Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
because 2018. 03. 02. 12:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#21280
 Te csak ezzel hencegsz itt egész nap, érdemi információ nincs a hozzászólásaidban. 
ncseed 2018. 03. 02. 11:47
Törölt hozzászólás
#21279
2345678 2018. 03. 02. 11:45
Előzmény: #21268  Törölt felhasználó
#21278
Éppen ott tartok most amiről írtál.A társasház alapító okiratát nézem,ebben a 30,és 23 négyzetméter van benne. A bővítés miatt módosítani akarták az Alapító okiratot, az is itt van nálam,de nem jött össze.Számtalon papírt kértek hiánypótlás címén és itt elakadt a dolog.Szerintem ez már így marad. Na akkor azt mondtam jó lesz ez,mert a tulajdoni hányad alapján fizetem majd a közös költséget.De most kiderült,hogy a társasház az SZMSZ-ben választhat,hogy tulajdoni hányad alapján vagy hasznos négyzetméter alapján számolja a közös költséget.Persze itt a hasznos négyzetmétert tették bele. Hát ennek a lakásnézegetésnek itt az volt az értelme.hogy tanultam néhány dolgot amit nem tudtam.De még a jövő héten felhívom az aktuális Önkormányzat adóügyi csoportját,hogy ők ebben az esetben hogy  számítják ki az építményadót,mi a számítás alapja .Remélem,hogy a tulajdoni lapot és az alapítóokiratot veszik figyelembe és nem kérnek adót a galéria után ami sehol sem szerepel.Nem érdekel,de mégis kíváncsi vagyok,hogy hogy működik ez a dolog.
because 2018. 03. 02. 11:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#21277
Nem értem, ha ennyire sikeresen adod ki a lakásaidat, a vagyonod pedig hatalmasat nőtt :D, akkor miért írogatsz évek óta minden nap egy fórumba?
ncseed 2018. 03. 02. 11:29
Törölt hozzászólás
#21276
because 2018. 03. 02. 11:24
Előzmény: #21271  Törölt felhasználó
#21275
Most azért gondolj bele, ki dicsekszik? Aki bizonytalan önmagában, bizonytalan a tetteinek jóságában, várja a dicséretet másoktól,  mert nem érzi magát sikeresnek mégsem,  és évekig írogatja ezért egy fórumban, hogy ő milyen jól "befektetett"....
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:24
Előzmény: #21272  because
#21274
De ennek nem állította ellenkezőjét senki.
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:24
Előzmény: #21270  because
#21273
Abból a szempontból, ami alapján összevetettem, össze lehet, csak a lakás esetén bele kell kalkulálni, hogy sokkal kevésbé likvid, illetve időráfordítást igényel, valamint fenntartási, amortizációs költségei vannak.
because 2018. 03. 02. 11:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#21272
Pedig járulékos költségek, idő- és energiaveszteség, ezek mind vannak. Van, aki tud számolni és gondolkodni, van aki meg nem. :D
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:21
Előzmény: #21266  because
#21271
Szimpla dicsekvés, nincs benne semmi fura.
Igen, bizonytalan, hogy mennyiért tudja eladni, pontosan ezért nem is mondható meg pontosan mekkora a vagyona, csak becsülhető. Az egy módszer, ha más hasonló adásvételek átlagából becsülünk. Vannak jövedelmezőség, illetve cash flow alapú módszerek is, de mint mondtam, azok alapján is emelkedett az értéke, hiszen magasabb összegért tudja kiadni, míg a kockázatmentes ráta alacsonyabb, mint 2 éve.
because 2018. 03. 02. 11:19
Előzmény: #21265  Törölt felhasználó
#21270
A részvény-befektetést soha nem lehet összehasonlítani az ingatlan-befektetéssel. Ez olyan, mintha az almát a körtével hasonlítanád össze. Nem kell félrevezetni a tapasztalatlanabbakat. Csak ennyit akartam mondani.
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:18
Előzmény: #21264  because
#21269
Nyilván ezzel is számolni kell.
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:18
Előzmény: #21233  2345678
#21268
Nagyon szvesen. Ha belegondolsz, ez teljesen logikus egy társasházban, ahol a közös tulajdonhoz kapcsolódó tulajdoni hányadok a társasházi Alapító Okiratban rögzítésre kerültek az alapterület négyzetméterével arányosan, így vannak bejegyezve az ingatlannyilvántartásba. Ha valaki növeli az alapterületét, például beépíti a teljesértékű, külön tulajdoni lapon szereplő tetőteret a lakása fölött, és a lakásához csatolja, akkor a teljes alapító okiratot,  beleértve a műszaki dokumentációt is meg kell változtatni, a tulajdonostársak egyetértésével, jó sok pénzért. Értelemszerűen ilyenkor növekszik a lakást terhelő közös költség is, a négyzetméter növekedésével arányosan.
Nyilvánvaló, hogy ez egy belső kétszintes lakás tulajdonosának soha nem lesz érdeke...:)
settevoltesette 2018. 03. 02. 11:17
Törölt hozzászólás
#21267
because 2018. 03. 02. 11:17
Előzmény: #21263  Törölt felhasználó
#21266
"az el tudná adni", az a legbizonytalanabb dolog... el tudná, de mégsem tudja... és nem is akarja, mert "örül, hogy neki ennyit nőtt a vagyona". Ez nem reális gondolatmenet... Nem furcsa neked,  hogy valaki éveket tölt azzal, hogy egy fórumon hirdetgeti névtelenül, hogy ő milyen jókor vett lakásokat, és lám, most milyen jól kiadja... 
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:15
Előzmény: #21261  because
#21265
Nem is mondtam, higy a maximális áron, amennyiért mások eladtak, hanem azon az áron, amennyiért el tudná adni. Lehet, hogy ezt nem egyszerű pontosan megbecsülni,bettől még létezik ilyen ár, és magasabb, mint 2 éve. Attól, hogy az OTP sokkal likvidebb, még a lakásnak is van piaci értéke, ami a vagyon legjobb értékmérője.
Mellesleg mi van, ha az OTP-ből sokkal több van egy nagybüfinek, mint amennyit azonnal megvennének az utolsó kötési ár nem túl tág környezetében? Akkor már nem veheti mérvadónak a piaci árat, ha eladásról tárgyal a tőzsdén kívül? Ha nem, akkor mit vegyen mérvadónak? A vállalatértékelési módszerekkel itt is óvatosan, mivel a kockázatmentesen elérhető hozam és a többi alternatíva itt is befolyásoló, ami a piaci árra is kihat.
because 2018. 03. 02. 11:12
Előzmény: #21257  Törölt felhasználó
#21264
Arról nem is beszélve, ha egy lakást kiad valaki, annak nemcsak bevételei vannak a bérleti díjből, neki kell karbantartania mindent, mindenért ő felel, ami rengeteg idővel és költséggel jár... Nem kéne félrevezetni a befektetésekben járatlanabbakat ezzel a dicsekvő, öntömjénező szöveggel, előbb gondolkodni kellene, miről is beszél valaki...
Törölt felhasználó 2018. 03. 02. 11:11
Előzmény: #21259  because
#21263
Amikor felmegy a piaci ára(amennyiért el tudná adni), akkor a vagyona növekszik, amikor csökken, akkor a vagyona csökken. Ha ezzel nem értesz egyet, akkor mit tekintesz a vagyon értékmérőjének, ha nem a piacot? Mert persze becsülhetsz jövedelmezőség alapján értéket, de az is folyamatosan változik, ahogy apiacon elérhető alternatívák jövedelmezősége is változik.
settevoltesette 2018. 03. 02. 11:10
Törölt hozzászólás
#21262
because 2018. 03. 02. 11:06
Előzmény: #21258  Törölt felhasználó
#21261
Okoska, az OTP részvényét bármikor el tudja adni valaki. De a lakását nem, azaz nem a maximális áron, amilyen áron éppen mások adtak el... Nem jó az összehasonlítás. A lakásbefektetés igen kockázatos, a legkockázatosabb talán.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek