Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2018. 10. 27. 11:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#27000

Az eszközinfláció, a bérinfláció és az általános infláció egy törvényszerűség.
Az eszközök ára kötvény ,részvény, ingatlan az elmúlt években brutál megemelkedtek ezután törvényszerű a bérek emelkedése is ami pedig tudjuk általános inflációba megy át.
A bérinfláció már elkezdődött a fizetések pár év alatt 50-100% al emelkedtek.
Ha az emberek többet fogyasztanak akkor nő az infláció.
Nem mehetnek fel az ingatlanárak sem az egekig a másik kettő felzárkózása nélkül.
Az ami külföldön van, hol mi mennyi az irreleváns miután ott is érvényesülnek ezek az összefüggések.
Mi sohasem leszünk Bécs vagy Svájc vagy Amerika.
ncseed 2018. 10. 27. 11:45
Törölt hozzászólás
#26999
pitcairn2 2018. 10. 27. 11:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#26998
akkor minek kell 2 éve negatív reálkamattal tüzelni a ralit?
ez így vhogy nem stimmel...
ha valóban stabil fundamentumokon állna ez a rali, akkor a plusz 2-3%-os reálkamat sem lenne probléma a bankbetétek kapcsán ezzel szemben most mínusz 3,5% tájékán vagyunk... 
Törölt felhasználó 2018. 10. 27. 11:36
Előzmény: #26994  berlini
#26997
Elfelejtetted azt a kemeny 5 km villamosvonalat is ami epult :)
ncseed 2018. 10. 27. 11:26
Törölt hozzászólás
#26996
sakal83 2018. 10. 27. 10:49
Előzmény: törölt hozzászólás
#26995

Hogyne haladnánk jó úton a GDP-ben https://www.ksh.hu/docs/hun/eurostat_tablak/tabl/tsdec100.html
Míg 95 óta Ausztria 10k-t nőtt, mi alacsony bázisról 5k-t:)
Sőt, amióta a tündérmese elkezdődött Matolcsyval azóta a cseheket szlovákokat és románokat sem sikerült lehagyni növekedésben:)
Pontosan ugyanakkora ütemű a növekedés, mint előtte a balfaszok idejében:)
Ebből is látszik, hogy a politikusok és a nagyszakembereknek nem a kukorékolására kel fel a nap, hanem azért kukorékolnak, hogy ők elhitessék:)
berlini
berlini 2018. 10. 27. 10:39
Előzmény: #26989  elemerorsos
#26994
Azt, hogy Budapesten az elmúlt 20 évben érdemi közterületi fejlesztés nem volt az nem igaz!
Megépült a 4.es metró,
Megyeri hid
a nullás körgyűrű nagy része
A mi kerületünkben (Bp. XVI:): 
20 évvel ezelőtt volt egy lepukkant strand. ma van 2 uszodánk és épület, fejlesztődött számos sportlétesitmény (futópálya stb.)
20 évvel ezelőtt a a kerület nagy része földutas volt. ma már nemigen lehet ilyet találni.
20 évvel ezelőtt általános volt a kerület külső részein, hogy nem volt szennyvizhálózat, ma már (nem csak a kerületben) a szennyviz 90%-a tisztitva kerül elvezetésre, akkoriban ez az arány inkább 10-20% voltcsupán
20 évvel ezelőtt volt egy lepukkant kis falusi piac mellettünk, ma egy (tényleg) világvárosi szinvonalu épüllt (EUs pénzből) étteremmel, közösségi teremmel, stb.
Van még bőven hova fejlődni, (és az EUs pénzekből is lehetett volna tőbbet épiteni,ha nem lopták volna el a felét,) de azt állitani, hogy semmi nem történt, az vakságra utal 
berlini
berlini 2018. 10. 27. 10:26
Előzmény: #26988  elemerorsos
#26993
Azt az érvelést már többször hallottam, hogy a budapesti árak már megközelitették a bécsi árakat és ezért már inkább visszaesés várható. Sőt olvastam mátt ezen a fórumon azt is hogy valaki olcsóbban vett lakást Bécsben mint Budapesten.
Én nemtudom, hogy ezek a beirások milyen hátsószándékkal keletkeznek. Itt egy kis statisztika egy márciusi cikkből 2018 év eleji árakkal (azóta ott is felmentek még az árak)
https://durchblicker.at/artikel/blog/2018/immobilienpreise-wien
Ebből kiolvasható, hogy Bécs legolcsóbb kerületében Simmeringen kb 1 millió ft/m2 árak voltak kb  ez volt január körül a használt lakások átlagos ára Budapesten az V.ker.ben akkor és a legolcsóbb kerületben ennek a harmadáért lehetett lakást vásárolni. 
A legdrágább bécsi kerület átlagos ára akkor 2,4 millió ft/m2 volt (a bécsi belvárosban). 
Nem tudom, hogy kinek sikerült ebből azt a következtetést sikerül levonni, hogy  itthon már bécsi árak vannak. 
Nekem nem!
Durva becsléssel ki lehet mondani, hogy azok az árak még mindig 2-3 szorosak a Budapesti megfelelő árakhoz képest.
És kérem felejtsük el azt az érvelést, hogy a bérek arányában nézzük az ingatlanárakat. Ez soha nem működött, még akkor sem amikor Magyarország egy zártabb piac volt. (Húsz évvel ezelőtt sem került egy lakás megépitése tizedébe mint Bécsben csak azért mert a bérek közötti arányok kb azt mutatták.) Ma pedig amikor (legalábbis Budapesten és Nyugat-Dunántúlon) a külföldi befektetők is nagy számban (kb 10%) jelen vannak egy piacon akkor bizony ezzel a módszerrel semmire sem megyünk.
nemecsekerno6 2018. 10. 27. 10:26
Törölt hozzászólás
#26992
ncseed 2018. 10. 27. 09:58
Törölt hozzászólás
#26991
sakal83 2018. 10. 27. 09:54
Előzmény: #26989  elemerorsos
#26990

Azért óvatosan most ezekkel az árakkal. Én most árulok egy lakást, ahogy még két ismerősöm is. A környékhez képest abszolút nem túlértékelt, sőt jó állapotúak.
Nekem (én piaci ár alatt vagyok). 1 hónap 2, azaz kettő darab érdeklődő!!
Két ismerősnek 1 hónap alatt 0, azaz nulla érdeklődő!
Beszéltem bankosokkal, a hitelek darabszámánál is fék van 4 hónapja
elemerorsos 2018. 10. 27. 09:31
Előzmény: #26988  elemerorsos
#26989
Bár én is pozicióból beszélek és szeretném ha sokáig mennének az árak, de a MAI ÁRAKON azt mondom, hogy Budapest az egyik legrosszabb ár-érték arányú várossá vált Európában. 2014-ben kifejezetten olcsó volt, de a 2-2,5-szeres áraknak köszönhetően 4 (!!!) év alatt drága lett, főleg azért, mert semmilyen érdemi fejlesztés nem volt az elmúlt 20 évben a közterületeken, közlekedésben, stb. Ettől függetlenül olyan most a hangulat, hogy fognak még menni az árak, de ennek már semmi alapja nincs, csak a "fear of missing out" hajt mindenkit, vagyis lufiban vagyunk/leszünk szerintem.
elemerorsos 2018. 10. 27. 09:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#26988
Szerintem nem brutál olcsó az ingatlan, sőt. A déli államok árszintjét gyakorlatilag elértük (spanyol, portugál, olasz), és megközelítettük az osztrák-német árakat. Sosem volt ilyen kicsi különbség Bécs és Budapest között, az elmúlt fél év további emelkedésének köszönhetően most csa kb. 20-30%-kal drágább Bécs, mint Budapest. Árban csak az északi államok (ahol az árak most kezdtek nem is kicsit esni) és néhány turisztikailag kiemelt nagyváros van jelentősen előttünk. De ha a bérek felől közelítek akkor is durva a helyzet, éppen tegnap néztem egy globális elemzést, Budapesten egy átlagos új építésű 70 m2-es lakás megvásárlásához 15 évnyi nettó fizetésre van szükség, ezzel világszinten az élbolyban vagyunk, az legtöbb nagyváros 7-8 év körül van, de sok európai városban 5-6 év is elég. (Több ismerősöm egyébként most adja el budapesti lakásait és vesz helyette Bécsben, elad itt ötöt és vesz belőle ott négyet, ilyen arány nem sokáig lesz szerintem. Bécs százszor élhetőbb és gondozottabb város.)
ncseed 2018. 10. 27. 08:36
Törölt hozzászólás
#26987
impudent 2018. 10. 26. 23:19
Előzmény: #26985  impudent
#26986
Eszkozinflacio mar megvolt most a berinflacios szakaszban vagyunk es utana az altalanos inflacio.
Ezutan jon a kamatemeles.
impudent 2018. 10. 26. 22:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#26985
Az eszkozarak nagyon magasak az egyeb termekek araihoz kepest.
ncseed 2018. 10. 26. 22:28
Törölt hozzászólás
#26984
impudent 2018. 10. 26. 22:21
Előzmény: #26980  pitcairn2
#26983
Nem hiszek a tul nagy fogyasztasi inflacioban.
Inkabb az eszkozinflacio lesz tarthatatlan feszultseget fog okozni.
Ha pedig megis beindulna akkor a magas eszkozarakkal egyutt belathatatlan folyamatok indulnak el, tarsadalmi es gazdasagi szinten egyarant.
impudent 2018. 10. 26. 22:15
Előzmény: #26977  johai
#26982
Nem mert nagyon sok cash van ami csak a magasabb kamatra ugrasra keszen var.
Ami pedig eszkozbe megy az noveli a mar most is katasztrofalisan magas eszkozarakat.
johai 2018. 10. 26. 22:14
Előzmény: #26980  pitcairn2
#26981
Orban is belatta hogy mellelott az 5%-al.
Nagyon melle,triplazodtak az arak,es tulfutotte valt a piac.
Sokan utolso lehetosegnek veszik 2019-t,mer aztan mi lesz?
Hat az vazze hogy ov oda teszi az afat ahova akarja,jo lenne ha egy normalis szintre tenne....most kenytelen visszatenni lejar a hatarido.
Egyebkent ahogy nezem az egesz piacon meglodultak az arak,elen a lemarado topp csaladi hazakkal,azoknak nott legtobbet a kinalati ara,valoszinuleg sokan keszhazat vennenek,be vannak szarva hogy visszamegy az afa,es 2020-tol leallnak az epitkezesek......mindenki hazamegy,kiurulnek a berlakasok,vege,kesz.
Hihetetlenul megvezethetok az emberek......kereslet/kinalt viszony fel se merul bennuk,az se hogy min 50% haszonnal dolgoztak az epittetok,szepen visszallnak az ov altal ajanlott 8%-ra,es akar meg csokkenhetnek is az arak.
Szerintem mindenfelekeppen az lesz,mert minden lufi kipukkan.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek