Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
signal2
signal2 2018. 08. 02. 13:50
Előzmény: #24938  buyandhold
#24940
Egyébként Svájcban is a havi 6 millió BRUTTÓ fizetés az igen ritka. Kb. egy banki vezető keres ennyit. IT-sok 10 ezer CHF, azaz 2,8m Ft körül keresnek bruttóban.
https://www.lohncomputer.ch/de/loehne/
elemerorsos 2018. 08. 02. 13:48
Előzmény: #24923  buyandhold
#24939
A melósok munkadija tényleg nagyon felment az elmúlt években. De azért ne szorozd be az órabérét, mert félrevezető lesz. És az lehet, hogy egy ügyes kőműves megkeres most 500-at, de ahogy 3-4 éve ennek a töredékét kereste, úgy lehet, hogy 3-4 év múlva megint a töredékét fogja, ez egy ilyen munka, ezt felszorozni évtizedekre nem biztos hogy pontos. A másik pedig, hogy 300-ból nem fog megélni, annyiból egy két fős háztartás vegetál csak. Még akkor is ha van lakása, 450-500 el fog menni (add össze a rezsit, autót, kaját, utazások, ruha, szórakozás...). Ha nincs lakásuk, akkor meg adj hozzá még 200 ezret. Ha gyerek is van, adj hozzá még 200-250 ezret. Lehet, hogy a hó végére ki se jönnek, nemhogy 5 évente lakást vesznek.
buyandhold 2018. 08. 02. 13:42
Előzmény: #24936  signal2
#24938
nyugaton=Svajcban...:)
Persze, 300  az atlag, de ahogy irod a katasokat,evasokat, feketezoket,rovidtavu szobakiadokat nem szamolja bele.
Azok keresnek a legjobban... de meg ha annyi is az atlag. Nem azt mondom hogy MINDENKI annyit keres, hanem hogy (sokan) vannak akik, es ok felvasaroljak a lakasokat, mert nekik ez apropenz....
elemerorsos 2018. 08. 02. 13:39
Előzmény: #24934  buyandhold
#24937

Ez csak az informatikai szektor. Ott őrület van, mint 2000 környékén. A többi szektorban csak az alacsonyabb jövedelműeknél volt érdemi emelkedés, 600-800 ezres bérnél minimális emelések voltak csak.
Viszont jelentősen emelkedtek a megélhetési költségek is. Budapesten egy 2+2 fős családban simán elmegy 500-600 ezer havonta, lakás bérlet és hitel NÉLKÜL, ez semmi luxus csak egy normális ALAP életszinvonal biztosítása. Ha a család lakást is bérel, akkor már 1 milliót közelíti a havi költség. Ha meg még utazni vagy néha nagyobb dolgokra költeni is szeretne, akkor még több. Ezt vesd össze a bérekkel, a legtöbb család nulla közelire jön ki a hó végére, még akkor is ha ketten együtt millió körül keresnek, ami nem rossz.
signal2
signal2 2018. 08. 02. 13:22
Előzmény: #24934  buyandhold
#24936
"egyebkent nem mondassz nagy hulyeseget, mert a haverom nyugaton dolgozik, es havi 6 millat keres, mondjuk ebbol masfelet el is kolt..."
.
Mit jelent a "nyugat"?  Magyarországon belül, vagy mondjuk Dániában?
.
Egyébként a ksh a katásokat nem számolja bele, hanem a legalább 5 főt foglalkoztató cégek alkalmazottainak a fizetéséből készíti a statisztikát. Úgyhogy igencsak elfogadhatod, hogy átlag 300 ezer Ft a fizetés. Bruttó.
elemerorsos 2018. 08. 02. 13:22
#24935
Sziasztok, én is régen olvasom a fórumot, érdekeltként, van néhány kiadó lakásom Budapesten (a felhasználónevem ne tévesszen meg senkit, ez végre szabad volt, azért választottam). Bő 15 éve vettem az első lakásom, azóta figyelem a piacot és veszek-adok ha van érdekes.
Sokszor akartam hozzászólni, de eldöntöttem, hogy csak akkor fogok, ha véleményem szerint közel vagyunk a piac tetejéhez. Szerintem ez a pont most van, én nem nagyon látok további teret a bővülésre, vagy inkább azt mondanám, hogy a kockázatok-lehetőségek most már nem jó arányt mutatnak:- a hangulat emlékeztet a 2000-es évek közepére, most is nagyon pörgetik az előrehozott keresletet (pörgő hitelezés, kifutó ÁFA sürgető hatása, szigorodó hitelezés miatti sürgetés, média eufória, FOMO-hatás) - azt hiszi mindenki, hogy az ingatlan "tuti" biztos befektetés, és holnap csak többe kerülhet
- a lakások most már drágák, az ingatlan befektetői piac nemzetközi piac, amilyen jó volt 2014/15-ben Budapesten ingatlant venni, annyira rossz ötlet most, hiszen nagyon sok jobb ár/érték arányú város van most Európában (pl. Spanyolország, Portugália, Észak-Olaszo., Németország, Nyugat-Ausztria, stb.)
- szigoríthatják (szerintem fogják) az airbnb-t- emelkedni fognak a kamatok (egy átlagos eladó lakás már csak bruttó 4-6%-ot tud, ami nettóban 3,5-5% - lassan ennyi a nettó 10 éves állampapir hozam!!)- a bérleti piacon egyre rosszabbak a bérlők, tovább áll üresen egy lakás (ha nem akarja valaki ár alatt kiadni, vagy jó bérlőt szeretne)
Ettől még persze vannak jó vételek, de már nagyon nehéz jót és jó áron találni, és sokkal több a munka vele, mint korábban, a vételnél is a kiadásnál is. Esést nem várok, csak az árak normalizálódását (néhány túlárazott résznél kisebb esést, általában pedig stagnálást).
Kiváncsi volnék a Ti véleményetekre is.
buyandhold 2018. 08. 02. 13:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#24934
egyebkent nem mondassz nagy hulyeseget, mert a haverom nyugaton dolgozik, es havi 6 millat keres, mondjuk ebbol masfelet el is kolt...
A ksh-t hagyjuk mert en szakitol nem kaptam meg szamlat soha, de amikor evas voltam, es kitoltottem az evi 30millas keretet, de kozben minimalberre voltam a bejelentve, mint cegtulajdonos, hozzateszem ez igy teljesen legalis volt, akkor azt is szamolgatta a ksh...most sem hiszem, hogy a katasoknal beleszamoljak amiket szamlara kap...
Nem azt mondom, biztos vannak paran, akiknek beragadt a bere... de nagyon sokan vannak, akik jol keresnek...
egyik berlom most ment el dolgozni, fiatal srac, eddig otthon fejlesztgetett egy jatekot. Azt mondja, az interjukon egyre tobbet kert, es mindig megadtak, vegul 1 millanal megallt, kerhetett volna tobbet is, orulet ami most van...
gyula1971
gyula1971 2018. 08. 02. 12:32
Előzmény: #24928  Stiv
#24933
Mennyi kb a lakás értéke?
exmnbs1 2018. 08. 02. 11:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#24932
))))
nemecsekerno 2018. 08. 02. 11:15
Törölt hozzászólás
#24931
2345678 2018. 08. 02. 09:28
Előzmény: törölt hozzászólás
#24930
Nézd meg a hirdetéseket,ma már igen magasak a hirdetési árak.Ha  jó helyen van,jó a lakás,megveszik.
Törölt felhasználó 2018. 08. 02. 08:22
Előzmény: #24928  Stiv
#24929
Szerencsére nem tudom, ki az a Lakatos Márk, de hogy a belvárosban, a galambszar és a kipufogógáz kellős közepén nem bérelnék lakást, az biztos.
Stiv
Stiv 2018. 08. 02. 08:13
#24928
Ennyiért veheted ki Lakatos Márk lakását.
.
Tehát, 380 ezer forintért kiadó a Nagymező utcai lakás. Az elhelyezkedése kiváló, ráadásul elég nagy is, így azért – a mostani albérlet árak mellett – nem meglepő a magas bérleti díj, persze azért ezt nem mindenki tudja kifizetni. A rezsire 50 ezer forintot írnak fixen, ami szintén nem egy hétköznapi ár. Érdekesség továbbá, hogy a lakás képei közül mindegyiken rajta van Lakatos Márk, talán így könnyebben talál albérlőt.
https://www.nlcafe.hu/sztarok/20180801/ennyiert-veheted-ki-lakatos-mark-lakasat-380-ezer-forint-nagymezo-utca-alberlet/
buyandhold 2018. 08. 02. 07:32
Előzmény: #24926  Törölt felhasználó
#24927
...gondoltam hogy ez lesz a valasz...en 1500-ert nem talalok takaritot(tobbert sem), en takaritok most...15 eves diaklany nem jon el 1500ert, azt mondja mashol tobbet adnak neki... Hivtal mostanaban, komuvest, festot, ne adj isten asztalost? Meselhetnek... asztalosnak havi 5milla jon ki, visszaszoroztam az oraberet... Takarito mar csak ugy jon, hogy nem takaritani jon, hanem arajanlatot ad...mondom neki, csak 2-3 ora, alap takaritas,...azt ugy nem vallal, de kijon arajanlatot adni...ezek az alap melosok... szakkepzettseg nelkul...lotyogos munkatempo...videken...A pesti berekkel is tisztaban vagyok, ott dolgoztam evekig, sok ismeros van ott... sajnos ez van...
Törölt felhasználó 2018. 08. 02. 07:19
Előzmény: #24923  buyandhold
#24926
Fogalmad sincs a bérekről. :)
Törölt felhasználó 2018. 08. 02. 07:12
Előzmény: #24924  buyandhold
#24925
Hosszú távon az lesz nagyon durva, hogy így is jóval kevesebb lakás épül az országban, mint amennyire szükség lenne a lakásállomány megújulásához. El fognak öregedni a magyar lakások és az értékük egyre kevésbé lesz megfelelő ugródeszka a következő lakás megvásárlásához. Óriási lakáshiány jön néhány évtizedes távlatban, ha minden így megy tovább. Nagyon rossz döntés volt a lakásáfa visszaemelése.
buyandhold 2018. 08. 02. 07:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#24923
irod: A takarítók fejenként 1500 forintért takarítanak óránként. 
Szamoljunk egy kicsit: egyetemista, orankent 1500ert takarit, az havi 300ezer. Tegyuk fel a csaladfo nem takarito, hanem van valamilyen szakmaja, pl komuves, keressen mondjuk 500ezret. Eljenek havi 300ezerbol. Marad evi 6milla. Ez a 2 szerencsetlen ember, 5 evente tud venni egy 30millas lakast. Es utanna 5 evente vesznek egy ujat. Tehat 40 ev munkaviszonnyal mar 8 lakasuk lenne. Szamoljuk ujra olyannal, aki nem takarit, hanem egyetemet vegzett, es mindketten 1millat keresnek... 2 evente lazan vesznek egy 30 millas lakast...Azzal ne jojjon senki, hogy nem keresnek ennyit, mert de. Szerintem az igaz arrobbanas meg csak most jon, van egy ilyen erzesem, amit a fenti szamitas is alatamaszt....
kbb 2018. 08. 01. 22:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#24922
Én a hiteles előrehozott vásárlásra válaszoltam. :) Mi épp október-novemberi költözéssel tudnánk eladni egy panelt, és azon tanakodunk, meghirdessük-e augusztusban, mikor még belefér a lazább hitelezésbe a vevő, vagy érdemes várni, mert többért megy majd el ősszel, főleg ha úgy már azonnali költözést is fel tudunk ajánlani.
zmonsterhun 2018. 08. 01. 22:15
Törölt hozzászólás
#24921

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek