk arról, hogy Magyarországon az alsó 25%-ból kétszer könnyebb bekerülni a felső 25%-ba, mint Németországban, vagy az USA-ban:
https://www.penzcentrum.hu/karrier/ez-van-ha-szegenynek-szuletsz-jo-esellyel-az-is-maradsz-magyarorszagon.1071788.html
Ennyit az amerikai álomról...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek