Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Vortex 2018. 07. 12. 14:42
Előzmény: #24426  DAXHU
#24440
Többet alkudtatok 1,5 milliónál?
Ha igen, lehet, hogy megpróbálnak még vevőt szerezni nálatok drágábban.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 12:49
Előzmény: #24436  signal2
#24439
pitcairn2 storyjáról le maradtál, az is egy adalék.
De berlinben is vannak ilyen cégek, ott nem tudom van-e valami speciális történelmi adalék.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 12:27
Előzmény: #24436  signal2
#24438
Mert egyrészt a jóhiszemű bérbeadó eléggé el van lehetetlenítve, egy ilyen cég nehezen tudná megakadályoni, hogy rosszhiszemű bérlők tönkretegyék. Másrészt még az adózó kisbérbeadóhoz képest is jelentős adóhátrányban lenne, nem hogy a 90% adócsalóval szemben.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 12:24
Előzmény: #24435  Törölt felhasználó
#24437
Én is profi cégeket értettem alatta.
signal2
signal2 2018. 07. 12. 12:22
Előzmény: #24435  Törölt felhasználó
#24436
Én pl. Bécsben egy ilyen tömbben laktam. Egy cégé az egész, és minden lakás ki van adva. Nem értem, hogy jelen helyzetben hogy a fenében nem épül ilyen Budapesten, no meg magán kollégium. Szerintem arra is őrült kereslet lenne.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 12:19
Előzmény: #24434  Törölt felhasználó
#24435
Profi bérbeadó alatt nem azt értem, aki örököl 1 lakást, 2-t megvesz, aztán feketén kiadja. Hanem profi cégeket, amelyek akár egész tömbök kiadásával is foglalkoznak, és nyilván lenne köztük Nyrt. vagy REIT is, amibe nyugodtan befektethetne a kisbefektető is, csak nyilván megtehetné, hogy csak a tőkéje egy részével teszi, akkor is ha egy lakásnyi tőkéje van, vagy annyi sincs.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 11:28
Előzmény: #24433  Törölt felhasználó
#24434
Hát de épp ezért áhitozol te is vmi profibb bérlakás megoldásra(egyébként én is örülnék, ha lenne ilyen a piacon), mert most az van, hogy ha "hirtelen" kell a pénz, akkor a nyomi bérlő mehet, ahova jónak látja.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 11:25
Előzmény: #24431  Törölt felhasználó
#24433
A kisbefektetők nagy többsége gyenge, mert sem ideje, sem energiája, sem a megfelelő információi nincsenek meg ahhoz, hogy megengedhessr magának azt a luxust, hogy nem diverzifikál.
because 2018. 07. 12. 10:09
Előzmény: #24426  DAXHU
#24432
Ez megszokott dolog. sajnos. Vegyétek meg nyugodtan, ha tetszik a ház, addig, amíg nem veszi meg más.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 10:09
Előzmény: #24425  Törölt felhasználó
#24431
Buffet azt is mondta, hogy csak a gyengek diverzifikalnak, nem? 
loli 2018. 07. 12. 09:47
Előzmény: törölt hozzászólás
#24430
Elméleti megközelítésként elfogadom, amit írsz. Vannak azonban alap szükségletek, amiket mindenképp ki kell elégíteni, egyik ilyen a lakhatás. Az én gyakorlati megközelítésem, tapasztalatom szerint, igenis versenyképes bármilyen diverzifikációval az ingatlan befektetésem. Nettó 9% hozamom van jelenleg évente, ehhez az is kellett, hogy nem a csúcson fektettem lakásba.
loli 2018. 07. 12. 09:20
Előzmény: #24428  DAXHU
#24429
Amíg nem foglalózod, simán elviheti más. 
DAXHU 2018. 07. 12. 09:15
Előzmény: #24427  signal2
#24428
Bocs, rosszul írtam: Foglalót nem kellett fizetni, mondván adott szó. Pénzügyileg nem köteleződtünk el.
signal2
signal2 2018. 07. 12. 09:13
Előzmény: #24426  DAXHU
#24427
Végy egy jó ügyvédet a foglaló átadásra és a szerződés írásra.
DAXHU 2018. 07. 12. 09:10
#24426

Történet: Adott egy ház, megállapodtunk a vételárról, foglalót kellett fizetni, mondván adott szó. Mondom OK. Ingatlanos van.  Erre látom tegnap levitték az ingatlan árát 1,5 millióval, az eredeti árhoz viszonyítva, amiből mi alkudtunk. Reakció: Hmmm. Írok az ingatlanosnak, hogy ez mi? Lehet mégse ér annyit? Hülyének nézve érezzük magunkat stb. Erre a válasz: Egy másik ingatlanra akartunk hívást kapni ezen az ingatlanon keresztül. És, hogy a tulaj nem is tud az egészről és ne álljunk el.
Ti mit csinálnátok a helyemben?
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 07:33
Előzmény: #24422  hellforceone
#24425
Buffet más pályán utazik, de ettől még vannak nagybefektetők, akik ingatlanba is fektetnek. A gond inkább azzal van, hogy sok kisbefektető kizárólag ingatlanban utazik, az is egy környéken, így nulla a diverzifikáció, míg részvény esetében vehetne ETF-eket, de közvetlenül részvényként is kisebb pénz kell a diverzifikációhoz, mint ingatlan esetben. Ha valakinek 1 milliárd Ft felett van a vagyona, akkor beleférhet befektetési ingatlan is, de a legtöb esetben inkább arról van szó, hogy mindenüket ingatlanba fektetik, akár még hitelből is.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 07:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#24424
A legjobb az, ha bérbeadással foglalkozó profi magáncégek és ingatlan alapok adnak bérbe.
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 07:22
Előzmény: #24398  loli
#24423
Nem volt mindig így, és nem lesz mindig így. A 100 éve épült házak, lakások 90%-a elpusztult vagy nem ér semmit, Budapest belvárosa meg egyes megyei jogú városok belvárosai kivételek, de ezek más országrészekcrovására emelkedtek, abelső migráció miatt.
hellforceone 2018. 07. 12. 04:36
Előzmény: #24412  Törölt felhasználó
#24422
Nemecsekerno fórumtárs nagyon jól összefoglalta a dolgot. Nem hiába mondja Buffet, hogy nem fektet ingatlanba... a részvény a világ leginkább "mobilis" befektetése, ha mondhatom így. Kb. mint egy albérlet, addig vagy benne, amíg akarsz vagy érdeked tartja. Persze a részvénypiacok is bezárhatnak háború idején hosszabb időre, de szerencsére ez nem egy "túl gyakori állapot", viszont az, hogy egyes nagyobb városok vagy akár teljes térségek elveszítik hosszabb időre vagy akár örökre a vonzerejüket, nos az nem ritkaság és akkor bizony a "betongold" nem a legjobb befektetés. Persze mindenkinek meg kell találnia a neki alkalmas befektetési formát, de szerintem csak ingatlanban lenni tényleg nem a legjobb dolog. Ráadásul számomra akkor, amikor az egyes egyének életéről is szó van, akkor valahogy nem is annyira "tetszetős" megoldás, mert pont ezek a befektetők is hajtják fel úgy az árakat, hogy az, aki tényleg csak egyet szeretne magának, hogy abban éljen, nos az esetleg nem tudja ezt megengedni magának. Na mindegy is, te arra fogadsz, én nem. Szerintem lesz még itt esés is, nem csak emelkedés... :)
Törölt felhasználó 2018. 07. 12. 00:36
Előzmény: #24420  pitcairn2
#24421
Ezt úgy értettem, hogy elvesztették bérlakás jellegüket is(egy időre - most ugye pont ezek is hogy pörögnek).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek