Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
hellforceone 2018. 09. 08. 17:17
Előzmény: #25819  hellforceone
#25820
ja es persze arrol plane nem beszelve, ha meg nem hazasok, akkor meg mind a ketto 1-es kategoriaban van, na az az igazan nagy cumi....
hellforceone 2018. 09. 08. 17:13
Előzmény: #25813  pickpepe
#25819
koszonom valaszod! nem mondtam, hogy kamuzol, csak, hogy fenntartassal fogadtam a dolgot. Ugy mas, ha ket ember keres ennyit, de igazabol meg PhD fokozattal es 10 eves tapasztalattal sem annyira rosszak ezek a berek. Foleg, ha azt is hozzaveszed - ha igy van -, hogy hazasok es akkor az egyiknek esetleg magasabb a bere, a masiknak alacsonyabb, 3-as, 5-os adokategoria, ahol az 5-os sokat veszit.... Szoval azert ket embernek annyira nem rossza az 5,5-6 Ezer EUR kereset havonta. de persze attol is fugg, hogy hol... Münchenben talan nem annyira fasza, vagy Stuttgartban, Frankfurtban lehetne talan tobb, de Nemetorszag mas kornyekein azert ezek meg mindig eleg jo berek am! A gond inkabb az - ezt latom egyre inkabb sokaknal -, hogy azert, mert otthon nominal sokat mentek a berek, azt gondoljak, hogy ez nyugaton is igy volt, pedig kozel sem! A kulonbseg a berek kozott jelentosen csokkent, ugyanakkor azt is el kell szerintem mondani, hogy ez sem lesz sokaig fenntarthato es elobb-utobb begyuruzik Nyugat-Europaba is a beremeles "muszajsaga". Ugyanis ahogy elcsalta Nyugat-Europa a dupla, meg tripla berekkel a a munkaerot keletrol, ugy fogja lassan kelet visszaszivni a csokkeno kulonbseggel az embereket. Mert sokan ugy lesznek vele, hogy miert kulfoldon melozni, esetleg alacsonyabb beosztasban, ha otthon jobb beosztast kaphat es lassan kereshet annyit az otthoni jobb beosztasaval, mint kint az alacsonyabb munkakorrel... Na, ha ez a folyamat megindul, akkor lesz majd szerintem Nyugat-Europaban is jelentosebb emelkedes, hogy a munkaero ne menjen el. Amugy mar most is erezheto, hogy mozgolodnak az emberek a piacon, csak van olyan ceg, amelyik meg nem ismerte ezt fel, na onnan mennek el oda, ahol erre mar rajottek...
impudent 2018. 09. 08. 16:15
Előzmény: #25817  elemerorsos
#25818
Egyaltalan nem komolytalan ennyi lehet kb. az atlag uzletkotesi ar.
Ha a hazakat is belevesszuk akkor meg soknak is tunik.
elemerorsos 2018. 09. 08. 13:52
Előzmény: #25815  gyula1971
#25817
Ezt a cikket én is láttam, fel is kaptam a fejem azon, hogy szerintük "átlagos helyen átlagos lakás" Budapesten 450 ezer Ft/m2. Ez teljesen komolytalan adat, és ettől kezdve a cikk megállapításai is azok. (A helyes adat olyan 650 ezer lett volna, és ezzel is inkább alulbecsültem az átlagot.)
impudent 2018. 09. 08. 11:58
#25816
Azt a sok lezengo fiatalt akik itt tomegesen megjelennek Bpen nyugatrol azokat ki tartja el.
Vagy mindegyik informatikus.
gyula1971
gyula1971 2018. 09. 08. 11:53
#25815
Tolna megye után a grafikonon lent már 1-havi átlagfizetés sem kell 1 m2 lakáshoz.
https://www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/hany-havi-atlagber-ma-egy-atlagos-lakas-az-orszag-megyeiben.297162.html
pickpepe
pickpepe 2018. 09. 08. 11:33
Előzmény: #25810  buyandhold
#25814

Köszönöm  a kioktatást
keleten élek nyugaton még soha nem jártam, ebben igazad van (leszámítva azt a 10 évet amit az usa-ban, Hollandiában és Németországban töltöttem életvitelszerűen, gondolom ez nem számít). Az hogy merre felé utazgattam azzal meg ne is foglakozzunk mert 1-2-3 hét alatt azért nem lehet mindent átlátni.
Elég sok barátom/rokonom él "keleten"  usa, ausztria, svédország, németország, anglia, hollandia, akikkel rendszeresen beszélek, látogatom őket. Én tőlük tájékozódom első kézből. Persze nem reprezentatív, mert nem takarító és bolti eladó munkakörben dolgoznak.
Svájcot nem ismerem! Feleségem gyerekkori barátnőjének a testvére él kint ő mesélt egyszer a kinti költségekről, de nem jegyeztem meg, csak arra emlékszem valóban elég húzós kint 1-2 dolog, konkrétan az ovi rémlik is.
pickpepe
pickpepe 2018. 09. 08. 11:19
Előzmény: #25811  hellforceone
#25813

Én nem szoktam kamuzni másokkal ellentétben. Két emberről beszélek, akik együtt keresnek ennyit.  Fenntartom, hogy szerintem nem keresnek igazán jól kb 10 év tapasztalattal tudományos fokozattal (nem mosogatnak), testvéremnek phd-ja is van, mert róluk van szó, szerintem nem sok. Egy víz-, fűtésszerelő, vagy egy jó asztalos ennél többet visz haza (1 főre nézd, azaz mondjuk számolj 2,5 e EUR-t) Magyarországon, ahol azért még mindig olcsóbb az élet. Az ország ahol élnek Ausztria. 2 e és 3 e EUR a nettó fizetésük, de gyerektámogatással, illetve 14 hónapra kapják, ezt visszaosztva ki is jön az összeg amit írtam.
Van még két ismerős/rokon Ausztriában, ők 3500 eur nettó körül keresnek, ezek kvalifikált munkakörökben elérhető bérek. A sima logisztikai, raktáros bérek 1500-1600 eur hó körül vannak Burgenladban a határ mellett.
Lehet ezzel vitatkozni, de ezek tények.
mpagnes 2018. 09. 08. 10:43
Előzmény: #25811  hellforceone
#25812
ja hát ez nekem is feltűnt , csak nem akartam véleményezni, mert 2 embernek még a 4 ezer sem egyszerű 
hellforceone 2018. 09. 08. 08:16
Előzmény: #25801  pickpepe
#25811
Bírom én ezt a "nem keresnek igazán jól, de azért 5,5-6 e EUR megvan nettóban havonta" szöveget... már megbocsáss, de hol élnek az ismerőseid és mivel foglalkoznak, ha "csak szar" 5,5-6 ezer EUR van meg nettóban havonta?? Néha olyan érzésem van, hogy a fórumon egyesek már azzal próbálnak vagánykodni, hogy mondanak egy nagy összeget külföldről és azt utána szarnak nevezik. Talán informatikusként lehet, hogy megkereshet nettóban ennyit - ha valami tényleg nagy tudású valaki -, vagy ha sebész, esetleg pilóta a haverod, de amúgy Németországban ez már kurva jó bérnek számít. Lufthansa kapitányi tisztben levő pilóták, 20 év után megkeresnek évi max 250.000 bruttot, ami cca havi 11 K nettó, ha nős és van gyereke... hidd el, az ilyen "Lufthansa pilotabér" igencsak ritka, de ennek a fele is, amiről te beszélsz... Csak egy link, aminek valamennyi köze is van a valósághoz.  https://karrierebibel.de/durchschnittsgehalt/
Előfordul persze, hogy valakinek akkor is rohadtul nagy szerencséje van, ha nincs valami nagyon speckó képzettsége és nagyon jó bért tud elérni, de ez inkább a ritkaság. Szóval megköszönöm, ha elárulod, hogy a haverod mivel foglalkozik. Nem vonom teljesen kétségbe amit mondasz, de erősen szkeptikus vagyok ;)
buyandhold 2018. 09. 08. 08:06
Előzmény: #25801  pickpepe
#25810
irod:"tényleg drága, meg egy-két szolgáltatás" visszakerdezek: "ez vmi vicc??"
Latszik, hogy keleten elsz, fogalmad sincs a nyugatrol.
Az a helyzet, hogy van 1-2 "szolgaltatas" , ami miatt nem lehet altalanositani. Ezeknek volt 3 gyereke, idosek voltak.Persze ha valaki egyedul el, es soha nem megy orvoshoz akkor mukodik a kepleted. De az atlag nem ilyen.
Alap egeszsegbiztositas.(tudod, ami itt ingyen van):idezem:"1.500,- frankos éves önrésznél a havidíjak 185-335 frank között mozognak." Ez nekik evi 15000frank. Ja, ez kapasbol 3 havi ber. Es ekkor meg van 1500frank onresz. Az tudod mennyi? Fejenkent 600ezer ft-ot kicsenget, ha kozepesen beteg. Tehat hiaba van biztositasod, ennyi ki kell csengetni. Idezem: " itt is probléma a szegénység. Olyannyira, hogy a 8 millió lakosból közel 500 ezren nem tudják fizetni a betegbiztosításukat."
http://svajcesmas.blogspot.com/2014/10/kotelezo-az-egeszsegbiztositas-de.html
Tudod mennyi az iskola?idezem "Átlagosan havi 942 frankkal kell számolni" 3 gyerekre az havi 3000frank.(nem egyetemrol van szo, csak altalanos es kozepiskolarol)  A bölcsi napi 60 ezer forint, es delig lehet ott a gyerek...
http://svajcesmas.blogspot.com/2016/06/mennyibe-kerul-egy-gyerek-svajcban.html
buyandhold 2018. 09. 08. 07:41
Előzmény: #25808  impudent
#25809
Igy van, az eus penz is az ingatlaba megy. orban elvtars kivetelevel, mert o vagyontalan, nem lehet neki ingatlaja...
Most az ugrott be, hogy az ujepitesueket is a NER lovagok veszik, a lenyult eus penzekbol. Lehet eladtak az osszes ujepitesut, de nem tudjuk kinek. Nekem biztos nem.
impudent 2018. 09. 07. 22:58
Előzmény: #25805  Nudli
#25808
Szerinted az eus penzek nem maganzsebekbe mentek ?
Mennyi a tizezer milliardbol ?
2 ezer milliard vagy tobb ,ez konnyen megjelent a piacon.
mpagnes 2018. 09. 07. 22:47
Előzmény: #25805  Nudli
#25807
Az eladó pénzt kap és elrakja. A betét csak az újak miatt tud csökkenni. 
mpagnes 2018. 09. 07. 22:45
Előzmény: #25804  Vortex
#25806
1500-1800-ig teljesen korrekt akkora fizetésből. 
Nudli
Nudli 2018. 09. 07. 22:44
Előzmény: #25769  2345678
#25805
igen, a beavatkozó állam meg olcsó hitelt is rak mögé, azonnal eltorzulnak az arányok azonnal benyeli a "piac" a hitel mértékét. Fújják a lufit.
A mai napig a megjelenő pénz mennyiségét  nem értem hiszen a betétek nem csökkentek olyan mértékben mint amennyi az ingatlanpiacra került még ha hozzágondolom a hiteleket is. Ok, egyrészt a megemelkedett árú ingatlanokat eladták és vettek másikat vagy tettek hozzá. Sok a külföldi. Az állami pénzmosoda az smsz is segitette a pénzáramlást. de nekem akkor sem kerek. Ráadásul sokan úgy vásárolnak, hogy egy összeget el akarnak költeni, minél gyorsabban, nem alkudoznak gyorsan le akarják zavarni, ez olyan mikor valaki nem a megkeresett pénzét költi hanem egy "talált" pénzt nyom be.
Vortex 2018. 09. 07. 22:43
Előzmény: #25801  pickpepe
#25804
" Az ovi tényleg drága, meg egy-két szolgáltatás (albérlet pl egy új építésű peco nappali + 2 szoba kb 80 m2, kerttel 1050 EUR/hó)"
1000 EUR egy ekkora lakásért nem is sok Budapesthez képest. Pláne, ha 5-6 ezer EUR megvan havonta.
Nudli
Nudli 2018. 09. 07. 22:32
Előzmény: #25764  kbb
#25803

nincs olyan törvényszerűség, hogy az inflációt meghaladóan vagy azzal megegyezően alakulnak a bérek, anno a komcsik 50% emelést igértek (ami nettóban már csak 30% volt) közalkalmazottnak nyugdíjasnak utána elinflálták, és befagyasztották 8évre.
mostanában olvastam a piac nem az egyensúlyra törekszik, főleg nem nálunk teszem hozzá.
Főleg nem nálunk mert az állam olcsó hitelekkel, kilakoltatási tilalmakkal befolyásolja a piacokat.
A jelzálog a világ legfontosabb hitele, alapnak kell lenni a hitel fedezete maga a jelzálog tárgya, ha nem végrehajtható a mögötte lévő érték akkor semmit nem ér, a bankok sem adnak ilyen hitelt.
pickpepe
pickpepe 2018. 09. 07. 22:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#25802

Fura ezt tőled hallani, vidék, merre felé mész?
pickpepe
pickpepe 2018. 09. 07. 22:05
Előzmény: #25792  buyandhold
#25801
"Nagyon le voltak pukkanva. Kintrol hoztak kajat, hogy itt ne kelljen koltekezni, frankban fizettek, hogy a valtasert ne kelljen fizetniuk, stb. Itthon is lepukkantnak mondanad oket. "
ez vmi vicc??
nem fenékig tejföl kint az élet (több helyen éltem külföldön, US, Hollandia, Németo., Ausztria) de azért ez igencsak egyedi eset lehet, ha nem viccnek szántad. Közeli hozzátartozóm is nyugaton él, nem keresnek igazán jól, de azért 5,5 -6 e EUR megvan nettóban havonta. Az ovi tényleg drága, meg egy-két szolgáltatás (albérlet pl egy új építésű peco nappali + 2 szoba kb 80 m2, kerttel 1050 EUR/hó)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek