Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
mage 2018. 07. 19. 20:35
Előzmény: #24618  pitcairn2
#24620
Mari néni vesz szépen lakossági állampapírt ami infláció plusz kupont fizet. De még az éves kincsárjegyet is nem rég hagyta le az infláció, tehát azért nem akkora a baj. Abba meg bele se menjünk, hogy mennyien tartanak otthon készpénzt, ők eddig örülhettek, hogy nem volt nagy infláció. Az infláció meg mióta van azóta a szegények adójának hívják.
mage 2018. 07. 19. 20:30
Előzmény: #24613  pitcairn2
#24619
Hát azért nem mindegy, hogy bort iszol és vizet prédikálsz, vagy ténylegesen pénzt kockáztatsz-e, ha már ennyire hiszel az összeomlásban. 
pitcairn2 2018. 07. 19. 20:28
Előzmény: #24616  mage
#24618
ha Mari néni mínusz három százalék reálkamatot kap a bankban, akkor jó sansszal vmi böszmeségbe fogja "fektetni" a pénzét... (akár egy élet megtakarítását is...)
nem lenne szabad effélére ösztönözni a népet "monetáris politika" címén...
az MNB vesztesége különben engem különösebben nem érdekel (ha van ilyen akkor nyíltan nézzen szembe vele...),. illetve
tervfabrikálás és "gazdaságélénkítés" helyett inkább koncentráljon a forint és a megtakarítások értékállóságának a megőrzésére, illetve az óccsó pííz által generált segghülye buborékok kialakulásának a megelőzésére... 
pitcairn2 2018. 07. 19. 20:23
Előzmény: #24614  mage
#24617
pl. irritál a lakosság de facto nyílt kirablása, illetve spekulációra való kényszerítése...
ezt különben nap mint nap az un. "ellenzéki" kommertársaink orra alá dörgölöm amikor az éppen aktuális (általában totálisan lényegtelen...) fasságon köszörülik a nyelvüket...
a lényeget bezzeg nem látják meg...
amit az MNB úgy kb. 2 éve csinál az lényegében a gazdaság destabilizálása...
megjegyzem amíg nem nyomták le 2016 második felében az alapkamatot és a betéti kamatokat a hivatalos inflációs szint alá addig nem volt velük különösebb bajom...
az utóbbi 2 évet azonban már nagyon nehéz lenyelni...
különösen annak tudatában, hogy nagyon kemény ára lesz ennek... 
mage 2018. 07. 19. 20:21
Előzmény: #24613  pitcairn2
#24616
Mert nem akar jegybank mínuszos lenni, hogy a költségvetésből kelljen finanszírozni a veszteségét.
mage 2018. 07. 19. 20:19
Előzmény: #24607  pitcairn2
#24615
Senkinek nem kötelező az mnb betétjében tartani a pénzét (lehet bankoknál előírnak egy minimális szintet). Az állampapír aukción piaci ár van, másodpiacon szintén. Bankok ki is hitelezhetik a náluk lévő betétet. Bankközi betétek is nagy részben piaciak tudtommal. Jegybank meg minek fizessen olyan pénzre kamatot amire nincs szüksége?   
mage 2018. 07. 19. 20:16
Előzmény: #24604  pitcairn2
#24614
Felsoroltam ugyan azokat az érveket amiket már korábban, te se tudsz új dolgokat írni, az elmúlt 1 hétben is ki tudja hányszor leírtad, hogy emeljék 3% felé az alapkamatot, ha olyan erős a gazdaság. Ennek mi értelme van újra és újra beírni? Elsőre is értettük.
Ne aggódj nem vagyok szelektív, senkit nem kedvelik a fórumon akinek abból áll a napja, hogy napi 100-200 hozzászólást ír, amik mind ugyan arról szólnak és semmi újat nem tudd írni.
pitcairn2 2018. 07. 19. 20:16
Előzmény: #24598  mage
#24613
ehelyett inkább próbálj érvelni, mivel a buborék léte szempontjából tökéletesen irreleváns a pozícióm...
szóval az egyszerű kérdés a következő lenne:
ha olyan jól megy jelenleg a szekér akkor miért kap a jónép az MNB monetáris politikájának köszönhetően 3,1%-os hivatalos (KSH által kalkulált...) infláció mellett 0,1%-os kamatokat a bankokban?
összeomlana ez a kártyavár ha mondjuk 4% lenne az alapkamat és betéti kamatok is hasonlóan alakulnának?
miért retteg ettől olyan látványosan a jegybankunk?
Vortex 2018. 07. 19. 20:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#24612
Az járt jól, aki hitelt vett fel és nem fizette vissza. Azokat megmentették.
Aki nem vett fel hitelt és inkább takarékoskodott, az meg szív.
pitcairn2 2018. 07. 19. 20:11
Előzmény: #24597  Törölt felhasználó
#24611
azt, hogy az nem volt olyan agresszív mint a mostani kurzus...
https://fred.stlouisfed.org/graph/?g=kyYr
a megtakarítások nyílt elinflálása tekintetében a jelenlegi MNB-s ámokfutást csak az 1990-es évek elejével lehet párhuzamba állítani
Vortex 2018. 07. 19. 20:10
Előzmény: #24607  pitcairn2
#24610
Most volt a Híradóban, hogy érdemesebb hitelre lakást venni, mint albérletbe költözni.
A családoknak járó kompenzációról is szó volt, hogy lesz valami az ÁFA emelés miatt.
Csak nehogy fordítva süljön el ez a kompenzáció.
settevoltesette 2018. 07. 19. 20:09
Törölt hozzászólás
#24609
mage 2018. 07. 19. 20:08
Előzmény: #24600  Törölt felhasználó
#24608
Kicsit tévedésbe estél. Én voltam aki miután visszasettenkedtél a sok álszenteskedés és anyázás után, nem szóltalak le egyből. Sőt miután viccesen megemlítettél, megint elkezdtél itt politizálni, még mindig elengedtem, de ha már megszólítottál a szokásos stílusodban, azt azért már nem hagyhattam szó nélkül. Erre szokták mondani: Nehogy már a nyúl vigye a vadászpuskát.
Nem tudom miből jött, hogy kommunista vagyok. Ha valaki nem egy vadkapitalista, liberális, önimádó ateista attól még nem lesz komcsi, de még csak fasiszta antiszemita se. Mondjuk már fideszesnek is voltam itt kikiáltva, biztos abból jött a komcsi.
Érdekes, hogy te voltál felháborodva legjobban mikor azzal vádoltak, hogy klónnickjeid vannak, most meg te vádaskodsz. Nem is vártam többet tőled.
Aki nem hazudik annak nem kell bizonygatni. Kicsit olyan érzésem van mindig ilyenkor mikor egy csaj előadja, hogy ő nem olyan lány. Vagy az ovb ügynök előadja, hogy független szakértő aki csak nekem akar jót :).
Látom megint egyből kiborultál mint egy kislány. Van megoldás erre is, ne szólj hozzám, ne emlegess és ne ezt a topikot szórd tele politikai hozzászólással. Azt hittem mikor visszajöttél leesett, hogy ez a helyes magatartás, de úgy látom túlbecsültelek.
pitcairn2 2018. 07. 19. 20:05
Előzmény: #24594  mage
#24607
a piacra kéne hagyni a kamatráta kialakulását...
persze ezen a ponton jóval drágább lenne a hitel, ami egyébként nem baj mert azt legalább nem mindenféle baromságra veszik fel... (pl. fogyasztásra... ilyenre aztán egy fillér hitelt nem kéne felvenni...)
megjegyzem én a betéti kamatról írtam, amit az MNB kb. 3%-al nyomott a KSH által számított inflációs ráta alá
kéne egy olyan passzus a jegybank törvénybe ami explicite megtiltja azt, hogy az MNB a hivatalos inflációs ráta alá nyomja az alapkamatot, illetve a betéti kamatokat... 
negatív reálkamat = méreg
settevoltesette 2018. 07. 19. 19:43
Törölt hozzászólás
#24606
Törölt felhasználó 2018. 07. 19. 19:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#24605
Szerintem meg nem, és nem a politikai, ideológia vagy bármilyen nézeteink eltérése miatt, még csak egyszerűen nem is a rosszindulata miatt, hanem egyszerűen azért nem, mert az emberek 90%-ával nem szívesen sörözök, mert nem lehet velük elvont témákról beszélni, csak olyanról, hogy pl. milyen volt a meccs, mit főztek a héten, milyen egészségügyi problémáik van, mit csinált a Mariska lánya, stb., stb., korosztálytól, nemtől függően tetszőlegesen bármilyen soft talk behelyettesíthető. Bár a fórumozók között talán kevesebb az ilyen, azért neki is jó esélye van, hogy ezek között legyen, és ahogy lepattintott minden elvontabb megközelítést a lakáspiaci témában is (vagy pl. történelmi témában is), ezt erősen gyanítom.
pitcairn2 2018. 07. 19. 19:22
Előzmény: #24593  mage
#24604
én meg arra kérlek, hogy fejezd be a "ha nincsen érvünk akkor személyeskedünk" játékot...
+ szelektív bírálgatást a kommentszám kapcsán...
persze ha van vmi érdemi mondanivalód, akkor szívesen reagálok rá...
settevoltesette 2018. 07. 19. 19:09
Törölt hozzászólás
#24603
Törölt felhasználó 2018. 07. 19. 19:04
Előzmény: #24598  mage
#24602
És még egyet komcsi puszipajtásom, sehol nem mondtam, hogy valamiféle vélt erkölcsi felsőbbrendűség miatt nem tudok hazudni. Hanem egyszerűen ilyen a természetem, nem az, hogy nem tudok hazudni egyáltalán, de nagyon durván nehéz számomra, ennek megint semmi köze politikai ideológiához. Mint írtam, másik fórumon pont emiatt nagyon sok ember fel is ismerte, hogy ki vagyok IRL, igaz ott nem élt ezzel vissza senki. A hozzád hasonló rosszindulatú trollokkal szemben viszont belátom, teljes mértékben védtelen vagyok, emiatt is menekültem el, és jó eséllyel újra el fogok, és akkor sem fogom tudni, hogy visszajövök-e újra.
Törölt felhasználó 2018. 07. 19. 18:49
Előzmény: #24598  mage
#24601
Azt meg megjegyzem, hogy érdekes módon R_Lacy fikanickedet sem tiltották ki, pedig azzal a nickkel tényleg csak személyeskedni jártál a fórumra. Egy ideje kb. bármit meglehet tenni a topikban, úgyhogy részedről is felesleges a feljelentgetés, annyor küldhetjük el egymást a komcsi/ibsi/náci/vegetáriánus/budhista anyjába, ahányszor csak akarjuk.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók